Biały ocet ma znakomite właściwości. Skutecznie pomaga w czyszczeniu wielu urządzeń, w tym pralki automatycznej. Jak wyczyścić swoją pralkę octem? Szybko się tego dowiesz, zaglądając do poniższego poradnika!
Czyszczenie pralki octem krok po kroku
Podczas domowych porządków na pewno przyda Ci się ocet. Stosuj go również do mycia pralki, w której gromadzą się bakterie, brud i pleśń.
Oto instrukcja, jak wyczyścić sprzęt piorący octem:
- Upewnij się, że we wnętrzu bębna nie znajdują się ubrania lub elementy, które często wypadają np. z kieszeni spodni.
- Do przegródki w szufladzie przeznaczonej na proszek wlej około 3/4 szklanki octu. Od razu wiesz, ile octu wlać i właściwie gdzie.
- Wybierz program z najwyższą możliwą temperaturą i dodatkowym płukaniem. Niektóre pralki oferują specjalną opcję czyszczenia bębna. Jeśli masz taką do dyspozycji, włącz ją. Pranie ma być rzecz jasna puste, czyli bez żadnego załadunku.
- Po zakończeniu programu otwórz drzwiczki i uchyl szufladkę na środki piorące. Pozbędziesz się mało przyjemnego zapachu octu, a wnętrze sprzętu szybciej wyschnie.
- Po kilku godzinach możesz już bez obaw wyprać swoje ubrania i cieszyć się ich czystością oraz ładnym zapachem.
Jak widzisz, czyszczenie pralki octem nie jest wymagające ani skomplikowane.
Jak prawidłowo wyczyścić pralkę octem?
Standardowo ocet wlewa się bezpośrednio do szufladki na detergenty.
Nie jest to jedyna prawidłowa metoda.
Ocet możesz także wlać bezpośrednio do bębna, pamiętając o innych proporcjach.
Nie będzie to wówczas 3/4 szklanki, a cała butelka. Zmianie ulega wtedy również wybór programu.
Włącz ten najkrótszy. Kiedy zauważysz, że bęben napełnił się po brzegi wodą, zatrzymaj pranie. Po upływie kilku godzin ponownie uruchom pralkę. To wpłynie na efektywniejsze działanie sprzętu oraz wydłuży jego trwałość.
Jak wyczyścić octem poszczególne elementy pralki?
Nie tylko bęben, ale także pozostałe części pralki wymagają kompleksowego mycia co pewien czas. Regularne czyszczenie zagwarantuje Ci efektywne działanie sprzętu.
Warto do tego wykorzystać ocet. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów połącz go z innym środkiem spożywczym, jakim jest kwasek cytrynowy.
Zastosuj się do poniższych wskazówek, a już nigdy nie spotkasz się z brudem w zakamarkach pralki.
Uszczelka
Stanowi doskonałe miejsce do gromadzenia się brudu i pleśni. A gdy jest ich za dużo, pranie nie pachnie płynem do płukania.
Do jej wyczyszczenia wystarczy, że przygotujesz:
- 3/4 szklanki octu.
- 1/3 szklanki kwasku cytrynowego.
- Gąbkę do mycia naczyń.
- Miękką ściereczkę.
- Niepotrzebną szczoteczkę do zębów.
- Miskę z ciepłą wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń.
W niewielkim naczyniu wymieszaj ze sobą ocet oraz kwasek cytrynowy. Za pomocą gąbki powstałą mieszanką umyj uszczelkę. W trudno dostępnych miejscach oraz zgięciach lepiej sprawdzi się szczoteczka do zębów.
Jej końcówkę namocz w przygotowanym roztworze i rozprowadź po gumie. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu, na koniec przetrzyj uszczelkę zwilżoną w wodzie ściereczką.
Szufladka na środki piorące
Zapewne dobrze wiesz, że w jej wnętrzu często pozostają resztki proszku do prania lub płynu zmiękczającego. Niekiedy pojawiają się też niewielkie ilości pleśni lub kamienia.
Aby skutecznie wyczyścić szufladkę octem, wyjmij ją z pralki. Jeśli pozostałości po detergentach są zaschnięte i trudne do usunięcia, namocz szufladę w gorącej wodzie z dodatkiem octu i pozostaw na około pół godziny. Następnie za pomocą gąbki do mycia naczyń postaraj się usunąć wszystkie zabrudzenia.
Kiedy pleśń oraz zgromadzony kamień nie chcą zniknąć, zastosuj mieszankę kwasku cytrynowego z octem. Za pomocą szczoteczki do zębów dokładnie wyszoruj przegródki. Na koniec dobrze opłucz szufladkę pod bieżącą, ciepłą wodą.
Filtr
Jego zadaniem jest gromadzenie wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń powstałych w trakcie prania.
Filtr najczęściej znajduje się w dolnym rogu pralki. Zanim przystąpisz do jego odkręcania, pamiętaj o podstawieniu pustego naczynia, do którego trafi brudna woda.
Zdemontowany filtr umyj w zlewie. Jeśli pojawił się na nim kamień, zwykłe płukanie pod wodą nie wystarczy.
Tu także przyda Ci się ocet, który musisz wlać do miski. Możesz rozcieńczyć go z wodą, jeśli filtr jest zakamieniony w niewielkim stopniu.
Kiedy kamienia jest sporo, namocz filtr w samym occie. Po około 30 minutach wypłucz go pod bieżącą wodą i ponownie włóż do pralki.
Czasem czyszczenie filtra pralki nie wymaga użycia octu, choć w mojej ocenie zawsze warto po niego sięgnąć, bo dobrze usuwa kamień.
Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:
- Ranking pralek
- Ranking pralek ładowanych od góry
- Pralka slim ranking
- Ranking suszarek do prania
- Suszarka slim ranking
- Ranking pralko-suszarek
- Ranking pralko-suszarek slim
- Pralko-suszarka z pompą ciepła
Dlaczego ocet jest dobry do czyszczenia pralki?
Wiesz już, jak wyczyścić pralkę octem, ale czy wiesz, dlaczego warto go wykorzystywać?
- Przede wszystkim jest on łatwo dostępnym i tanim środkiem, który zazwyczaj znajduje się w domu. Od dawna stosowany był przez nasze babcie jako pogromca wielu zanieczyszczeń.
- Z racji swoich właściwości ocet bardzo dobrze radzi sobie z kamieniem w pralce. Zapewnia przy tym działanie antybakteryjne, co wynika przede wszystkim z dużej ilości alkoholu.
- Ocet spirytusowy jest pomocny nie tylko w walce z brudem i pleśnią, ale również likwiduje nieprzyjemne zapachy i wbrew pozorom odświeża wnętrze pralki.
- Wyczyszczenie sprzętu do prania octem jest tańszym sposobem niż zakup specjalnych środków chemicznych. Jego mało przyjemny zapach w ogóle nie jest toksyczny, a dodatkowo nie przenika do tkanin.
Pamiętaj przy tym, aby po wyczyszczeniu pralki nie zostawiać jej zamkniętej. Otworzenie drzwiczek pozwala nie tylko na wywietrzenie i osuszenie urządzenia, ale również zapobiega ponownemu nagromadzeniu się pleśni i grzyba w pralce.
Czy ocet niszczy pralkę?
Coraz częściej słyszy się, że ocet nie do końca jest pomocny w walce z brudem. Mało tego! Używanie go do czyszczenia AGD może wywołać awarie, jak również uszkodzić sprzęt.
Prawda czy mit?
Liczne głosy sprzeciwu dotyczące wykorzystania octu w ten sposób dotyczą głównie zawartości alkoholu w jego składzie. To ta substancja ma powodować przykre w skutkach rezultaty.
Można to porównać do jazdy samochodem po spożyciu jabłek. Jedynie zjedzenie na raz kilkudziesięciu kilogramów owoców spowoduje, że w organizmie zostaną wykryte ślady alkoholu.
Podobnie jest z czyszczeniem pralki.
O awarii sprzętu można mówić tylko w sytuacji częstego stosowania octu i to w bardzo dużych ilościach. A to nie jest prawidłowe dbanie o pralkę.
Mycie pralki octem co kilka tygodni w żaden sposób nie przyczyni się do jego uszkodzeń. Nie spowoduje to nawet zniekształceń czy też odgnieceń uszczelki, dlatego ogólnie biorąc, ocet nie niszczy pralki.
Jak często używać octu do czyszczenia pralki?
Pralka, podobnie jak inne sprzęty dużego AGD, wymaga regularnego mycia.
O potrzebie wyczyszczenia pralki najczęściej przypominasz sobie, kiedy z jej wnętrza wydobywa się nieprzyjemny zapach. Wtedy też z łatwością zauważysz nagromadzone spore ilości brudu.
Nie popełniaj więcej tego błędu.
Wiedz, że do zlikwidowania problemu w żaden sposób nie przyczyni się nastawienie kolejnego prania. Aby cieszyć się czystą i sprawnie działającą pralką, myj ją systematycznie.
Przeważnie wystarczy, że raz na miesiąc do szufladki na detergenty wlejesz odpowiednią ilość octu i nastawisz program z wysoką temperaturą.
Poznaj inne metody konserwacji pralki:
- Czyszczenie pralki sodą
- Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki
- Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?
- Szare plamy po praniu – Jak usunąć?