W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czyszczenie pralki – Jak wyczyścić pralkę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Prawidłowe i odpowiednio częste czyszczenie pralki zagwarantuje jej bezproblemowe działanie. Zawsze wyjmiesz z bębna dobrze dopraną i pachnącą odzież. Jakie są sposoby szybkiego i skutecznego czyszczenia pralki? Dowiedz się z mojego poradnika!

Czyszczenie pralki - Jak wyczyścić pralkę?

Spis treści:

  Domowe sposoby czyszczenia pralki

  Czyszczenie pralki domowymi sposobami jest nie tylko skuteczne, ale jednocześnie tanie i bezpieczne dla użytkowników. Warto je poznać, aby móc cieszyć się bezawaryjnym działaniem urządzenia.

  Ocet

  To jeden z najczęściej wybieranych preparatów do czyszczenia urządzeń domowymi sposobami. Ocet z racji swoich żrących i czyszczących właściwości pomaga w likwidacji kamienia, pleśni oraz brzydkiego zapachu.

  Aby skutecznie wyczyścić nim pralkę, do przegródki na proszek wlej płyn i ustaw program wykorzystujący wysoką temperaturę.

  Jeśli drażni Cię mało przyjemny zapach octu, zmieszaj go z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Po zakończeniu procesu prania otwórz drzwi. Zapach nie tylko szybciej wywietrzeje, ale jednocześnie pralka bez problemu wyschnie.

  Więcej na ten temat: Czyszczenie pralki octem

  Soda

  Sodę wykorzystuje się do walki z wieloma zanieczyszczeniami. Jest ona łatwo dostępna, a jednocześnie tania, skutecznie likwiduje osad, kamień oraz pleśń.

  To doskonały pomysł, kiedy zastanawiasz się, czym wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała. Sodę umieść w szufladzie na środki piorące i włącz program z wysoką temperaturą.

  Domowe sposoby na czyszczenie pralki są skuteczne, jeśli przestrzegasz pewnych zasad. Z tego względu nie zawsze dobrym rozwiązaniem będzie powiedzenie, że więcej znaczy lepiej.

  Niektórzy uważają, że bardziej zadowalające rezultaty przynosi połączenie sody z octem. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ pierwszy z preparatów ma odczyn zasadowy i po wymieszaniu z substancją spirytusową ją neutralizuje.

  Więcej na ten temat: Czyszczenie pralki sodą

  Kwasek cytrynowy

  Znany jest on przede wszystkim z właściwości odkamieniających, dlatego czyszczenie pralki z jego wykorzystaniem jest całkowicie bezpieczne. Cały proces nie jest również skomplikowany, więc z pewnością poradzisz sobie z jego przeprowadzeniem.

  Do szufladki w miejsce przeznaczone na proszek do prania wsyp 1/3 szklanki kwasku cytrynowego. Sprawdź, czy Twój sprzęt wyposażono w specjalny program czyszczący. Jeśli tak, uruchom go.

  W innym przypadku wybierz opcję wykorzystującą wysoką temperaturę podczas prania. Zalecana wartość to powyżej 60, ale nie przekraczająca 90 stopni Celsjusza.

  W celu uzyskania jeszcze lepszych efektów sporządź mieszankę kwasku oraz octu i całość umieść w szufladzie pralki. Taki środek doskonale nada się również do czyszczenia poszczególnych elementów urządzenia, o czym wspomnę w dalszej części artykułu.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Profesjonalne czyszczenie pralki detergentami

  Regularna i odpowiednia pielęgnacja to podstawowe działanie, jeśli chcesz zapewnić długie i bezawaryjne użytkowanie sprzętu. Jest to również doskonałe rozwiązanie gwarantujące czystość i świeżość Twoich ubrań.

  Jeśli nie jesteś zwolennikiem domowego czyszczenia sprzętu, wybierz profesjonalne detergenty do tego przeznaczone. Sklepy oferują masę środków, które są nie tylko pomocne w walce z pleśnią i brzydkim zapachem, ale także skutecznie likwidują kamień z pralki.

  Tabletki Calgon

  Czołowym producentem specjalizującym się w produkcji środków służących do czyszczenia pralek jest Calgon wraz ze swoimi tabletkami.

  Kostki mają działanie bakteriobójcze, a także niwelują brzydki zapach. Zawarte w składzie związki chemiczne przeciwdziałają powstawaniu kamienia w urządzeniu. Pamiętaj jednak, że środek ten nie jest pomocny, kiedy problem już wystąpi. Tabletki mają działanie profilaktyczne.

  Popularni producenci tacy jak Whirlpool, Siemens oraz Bosch rekomendują stosowanie produktu Calgon do swoich urządzeń.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Płyn Ludwik

  Kolejnym środkiem do mycia urządzenia jest płyn Ludwik. Jeśli nadal zastanawiasz się, czym wyczyścić pralkę, może warto po niego sięgnąć? Płyn zlikwiduje brzydki zapach oraz pozbędzie się kamienia, nie uszkadzając przy tym sprzętu

  Preparat wykorzystasz do mycia poszczególnych elementów pralki, jak na przykład uszczelek czy też szuflady na detergenty. Produkt sprawdzi się zarówno do części metalowych, jak i plastikowych.

  Profesjonalne czyszczenie pralki nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy jedynie, że wybierzesz swój ulubiony środek. Uzyskasz w ten sposób oczekiwane efekty, a Twój sprzęt będzie działał bez zarzutu.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Czyszczenie pralki niektórymi środkami chemicznymi

  Być może wyda Ci się to trochę dziwne lub mało rozsądne, ale pielęgnacja urządzenia okazuje się możliwa nawet z wykorzystaniem niektórych środków chemicznych. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę i to skutecznie, zerknij na moją listę polecanych produktów.

  Tabletki do zmywarki

  Nadają się nie tylko do usuwania brudu z naczyń, ale również tego zgromadzonego we wnętrzu pralki. Pewnie teraz zastanawiasz się, jak to możliwe, żeby do obu tak różnych urządzeń można stosować ten sam środek.

  Otóż zarówno pralka, jak i zmywarka do swojej pracy wykorzystują wodę, zatem ich sposób działania jest podobny.

  Jedną kapsułkę czy też tabletkę włóż bezpośrednio do bębna, a drugą umieść w przegródce na proszek do prania. Wybierz program do czyszczenia pralki lub taki, który wykorzystuje temperaturę powyżej 60 stopni Celsjusza i uruchom urządzenie. Po zakończonej pracy pamiętaj, aby otworzyć drzwi, co pozwoli na całkowite osuszenie urządzenia.

  Więcej na ten temat: Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

  Domestos

  Wiesz już, jak wyczyścić pralkę domowym sposobem. Do pielęgnacji wykorzystasz też płyn do mycia toalet. Brzmi dziwne? Przekonaj się, że usuwanie zabrudzeń w ten sposób jest wyjątkowo skuteczne.

  Czyszczenie pralki Domestosem nie brzmi raczej zachęcająco. Jednak znany ze żrących właściwości preparat bardzo dobrze radzi sobie w walce z nagromadzonym w urządzeniu kamieniem oraz nadaje się do dezynfekcji.

  Uważa się nawet, że płyn warto stosować co dwa tygodnie, aby uzyskać jak najlepsze efekty oraz uniknąć powstawania nieprzyjemnego zapachu na odzieży.

  Jak zatem przeprowadzić czyszczenie pralki z zastosowaniem popularnego płynu do mycia WC?

  1. Domestosu nie wlewaj do szuflady na detergenty, ale bezpośrednio do bębna.
  2. Do pralki włóż parę starych i niepotrzebnych ubrań lub ścierek. Dodaj do nich jedną nakrętkę płynu.
  3. Wybierz temperaturę wynoszącą 90 stopni Celsjusza i ustaw standardowe pranie.
  4. Po zakończonym procesie otwórz drzwi urządzenia i poczekaj, aż wszystko ostygnie i się osuszy.
  5. Następnie uruchom ponownie pustą pralkę. W celu szybszego pozbycia się brzydkiego zapachu Domestosa, do prania dodaj odrobinę proszku lub płynu.

  Wybielacz

  Zastanawiałeś się kiedyś, jak czyścić pralkę wybielaczem? Jest to nie tylko możliwe, ale przede wszystkim bardzo łatwe. Mycie urządzenia tym specyficznym środkiem przypomina pielęgnację z wykorzystaniem octu lub sody.

  Do pojemnika w miejsce proszku do prania wlej jedną szklankę wybielacza i nastaw program z wysoką temperaturą. Wykorzystaj popularne ACE lub znacznie łagodniejsze środki tlenowe.

  Po zakończonym praniu pamiętaj, aby otworzyć drzwi pralki. Zapach wybielacza może okazać się mocny i uciążliwy, dlatego po jakimś czasie ponownie nastaw puste pranie z dodatkiem płynu lub proszku do prania.

  Zastosowanie wybielacza do czyszczenia pralki ma na celu przede wszystkim zdezynfekowanie bębna, pozbycie się przykrego zapachu oraz osadu i kamienia. Jeśli obawiasz się tego eksperymentalnego sposobu lub nie lubisz specyficznego zapachu wybielacza, wybierz domowy środek, czyli sodę oczyszczoną o podobnych właściwościach.

  Jak wyczyścić poszczególne elementy pralki?

  Wydaje się, że pielęgnacja pralki to jedynie dbałość o bęben. Pewnie często zapominasz o pozostałych, ale jakże ważnych elementach.

  W poniższej części artykułu podpowiem Ci, jak myć pralkę, nie pomijając żadnej z jej części.

  Szuflada na detergenty

  Bez problemu gołym okiem zauważysz, że to w niej najbardziej lubią zbierać się resztki proszku do prania lub płynu. Kiedy nie czyścisz regularnie pralki lub borykasz się z problemem twardej wody, w przegródkach zauważysz nawet pleśń lub sporą ilość kamienia.

  Aby zapobiec pojawieniu się problemu w przyszłości, dowiedz się, jak wyczyścić szufladę w pralce i który sposób do tego najlepiej wybrać.

  1. W celu dokładnego umycia zbiornika na detergenty wyjmij go z urządzenia.
  2. Na początku zamocz podajnik w ciepłej wodzie tak, aby cały się zanurzył.
  3. Po około 30 minutach spróbuj wyszorować przegródki gąbką do mycia naczyń. Jeśli zauważysz, że resztki kamienia są trudne do usunięcia, nie ma sensu szorować ich na siłę. Na brzydkie plamy posyp sodę oczyszczoną. Całość dodatkowo spryskaj ciepłą wodą lub od razu zdecyduj się na przygotowanie mieszanki. Pamiętaj o zachowaniu proporcji 1:1.
  4. Proszek pozostaw na szufladce na około pół godziny. Po tym czasie przegródki wyszoruj gąbką lub starą szczoteczką do zębów i wypłucz pod bieżącą wodą.
  5. Na koniec dokładnie osusz szufladę, jednak nie wkładaj jej do pralki. Nigdy nie zapominaj o umyciu miejsca, w które wsuwa się zbiornik na detergenty. Użyj do tego mokrej ściereczki. Dopiero po dokładnym usunięciu pozostałości po środkach piorących, umieść szufladę na swoim miejscu.

  Uszczelka

  Uszczelka, zwana też fartuchem czy kołnierzem, to charakterystyczne miejsce otaczające bęben, gdzie lubią zbierać się włosy, rzeczy wypadające z kieszeni oraz niekiedy nawet pleśń. Niejednokrotnie z gumy wydobywa się brzydki zapach.

  Co zrobić, aby problem nigdy już nie powracał i jak wyczyścić uszczelki w pralce, skoro nie można ich swobodnie wyjąć i umyć pod kranem?

  Z pomocą jak zwykle przychodzą domowe sposoby. Bardzo skuteczna jest soda oczyszczona. Rozsyp ją po gumie, po czym spryskaj ciepłą wodą. Następnie pozostaw całość na kilka minut i dokładnie przetrzyj zwilżoną szmatką.

  Wiesz już, jak wyczyścić gumy w pralce z wykorzystaniem domowych produktów spożywczych. Jest jeszcze jedna opcja na walkę z brudem. Zastosuj profesjonalne płyny przeznaczone do mycia całego urządzenia. W tym celu niewielką ilość preparatu rozcieńcz z wodą, po czym ściereczką dokładnie przetrzyj zabrudzone miejsca.

  Na uszczelce widzisz poważniejsze zabrudzenia? Dowiedz się zatem:

  Syfon

  Syfon znajduje się z tyłu pralki na rurze spustowej. Kiedy na wyświetlaczu urządzenia pojawia się błąd, zachodzisz zapewne w głowę, co może być jego przyczyną. Często też czytasz w Internecie przeróżne artykuły dotyczące awarii pralki.

  Nierzadko jednak okazuje się, że wina leży po stronie zatkanego syfonu, który uniemożliwia swobodny przepływ wody.

  Jak wyczyścić syfon w pralce, aby wznowić poprawną pracę urządzenia?

  Początkowo delikatnie odkręć zabrudzony element. W środku znajduje się sprężyna oraz niewielka plastikowa część. Wszystko od siebie rozłącz i dokładnie umyj pod bieżącą wodą. W niektórych przypadkach syfon wymaga moczenia w wodzie z octem lub wyczyszczenia sodą oczyszczoną. Wszystko jednak zależy od stopnia zabrudzenia tego elementu.

  Dowiedz się też: Jak wyczyścić filtr w pralce?

  Co ile należy czyścić pralkę?

  Dokładne czyszczenie urządzenia zależy przede wszystkim od stopnia zabrudzenia pranej odzieży oraz od częstotliwości prania.

  Producenci jednak zalecają, aby raz na miesiąc przeprowadzać kompleksowe mycie całego sprzętu. Nowsze modele automatycznie powiadamiają użytkownika o konieczności czyszczenia. Wówczas na wyświetlaczu pojawia się charakterystyczna ikonka, która informuje, że nadszedł czas na porządki.

  Bęben czyść przynajmniej raz na 30 dni, a inne elementy pralki, takie jak syfon, uszczelki czy pojemnik na środki piorące, przemywaj częściej. Rób to co dwa tygodnie.

  Dbając tak o pralkę, zdecydowanie przedłużysz jej żywotność. Mało tego, być może zmniejszysz nawet rachunki za media. To, ile wody zużywa pralka, zależy przecież także od jej stanu technicznego, na co wpływa czystość urządzenia (lub jej brak).

  Czym grozi brak regularnego czyszczenia pralki?

  Tylko dokładne i regularne czyszczenie urządzenia ochroni Cię nie tylko przed problemami w trakcie prania, ale także niektórymi poważniejszymi awariami. Z tego względu raz na miesiąc staraj się przeprowadzić przegląd swojego sprzętu.

  Nie zapominaj jednocześnie, aby po każdym praniu pozostawić uchylone drzwi i pojemnik. Uchroni to Twoje urządzenia przed gromadzeniem się w nim wilgoci oraz powstawaniem pleśni.

  Regularne czyszczenie pralki to przede wszystkim czystość ubrań i brak powstawania na nich brzydkich plam (np. szarych plam po praniu). Kiedy w sprzęcie zacznie gromadzić się spory brud, od razu wyczujesz brzydki zapach z pralki.

  Szczególnie w zakamarkach lubią rozwijać się bakterie i grzyby, dlatego nigdy nie pomijaj tych miejsc. Inaczej w końcu zapytasz, dlaczego ubrania nie pachną płynem do płukania.

  Duża ilość zanieczyszczeń zgromadzonych we wnętrzu urządzenia sprawia, że w trakcie prania na wyświetlaczu zaczynają pojawiać się błędy. Zauważalne są też problemy ze swobodnym przepływem wody lub brakiem jej odprowadzania.

  Nieumiejętna pielęgnacja pralki skutkuje też osadzaniem się kamienia. Wiedz, że może to prowadzić do poważnych awarii sprzętu. Niekiedy naprawa jest na tyle droga, że jedynym i najwłaściwszym rozwiązaniem jest zakup nowej pralki. Nie chcesz chyba wydawać pieniędzy na sprzęt częściej niż to konieczne?

  Masz niestandardowy tym urządzenia piorącego? Zobacz, jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments