W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeżeli Twoja lodówka nie chłodzi, ale jej zamrażalnik działa, oznacza to jakąś awarię. Poznaj wszystkie możliwe przyczyny, aby szybko rozwiązać ten problem z lodówką.

Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa?

Spis treści:

  Nieprawidłowa temperatura

  Częstym powodem wystąpienia problemu z prawidłowym działaniem lodówki jest źle ustawiona temperatura. Wtedy może tak być, że zamrażarka działa, ale chłodziarka nie chłodzi, jak należy.

  Pamiętaj także, że częste i nieuzasadnione otwieranie drzwi chłodziarki nie pomaga jej w prawidłowej pracy. Do wnętrza przedostaje się wówczas ciepłe powietrze, a jeśli w lodówce znajdzie się go dużo, to temperatura w środku komory także zdecydowanie się podniesie.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, jaką wartość ma ustawiona temperatura w chłodziarce. Jeśli jest ona inna niż 4 – 5 stopni Celsjusza, zmień parametry, aby uzyskać optymalną pracę urządzenia (bo tyle powinna wynosić temperatura w lodówce).
  • Dodatkowa porada: Staraj się nie otwierać za często drzwi lodówki, zwłaszcza jeśli jest to w ogóle nieuzasadnione. Uchronisz wówczas chłodziarkę przed zmienną temperaturę w jej wnętrzu.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Złe umiejscowienie lodówki

  Zdarza się, że niektóre awarie sprzętu wynikają bezpośrednio z winy użytkownika. Szybki montaż urządzenia bez dokładnego zapoznania się z instrukcją nie jest dobrym pomysłem i prowadzi do mało przyjemnych rezultatów.

  Częstym błędem jest chociażby stawianie lodówki tuż przy ścianie (jeśli nie jest do tego dostosowana), co znacznie ogranicza dostęp powietrza. Przekłada się to na nieprawidłową pracę całego sprzętu, a w tym problemów z optymalnym chłodzeniem.

  • Rozwiązanie: Sprawdź w instrukcji obsługi swojej lodówki, jaki odstęp zachować po jej bokach, a także z tyłu. Jeżeli te warunki nie są aktualnie spełniane, postaraj się, aby to zmienić i zapewnić urządzeniu wymagany odstęp od innych obiektów.
  • Dodatkowa porada: Niekiedy producent wyposaża poszczególne modele w specjalną zabudowę znajdującą się z tyłu urządzenia. Wtedy ustawienie sprzętu bezpośrednio przy ścianie jest wręcz niemożliwe.
  • Dodatkowa porada 2: Pamiętaj, aby nie stawiać lodówki zbyt blisko źródeł ciepła. Chodzi zarówno o grzejnik czy lodówkę obok piekarnika, jak i nasłonecznione miejsce w kuchni.

  Wkładanie do chłodziarki za gorących potraw

  Gorące garnki wkładane bez przemyślenia do lodówki powodują w jej wnętrzu wzrost temperatury. Ciepłe powietrze sprawia, że sprężarka musi wykonać wzmożoną pracę, aby zapewnić przechowywanym produktom optymalne warunki.

  Oczywiście wnętrze urządzenia jest cały czas schładzane, ale w momencie za dużej ilości znajdujących się w nim gorących potraw chłód będzie niewyczuwalny. Odniesiesz wówczas wrażenie, że chłodziarka przestała działać.

  • Rozwiązanie: Pamiętaj, aby przed włożeniem do lodówki gorących naczyń wcześniej ostudzić ich zawartość. Uchroni to Twój sprzęt przed intensywną pracą, która często może przyczynić się do powstania awarii.

  Uszkodzony agregat

  Agregat pełni w urządzeniu podstawową funkcję. Jego celem jest napędzanie układu chłodzącego, co jednocześnie przyczynia się do optymalnego rozmieszczenia niskiej temperatury we wnętrzu chłodziarki.

  Z czasem element ten po prostu przestaje działać i nie ma znaczenia, czy jesteś użytkownikiem sprzętu marki Samsung, LG, Bosch, Electrolux, Beko, Amica, czy też Whirlpool.

  Niesprawny agregat jest zazwyczaj gorący, a we wnętrzu lodówki panuje zdecydowanie za wysoka temperatura. Z kolei praca zamrażalnika cały czas przebiega prawidłowo, dlatego awaria dotyczy jedynie samej chłodziarki.

  • Rozwiązanie: Uszkodzenie agregatu najlepiej oceni fachowiec, dlatego nie rób nic na własną rękę, aby nie pogłębić awarii urządzenia. Zapamiętaj jednak, że niesprawnego agregatu nie da się naprawić, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowej części.
  • Dodatkowa porada: W przypadku użytkowania modelu przez kilkanaście lat uszkodzony agregat nie jest czymś nadzwyczajnym. Z biegiem lat niektóre części zwyczajnie się zużywają i jedyną opcją jest ich wymiana lub zakup nowego urządzenia.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Awaria wentylatora

  To wentylator rozprowadza zimne powietrze po wnętrzu lodówki. Jeżeli przestaje się obracać, lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa. Wtedy nie zapewnisz swoim produktów spożywczym odpowiednich warunków.

  • Rozwiązanie: Nie pozostaje nic innego, jak wymiana wentylatora na nowy. Najlepiej zlecić to fachowcowi.

  Wada fabryczna w przypadku nowych urządzeń

  Jeśli lodówka nie chłodzi, zamrażarka mrozi i to wszystko dzieje się w nowym urządzeniu, które właśnie prawidłowo podłączasz, to przyczyną problemu może być wada fabryczna.

  Obecnie sytuacje takie są bardzo rzadkie, ale nie oznacza to, że wina leży zawsze po Twojej stronie.

  • Rozwiązanie: Upewnij się, czy sprzęt jest właściwie podłączony, ma zalecaną temperaturę i jest odpowiednio wypoziomowany. Jeśli wszystko robisz zgodnie ze wskazówkami producenta, skontaktuj się z serwisem i poinformuj pracownika o swoim problemie.
  • Dodatkowa porada: W takich przypadkach bezpośrednio kontaktuj się z pracownikami poszczególnej marki. Pozwoli Ci to na zachowanie gwarancji. Nie trzeba będzie również pokrywać kosztów naprawy chłodziarki.

  Urządzenie nie było długo odszraniane

  W starszych modelach nieregularne odszranianie wywołuje słabą pracę urządzenia. Zdarza się również, że tylko część mrożącą wyposażono w funkcję pełnego No Frost, z kolei w chłodziarce zastosowano jedynie opcję bezszronową.

  Może to wówczas spowodować słabe chłodzenie, nawet jeśli zamrażarka będzie działała prawidłowo.

  • Rozwiązanie: Pomocną opcją jest rozmrażanie lodówki i dokładne wymycie jej. Pamiętaj, aby wszelkie czynności przeprowadzać jedynie po odłączeniu urządzenia od zasilania. Jeśli przyczyną niepoprawnej pracy lodówki było spore zaszronienie, to od tej chwili powinna ona zacząć działać poprawnie.
  • Dodatkowa porada: Sprawdź w instrukcji, w jaki system No Frost producent wyposażył Twoją lodówkę. Jeśli w chłodziarce zastosowano jedynie częściową opcję, pamiętaj o jej regularnym odszranianiu. Inaczej zamrażalnik będzie działał, lecz chłodziarka już niekoniecznie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Nieprawidłowe przyleganie uszczelki do drzwi lodówki

  Nawet najmniejsza szczelina w drzwiach spowoduje przedostanie się do wnętrza chłodziarki ciepłego powietrza. Z powodu braku odpowiednich warunków żywność szybko zacznie się psuć.

  Sprawdź dokładnie, czy znajdująca się na drzwiach uszczelka nie jest w żaden sposób uszkodzona i prawidłowo przylega do ścianek. Czasami zdarza się, że np. podczas zmiany kierunku otwierania drzwi gumowa część delikatnie odstaje. Aby upewnić się, czy wszystko działa prawidłowo, przeprowadź prosty test.

  Przyłóż dłoń do zamkniętych drzwi i powoli zjeżdżaj nią w dół. Jeśli poczujesz nawet minimalny chłód, przyczyną awarii jest nieszczelna uszczelka.

  Możesz również spróbować doświadczenia z kartką papieru. Włóż ją między drzwi, po czym je zamknij. Jeśli papier przesunie się lub spadnie całkowicie na dół, koniecznie trzeba wymienić zużyty element.

  • Rozwiązanie: Jeśli obawiasz się, czy poradzisz sobie z wymianą uszczelki, poproś o pomoc fachowca. Kiedy jednak stwierdzisz, że jesteś w stanie wykonać naprawę, zdejmij zużyty element za pomocą nożyka do tapet lub gorącego powietrza z suszarki do włosów. Zamontuj nową uszczelkę i dociśnij ją do drzwi.

  Podsumowanie

  Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa? Głównie przez zbyt wysoką temperaturę w chłodziarce. Może być źle ustawiona lub narażona na wzrost przez nieprawidłowe ulokowanie lub użytkowanie sprzętu, zużytą uszczelkę, szron, awarię agregatu bądź wentylatora.

  To dość specyficzna sytuacja, która często wynika z jakiegoś złego nawyku w używaniu lodówki lub błędów popełnionych przy montażu. Z drugiej strony, w grę wchodzi również jakaś wada fabryczna, choć to rzadsza przyczyna.

  Poznaj też inne przyczyny i rozwiązania problemów z lodówką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments