Jakie zalety i wady mają wolnowary? Kiedy i dlaczego warto nabyć tego typu sprzęt do gotowania? Na te pytania odpowie Ci poniższy artykuł. Prędko się dowiesz, czy wolnowar sprawdzi się w Twojej kuchni!
Zalety wolnowaru
- Wolnowar pomaga w przygotowaniu smacznych i lekkich posiłków. Będzie zatem rewelacyjnym rozwiązaniem dla wszystkich dbających o zdrowy tryb życia i nienaganną sylwetkę. Gotowanie posiłków odbywa się bardzo powoli i w niskiej temperaturze. Dlatego każdy składnik zachowuje wartości odżywcze i cenne witaminy.
- Decydując się na to urządzenie, zyskujesz szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o kuchenne eksperymentowanie. Wolnowar zapewnia szerokie zastosowanie, dlatego bez problemu przyrządzisz w nim wiele potraw. Nadaje się do różnego rodzaju mięs (drób, wieprzowina, wołowina), ryb oraz warzyw. W ostatnim przypadku masz całkowitą dowolność, a do tego gotujesz je w całości albo kroisz na kawałki, jak np. ziemniaki. W wolnowarze przygotujesz również produkty sypkie, takie jak kasza i ryż. Dobrym pomysłem będzie makaron, a nawet owoce morza.
- Gotowanie w wolnowarze jest bezpieczne. Nie martwisz się, że coś się przypali albo wykipi i zaleje cały blat. Obsługa jest również banalna, bo co może być trudnego w dodaniu do środka składników i podłączenia sprzętu do prądu? Wszystko uznasz za dziecinnie proste. Masz więc pewność, że nawet w przypadku braku doświadczenia wolnowar jest dla Ciebie. Co więcej, podczas gotowania nie robi hałasu, a to oznacza, że nadaje się nawet do wieczornego pichcenia.
- Oprócz tego, że danie jest pełnowartościowe, to i smaczne. Pięknie się prezentuje, a do tego rewelacyjnie pachnie. Czego chcieć więcej?
- To znakomity pomysł dla zwolenników kuchni slow. Wolnowar wymaga długiego i spokojnego gotowania, sprawdzi się u osób ceniących doskonałość pod każdym względem. Jeśli na kulinarne eksperymenty poświęcasz większość swojego czasu i nie przeszkadza Ci przyrządzanie wymagających potraw, to ten sprzęt jest dla Ciebie.
- Wolnowar nie podnosi temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu bez żadnych obaw korzystasz z niego nawet w najbardziej upalny dzień. Brak klimatyzacji w mieszkaniu, a do tego uruchomienie piekarnika w samo południe w okresie wakacyjnym to prawdziwa walka o przetrwanie. Z tego rodzaju sprzętem Twój problem znika. Używasz go bez obaw i to przez kilka godzin, a temperatura w kuchni i tak pozostaje bez większych zmian.
- Nie musisz już stać przy garach i co chwilę mieszać w nich łyżką, co często wydawało Ci się nieskończonością. Wkładasz do wolnowaru składniki, całość podłączasz do prądu, a reszta robi się bez Twojego udziału. Takie urządzenie to spora oszczędność czasu, zwłaszcza że ilość otrzymanego dania wystarczy nawet na kilka dni.
- Użyj timera i ustaw preferowany czas. Wolnowar uruchomi się o każdej porze dnia i nocy. Ty w tym czasie smacznie śpisz, wychodzisz do pracy albo na zakupy, a obiad robi się sam. Gdy wrócisz po kilku lub nawet kilkunastu godzinach ciepły posiłek będzie gotowy do spożycia.
- Nie podgrzewasz ciągle obiadu, ponieważ najlepsze wolnowary oferują wbudowaną funkcję podtrzymywania ciepła. Oznacza to, że ciepły posiłek zjesz dłuższy czas po jego przygotowaniu i zakończeniu pracy przez urządzenie.
- Wolnowar nie sprawia problemów podczas czyszczenia. Myjesz go najczęściej przy użyciu mokrej gąbki. Nie szorujesz godzinami dna, bo nic się nie przypala.
- Koszt zakupu naczynia nie jest wygórowany. Wiele modeli kupisz już za niecałe 500 zł i wiedz, że nie będą pochodziły z najniższej półki. Oczywiście w sklepach znajdą się i takie, za które zapłacisz zaledwie 200 zł. Wydaje mi się, że to mało wygórowana kwota jak na garnek, który w pewnym sensie gotuje sam.
Wady wolnowaru
- Nie łudź się, bo obiadu nie zrobisz w godzinę. Wolnowar to urządzenie przeznaczone do długiego i powolnego gotowania. Cały proces zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. Garnek nie sprawdzi się więc u zabieganych osób niemających czasu na kulinarne eksperymentowanie.
- Problem pojawia się w przypadku twardych produktów, jak np. ziemniaki. Gotujesz je kilka godzin, a w rzeczywistości i tak często nie są do końca miękkie.
- Długie gotowanie sprawia, że potrawa traci smak i aromat dodanych na początku ziół oraz przypraw. Musisz użyć ich w większej ilości, żeby danie było smaczne albo wszystko doprawić pod koniec gotowania.
- Z racji tego, że to urządzenie elektryczne, nie nadaje się do umieszczenia w zmywarce ani nawet pod bieżącą wodą. Żeby uniknąć zaschniętych resztek potraw, najlepiej myj wolnowar zaraz po wyjęciu z niego ostatniej porcji.
Wolnowar – czy warto kupić? Ostateczny werdykt
Moim zdaniem warto zainwestować w tego rodzaju urządzenie. To świetna baza do robienia zdrowych, pełnowartościowych, ale też smacznych posiłków.
Nie kontrolujesz gotowania, wszystko robi się samo. Ty w tym czasie śpisz, sprzątasz albo pracujesz. Funkcja podtrzymywania ciepła i tak zapewni Ci optymalną temperaturę dania, nawet przez dłuższy czas po zakończeniu gotowania.
Z wolnowarem nawet najbardziej wymagające potrawy wyjdą po mistrzowsku. Zainwestuj w urządzenie, nawet kiedy nie masz za dużego doświadczenia w kuchni. Szybko się przekonasz, że to był bardzo dobry wybór.
Pamiętaj jednak, że omawiany sprzęt ma pewną konkurencję. Pojawiła się ona w pojedynku szybkowar czy wolnowar. Sporo zależy tu, co i w jaki sposób zamierzasz pichcić, a teraz już wiesz, do czego najlepiej nada się wolnowar.
Zobacz alternatywy dla wolnowarów:
Czy można w wolnowarze pasteryzować przetwory ?
Myślę, że warto kupić urządzenie jakim jest wolnowar. Uzywam od roku Crockpot CSC060X jest to mój pierwszy wolnowar, ale jestem w pełni zadowolony. Korzystam z niego na okrągło z braku czasu na gotowanie