Czy warto kupić zamrażarkę?

zalety i wady zamrażarek, czy warto kupić

Spis treści:

  Plusy i minusy wolnostojących zamrażarek? Ocena ich przydatności? Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić osobną zamrażarkę do swojego domu? Wszystko znajdziecie w moim zwięzłym artykule na ten temat!

  Nie ukrywam, że zamrażarka to raczej dodatkowy sprzęt z dużego AGD, który nie jest obecny w każdym domostwie, przynajmniej jeżeli chodzi o osobne urządzenie. Zauważam jednak sporo korzyści, które zdecydowanie przemawiają za zakupem, choć znalazło się kilka minusów. Wszystkie z nich znajdziecie tuż poniżej.

  Zalety zamrażarek

  Główne zalety zamrażarek wolnostojących - infografika

  • Przede wszystkim pojemność, czyli masa dodatkowej przestrzeni na mrożonki i inne artykuły. Niezależnie od rodzaju (skrzyniowa/szufladowa) – zamrażarki wolnostojące, lub też z możliwością zabudowy, zapewniają masę miejsca na żywność, co niejednokrotnie się przyda, gdyż generuje całą masę kolejnych korzyści.
  • Nie będziemy się już zastanawiać, który produkt szybciej skonsumować, bo nie ma na niego miejsca w zamrażarce wbudowanej w lodówkę. Ile razy zdarzyło Ci się zmarnować i wyrzucić żywność, bo nie było miejsca na jej zamrożenie? Teraz unikniesz takich sytuacji.
  • Zamrażarka przydaje się w różnych sezonach. Niektórzy szczęściarze mają przecież własne ogródki i gromadzą pokaźne ilości truskawek, marchewek, dyni czy wielu innych smacznych i zdrowych produktów spożywczych. Później idą one na dodatek do obfitego obiadu, na pyszny mus, krem, pożywną zupę, słodki dżem, orzeźwiający sok czy cokolwiek innego, w czym będą składnikiem, i co nam smakuje.
  • Zamrażarki zostaną docenione przez duże rodziny, którym ciężko znaleźć lodówkę z najpojemniejszą komorą do mrożenia w najniższych temperaturach.
  • Nie jest to jednak reguła. Posłużę się tutaj moim przykładem. Mieszkam z żoną, a zamrażarka naszej lodówki jest wypakowana po brzegi, a nie jest wcale taka mała, gdyż oferuje trzy dość duże szuflady. Trzymamy w niej różne mrożonki, ale także chleb, który kupujemy wcześniej w większej ilości, żeby nie musieć ciągle jeździć do sklepu czy marketu – kilka kilometrów do niego niestety mamy. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy jeździmy do babci mojej wybranki serca. Zawsze dostajemy solidną porcję koziego sera, który również trzeba na dłużej zamrozić. Teściowe użyczali nam kiedyś dość leciwą zamrażarkę, ale niestety w końcu się zepsuła. Trzeba było więc kupić coś swojego do tego celu. Właśnie dlatego postanowiłem dla Was szerzej omówić tę kategorię. Sam jestem po takim zakupie.
  • A co z zakupami, ale tymi marketowymi, które wciąż zabierają nam kupę czasu? Przy większej zamrażarce zakupy zrobimy raz a porządnie. Nigdy nie zabraknie miejsca na podstawowe mrożonki, więc nie trzeba będzie zbyt często podjeżdżać po nie do marketu. Jeżeli macie możliwość kupowania hurtem, to tym bardziej warto. Czysta oszczędność, i to zarówno czasu, jak i pieniędzy.
  • Muszę Wam od razu powiedzieć, że rynek tego typu urządzeń z segmentu dużego AGD jest już całkiem rozwinięty. To już nie te czasu, w których zamrażarki były olbrzymimi, niezgrabnymi i niesamowicie głośnymi urządzeniami domowymi. Teraz ich typów jest sporo. Bez problemu znajdziemy nawet kompaktową i podblatową zamrażarkę, która wcale nie zajmie tak dużo miejsca. Wybierzemy też coś spośród sprzętu szufladowego czy skrzyniowego. Sprawność, wydajność mrożenia czy dodatkowe funkcje wciąż idą w górę.
  • Niskie temperatury pomagają nie tylko w zachowywaniu świeżości artykułów spożywczych. Nietypowe zastosowanie zamrażarek to potwierdza.
  • Jak na sprzęt AGD, zamrażarki pracują cicho i spokojnie. Nie generują dodatkowych wibracji. Bardzo rzadko się psują, szczególnie te z rankingu zamrażarek. Ich kultura pracy i bezawaryjność powinny być przykładem dla reszty dużego AGD.

  Minusy zamrażarek

  Główne wady zamrażarek wolnostojących - infografika

  • Trzeba zagospodarować dodatkowe miejsce na ten sprzęt, co jest podstawowym utrudnieniem. Często jest to kuchnia, ale gdzie postawić najpojemniejsze zamrażarki skrzyniowe? Czasem w piwnicy. Sprawdzi się też jakaś większa spiżarnia, domowa pralnia, w której jest jeszcze trochę miejsca, puste/wolne pomieszczenie czy nawet garaż. W dużym domu nie powinno być problemu, ale gorzej z mniejszymi mieszkaniami.
  • Pamiętajcie zawsze, że urządzenie postawione w gorzej izolowanym pomieszczeniu powinno być do tego przystosowane. Niektóre modele bez problemu pracują w trudniejszych warunkach (temperatura, wilgotność).
  • Nieco w górę pójdą też rachunki za prąd, choć spory wpływ ma sama energooszczędność sprzętu domowego do mrożenia żywności. Warto zatem spoglądać na etykiety energetyczne, a zużycie energii przeliczyć na złotówki. W tabelkach podałem oczywiście roczne zużycie energii każdego modelu, żeby niczego istotnego przed Wami nie ukryć.
  • Przy plusach wspominałem o tym, że zamrażarki rzadko się psują. Ale gorzej, jeżeli już dojdzie do jakiejś awarii, bo większość z nich wymaga specjalisty. Wszelkie możliwe usterki opisałem w artykule: Dlaczego zamrażarka nie mrozi? Jak ją naprawić?

  Czy warto kupić zamrażarkę – Konkluzja

  Czy powyższa analiza rozwiązała Wasz dylemat? Powinna 😉 Powiem Wam szczerze, że w moim przypadku, a przecież żyję tylko z żoną i nie spożywam tyle mięsa co żarłacz biały, osobna zamrażarka sprawdza się wybornie. Jeżeli pokonacie utrudnienia związane z warunkami lokalowymi, czyli miejscem na nowy sprzęt, to zdecydujcie się na zakup.

  Przeczytaj też:

  [Głosów: 1   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments