W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Dlaczego lodówka buczy – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy bucząca lodówka to powód do niepokoju? Jak poznać przyczynę tego problemu i szybko go rozwiązać? Właśnie o tym jest mój dokładny poradnik. Szybko uzyskasz wiedzę potrzebną do zażegnania awarii.

Dlaczego lodówka buczy – Przyczyn i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzony agregat

  Niekiedy bucząca lodówka może być powodem do zmartwień. Do częstych przyczyn tego problemu zalicza się awarię agregatu.

  Sprężarka jako główny element odpowiadający za rozmieszczenie czynnika chłodzącego często ulega uszkodzeniu bez względu na markę urządzenia. Z tego względu nieważne, czy masz sprzęt Samsung, Beko, LG, Electrolux, Amica, Bosch czy też Whirlpool.

  Problem buczenia jest jeszcze bardziej prawdopodobny, kiedy użytkujesz lodówkę przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Taka jest kolej rzeczy, że z upływem czasu niektóre elementy zwyczajnie się psują.

  • Rozwiązanie: W przypadku awarii agregatu skontaktuj się z fachowcem, który wymieni uszkodzony element. Warto jednak wiedzieć, że czasami naprawa agregatu może potrwać dwa lub trzy dni, z kolei w innych nawet około tygodnia.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Niesprawny wentylator

  Jeśli słyszysz, że Twoja lodówka buczy, częstą przyczyną jest niesprawny wentylator. To nierzadki problem zwłaszcza w urządzeniach z funkcją No Frost. Wówczas uszkodzeniu ulega element zamrażalnika, na którym pojawiła się za duża ilość lodu.

  • Rozwiązanie: Spróbuj początkowo dokładnie rozmrozić cały sprzęt. Zbierz nagromadzony lód oraz powstałą z niego wodę. Jeśli po ponownym uruchomieniu lodówki nie podejmie ona poprawnej pracy, zapewne wentylator wymaga wymiany.
  • Dodatkowa porada: W przypadku modeli w zabudowie ciężko jest ocenić przyczynę awarii, jej lokalizację i oszacować późniejszą naprawę. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, lepiej skontaktuj się z fachowcem, który bezpiecznie dokona wymiany uszkodzonego elementu.

  Awaria kompresora

  Kiedy lodówka brzęczy lub wydaje dziwne odgłosy, jak stukanie przypominające odbijanie piłeczki, przyczyną usterki może być awaria kompresora.

  Element ten odpowiada za rozmieszczenie środka chłodzącego we wnętrzu lodówki. W momencie jego uszkodzenia nie ma możliwości, aby sprzęt działał prawidłowo i tym samym zapewniał odpowiednie warunki do przechowywania żywności.

  • Rozwiązanie: Problem zdiagnozuje jedynie osoba z odpowiednią wiedzą na temat AGD, dlatego czasami nie warto działać na własną rękę. Dodatkowo pamiętaj, że nie ma możliwości naprawy uszkodzonej części, trzeba wymienić ją na nową.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Problem z prawidłowym przelewaniem wody

  Odgłos przelewania wody, zwłaszcza w nowych modelach z funkcją kostkarki i tych wyposażonych w dystrybutor, jest naturalnym zjawiskiem. Choć zdarza się, że dźwięk może niekiedy Cię lekko wystraszyć, to jednak nie jest czymś niepokojącym.

  Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy zmianie ulega częstotliwość pracy urządzenia oraz zdecydowanie słychać mocniejsze i głośniejsze buczenie.

  • Rozwiązanie: Zanim jednak wezwiesz na pomoc fachowca lub skontaktujesz się z serwisem, obserwuj lodówkę, aby następnie dokładnie opisać problem.
  • Dodatkowa informacja: Nieco zmieniony odgłos przelewania wody występuje również bezpośrednio po podłączeniu nowego urządzenia lub kiedy stało ono długo nieużytkowane, np. na czas remontu. W takich sytuacjach zwiększona intensywność pracy lodówki (a więc i specyficzne buczenie) jest czymś normalnym i nie powinna być powodem do zmartwień.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Nieodpowiednio zabezpieczony układ chłodniczy

  Niektóre odgłosy lodówka wydaje w momencie stykania się ze sobą rurek umiejscowionych w pobliżu agregatu lub obudowy całego urządzenia.

  • Rozwiązanie: Kiedy dźwięki odchodzące z lodówki wyraźnie Cię zaniepokoją, upewnij się, czy układ chłodniczy jest odpowiednio zabezpieczony. Do najczęstszego wyposażenia należą cztery amortyzatory kompresora, dlatego jeśli jeden z nich uległ uszkodzeniu, trzeba go wymienić. Czynność nie jest skomplikowana, więc raczej poradzisz sobie z nią bez potrzeby wzywania fachowca.

  Nieszczelna uszczelki w drzwiach lodówki

  Jeśli Twoja lodówka buczy po zamknięciu drzwi lub przy ich otwieraniu, upewnij się, czy znajdujące się w tym miejscu uszczelki są odpowiednio założone i w żadnym miejscu nie uległy poluzowaniu.

  Zdarza się, że najmniejsza szczelina może spowodować przedostanie się do wnętrza komory wysokiej temperatury, co będzie jednocześnie przyczyną pojawienia się dziwnych odgłosów.

  • Rozwiązanie: Zdejmij zużytą uszczelkę. Wykorzystaj do tego np. nożyk do tapet. Przyłóż do drzwi nową gumę i zaznacz na niej miejsce cięcia. Pamiętaj o odpowiednim kącie, który powinien wynosić 45 stopni. Nową uszczelkę posmaruj klejem i przyklej do drzwi. Całość dociśnij oraz na koniec zamontuj dołączone do zestawu łączniki.

  Złe umiejscowienie lodówki

  Jak już wspomniałem, niektóre awarie spowodowane są złym użytkowaniem sprzętu. Kiedy nie ma on wokół siebie wolnej przestrzeni, dochodzi do blokady rurek i ich ocierania.

  Często zdarza się również, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, że na siłę chcesz zaoszczędzić przestrzeń i wówczas ustawiasz sprzęt obok innych (np. piekarnik obok lodówki). Taka sytuacja będzie także powodem do powstawania w urządzeniu dziwnych odgłosów, w tym buczenia.

  • Rozwiązanie: Ustaw lodówkę w bezpiecznym dla niej miejscu. Optymalna odległość od ściany wynosi ok. 10 cm. Zwróć również uwagę, czy z tyłu urządzenia nie ma dodatkowych elementów, które wręcz informują, że ustawienie sprzętu bezpośrednio przy ścianie jest wręcz niemożliwe.
  • Dodatkowa porada: Przed docelowym ustawieniem lodówki bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi, w której producent określa parametry dotyczące miejsca ustawienia sprzętu. Tak samo istotne jest prawidłowe wypoziomowanie lodówki.

  Podsumowanie

  Lodówka buczy najczęściej przez awarię agregatu, wentylatora lub kompresora (ewentualnie jego amortyzatorów). Innymi powodami są: nieszczelność (wyrobiona uszczelka w drzwiach) lub złe umiejscowienie lodówki (np. zbyt blisko ścian).

  Problemy z poszczególnymi częściami sprzętu często skutkują niestety koniecznością wezwania fachowca i wymiany komponentu na nowy. Są jednak drobniejsze usterki, które rozwiążesz samodzielnie.

  Poznaj inne poradniki dotyczące awarii lodówki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments