W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Deska do generatora pary – Jaka powinna być? Czy trzeba kupić specjalny model?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Czy do generatora pary trzeba kupić jakąś specjalną wersję deski do prasowania? A może wystarczy najzwyklejsza i najtańsza? Czym różnią się deski do stacji parowych od zwykłych? Między innymi na te pytania odpowiem Ci w poniższym poradniku!

Deska do generatora pary - jaka powinna być? Czy trzeba kupić specjalną?

Spis treści:

  Stacje parowe, wykorzystując parę wodną, potrafią szybko wygładzać odzież bez ryzyka przypalenia. Ale nie tylko sam generator ma wpływ na wydajność czy komfort użytkowania.

  Pewne znacznie ma deska do prasowania. I właśnie o niej opowiem Ci w tym artykule.

  Generatory pary używałem z najtańszymi deskami, jak i bardzo zaawansowanymi, więc mam swoje przemyślenia. Oprócz tego dokładnie sprawdziłem, co aktualnie oferują deski dedykowane stacjom parowym.

  Poniżej zawarłem wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Dzięki nim dobierzesz deskę, przy której nawet najlepsza stacja parowa jeszcze bardziej zwiększy swoją przydatność!

  Deska do generatora pary – Zwykła czy jakaś specjalna?

  Żeby była jasność – każda deska do prasowania, nawet najzwyklejsza i najtańsza, spełni swoje nadrzędne zadanie w parze ze stacją parową.

  To znaczy: rozłożysz na niej odzienie, usuniesz generatorem pary zagniecenia, pomarszczenia i wszelkie pofalowania, a na końcu schowasz ubranie do szafki i zajmiesz się wygładzaniem kolejnego.

  Pamiętaj jednak o tym, jak działa generator pary. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje parę wodną. Do tego składa się z masywnej stacji, w której drzemie bojler i elektronika.

  Efekt? Pojawia się problem między innymi z wilgocią (i na ubraniu, i na desce, a przede wszystkim pod spodem deski) oraz komfortowym ulokowaniem stacji.

  Lepsze deski mają na to swoje sposoby. Czym dokładnie różnią się od tych najtańszych i najprostszych? Jakie niosą za sobą korzyści?

  Oto lista różnic i jednocześnie ich zalet:

  • Rozmiar i stabilność – deski do generatorów są zazwyczaj duże i stabilne (ze względu na większą wagę i solidniejszy stelaż). Zyskasz większą przestrzeń do prasowania, choć sprzęt zajmie więcej miejsca przy używaniu i przechowywaniu. Czasem zdarza się regulacja wysokości, co jest przydatne. Ta cecha wiąże się również ściśle z kolejnym punktem.
  • Miejsce na stację – a dokładniej specjalny obszar na końcu deski do bezpiecznego trzymania na niej stacji parowej. Osobiście nie widzę większego problemu z umieszczeniem bazy generatora na podłodze. Węże parowe generatorów są przecież dość długie. Mimo to sporo osób ceni możliwość postawienia stacji już na samej desce. I nie chodzi wyłącznie o ulokowanie bazy generatora. Jeżeli deska jest aktywna, to jej zintegrowana podstawka na stację ma wbudowane gniazdko i uchwyt/schowek na kabel. No i jest też sam kabel przyłączający, więc deska staje się elektryczna.
  • Specjalny materiał wykonania – w mojej ocenie najistotniejsza cecha. Deski do generatorów pary są wykonane ze specjalnych materiałów. Zwiększają efektywność parowego prasowania, a przede wszystkim przepuszczają parę wodną (absorbują ją). Jaka z tego korzyść? Spod deski nie kapie woda, ponieważ bez problemu przechodzi przez materiał. Duży komfort i brak ryzyka plam na podłodze. Również prasowanie kilku warstw tkaniny (np. złożonego prześcieradła) wypada wtedy lepiej.
  • Pojemnik na skraplającą się parę – rzadko spotykany, ale stanowi skuteczne zabezpieczenie przed kapiącą wodą z deski. Rozwiązanie jednocześnie ekologiczne. Zgromadzoną wodę wykorzystasz np. do podlania kwiatków, więc się nie zmarnuje.
  • Trwałość – jak już wspominałem, lepsze deski do stacji parowych są często większe i cięższe. To już samo w sobie podnosi trwałość, gdyż producenci muszą stosować lepsze materiały wykonania. Dodatkowo stelaż/rama i wszelkie elementy deski mogą być jednocześnie wodoodporne.
  • Funkcja nadmuchu – nazywana prasowaniem balonowym. Przydatne rozwiązane podczas prasowania i odświeżania cienkich tkanin, np. koszul, bluzek, sukienek, a przede wszystkim delikatnych materiałów. Nadmuch powietrza z deski chroni takie materiały przed marszczeniem, a więc i wgnieceniami, które chcesz przecież usunąć, a nie dodać, prawda? Nie musisz nawet dociskać tkanin do deski, odświeżasz je na „balonie”. Dodatkowo funkcja bardzo sprzyja odprowadzaniu zgromadzonej pary, a więc wspomaga dobry materiał wykonania blatu.
  • Odsysanie powietrza – może iść w parze z obecnością funkcji nadmuchu. Odsysanie przytrzymuje odzież na desce, co ułatwia proces wygładzania. Niejako wypoziomuje na desce prasowane odzienie. Przy okazji osusza tkaninę, więc nie będzie tak wilgotna po parowym prasowaniu. Pokrowiec zresztą tak samo.
  • Podgrzewanie deski – to już bardzo zaawansowana funkcja. Przydaje się przy prasowaniu dzień w dzień sterty tkanin. Polega na tym, że powierzchnia deski nagrzewa się, np. do 60°C. W praktyce odzież jest więc poddawana dwustronnemu ogrzewaniu. A to cholernie przyspiesza wygładzanie. I nie tylko. Jest to przecież funkcja termiczna, sama w sobie suszy materiał, nie pozwalając na zbieranie się wilgoci.

  Oczywiście powyższe cechy zależą od konkretnego modelu. Ale jak widzisz, różnice i korzyści potrafią być znaczne. Takie udogodnienia ułatwią Ci życie, szczególnie gdy często prasujesz generatorem górę ciuchów.

  Znasz już ogólną specyfikę i możliwości desek dedykowanych generatorom pary. Jak jednak szybko się połapać, czy wymienione korzyści są obecne w danym modelu? Na co spojrzeć, przeglądając ofertę desek do prasowania? Jak je wstępnie ocenić? Przejdźmy do tych zagadnień!

  Ranking generatorów pary – zwycięzca

  Philips PerfectCare PSG9040/80

  Deska do generatora pary – Co musi oferować?

  W poprzedniej części artykułu zarysowałem Ci główne cechy desek do stacji parowych.

  Teraz głębiej wejdziemy w ten temat. Przeanalizuję dla Ciebie kluczowe cechy, dokładnie tłumacząc, na co zwrócić uwagę.

  Wymiary, waga i stabilność

  To akurat bardziej sprawa indywidualna. Nie będę przecież mówił, że każdy musi kupić jak największą deskę. Te do generatorów pary siłą rzeczy są najczęściej masywne – spory blat, większy ciężar.

  Ale jeżeli żyjesz w małym mieszkaniu lub pragniesz zaoszczędzić miejsce, to szukaj deski dopasowanej wymiarami do swoich potrzeb. Zintegrowana podstawka na stację i tak wyjściowo zwiększy jej długość (chyba że jest odłączana, ale nie po to więcej inwestujesz, aby uciąć sobie jedną z korzyści).

  Weź także pod uwagę rodzaj prasowanych rzeczy. Pokaźniejsza powierzchnia przyda się przy wygładzaniu obrusów, prześcieradeł i dużych ubrań.

  Pamiętaj przy tym, że większa i cięższa deska to zazwyczaj stabilniejsza deska. Ale w kwestii stabilności duże znaczenie mają nóżki ramy. Najlepiej, gdy są antypoślizgowe i po obu stronach złączone ze sobą. A jeśli przy okazji to złączenie nóżek jest szersze od blatu deski, to masz w zasadzie pewność co do stabilności, więc rzuć na to okiem.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Regulacja wysokości

  Im szerszy zakres, tym lepiej. Szczególnie gdy z deski korzysta kilka osób o odmiennym wzroście. Unikną w ten sposób bólu pleców po dłuższej sesji parowego prasowania.

  Pamiętaj także, że lepsza jest płynna regulacja. Oferuje więcej dostępnych poziomów, choć ta skokowa z szerszym zakresem (np. 10 poziomów) też Ci pewnie wystarczy.

  Materiał wykonania

  Chodzi o blat/pokrowiec. Jak już wspominałem, na pierwszy plan wychodzi przepuszczanie pary.

  Czysta i perforowana bawełna, len (ogólnie biorąc, naturalne włókna), a do tego powłoka piankowa bądź filcowa (ewentualnie warstwa aluminiowa, która odbija parę, lub metalowa siatka, stanowiące podstawę blatu) – właśnie to jest tu najlepszym rozwiązaniem.

  Taki materiał przy okazji zagwarantuje świetny poślizg dla stopy żelazka od generatora pary.

  Trwałość ramy

  Z jednej strony rama nie powinna być ekstremalnie ciężka, a z drugiej wypada, aby była odporna na wysokie temperatury i wilgoć. Dlatego też producenci wykorzystują termoplastyczne i wodoodporne (antykorozyjne) materiały, którymi często się chwalą w opisach produktowych.

  Będąc jeszcze przy ramie, powinna się łatwo składać.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Dodatkowe funkcje

  Niby dodatkowe, ale w praktyce są bardzo potrzebne przy używaniu generatora pary.

  Prasowanie na balonie (czyli nadmuch powietrza), podgrzewany blat, który osusza pokrowiec, ewentualnie odsysanie powietrza, które przytrzymuje i osusza ciuchy – uwierz, że znacząco ułatwią Ci życie, gdy korzystasz z generatora pary.

  Im więcej tego typu udogodnień, tym lepiej, prosta zasada. Druga sprawa, że ich skuteczność może się różnić w zależności od modelu deski. Niemniej podstawę do wstępnej oceny już masz.

  Dodam, że takie funkcje obsługuje się specjalnym pedałem, jak i panelem sterowania. Zazwyczaj jest to bardzo proste.

  Pozostałe cechy

  Chodzi już o takie bardziej uniwersalne rzeczy w deskach do prasowania.

  • Na przykład dodatkowy i mniejszy blat, tzw. rękawnik. Służy do wygodnego prasowania rękawów i mniejszych elementów odzieży.
  • Prasowanie koszul mogą też ułatwić dodatkowe skrzydełka z przodu deski.
  • A w tym głównym blacie znaczenie ma kształt. Z przodu powinien być zwężony, aby łatwiej wyprasować trudno dostępne miejsca.

  Deski do generatorów pary, które warto poznać

  A oto kilka desek, które wpadły mi w oko pod kątem używania wraz z generatorem pary:

  • MAC5 ASM650 – nadmuch, odsysanie, podgrzewanie, zintegrowana podstawka, solidne wykonanie, czegóż chcieć więcej? Może jedynie niższej ceny, ale ta deska to Ferrari w swojej kategorii. Droga, ale niezwykle zaawansowana. To już praktycznie stół prasowalniczy. Coś dla najbardziej wymagających.
  • Brabantia 220944 – SteamControl – przekonuje mnie wykonanie pokrowca tej deski. Jest cieniutki, ale i tak złożony z kilku warstw: bawełny, pianki i wiskozy. Świetnie absorbuje parę wodną z generatora. Co ciekawe, ma także dodatkowe zabezpieczenie przed kapaniem wody spod spodu, a mianowicie pojemnik na skraplającą się wodę. Mimo to ta deska powinna być nieco tańsza, gdyż brakuje w niej elektronicznych funkcji.
  • Leifheit 76143 AirActive Express M – oferuje nadmuch i odsysanie pary, antypoślizgowe nóżki, porządną podstawkę z antenką przytrzymującą kabel oraz solidną ramę. Kosztuje swoje, ale zagwarantuje Ci wysoką jakość w wielu ważnych cechach.
  • Leifheit 72567 Air Board Express L Solid – dość tania, prawda? Ale ma swoje zalety. Pokrowiec z czystej, perforowanej bawełny dobrze przepuszcza parę. Ma też dość solidne nóżki, podstawkę pod stację z uchwytem na wieszak i kabel oraz regulację wysokości.
  • Vileda Total Reflect Plus – wygląda standardowo, lecz w wielu przypadkach wystarczy. Nie oferuje może zaawansowanych funkcji, ale zapewnia warstwę aluminiową, która odbija parę, a także miejsce do ulokowania stacji. Stabilność także poprawna.

  Jak widzisz, najdrożej jest w przypadku aktywnych (elektrycznych) desek do prasowania. Z drugiej strony wykorzystują dostęp do energii elektrycznej, aby zaoferować Ci unikalne funkcje. A że są to funkcje idealne pod używanie generatora pary, rozważ je.

  Czy można jakoś ulepszyć zwykłą deskę do prasowania?

  Załóżmy, że jednak nie chcesz zmieniać swojej aktualnej deski, która wyjściowo słabiej nadaje się do generatora pary.

  Albo chcesz zakupić lepszą, ale jeszcze nie teraz.

  Czy da się w takich przypadkach coś zrobić, aby zwykła i bardzo tania deska była lepiej przystosowana do prasowania parowego?

  No cóż, znam pewne triki, choć niektórych cech nie zastąpią.

  W każdym razie sprawdź, o co chodzi:

  • Pierwszym rozwiązaniem jest dokupienie pokrowca na deskę. Takiego z wysokogatunkowych materiałów przepuszczających parę. Znajdą się uniwersalne pokrowce. Wystarczy, że dopasujesz wymiary.
  • Kolejnym wyjściem jest nabycie podkładki z filcu. Zyskasz wtedy dodatkową warstwę, przedłużysz żywotność pokrowca, a często też ułatwisz sobie prasowanie. Jak zrobić, aby filcowa podkładka pasowała do deski? Kup ją w takich wymiarach, aby było możliwe wycięcie odpowiedniego formatu pod posiadaną deskę.

  Tego typu dodatki tanio znajdziesz na Allegro.

  Oprócz tego zawsze znajdź równe i twarde podłoże pod postawienie deski. Przy okazji przeczytaj poradnik o tym, jak prasować generatorem pary. To w większości proste zasady, ale warto je sobie prześledzić dla pewności.

  Podsumowanie

  Zwykła i budżetowa deska do prasowania na upartego da radę w połączeniu ze stacją parową. Bardziej zaawansowane modele zapewniają jednak tyle udogodnień, że różnicę od razu widać.

  Również ja ją poczułem. Nawet pomijając elektroniczne bajery w postaci nadmuchu, odsysania czy podgrzewania, duże znaczenie ma materiał wykonania blatu.

  Skraplająca się para to najbardziej upierdliwa sprawa, przynajmniej dla mnie. Z deską przystosowaną do parowego prasowania ten problem znika. I choćby dlatego uważam, że warto zainwestować w lepszy model deski.

  A że podsunąłem Ci poradnik, jaka powinna być deska do generatora pary, z zakupem nie powinno być już problemu.

  Jeżeli masz do mnie dodatkowe pytania lub pragniesz opisać swoje spostrzeżenia, to zapraszam do sekcji komentarzy.

  Zobacz też zestawienia innych sprzętów do prasowania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Anna
  1 rok temu

  Znakomita recenzja, Same konkrety, linki, pomysł z filcem genialny. Bardzo dziękuję 🙂

  Agnieszka
  3 lat temu

  WItam! proszę o podpowiedz w wyborze deski zeby pasowala do mojego generatorą pary Philips GC9600Philps Perfect Care a długość prawie 42 cm i szer, 22 cm ,,,podoba mi sie ta deska Brabantia kurcze ale straszni droga !!!! Bedę wdzieczna za podowpiedz konkretnego modelu tak maksymalnie w granicsch 400 -450 zł