W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić zamrażarkę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Plusy i minusy wolnostojących zamrażarek? Ocena ich przydatności? Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić osobną zamrażarkę do swojego domu? Wszystko znajdziesz w moim zwięzłym artykule na ten temat!

zalety i wady zamrażarek, czy warto kupić

Spis treści:

  Zamrażarka to raczej dodatkowy sprzęt z dużego AGD, który nie jest obecny w każdym domostwie, przynajmniej jeżeli chodzi o osobne urządzenie. Zauważam jednak sporo korzyści, które zdecydowanie przemawiają za zakupem, choć znalazło się kilka minusów. Wszystkie z nich znajdziesz tuż poniżej.

  Zalety zamrażarek

  Główne zalety zamrażarek wolnostojących - infografika

  • Przede wszystkim pojemność, czyli masa dodatkowej przestrzeni na mrożonki i inne artykuły. Niezależnie od rodzaju (skrzyniowa/szufladowa) – zamrażarki wolnostojące, lub też z możliwością zabudowy, zapewniają masę miejsca na żywność, co niejednokrotnie się przyda, gdyż generuje całą masę kolejnych korzyści.
  • Nie będziesz się już zastanawiać, który produkt szybciej skonsumować, bo nie ma na niego miejsca w zamrażarce wbudowanej w lodówkę. Ile razy zdarzyło Ci się zmarnować i wyrzucić żywność, bo nie było miejsca na jej zamrożenie? Teraz unikniesz takich sytuacji.
  • Zamrażarka przydaje się w różnych sezonach. Niektórzy szczęściarze mają przecież własne ogródki i gromadzą pokaźne ilości truskawek, marchewek, dyni czy wielu innych smacznych i zdrowych produktów spożywczych. Później idą one na dodatek do obfitego obiadu, pyszny mus, krem, pożywną zupę, słodki dżem, orzeźwiający sok czy cokolwiek innego, w czym będą składnikiem.
  • Zamrażarki zostaną docenione przez duże rodziny, którym ciężko znaleźć lodówkę z najpojemniejszą komorą do mrożenia w najniższych temperaturach.
  • Nie jest to jednak reguła. Posłużę się tutaj moim przykładem. Mieszkam z żoną, a zamrażarka naszej lodówki jest wypakowana po brzegi, a nie jest wcale taka mała, gdyż oferuje trzy dość duże szuflady. Trzymamy w niej różne mrożonki, ale także chleb, który kupujemy wcześniej w większej ilości, żeby nie musieć ciągle jeździć do sklepu czy marketu. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy jeździmy do babci mojej wybranki serca. Zawsze dostajemy solidną porcję koziego sera, który również trzeba na dłużej zamrozić. Teściowe użyczali nam kiedyś dość leciwą zamrażarkę, ale niestety w końcu się zepsuła. Trzeba było więc kupić coś swojego do tego celu. Właśnie dlatego postanowiłem dla Ciebie szerzej omówić tę kategorię. Sam jestem po takim zakupie.
  • A co z zakupami, ale tymi marketowymi? Przy większej zamrażarce zakupy zrobisz raz, a porządnie. Nigdy nie zabraknie Ci miejsca na podstawowe mrożonki, więc nie trzeba będzie zbyt często podjeżdżać po nie do marketu. Jeżeli masz możliwość kupowania hurtem, to tym bardziej warto. Czysta oszczędność i to zarówno czasu, jak i pieniędzy.
  • Rynek tego typu urządzeń z segmentu dużego AGD jest już całkiem rozwinięty. To nie te czasu, w których zamrażarki były olbrzymimi, niezgrabnymi i niesamowicie głośnymi urządzeniami domowymi. Teraz ich typów jest sporo. Bez problemu znajdziesz nawet kompaktową i podblatową zamrażarkę, która wcale nie zajmie tak dużo miejsca. Wybierzesz też coś spośród sprzętu szufladowego czy skrzyniowego. Sprawność, wydajność mrożenia czy dodatkowe funkcje wciąż idą w górę.
  • Niskie temperatury pomagają nie tylko w zachowywaniu świeżości artykułów spożywczych. Nietypowe zastosowanie zamrażarek to potwierdza.
  • Jak na sprzęt AGD, zamrażarki pracują cicho i spokojnie. Nie generują dodatkowych wibracji. Bardzo rzadko się psują, szczególnie te z rankingu zamrażarek. Ich kultura pracy i bezawaryjność powinny być przykładem dla reszty dużego AGD.

  Ranking zamrażarek szufladowych – zwycięzca

  Bosch GSN54AWDV

  Minusy zamrażarek

  Główne wady zamrażarek wolnostojących - infografika

  • Trzeba zagospodarować dodatkowe miejsce na ten sprzęt, co jest podstawowym utrudnieniem. Często jest to kuchnia, ale gdzie postawić najpojemniejsze zamrażarki skrzyniowe? Czasem w piwnicy. Sprawdzi się też jakaś większa spiżarnia, domowa pralnia, w której jest jeszcze trochę miejsca, puste/wolne pomieszczenie czy nawet garaż. W dużym domu nie powinno być problemu, ale gorzej z mniejszymi mieszkaniami.
  • Pamiętaj, że urządzenie postawione w gorzej izolowanym pomieszczeniu powinno być do tego przystosowane. Niektóre modele bez problemu pracują w trudniejszych warunkach (temperatura, wilgotność).
  • Nieco w górę pójdą też rachunki za prąd, choć spory wpływ ma sama energooszczędność sprzętu domowego do mrożenia żywności. Warto zatem spoglądać na etykiety energetyczne, a zużycie energii przeliczyć na złotówki.
  • Przy plusach wspominałem o tym, że zamrażarki rzadko się psują. Gorzej, jeżeli już dojdzie do jakiejś awarii, bo większość z nich wymaga specjalisty.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czy warto kupić zamrażarkę – Ostateczny werdykt

  Jeżeli ciągle brakuje Ci miejsca na mrożonki, a masz z kolei miejsce na nowy sprzęt kuchenny, to warto kupić osobną zamrażarkę. Wspomoże zamrażalnik lodówki, dając Ci ogrom przestrzeni na produkty spożywcze. Ten sprzęt pracuje też cicho i rzadko się psuje.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments