W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Dlaczego maszynka do włosów nie strzyże?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Dlaczego maszynka do włosów nie strzyże? Czy to wina braku czyszczenia, a może jakaś poważniejsza awaria? Aby to ustalić, poznaj wszystkie możliwe przyczyny usterki. Podałem też od razu rozwiązania problemu, więc wszystko masz pod ręką, w jednym miejscu.

Dlaczego maszynka do włosów nie strzyże? Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Ubytki w elemencie tnącym

  Zdarza się, że brakujące ząbki w ostrzu powodują niepoprawną pracę urządzenia. Maszynka wówczas nie strzyże równo lub w ogóle tego nie robi.

  Pamiętaj, aby w takiej sytuacji nie korzystać z urządzenia. Inaczej uszkodzisz naskórek lub odczujesz ból i wyrywanie owłosienia.

  • Rozwiązanie: Przyjrzyj się dokładnie nasadce od maszynki. Zwróć uwagę, czy zawiera wszystkie ząbki i nie jest wyszczerbiona. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, koniecznie wymień ten element na nowy. Wymiana głowicy z ostrzami zależy od modelu Twojej maszynki. Czasami musisz tylko wcisnąć przycisk blokady, wysunąć zużyte ostrze i wsunąć nowe. Niekiedy niezbędne jest odkręcenie śrubek, zdjęcie starego elementu i założenie nowego. Po dokręceniu śrubek sprzęt jest ponownie gotowy do użytku.

  Ranking maszynek do włosów – zwycięzca

  Philips HC5650/15

  Zanieczyszczone wnętrze maszynki

  Częstym powodem niepoprawnego lub całkowitego braku działania maszyny jest zalegający brud. Podczas strzyżenia do środka przedostają się resztki włosów, które uniemożliwiają prawidłową pracę sprzętu. Na szczęście nie jest to poważną awarią i problem da się łatwo rozwiązać.

  • Rozwiązanie: Producenci do zestawu z maszynką zawsze dołączają niewielki pędzelek. To nic innego jak element do czyszczenia sprzętu. Za jego pomocą pozbądź się zalegającego wewnątrz maszynki brudu. Staraj się wymieść wszystkie zanieczyszczenia. Po takim zabiegu sprzęt powinien zacząć działać poprawnie. Sprawdź też dokładny poradnik o czyszczeniu maszynki do włosów.

  Rozładowana lub niedostatecznie naładowana bateria

  Każdemu zdarza się zapomnieć naładować swój sprzęt. Rozładowany akumulator to kolejny powód uniemożliwiający strzyżenie.

  W zależności od modelu urządzenie nie podejmie pracy również w przypadku niedostatecznego naładowania. Ewentualnie może gorzej strzyc, im bliżej do rozładowania. To dość powszechne, bo mało który sprzęt wyposażono w liniowy silnik (czyli o stałej wydajności bez względu na poziom naładowania ogniwa).

  • Rozwiązanie: Po zakończeniu strzyżenia zawsze sprawdzaj poziom naładowania baterii. W przypadku jej rozładowania podłącz sprzęt do zasilania. Pozostaw go do całkowitego napełnienia. Nie odłączaj maszynki od ładowarki, jeśli nadal zauważysz migające diody.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Uszkodzony akumulator

  Gdy maszynka do włosów nie strzyże, być może wina leży po stronie uszkodzonego akumulatora. Łatwo to sprawdzisz, podłączając urządzenie do prądu. Pomimo zasilania maszynka nie będzie się ładowała, przez co strzyżenie okaże się niemożliwe.

  • Rozwiązanie: Jeśli korzystasz z maszynki już kilka, a nawet kilkanaście lat, czas wymienić akumulator na nowy. Rozkręć obudowę maszynki i zdemontuj stare ogniwo. Na jego miejsce zamontuj nowy akumulator. Wymaga to lutowania kabelków. Staraj się nie rozgrzewać ich za mocno. Załóż wszystkie elementy obudowy i włącz urządzenie, aby sprawdzić, czy działa. Jeżeli nie jest to możliwe, zobacz ranking maszynek do włosów. Czasem warto wymienić sprzęt na dużo nowszy i lepszy.

  Nienaoliwione ostrze

  Wiedz, że zaniedbując konserwację, narażasz swoje urządzenie na awarię. Nienaoliwione ostrze nie nadaje się do strzyżenia.

  • Rozwiązanie: Pamiętaj o regularnym naoliwianiu ostrza maszynki. Zapewni Ci to niezawodną pracę sprzętu oraz wydłuży jego żywotność. Zaaplikuj kilka kropel oliwki na ostrze. Następnie włącz na chwilę sprzęt, aby równomiernie rozprowadzić preparat. Jego nadmiar zetrzyj chusteczką.

  Tępy element tnący

  Niewystarczająco ostra maszynka buntuje się podczas pracy. Nie wspomnę już o uczuciu dyskomfortu podczas strzyżenia i końcowym efekcie. Regularne ostrzenie elementu tnącego jest niezbędne do poprawnego działania.

  W tym przypadku nie ma znaczenia model oraz marka maszynki. Producenci wszelkie informacje na temat konserwacji sprzętu zawsze umieszczają w instrukcji obsługi. Również tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat częstotliwości ostrzenia ostrzy.

  • Rozwiązanie: W wolnej chwili zapoznaj się z wytycznymi producenta i raz na jakiś czas zdecyduj się na naostrzenie maszynki do włosów. Poprawisz w ten sposób komfort strzyżenia oraz zapewnisz sobie poprawne działanie sprzętu przez wiele lat.

  Zepsuta ładowarka

  Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że ładowarka jest niezbędna do poprawnego ładowania baterii. Kiedy pomimo wielokrotnych prób uruchomienia sprzętu nie udaje Ci się to, poszukaj przyczyny po stronie elementu ładującego.

  Najczęściej ładowarka psuje się przez niepoprawnie zwijany przewód zasilający. Poskręcany kabel jest wówczas podatny na uszkodzenia.

  • Rozwiązanie: Zawsze zwijaj kabel tak, aby uniknąć jego uszkodzenia. Gdy już do tego doszło, wymień ładowarkę na nową. Naprawa zepsutego elementu nie ma dużego sensu. Koszt zakupu nowego to zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

  Uszkodzona maszynka

  Istnieje ryzyko, że w pośpiechu maszynka wypadnie Ci z dłoni. Gdy upada na twarde podłoże, najczęściej dochodzi do pęknięcia obudowy, ale też poważniejszych usterek. Nierzadko uszkodzeniu ulegają podzespoły urządzenia.

  Przyczyną problemów z działaniem sprzętu mogą być porozrywane lub poluzowane wewnątrz cewki. Nierzadko usłyszysz sygnalizujące to charakterystyczne buczenie lub brzęczenie przy uruchamianiu maszynki.

  • Rozwiązanie: W celu zdiagnozowania problemu i naprawy sprzętu konieczny jest demontaż obudowy. Zdemontuj śrubki, aby dostać się do środka. Sprawdź, czy wszystkie wewnętrzne elementy są na miejscu. W razie potrzeby dokręć je lub przylutuj. Zamontuj obudowę i sprawdź, czy maszynka działa.

  Podsumowanie

  Dlaczego maszynka do włosów nie strzyże lub robi to zbyt słabo? Najczęściej przez: zalegający brud, stępione lub uszkodzone ostrze, brak naoliwienia, rozładowany, za słabo naładowany lub zepsuty akumulator czy awarię wewnętrznych części bądź ładowarki.

  Na szczęście w większości tych przypadków dość szybko uporasz się z problemem. Jedynie uszkodzenie akumulatora czy innych podzespołów wewnątrz sprzętu sprawia większe trudności. Wtedy nie obędzie się bez rozkręcania strzyżarki, a być może wymiany na nowy model.

  Niemniej najczęściej spadek wydajności lub chwilowa odmowa pracy to efekt zaniedbań dotyczących konserwacji. Regularnie sprawdzaj czystość i stan ostrzy swojej maszynki, a wszystko powinno być w porządku.

  Oceń publikację
  [Głosy: 10 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments