W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czym myć lodówkę w środku i z zewnątrz?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Domowe sposoby na to, czym myć lodówkę, niejednokrotnie oszczędzą Twój czas oraz pieniądze. Dzięki temu artykułowi szybko dowiesz się, co posłuży Ci do przywrócenia swojej lodówce sterylności i higieny. Zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz!

Czym myć lodówkę w środku i z zewnątrz?

Spis treści:

  Czym myć lodówkę – domowe sposoby

  Jeśli zastanawiasz się, czym umyć lodówkę w środku bez użycia chemii, zastosuj jeden z domowych sposobów.

  Wykorzystaj do tego naturalne środki, które doskonale poradzą sobie z brudem, nieprzyjemnym zapachem i pleśnią.

  Po poznaniu poniższej listy nie zapomnij zajrzeć też do poradnika o tym, jak umyć lodówkę.

  Ocet

  Niezastąpiony w każdym domu, doskonale znany ocet ma właściwości odkażające i czyszczące. Roztworem wody z octem usuniesz plamy po rozlanych płynach i resztki jedzenia zalegające na półkach lodówki. Sam ocet poradzi sobie z pleśnią, np. tą, która osadza się na uszczelkach.

  Cytryna

  Przeczytasz o niej także w tekście na temat pozbycia się zapachu z lodówki.

  Sok z cytryny sprawdzi się także jako świetny środek czyszczący wnętrze zabrudzonej lodówki. Poradzi sobie z zabrudzeniami, przyschniętymi resztkami jedzenia i skutecznie odświeży wnętrze, pozostawiając w nim przyjemny zapach.

  Podpowiem Ci, że zamiennikiem cytryny może być kwasek cytrynowy – działa w bardzo podobny sposób!

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona działa antybakteryjnie i odtłuszcza powierzchnie, zwalcza pleśń i wszelkiego typu zabrudzenia. Poza tym jest bezpieczna dla zdrowia i produktów spożywczych. Stosowanie jej nawet raz w tygodniu to dobry pomysł.

  Roztwór wody z solą

  Jeśli Twoja lodówka oprócz zabrudzeń też nieprzyjemnie pachnie, użyj do jej umycia wody z solą. Sól to jedna z najczęściej używanych przypraw, dlatego na pewno masz ją zawsze pod ręką. Świetnie radzi sobie z brudem w lodówce, usuwa drobnoustroje i niweluje nieprzyjemne zapachy.

  Olejek z drzewa herbacianego

  To jeden z mniej popularnych sposobów na to, czym myć lodówkę. Zlikwiduje nieprzyjemne zapachy i porządnie zdezynfekuje Twoją lodówkę. To też doskonały środek do odświeżenia wnętrza lodówki.

  Nie zmyjesz nim mocnych zabrudzeń, więc jeśli chcesz porządnie wyszorować lodówkę, skorzystaj z jednego ze sposobów opisanych wcześniej.

  Ekologiczne mieszanki do mycia lodówki

  Przy odrobinie kreatywności uzyskasz mieszanki, które zadbają o czystość lodówki i pozostawią w niej dodatkowo przyjemną woń. Do ich stworzenia, poza bazą w postaci wody, użyj płatków mydlanych i sody oczyszczonej albo olejku eterycznego i octu.

  Nie są to drogie rzeczy, więc stworzona mieszanka spokojnie wystarczy na odświeżenie wielkiej lodówki, np. French Door lub Multidoor.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Środki czystości, które kupisz w sklepie

  Jeśli nie chcesz korzystać z domowych sposobów na to, czym myć lodówkę, użyj specjalnie do tego przeznaczonych środków czystości. Preparaty te kupisz w sklepie specjalistycznym. Są one zazwyczaj antybakteryjne i bezpieczne dla zdrowia.

  Sprawdź środki czystości w:

  Czym umyć lodówkę z zewnątrz, aby jej nie uszkodzić

  Stosując nieodpowiednie środki do mycia lodówki z zewnątrz, bardzo łatwo uszkodzić jej powierzchnię. Ważne jest to, z jakiego materiału wykonana jest obudowa lodówki i jaki na tej podstawie środek wybrać.

  Sprawdź moje wskazówki:

  • Plastikowa obudowa lodówki – najlepszy środek do czyszczenia tego typu obudowy to płyn do mycia naczyń z odrobiną letniej wody.
  • Obudowa ze stali nierdzewnej – tego typu obudowy mają wykończenie typu SmartSteel. To oznacza, że zewnętrzną cześć pokrywa specjalna powłoka ze stali nierdzewnej. Ma redukować odciśnięte na niej ślady palców. Jest też wysoce odporna na zarysowania. Do czyszczenia tego typu powierzchni wystarczy woda z odrobiną płynu lub środkiem czyszczącym o neutralnym pH. Nigdy nie stosuj do czyszczenia takiej powierzchni środków do stali nierdzewnej! Mogą uszkodzić warstwę SmartSteel.
  • Ścianki boczne ze stali nierdzewnej – jeśli boczne ścianki lodówki są brudne, wyczyść je specjalistycznym środkiem do czyszczenia stali nierdzewnej. Kupisz go w sklepach z chemią albo w większych marketach. Aby zabezpieczyć ścianki ze stali nierdzewnej, najlepiej po wyczyszczeniu ich przetrzyj je środkiem do polerowania stali nierdzewnej.
  • Ścianki boczne malowane – jeśli nie są mocno zabrudzone, wystarczy przetrzeć je czystą, miękką szmatką. Na mocne zabrudzenia pomoże środek z neutralnym pH.
  • Front meblowy – dotyczy lodówek do zabudowy. Tutaj musisz kierować się zaleceniami związanymi z wykonaniem frontu, bo to jedyny rodzaj sprzętu, który trzyma go na swoich zawiasach. Nawet lodówki do obudowy są zabudowywane po bokach, ale ich przód zostaje.

  Powyżej znalazły się sposoby na umycie lodówki z powierzchnią metalową i plastikową.

  Sprawa wygląda inaczej, kiedy jesteś posiadaczem lodówki w kolorze czarnym.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czym czyścić czarną lodówkę z zewnątrz?

  Pomimo tego, że czarna lodówka wymaga częstszego mycia, ponieważ widać na niej każdą plamkę, do jej czyszczenia nie trzeba korzystać ze specjalnych środków.

  Wystarczy użyć do tego wody z płynem do naczyń. Przy mocnych zabrudzeniach użyj łagodnego środka czyszczącego. Jeśli masz lodówkę w połysku i chcesz ją wypolerować, zastosuj płyn do mycia okien.

  Czarne chłodziarko-zamrażarki to często duże lodówki side by side. Dobrze zadbać o to, aby świetnie się prezentowały.

  Podsumowanie

  Kiedy zastanawiasz się, czym myć lodówkę w środku i z zewnątrz, odpowiedź jest prosta: sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny, solą kuchenną, olejkiem z drzewa harbacianego, specjalistycznymi środkami czystości.

  Pamiętaj o tym, że czysta lodówka to gwarancja zdrowych produktów!

  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments