Kolbowe ekspresy do kawy zawsze kojarzyły mi się jako skomplikowane i trudne w obsłudze urządzenia. Czy De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M zmienił moje zdanie? Przekonaj się! Przygotowałem dla Ciebie dokładną recenzję oraz testy tego ekspresu!
Ceny De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M
Najlepsze ekspresy kolbowe bywają kosztowne, więc na samym początku szybki rzut oka na aktualne ceny testowanego modelu:
Jak widzisz, cena jest znaczna, zatem wypada mieć wysokie wymagania odnośnie sprzętu De’Longhi. Czy spełni on Twoje oczekiwania? Przekonajmy się wspólnie, zaczynając od oceny budowy i głównych funkcji!
Budowa i funkcje
De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M to kolbowy ekspres do kawy o wymiarach 28,5 x 36,5 x 40 cm.
Ustawienie go w kuchni nie przysporzy Ci problemu – idealnie wpasuje się w przestrzeń między kuchennym blatem a wiszącymi szafkami.
Waga urządzenia to ok. 9,3 kg. Ekspres stoi stabilnie, lecz podczas montażu kolby zalecam Ci przytrzymywanie go dłonią. Mimo prawie 10 kg wagi zdarzało mi się przesunąć sprzęt na blacie. Kolba z czasem wyrobi się delikatnie, ułatwiając montaż.
Ekspres dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych. Różnią się one kolorem obudowy, jednak większość elementów pozostaje standardowo srebrna. Materiały użyte do budowy to plastik oraz stal nierdzewna. W moje ręce trafiła wersja srebrna, która prezentuje się bardzo dobrze.
Jasne kolory mają też dodatkowy plus: doskonale widać na nich pył kawowy, który jest oczywiście ciemny. Ułatwia to czyszczenie. Oczywiście dla niektórych może to być równie dobrze minus. Kwestia podejścia do tego rozwiązania.
Wszystkie elementy ekspresu są ze sobą dobrze spasowane. Nic nie trzeszczy, nie słychać strzelającego plastiku pod wpływem temperatury i nie czuć taniości w dotyku. Śmiało mogę stwierdzić, że goście na pewno zwrócą uwagę na ekspres stojący na Twoim blacie.
Wizualnie De’Longhi La Specialista Arte Evo prezentuje się efektownie. Widać, że to wysokiej klasy urządzenie. Ekspres kolbowy w domu zawsze przykuwa wzrok.
De’Longhi nie przesadziło też z brandingiem – nienachalne logo producenta widoczne jest pod panelem kontrolnym.
Panel jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Jego obsługa jest w pełni manualna i nie znajdziesz tutaj wyświetlacza. Być może ułatwiłby on programowanie ekspresu, lecz nie uważam jego braku za duży minus.
Na panelu znajdują się:
- Manometr, który służy do kontrolowania ciśnienia podczas przygotowywania napojów.
- Pokrętło regulujące ilość zmielonych ziaren.
- Przycisk wyboru ilości naparu.
- Przycisk aktywacji parzenia kawy.
- Przycisk regulacji temperatury napoju.
- Pokrętło wyboru napoju.
- Przycisk aktywacji spieniania mleka.
Pod panelem zauważysz sekcję, która odpowiada za parzenie kawy. Znajdziesz tam wylot młynka, miejsce na kolbę oraz dyszę spieniającą MyLatte Art. W podstawie zamontowana jest wyjmowana tacka na wodę.
Gdy spojrzysz na górę De’Longhi La Specialista Arte Evo, Twój wzrok przykuje pojemnik na ziarna z młynkiem.
Jego średnica wynosi aż 13,5 cm. To duży pojemnik mogący pomieścić sporą ilość ziaren.
Obok znajdziesz miejsce na dodatkowe przyrządy, takie jak tamper czy filiżanki. Niestety, tacka nie jest podgrzewana. Skrywa ona jednak schowek – przydatne i funkcjonalne rozwiązanie.
Zbiornik na wodę znajduje się na tyle urządzenia.
Jest on wyciągany, dzięki czemu nie musisz instalować ekspresu blisko kranu. Daje Ci to sporą swobodę oraz zapewnia wygodę podczas użytkowania.
De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M przyjdzie do Ciebie wraz z kilkoma gadżetami. Oczywiście jednym z nich będzie kolba – ciężka i solidna.
Z łatwością zamontujesz w niej jedno z dwóch sitek: pojedyncze lub podwójne. Równie łatwo usuniesz też sitko z kolby dzięki delikatnemu wyżłobieniu z jej boku.
Bardzo ciekawym i sprytnym elementem wyposażenia jest tamper oraz stacja do ubijania. Tamper to obciążnik, którym dociśniesz zmieloną kawę w kolbie.
Stacja do ubijania to z kolei Twój mini pomocnik podczas tego procesu. W tym gumowym elemencie umieścisz kolbę w odpowiedniej pozycji do ubijania.
Uważam, że De’Longhi pomyślało tutaj o osobach, które nigdy nie miały styczności z ekspresami kolbowymi. To jedno z wielu ułatwień zastosowanych w testowanym ekspresie.
Kolejne ułatwienie stanowi plastikowy pierścień nakładany na kolbę. Wspomoże Cię podczas napełniania kolby.
W efekcie kawa nie wyleci poza kolbę podczas mielenia. Dodatkowo, bardzo upraszcza on tamperowanie. De’Longhi La Specialista Arte Evo nie wymaga od Ciebie doktoratu z parzenia kawy. Lubimy takie proste i działające rozwiązania.
Dodatkowe wyposażenie obejmuje też dzbanuszek na mleko, czyścik do dyszy spieniającej oraz pędzelek.
Nie zabrakło również podstawki do espresso oraz preparatu do odkamieniania. De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M wyposażono we wszystko, co powinien mieć wysokiej klasy ekspres kolbowy.
Pora przejść do funkcji i zastosowania. Oczywiście najważniejszą sprawą będzie parzenie kawy. Do wyboru masz espresso, americano oraz cold brew. Co w takim razie z kawami mlecznymi, takimi jak cappuccino czy latte macchiato? Oczywiście jesteś w stanie je przygotować! Musisz jednak znać recepturę.
Oddzielnie przygotujesz napar i spienione mleko. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, jak i minusy. Minus to czas potrzebny na przygotowanie napoju, ale zdecydowanie większym plusem będzie świeżość spienionego mleka oraz czyszczenie dyszy. Nie musisz martwić się o resztki mleka pozostałe w rurkach ekspresu. To bardzo higieniczne rozwiązanie.
Sposób parzenia kawy
Znając już budowę urządzenia oraz jego możliwości, przejdźmy więc do parzenia kawy.
Zanim jednak przygotujesz pierwszy napój, warto zadbać o kilka rzeczy. Zgodnie z instrukcją obsługi producent zaleca zbadać twardość wody oraz wykonać przynajmniej 5 „pustych przebiegów”.
Nie sprawi Ci to żadnego problemu. De’Longhi dołącza paski testowe do sprawdzenia twardości wody. Całość dokładnie opisana jest w instrukcji obsługi, więc nie będę marnował Twojego czasu na te dwie czynności.
Zdecydowanie bardziej wolę skupić się na kwestiach związanych z ustawieniami. Możliwości personalizacji naparu jest sporo. Zacznę od młynka. Posiada on 8-stopniową regulację poziomu zmielenia ziaren. Domyślna konfiguracja to poziom numer 5. Zmianę tego parametru wprowadzisz podczas mielenia, przesuwając wskaźnik u podstawy młynka.
Podczas parzenia kawy zwróć uwagę na tempo parzenia. Jeżeli jest zbyt wolne, to najprawdopodobniej kawa jest zbyt drobno mielona i należy ustawić stopień na grubszy. Jeżeli kawa przygotowywana jest zbyt szybko, to należy ustawić stopień zmielenia na drobniejszy.
Kolejny element warty uwagi to pokrętło regulujące ilość zmielonych ziaren. Obracając je w prawą stronę, zwiększysz ilość podawanego przemiału do kolby. Przesadzając z ilością, nie będziesz w stanie zamontować kolby. Stopień zmielenia oraz ilość kawy wpłyną na smak i intensywność naparu.
Według specjalistów, aby uzyskać prawdziwe espresso, należy stosować ciśnienie o wartości 9 barów. W ekspresie De’Longhi La Specialista Arte Evo wyregulujesz ciśnienie parzenia poprzez zmianę wielkości porcji lub stopnia zmielenia kawy.
Niestety, zainstalowany wskaźnik nie określa wartości ciśnienia. Prezentuje on optymalną strefę, lecz bez skali.
Kontynuując proces personalizacji, możesz zmienić fabryczne ustawienia dotyczące ilości kawy w filiżance. Aby to zrobić, wybierz rodzaj napoju i przytrzymaj przycisk „OK” przez ok. 3 sekundy.
Wskaźnik przy wybranej kawie zacznie migać, informując Cię, że jest w fazie programowania. Po uzyskaniu żądanej ilości napoju wciśnij przycisk „OK” ponownie.
W ten sposób wyregulujesz każdy napój. Ekspres oferuje aż 3 temperatury naparu – 92, 94 i 96 stopni Celsjusza. W zależności od rodzaju i palenia ziaren zaleca się różną temperaturę parzenia.
Dla ziaren robusta i ziaren o ciemnym kolorze palenia dobra okaże się niższa temperatura parzenia, a dla ziaren arabica i ziaren o jasnym kolorze palenia zaleca się wyższą temperaturę parzenia.
Parząc pierwszą kawę, spróbuj więc skorzystać z domyślnych ustawień, a następnie reguluj je według własnych upodobań.
Jestem pewien, że szybko dostosujesz ekspres do preferencji. Wszystkie modyfikacje są proste do wprowadzenia i bardzo dokładnie opisane w instrukcji obsługi. Nie sprawią Ci one problemów.
Testy parzenia kawy
Postanowiłem sprawdzić dla Ciebie, jak ekspres De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M radzi sobie z parzeniem kawy.
Pod uwagę wziąłem następujące elementy:
- Mielenie ziaren i regulacja stopnia zmielenia.
- Regulacja ilości dawki w kolbie.
- Parzenie kawy oraz ich smak.
- Spienianie mleka.
Mielenie ziaren
Postanowiłem wykonać prosty test. Zasypałem młynek ziarnami, a następnie uruchomiłem mielenie i ustawiłem mielenie na poziom 1. Kawa wpadła do miseczki ustawionej poniżej zsypu.
Następnie uruchomiłem mielenie po raz kolejny i zmieniłem nastawę na poziom 8. Wcześniej oczywiście podstawiłem pustą miseczkę.
W taki sposób byłem w stanie porównać jakość oraz stopień zmielenia. Co do jakości w obu próbkach, nie mam żadnych zastrzeżeń. Ziarna zostały zmielone w całości. Próbki nie posiadały większych elementów. Praca młynka jest absolutnie idealna.
Doskonale widoczna była też różnica między stopniem mielenia. Próbka z poziomu 1 przypominała bardziej zwartą masę, z wyglądu podobną do drobniutkiego piasku.
Mielenie na poziomie 8 bardziej przypominało zwykły piasek. Widoczne były w nim jaśniejsze elementy ziaren. Poprzednia próbka nie oddawała innego koloru niż ciemnobrązowy.
Regulacja ilości wsypu
Głównym elementem tego testu była oczywiście waga. Idąc tropem logiki, im bardziej przekręcisz pokrętło w prawą stronę, tym więcej kawy trafi do kolby. Pamiętaj jednak, że to tylko test. Zbyt duża lub zbyt mała ilość kawy w kolbie może zepsuć Twój napój.
De’Longhi po raz kolejny wychodzi do Ciebie z pomocną ręką. Sitka wyraźnie wskazują linię, do której powinna mieścić się kawa po tamperowaniu.
Po co więc regulacja? Gdy zmieniasz stopień mielenia ziaren, zmienia się też ilość kawy, którą otrzymasz. Dodatkowo każdy z nas lubi inną kawę. Jedni cenią sobie intensywną w smaku, a drudzy wolą delikatne napoje.
Ustawiłem więc poziom mielenia na domyślnej pozycji numer 5, a pokrętło regulacja na pozycji maksymalnie po lewej stronie. Wagę wraz z miseczką ustawiłem pod młynkiem. Po zakończonym mieleniu zmieniłem pozycję pokrętła na przeciwległy biegun i wymieniłem miseczkę. Poziom mielenia nadal pozostał w pozycji numer 5.
Wynik pierwszej z prób to 4 gramy zmielonej kawy, natomiast podczas drugiej próby do miski zleciały aż 32 gramy. Ilość zwiększyła się 8-krotnie. Dodam tylko, że do jednej porcji espresso potrzebujesz od 7 do 9 gram kawy, w zależności od jej rodzaju.
Parzenie kawy
Jak wspominałem już wcześniej, De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M zaoferuje Ci trzy rodzaje kaw: espresso, americano oraz cold brew. W odróżnieniu od tradycyjnego espresso cold brew wymaga dłuższego czasu ekstrakcji w niskiej temperaturze.
Ekspres La Specialista Arte Evo automatycznie dostosowuje parametry, zapewniając powolny przepływ wody przez kawę, co pozwala na wydobycie delikatnych nut smakowych bez nadmiernej goryczy.
Proces ten trwa około 4 – 6 minut, co jest stosunkowo krótkim czasem w porównaniu do tradycyjnych metod przygotowywania cold brew. Powiem więcej – nawet automatyczne ekspresy czasem potrzebują podobnego czasu do przygotowania cold brew.
Czas parzenia pojedynczego espresso to z kolei około 30 sekund. W przypadku americano musimy do tego czasu dodać jeszcze czas wymagany na dodanie gorącej wody. Parzenie americano trwa więc około 2,5 minuty. Wartości te oczywiście dotyczą domyślnych ustawień ekspresu.
Spieniania mleka
Doskonale pamiętam spienianie mleka z czasów, kiedy pracowałem w restauracji. Wielu pracownikom, w tym mnie, sprawiał on sporo problemów. Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. De’Longhi La Specialista Arte Evo ułatwił również i to!
Aby spienić mleko, wystarczy odciągnąć dyszę, a następnie wcisnąć przycisk spieniania. Oczywiście wcześniej przygotuj zimne mleko w dzbanuszku dołączonym do ekspresu. Następnie umieść dyszę w dzbanuszku, opierając ją o wyżłobienie. Trzymaj końcówkę dyszy delikatnie pod powierzchnią mleka.
Mleko powinno wirować wewnątrz pojemnika, a Ty kontroluj pozycję dyszy. Po chwili idealnie spienione mleko do Twojego cappuccino będzie gotowe!
Dysza spieniająca MyLatte Art dysponuje naprawdę sporą mocą. Mleko pieni się bardzo łatwo i szybko. Podczas spieniania uważaj na pozycję swoich dłoni. Dzbanuszek będzie się nagrzewał.
Po skończonym spienianiu pamiętaj również o czyszczeniu dyszy. Zrobisz to wilgotną ściereczką, którą warto mieć blisko ekspresu. Producent dołączył również dedykowany mini szpikulec do przeczyszczania otworów w głowicy dyszy.
Jakość kawy
De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M to urządzenie, które potrafi zaskoczyć jakością przygotowywanej kawy. Już podczas parzenia espresso można dostrzec bogaty, głęboki kolor kawy, który wpada w odcienie ciemnego bursztynu.
Jednak to, co najbardziej przyciąga wzrok, to crema. Gęsta warstwa pianki, która delikatnie unosi się na powierzchni napoju. Crema jest równomiernie rozłożona, nie znika zbyt szybko.
Pianka mleczna uzyskana dzięki dyszy MyLatte Art również nie zawodzi. Jest jedwabista, gładka i dobrze napowietrzona, co nadaje jej lekkości. Mleko w filiżance utrzymuje odpowiednią temperaturę, a pianka nie opada zbyt szybko.
Jeśli chodzi o odczucia smakowe, kawa przygotowana przez La Specialista Arte Evo cechuje się głębokim, wyrazistym smakiem. Zarówno espresso, jak i americano są bogate w aromaty, które z łatwością wyczujesz już po pierwszym łyku.
Cold brew jest wyjątkowo łagodne i pełne nut smakowych, z subtelną nutą słodyczy, która jest dobrze wyważona. Kolor napoju ciemny, niemal czarny, co bywa charakterystyczne dla dobrze przygotowanego przepisu tego typu.
Czyszczenie
Ekspres De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M to zaawansowane urządzenie, które wymaga stałej konserwacji. Regularne czyszcząc ekspres, utrzymasz jego elegancki wygląd, jak i dobry smak kaw.
Przyda Ci się miękka, lekko wilgotna ściereczka. Unikaj stosowania agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię urządzenia. Zwróć uwagę na kurz oraz osady kawowe, które mogą gromadzić się wokół przycisków i na tackach.
Kolba oraz sitka mają bezpośredni kontakt z kawą, dlatego wymagają czyszczenia po każdym użyciu. Możesz je łatwo wyjąć i opłukać pod bieżącą wodą. W razie potrzeby, raz na tydzień, polecam zanurzyć je w wodzie z delikatnym detergentem, a następnie dokładnie spłukać i wysuszyć. W taki sposób czyści się te elementy w kawiarniach.
Dysza spieniająca MyLatte Art oraz dzbanek na mleko wymagają szczególnej uwagi. Resztki mleka mogą prowadzić do zatorów i pogorszenia smaku napojów. Po każdym użyciu umyj dzbanek na mleko. O czyszczeniu dyszy wspomniałem już w poprzednim segmencie.
Odkamienianie jest kluczowym elementem konserwacji ekspresu, szczególnie jeśli Twoja woda jest twarda. Ekspres De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M poinformuje Cię o konieczności odkamieniania.
Proces odkamieniania jest bardzo prosty. Wystarczy wlać dołączony do ekspresu środek odkamieniający do zbiornika na wodę i uruchomić dedykowany program odkamieniania.
Ekspres poprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces. Po zakończeniu odkamieniania pamiętaj o przepłukaniu urządzenia. Usuniesz w ten sposób resztki środka odkamieniającego.
Głośność
Przeprowadziłem test głośności pracy ekspresu De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M. Urządzenie pomiarowe to decybelomierz Wintact WT85B. Ustawiłem je w odległości około 50 cm od urządzenia i przygotowałem sobie kawę.
Podczas mielenia ziaren poziom głośności oscylował w okolicach 70 dB. Parzenie kawy generowało natomiast hałas na poziomie ok. 51 dB. Muszę przyznać, że wyniki są bardzo zadowalające. Przygotowanie porannej kawy nie postawi Twoich domowników na nogi.
Podsumowanie
De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M to nowoczesny ekspres kolbowy, który zmienił moje postrzeganie skomplikowanych urządzeń do parzenia kawy. Kompaktowe wymiary oraz wyciągany zbiornik na wodę zapewniają wygodne użytkowanie. Urządzenie idealnie wpisze się w kuchenną przestrzeń.
Ekspres wyróżnia się doskonałą jakością parzenia kawy. Ponadto spienianie mleka jest szybkie i efektywne. Ogólna obsługa jest intuicyjna, a możliwości personalizacji ogromne. De’Longhi oddaje w Twoje ręce profesjonalne urządzenie, zapewniając prostotę użytkowania. Super połączenie!
Zamierzasz zakupić ten sprzęt? Sprawdź poniżej aktualne ceny:
Największym minusem w mojej ocenie było czyszczenie. Każde parzenie kawy wymaga czyszczenia sitka oraz kolby. Jeśli pijesz kawy mleczne, musisz dodatkowo zadbać o dyszę MyLatte Art. To jednak cena, którą warto ponieść. Poza tym taki już urok kolbowych modeli. Nie można od nich oczekiwać super zautomatyzowanego samoczyszczenia.
Ostatecznie, wybierając testowany ekspres, zapomnisz o wizytach w kawiarniach. We własnym domu uraczysz się esencjonalną kawą, pewnie nieraz czując się jak barista.
Materiał reklamowy dla marki De’Longhi, ponieważ redakcja otrzymała wynagrodzenie za wykonanie testu. Opinia o produkcie pozostaje niezależna, subiektywna i bez ingerencji osób trzecich.
Ocena De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M:
Odznaczenia De’Longhi La Specialista Arte Evo EC9255.M: