W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania? Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania? Okazuje się, że potencjalnych powodów znajdzie się całe multum! Najważniejsze, aby szybko zlokalizować tę przyczynę, która dotyczy Twojej sytuacji. Prędko to zrobisz, poznając porady z poniższego artykułu.

Dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania? Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Niedrożny lub uszkodzony wąż dopływowy

  Twoje pranie nie zachwyca świeżością po wyjęciu z bębna? Być może pralka nie pobiera płynu do płukania, choć wlewasz go do właściwej przegródki.

  Powodem często jest wąż dopływowy.

  Gdy ten element jest uszkodzony lub niedrożny, stosowanie płynu do płukania nic nie daje. Chociaż go wlewasz, pralka go nie pobiera. W efekcie nie czujesz ładnego zapachu, kiedy wyjmujesz wyprane już rzeczy z urządzenia.

  Rozwiązanie:

  1. Wysuń pralkę. Zrób to w taki sposób, aby swobodnie obejrzeć wąż dopływowy.
  2. Popraw go, jeżeli jest poskręcany lub przygnieciony.
  3. Dla pewności odkręć koniec węża i włóż do miski, aby wypłynęły z niego wszystkie zanieczyszczenia.
  4. To nie pomogło? Nadszedł moment, aby wymienić tę część pralki. Zdemontuj stary wąż i załóż nowy.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Zabrudzone filtry

  To odpowiedź na Twój problem, gdy zamiast płynu do płukania po praniu czujesz charakterystyczny zapach stęchlizny.

  Sprawa banalna i dlatego czasami trudno szybko ją wykryć. Wiedz, że zabrudzony filtr często ma związek z tym, że pranie nie pachnie po wyjęciu z pralki.

  Rozwiązanie:

  1. Musisz wyczyścić filtr w pralce. Dla swojego bezpieczeństwa najpierw odłącz pralkę.
  2. Zlokalizuj filtr (zwykle zauważysz go w prawym dolnym rogu) i odkręć go.
  3. Kiedy już wypłynie z niego woda, wyjmij go delikatnie.
  4. Usuń z filtra większe zanieczyszczenia, a następnie starannie wyczyść. W razie potrzeby zastosuj środki usuwające kamień.
  5. Osuszony element zamontuj z powrotem.

  Dodatkowa porada: Masz wrażenie, że przez brudne filtry w pralce pojawił się już nieprzyjemny zapach? Aby go bezpiecznie usunąć, wypróbuj domowe metody. Polecam proszek do pieczenia, kwasek cytrynowy i zwykły wybielacz. Jak ich użyć? Oto moje porady, jak usunąć brzydki zapach z pralki.

  Zanieczyszczony dozownik detergentów

  Musisz zwracać uwagę na czystość dozownika detergentów. Kiedy się zapcha, stosowanie płynu do płukania nie pomoże. Pranie nie będzie nim pachnieć.

  Rozwiązanie:

  1. Wysuń dozownik z pralki, pamiętając o odblokowaniu przytrzymującej go dźwigni.
  2. Oceń, jak mocno jest zabrudzony.
  3. Jeśli przemycie dozownika gąbką z płynem do naczyń nie wystarczy, zastosuj inne metody. Sprawdzi się np. soda oczyszczona. Dowiedz się, jak wyczyścić pralkę.
  4. Czysty, osuszony dozownik zamontuj na swoje miejsce.

  Zepsuty elektrozawór

  Uszkodzony elektrozawór powoduje, że pralka nie pobiera wlanego przez Ciebie płynu. Domyślasz się na pewno, że nie ma wtedy żadnych szans na to, żeby ubrania ładnie pachniały.

  Pamiętaj, że zawory nie zawsze są pojedyncze. W niektórych sprzętach znajdziesz podwójne, a nawet potrójne.

  Rozwiązanie:

  1. Dokonaj wymiany elektrozaworu. Najpierw odłącz urządzenie do prądu i wysuń je, aby wygodnie pracować.
  2. Zdemontuj blat, aby dostać się do wnętrza pralki.
  3. Zlokalizuj elektrozawór przy komorze zasobnika, a dokładniej za nią.
  4. Odłącz zepsuty elektrozawór i zastąp go nową częścią.
  5. Podłącz prawidłowo złączkę i wężyki, przydadzą Ci się do tego kombinerki.
  6. Załóż blat, wsuń pralkę na miejsce.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Nagromadzony szlam

  Brzmi drastycznie, ale często to z tego powodu pranie nie pachnie płynem do płukania. Choć coś na pewno poczujesz podczas jego wyjmowania, a mianowicie… zapach stęchlizny.

  W takiej sytuacji przyjrzyj się uszczelce. Widzisz na niej maź w szarym kolorze? Jeśli tak, tu tkwi problem. Pralka pobiera płyn do płukania, ale pranie nie pachnie, bo szlam dominuje.

  Rozwiązanie:

  1. Starannie umyj uszczelkę, aby pozbyć się nagromadzonego brudu.
  2. Wybierz sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Do wyboru masz zastosowanie m.in. wybielacza, płynu do naczyń i sody oczyszczonej. Sprawdź skuteczne sposoby na to, jak wyczyścić pralkę ze szlamu.
  3. Wytrzyj uszczelkę do sucha.

  Dodatkowa porada: Kiedy wyczyścisz już uszczelkę, dbaj o to, żeby ponownie nie pokryła się szlamem. Wycieraj ją każdorazowo po praniu. Ponadto staraj się jak najszybciej wyjmować wyprane rzeczy. Zostawiaj otwarte drzwiczki i uchyloną szufladkę.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Pleśń w pralce

  Gdy zignorujesz lub nie zauważysz szlamu w pralce, wkrótce zmieni się w pleśń. Wtedy tym bardziej nie poczujesz zapachu płynu do płukania po otworzeniu bębna.

  Pleśń tworzy się z kilku powodów. Rozwija się, kiedy zamykasz drzwiczki od razu po wyjęciu ubrań z bębna. Grzyb jest też powodem niewłaściwego stosowania detergentów, a dokładniej dodawania ich w zbyt dużej ilości.

  Rozwiązanie:

  1. Starannie wyczyść pralkę. Skup się zwłaszcza na uszczelce. Niemniej poświęć też chwilę na wyczyszczenie szuflady i samego bębna.
  2. Środek czyszczący, który okaże się najskuteczniejszy, zależy od ilości pleśni. Sprawdź wodę utlenioną, ocet, sodę oczyszczoną. Jeśli nie pomogą, sięgnij po wybielacz. Dowiedz się, co zrobić, aby bezpiecznie usunąć grzyba w pralce.

  Brudna szuflada

  Szuflada to ten element budowy pralki, na który większość z nas nie zwraca uwagi. Jeśli zapominasz o kontrolowaniu jej czystości, nie masz co liczyć na pranie o pięknym zapachu.

  Znajdująca się w pralce szuflada jest mocno narażona na zabrudzenia. Wysuń ją i sprawdź, w jakim jest stanie. Widzisz brud lub co gorsza mocny osad? Masz przyczynę swojego problemu.

  Rozwiązanie:

  1. Wyjmij szufladę z pralki.
  2. Przepłucz ją.
  3. Za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki starannie usuń wszystkie zanieczyszczenia. Nie zaszkodzi, jeśli sięgniesz po płyn do naczyń lub inny środek, przykładowo kwasek cytrynowy.
  4. W przypadku uporczywego osadu pozostaw szufladę w wodzie z octem na przynajmniej kilka godzin. Najwygodniej będzie, jeśli naszykujesz w tym celu miskę. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda czyszczenie pralki octem.
  5. Czystą szufladę osusz, np. ręcznikiem papierowym. Na koniec zamontuj ją z powrotem.

  Dodatkowa porada: Przyznasz, że czyszczenie szuflady bywa czasochłonne. Dlatego staraj się nie dopuścić do jej ponownego, mocnego zabrudzenia. Czyść ją systematycznie, raz na miesiąc lub nieco częściej (zależnie od tego, ile razy w tygodniu pierzesz).

  Za dużo lub zbyt mało płynu do płukania

  Gdy masz wątpliwości, dlaczego pranie nie pachnie, wina być może leży po stronie samego płynu. To częsty powód w przypadku, gdy dbasz o czystość sprzętu lub masz nową pralkę.

  Zastanów się, w jaki sposób zwykle wlewasz detergent. Czy zwracasz uwagę na jego ilość? Jeśli ubrania nim nie pachną, dodajesz go za mało, ewentualnie zbyt dużo.

  Rozwiązanie:

  1. Przy nastawianiu kolejnego prania wlewaj płyn ostrożniej.
  2. Nie przekraczaj zaznaczonego w przegródce poziomu maksimum.
  3. Gdy przez nieuwagę to zrobisz, płyn od razu spłynie w dół. Wówczas musisz wlać go ponownie.
  4. Ostrożnie wsuń szufladkę i nastaw pranie.

  Dodatkowa porada: Pamiętaj, aby dodawać płyn do płukania we właściwym momencie. Nie będziesz mieć z tym żadnego problemu, gdy jest to pralka automatyczna. Wtedy robisz to po prostu podczas nastawiania prania. W sprzęcie półautomatycznym najlepiej dodać środek podczas ostatniego etapu pracy. Zerknij na moje wskazówki, kiedy wlewać płyn do płukania.

  Zły dobór detergentu

  Musisz mieć świadomość że nie wszystkie dostępne na rynku płyny do płukania są równie dobre.

  Te przesadnie tanie, pochodzące od nieznanych marek, zwykle się nie sprawdzają. Nie oferują dostatecznie skoncentrowanych substancji zapachowych. Sporo do życzenia nierzadko pozostawia też ich konsystencja.

  Rozwiązanie:

  1. Zmień detergent na taki lepszej jakości.
  2. Kieruj się nie tylko ceną, ale przede wszystkim składem.
  3. Szczególną uwagę zwróć na koncentraty. Rozpoznasz je po silniejszym zapachu. Dodajesz ich mniej, ale pranie i tak pięknie pachnie.

  Wlewanie płynu do płukania do niewłaściwej przegródki

  Dbasz o czystość pralki i masz dobry detergent, ale mimo to nie czujesz go po praniu? Zastanów się, czy na pewno wlewasz go do właściwej przegródki.

  Pamiętaj, nie ma tu znaczenia, jaki sprzęt posiadasz. Oznaczenia są praktycznie takie same dla pralek ładowanych od frontu, jak i tych od góry.

  Rozwiązanie:

  1. Nastawiając kolejne pranie, uważniej i ostrożniej wlej płyn.
  2. Pamiętaj, aby detergent przelać do przegródki z symbolem kwiatka.
  3. Wlewaj go powoli i do odpowiedniego poziomu.
  4. Ostrożnie wsuń szufladkę, aby nie rozlać detergentu.

  Dodatkowa porada: Masz dalej wątpliwości na temat wlewania płynu do płukania? Bywa to problematyczną kwestią. Jakiś czas temu przygotowałem szczegółowy artykuł o tym, gdzie wlewać płyn do płukania. Pamiętaj, kto pyta, nie błądzi!

  Jak wybrać płyn do płukania, aby pranie ładnie pachniało?

  Na pewno musisz zwrócić uwagę na intensywność zapachu. Delikatniejsze kompozycje są mniej wyczuwalne. Nie będzie to więc dobry wybór dla miłośników intensywnych aromatów.

  Jeżeli chcesz, żeby Twoje pranie zachwycało świeżością, wybieraj raczej koncentraty. Zawierają więcej substancji zapachowych i dodajesz ich mniej, więc są wydajniejsze.

  Zwykle wystarczy odrobina koncentratu, żeby nadać ubraniom ładny zapach. Nierzadko utrzymuje się dłużej niż do zdjęcia prania z suszarki. Niektóre koncentraty wyczujesz nawet podczas noszenia odzieży wypranej już jakiś czas temu, a to naprawdę coś.

  Zwracaj uwagę także na konsystencję płynu do płukania. W większości przypadków łatwo ją skontrolujesz. Tego typu produkty raczej znajdziesz w przezroczystych butelkach.

  Przesadnie rzadkie detergenty nie pozostawią trwałego zapachu na tkaninach. Zdarza się też, że płyny do płukania są rozrzedzane przed trafieniem do sprzedaży. Problem ten zauważają głównie osoby kupujące te produkty online, na różnych platformach sprzedażowych.

  Dużo zależy ponadto od samej kompozycji. Niektóre są mniej, inne bardziej wyczuwalne. Do mocniejszych zapachów należy np. piżmo, wanilia czy magnolia. Te delikatniejsze to m.in. róża i konwalia.

  Niektórzy producenci oferują perfumowane płyny do płukania. Są też takie wzbogacone o specjalne olejki. Bardzo często są to środki zapewniające mocniejsze zapachy, które dłużej się utrzymują. Przetestuj je i przekonaj się, czy dają efekt, jakiego oczekujesz.

  Podsumowanie

  Dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania? Najczęściej przez brud w pralce (w postaci szlamu, grzyba; na filtrze, w szufladzie, dozowniku detergentów), złe dozowanie, wlewanie bądź jakość płynu czy awarię elektrozaworu.

  Jak widzisz, większość przyczyn dotyczy albo za bardzo zabrudzonego sprzętu, albo jakichś problemów z detergentem. Wobec tego stosunkowo łatwo wyeliminować ten problem, bo rzadko kiedy w grę wchodzi poważniejsza awaria.

  Oceń publikację
  [Głosy: 17 Średnia: 3.9]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments