W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ekspres do zabudowy czy wolnostojący?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Rodzaje ekspresów do kawy wiążą się z wieloma dylematami. Jednym z nich jest to, czy wybrać ekspres do zabudowy, czy jednak ten wolnostojący. Poniżej opisałem przewagi obu typów, dzięki czemu łatwo dokonasz rozsądnej decyzji zakupowej.

Ekspres do zabudowy czy wolnostojący? Który lepszy?

Spis treści:

  Ekspres do zabudowy a wolnostojący – Różnice i podobieństwa

  Wbrew pozorom sporo łączy te urządzenia, ale to właśnie różnice między nimi mają ogromne znaczenie w kwestii wyboru.

  Poznaj tę główną, dotyczącą umiejscowienia:

  • Ekspres do zabudowy musisz wpasować w ciąg mebli kuchennych. Podobna sprawa jak z zabudowanym piekarnikiem czy mikrofalą. Planujesz to na etapie urządzania lub remontu kuchni. Jednocześnie oszczędzasz miejsce na blacie. W ogólnym rozrachunku tego typu ekspres jest największy. Z drugiej strony, znaczną jego część ukrywasz za pomocą zabudowy.
  • Ekspres wolnostojący postawisz gdziekolwiek – byleby dosięgał przewodem do gniazdka. Nie przejmujesz się koniecznością estetycznego wkomponowania ekspresu w linię meblową. Łatwo przenosisz sprzęt i możesz go równie prosto wymienić na nowy model.

  Druga sprawa to sposób działania i typ obsługiwanej kawy.

  • W obu rodzajach najpopularniejsze są automatyczne ekspresy ciśnieniowe. Sęk w tym, że sprzęt do zabudowy praktycznie nie występuje w innej odsłonie.
  • Wśród modeli wolnostojących znajdziesz chociażby ekspresy na kapsułki, przelewowe czy kolbowe. Masz większe pole manewru.

  Cała reszta istotnych aspektów to już raczej podobieństwa.

  Dotyczą głównie funkcji (np. podwójne parzenie, spienianie mleka), autoczyszczenia i okresowej konserwacji czy opcji związanych ze sterowaniem (np. regulacja pojemności, proporcji wody i mleka czy grubości mielenia ziaren).

  Bez przedłużania mogę więc wysnuć jasny wniosek:

  Kup ekspres do zabudowy, gdy pragniesz go wpasować w linię meblową podczas urządzania nowej kuchni. Wybierz ekspres wolnostojący, jeżeli nie remontujesz kuchni i wolisz stawiać sprzęt na blacie, mając do niego swobodny dostęp.

  Proste, prawda?

  Mimo to zajrzyj poniżej. Przygotowałem zbiór przewag obu sprzętów, choć niektóre z nich wyszły już na jaw.

  Ranking ekspresów do zabudowy – zwycięzca

  Bosch CTL636EB6

  Przewagi ekspresów do zabudowy

  • Fundament stanowi możliwość zabudowy. Niesie to za sobą korzyść w postaci uzyskania spójnej, minimalistycznej aranżacji. W dodatku spójrz na najlepsze ekspresy do zabudowy. Wyglądają bardzo nowocześnie i elegancko.
  • Nie stawiasz ekspresu na kuchennym blacie bądź stole, więc oszczędzasz przestrzeń w tych miejscach. Jeżeli Ci na tym zależy, odpowiedź na pytanie, czy warto kupić ekspres zabudowy, staje się jasna.
  • Zabudowane ekspresy niejednokrotnie oferują trochę pojemniejsze zbiorniki na wodę. Ma to znaczenie, gdy robisz wiele kaw dziennie. Nie musisz wtedy tak często uzupełniać wody w zbiorniku.
  • Spora część topowych modeli obsługuje zarówno kawę ziarnistą, jak i mieloną. W automatycznych ekspresach wolnostojących nie jest to wcale tak często spotykane.

  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Przewagi ekspresów wolnostojących

  • Nie przejmujesz się koniecznością znalezienia miejsca na ekspres w zabudowie. Nie komplikuje Ci to planu urządzania nowej kuchni czy remontowania starej. Masz dużą swobodę, jeżeli chodzi o ulokowanie ekspresu.
  • Z powyższego wynika przy okazji to, że łatwo zmienisz ekspres na nowy. Nie niesie za sobą przecież rygorystycznych warunków montażowych. Stawiasz go na blacie czy stole w kuchni i to tyle.
  • Również niektóre naprawy czy zabiegi konserwacyjne stają się prostsze przy wolnostojącym urządzeniu do kawy.
  • Swobody nie brakuje także w kwestii wyboru konkretnego rodzaju. Jak już wspominałem, sprzęt wolnostojący jest bardziej zróżnicowany. Ekspres kolbowy dla uzyskania niepowtarzalnego aromatu kawy? Przelewowy dla miłośników czarnej kawy? A może ten mały ekspres na kapsułki? Do wyboru, do koloru.
  • I to dosłownie, bo zróżnicowanie dotyczy również wymiarów, stylistyki, materiału wykonania czy panelu sterowania. Wystarczy spojrzeć na najlepsze wolnostojące ekspresy ciśnieniowe. Nawet te pochodzące od tej samej marki potrafią znacznie się różnić w wielu aspektach. To urozmaica wybór, dając Ci więcej opcji i unikalnych korzyści.
  • Rozważając, co lepsze: ekspres do kawy do zabudowy czy wolnostojący, nie zapominaj o cenach. Te drugie są ogólnie tańsze i to sporo. Nawet topowe ekspresy kolbowe kosztują mniej niż modele automatyczne do zabudowy. Tym bardziej dotyczy to chociażby modeli kapsułkowych oraz polecanych ekspresów przelewowych. W tych przypadkach różnica w cenie to wręcz przepaść.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Ekspres do zabudowy czy wolnostojący? Ostateczny werdykt

  Nie ma lepszej opcji niż ekspres do zabudowy, gdy chcesz go wpasować w ciąg mebli kuchennych. Do tego zyskasz elegancki, wręcz luksusowy sprzęt, który… sporo jednak kosztuje. Do tego nie da Ci takiej swobody odnośnie stylistyki czy rodzaju jak ekspresy wolnostojące.

  Jak to często bywa, wszystko zależy od Ciebie.

  I zabudowa, i swobodne ustawienie ekspresu mają swoje plusy.

  Zdecyduj, co jest dla Ciebie bardziej kuszące: czy spójność aranżacji i więcej miejsca na blacie bądź stole, czy większy wybór, niższe ceny ekspresów do kawy oraz swoboda umiejscowienia urządzenia.

  Osobiście moim najnowszym ekspresem jest ten wolnostojący. Mimo to – w czasie, gdy przychodzi czas remontu bądź urządzania kuchni w nowym domu/mieszkaniu – model do zabudowy bardzo zachęca do zakupu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments