Czy bucząca lodówka to powód do niepokoju? Jak poznać przyczynę tego problemu i szybko go rozwiązać? Właśnie o tym jest mój dokładny poradnik. Szybko uzyskasz wiedzę potrzebną do zażegnania awarii.

Czy bucząca lodówka to powód do niepokoju? Jak poznać przyczynę tego problemu i szybko go rozwiązać? Właśnie o tym jest mój dokładny poradnik. Szybko uzyskasz wiedzę potrzebną do zażegnania awarii.
Spis treści:
Niekiedy bucząca lodówka może być powodem do zmartwień. Do częstych przyczyn tego problemu zalicza się awarię agregatu.
Sprężarka jako główny element odpowiadający za rozmieszczenie czynnika chłodzącego często ulega uszkodzeniu bez względu na markę urządzenia. Z tego względu nieważne, czy masz sprzęt Samsung, Beko, LG, Electrolux, Amica, Bosch czy też Whirlpool.
Problem buczenia jest jeszcze bardziej prawdopodobny, kiedy użytkujesz lodówkę przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Taka jest kolej rzeczy, że z upływem czasu niektóre elementy zwyczajnie się psują.
Jeśli słyszysz, że Twoja lodówka buczy, częstą przyczyną jest niesprawny wentylator. To nierzadki problem zwłaszcza w urządzeniach z funkcją No Frost. Wówczas uszkodzeniu ulega element zamrażalnika, na którym pojawiła się za duża ilość lodu.
Kiedy lodówka brzęczy lub wydaje dziwne odgłosy, jak stukanie przypominające odbijanie piłeczki, przyczyną usterki może być awaria kompresora.
Element ten odpowiada za rozmieszczenie środka chłodzącego we wnętrzu lodówki. W momencie jego uszkodzenia nie ma możliwości, aby sprzęt działał prawidłowo i tym samym zapewniał odpowiednie warunki do przechowywania żywności.
Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:
Odgłos przelewania wody, zwłaszcza w nowych modelach z funkcją kostkarki i tych wyposażonych w dystrybutor, jest naturalnym zjawiskiem. Choć zdarza się, że dźwięk może niekiedy Cię lekko wystraszyć, to jednak nie jest czymś niepokojącym.
Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy zmianie ulega częstotliwość pracy urządzenia oraz zdecydowanie słychać mocniejsze i głośniejsze buczenie.
Niektóre odgłosy lodówka wydaje w momencie stykania się ze sobą rurek umiejscowionych w pobliżu agregatu lub obudowy całego urządzenia.
Jeśli Twoja lodówka buczy po zamknięciu drzwi lub przy ich otwieraniu, upewnij się, czy znajdujące się w tym miejscu uszczelki są odpowiednio założone i w żadnym miejscu nie uległy poluzowaniu.
Zdarza się, że najmniejsza szczelina może spowodować przedostanie się do wnętrza komory wysokiej temperatury, co będzie jednocześnie przyczyną pojawienia się dziwnych odgłosów.
Jak już wspomniałem, niektóre awarie spowodowane są złym użytkowaniem sprzętu. Kiedy nie ma on wokół siebie wolnej przestrzeni, dochodzi do blokady rurek i ich ocierania.
Często zdarza się również, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, że na siłę chcesz zaoszczędzić przestrzeń i wówczas ustawiasz sprzęt obok innych (np. piekarnik obok lodówki). Taka sytuacja będzie także powodem do powstawania w urządzeniu dziwnych odgłosów, w tym buczenia.
Lodówka buczy najczęściej przez awarię agregatu, wentylatora lub kompresora (ewentualnie jego amortyzatorów). Innymi powodami są: nieszczelność (wyrobiona uszczelka w drzwiach) lub złe umiejscowienie lodówki (np. zbyt blisko ścian).
Problemy z poszczególnymi częściami sprzętu często skutkują niestety koniecznością wezwania fachowca i wymiany komponentu na nowy. Są jednak drobniejsze usterki, które rozwiążesz samodzielnie.
Poznaj inne poradniki dotyczące awarii lodówki:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.