W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ekspres do kawy – Ceny | Ile kosztuje ekspres?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ceny ekspresów do kawy są ogromnie zróżnicowane. Wynika to z faktu, że samych rodzajów tych urządzeń jest sporo. Ale spokojnie, mój materiał jasno pokaże Ci, ile kosztuje ekspres i co zapewnia w swojej cenie. W efekcie lepiej dopasujesz budżet, dokonując rozsądniejszej decyzji zakupowej!

Ekspres do kawy - Ceny | Ile kosztuje ekspres?

Spis treści:

  Ile kosztuje ekspres do kawy?

  Patrząc na wszystkie rodzaje maszyn do parzenia kawy, ceny rozpoczynają się od nieco ponad 50 zł, a kończą nawet na powyżej 30000 zł! Bardzo szeroki zakres, więc warto nieco dokładniej go sprawdzić w oparciu na rodzaju i zastosowaniu ekspresu.

  I tak oto:

  • Ekspresy automatyczne ciśnieniowe – najpopularniejszy rodzaj. Kosztują zwykle od 1000 zł do ponad 30000 zł. Najwięcej znajdziesz automatów między 2000 a 3000 zł. Razem z nawet dwukrotnie droższymi nadal stanowią modele raczej do domu. Dopiero te komercyjne oznaczają kosmiczny wydatek.
  • Ekspresy kolbowe – tę grupę tworzą zarówno proste sprzęty dla początkujących, jak i profesjonalne dla baristów. Zakres cen to potwierdza. Rozpoczyna się od 200 – 300 zł, a kończy nawet na 20000 zł.
  • Ekspresy przelewowe – to dość proste maszyny do parzenia większej ilości czarnej kawy. Kosztują już poniżej 100 zł. To w tej grupie znajdziesz ogólnie najtańsze możliwe do nabycia ekspresy (za 50 kilka złotych). Te bardziej zaawansowane przekraczają jednak 2000 zł, choć nie jest ich wiele.
  • Ekspresy kapsułkowe – patrząc na średnią cen, najtańsze z całej ekipy ekspresów. Zakres cen podobny do modeli przelewowych, jednakże zaczyna się raczej od ponad 100 zł. Maksymalnie nieznacznie przekracza 2000 zł i również bazuje na pojedynczych modelach.
  • Ekspresy do zabudowy – najmniej liczna, a jednocześnie najdroższa, patrząc na średnią cen, grupa. Startuje od 3000 – 3500 zł, a kończy na ok. 20000 zł. Pod względem działania to głównie modele automatyczne.

  Wyraźnie widać, że to ciśnieniowe urządzenia automatyczne oraz kolbowe mogą Cię najwięcej kosztować. Nic dziwnego, ponieważ same w sobie mają największy potencjał co do głębi smaku kawy. Automaty zachwycają przy okazji funkcjami.

  W każdym razie to nie wszystko, co dla Ciebie przygotowałem. Postanowiłem jeszcze dokładniej przeanalizować ceny ekspresów w stosunku do tego, co oferują. Zacznijmy właśnie od automatów, które przyciągają największą uwagę.

  Ranking ekspresów do kawy – zwycięzca

  Jura E8 (EB)

  Ceny ciśnieniowych ekspresów automatycznych

  Znakomicie znam ten typ. Testowałem wiele modeli, a w mojej kuchni nadal spoczywa jeden z nich.

  Sens zakupu jak najbardziej niesie za sobą już dobry ekspres automatyczny do 2000 zł. W tej cenie spokojnie nabędziesz model robiący pyszne kawy (również mleczne). Przykład stanowi Melitta Latticia OT F30/0-100.

  Czasem podana kwota skutkuje jednak pewnymi mankamentami. Najczęściej dotyczą liczby przepisów do wyboru. Tanie automaty rzadko przekraczają 10 pozycji. Niektóre oferują tylko 3 podstawowe kawy (espresso, latte macchiato oraz cappuccino).

  Nie zawsze pojawia się też spieniacz mleka. A jak już, to może działać osobno, tzn. nie być zintegrowany z dozownikiem, wymagając wykonania 2 czynności. Częsta cecha, gdy interesuje Cię tani ekspres do kawy do 1500 zł.

  Dyskusyjna pozostaje jakość wykonania, przynajmniej zewnętrzna. To często proste urządzenia, nie tak bardzo cieszące oko designem.

  Funkcje także potrafią być ograniczone. A automatyka czyszczenia? Nie stanowi standardu, przynajmniej jeśli mowa o czyszczeniu wężyka spieniającego.

  Co innego najlepsze ekspresy do 3000 zł. Tutaj nie ma już większych kompromisów. Spieniacz stanowi standard. Podobnie jak zaawansowane i samodzielne czyszczenie oraz długa lista przepisów. Sam najczęściej kupuję automaty kosztujące między 2500 – 3000 zł. Jak na moje oko bywają najopłacalniejsze.

  Rzecz jasna dobry ekspres do 4000 zł lub 5000 zł może oferować mniej spotykane korzyści. Co konkretnie? Chociażby mrożone kawy. Niejednokrotnie więcej w takich automatach nich najciekawszych funkcji ekspresów do kawy.

  Wydając jeszcze pokaźniejsze kwoty, pojawiają się z kolei głównie ekspresy marki Jura. Wiele osób twierdzi, że to Ferrari na tym rynku. No cóż, potwierdzają to na pewno ceny. 5000, 6000, 10000, a może i 30000 zł? Jura kosztuje swoje.

  A co oferuje w zamian? Przede wszystkim autorskie technologie oraz niezawodność. Rzeczywiście wynoszą proces parzenia kawy na zupełnie nowy poziom. Wiele osób ocenia, że robią najsmaczniejsze napary, gdy mowa o ciśnieniowych automatach.

  Mimo to osobiście nie wydałbym kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ogólny ranking ekspresów automatycznych często wygrywa właśnie Jura. Z drugiej strony, wybieram nie najdroższe urządzenia tej marki.

  Czy te kosmicznie kosztowne nie mają więc sensu? Mają, ale nie do domowego zastosowania. Co innego komercyjnego. Urządzenia nastawione na bezproblemowe parzenie nawet 200 kaw dziennie potwierdzają to. Znajdziesz je w ofercie Jura skierowanej do firm.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Ceny ekspresów kolbowych

  Najlepsze ekspresy kolbowe dzielą się przede wszystkim na te, które sprawdzają się w domu, oraz te, które kierowane są do gastronomii. Drugie czasem oferują wbudowany młynek. Wyróżnia je przede wszystkim jakość wykonania. Powszechna jest stal nierdzewna.

  To oczywiście nie wszystko za ceny przekraczające nawet 10000 zł. Modele bardziej pro niwelują wahania temperatury w czasie ekstrakcji kawy. Więcej w nich także komercyjnych elementów budowy. Przykład stanowi wentyl ciśnieniowy.

  Dla baristy, który wie, co robi, taki sprzęt to skarb. Dla kogoś początkującego już nie bardzo. Niemniej półprofesjonalne modele np. w okolicach 3000 zł często mają sens do domowego użytku. Oferują nieco przystępniejsze parzenie wybornych kaw.

  Na początek przygody z tym sprzętem (lub przy niższych wymagań) dobry okaże się ekspres kolbowy w cenie do 1000 zł. Zauważ, że to właśnie tyle kosztujące sprzęty są zdecydowanie najpopularniejsze. Zazwyczaj wymagają osobnego młynka, ale za to niektóre spieniają mleko.

  Ceny ekspresów przelewowych

  Niby proste urządzenia, ale również zróżnicowane cenowo. Najdroższe ekspresy przelewowe za ponad 1500 zł to często urządzenia podwójne i do firm. Wykazują lepszą jakość materiałów, bo muszą pracować w bardziej wymagających warunkach.

  Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje dobry ekspres przelewowy do domu, mam pozytywną wiadomość. Znajdziesz takie urządzenia nawet poniżej 500 zł. Prędko stworzą mocną, czarną kawę w swoim pojemnym dzbanku. Może nie wszystkie wytrzymają dekadę, ale też nie posiadają zbyt dużo elektroniki, która może się nagle zepsuć.

  Ceny różnicują tu często funkcje dodatkowe. W zakresie 500 – 1000 zł znajdziesz ekspres kolbowy z młynkiem, termosem czy kilkoma regulacjami (np. mocy kawy). W mojej ocenie w zupełności wystarczy do domu. Nie trzeba wcale wydawać więcej.

  Ceny ekspresów kapsułkowych

  Najlepsze ekspresy kapsułkowe za ponad 1000 zł stanowią rzadkość na rynku. Wyróżnia je lepsza jakość wykonania i jakieś ekstra dodatki, np. spieniacz mleka.

  W mojej ocenie optymalny budżet na ekspres na kapsułki to często 300 – 500 zł. Bo po co wydawać więcej? Owszem, spieniacz może się przydać, nie przeczę. To jednak specyficzna grupa urządzeń. Dlaczego? Ponieważ smak napoju wyznacza głównie dostępność kapsułek.

  Najlepiej spróbować gdzieś kilku rodzajów i zdecydować, które najbardziej przypadły kubkom smakowym. Cena ekspresu, mimo że zawsze ważny aspekt, tutaj akurat stanowi drugorzędną sprawę. Tak jak w przypadku modeli przelewowych, raczej nie ma co przepłacać.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Ceny ekspresów do zabudowy

  To dopiero zdradliwa grupa! Czasem lepiej sprawdza się ekspres do zabudowy do 4000 zł niż taki za ponad 10000 zł. Stosunkowo łatwo nadziać się na dość drogi model, który nawet nie mieli kawy! Wtedy obsługuje tylko mieloną. Nie użyjesz najlepszej kawy ziarnistej.

  Za ceną nie idą tak często szersze możliwości. Ale trzeba wziąć pod uwagę coś jeszcze. Zabudowany ekspres to mocno widoczny element wystroju. Wiele osób płaci więcej, aby uzyskać konkretny kolor i wykończenie.

  Jeżeli więc rozglądasz się za białym modelem, to nawet większa część ceny będzie się opierać właśnie na kolorystyce. Taki już urok sprzętów z tej kategorii. A te moim zdaniem najlepsze pokaże Ci ranking ekspresów do zabudowy.

  Podusmowanie

  To, ile kosztuje ekspres do kawy, pokazuje wiele różnych cen. Jeżeli mowa o modelu do domu, wystarczy Ci: ekspres automatyczny za 2000 – 3000 zł lub do 6000 zł przy wyższych wymaganiach; model kolbowy do 1000 lub 3000 zł zależnie od wymagań; przelewowy do 1000 zł; kapsułkowy do 500 zł.

  Sprawa komplikuje się, gdy szukasz ekspresu do swojej firmy lub w ogóle gastronomicznego (np. do kawiarni, hotelu, restauracji). Wtedy koszt lepszego modelu może wynosisz kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  Specyficzną grupę stanowią ekspresy do zabudowy. Cena takiego urządzenia mocno zależy od marki oraz stylistyki (kolor, rodzaj wykończenia, np. mat lub połysk).

  Teraz w każdym razie wiesz, ile kosztują konkretne typy ekspresów. Mimo setek modeli spokojnie da się wyciągnąć wnioski ze stosunku ich cen do możliwości.

  A jeżeli interesuje Cię automatyczny model, sprawdź także, na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy. Wokół tych urządzeń krąży wiele ważnych aspektów.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments