W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ekspres nie mieli kawy – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Dlaczego ekspres nie mieli kawy? Z różnych powodów, które często wynikają ze złego używania sprzętu. Na wszystko znajdą się jednak rozwiązania. Poniżej wymieniłem wszystkie możliwe powody, przez które ekspres nie mieli ziaren kawy. Do każdego dopisałem proponowane rozwiązanie.

Ekspres nie mieli kawy - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zanieczyszczony młynek lub cały ekspres

  Może się to zdarzyć, nawet jeśli starasz się dbać o czystość swojego sprzętu regularnie. Zmielona kawa jest drobna, więc niewykluczone, że przedostała się do różnych części budowy ekspresu.

  To prawdopodobna przyczyna, gdy młynek się obraca, ale nie mieli ziaren.

  • Rozwiązanie: Oczyść urządzenie z resztek kawy. Pamiętaj, aby usunąć je nie tylko z samego młynka, ale i pozostałych części urządzenia. Do pozbycia się resztek z młynka możesz wykorzystać nawet odkurzacz. Zachowaj przy tym ostrożność, aby przypadkowo niczego nie uszkodzić.
  • Dodatkowa porada: Dbaj o swój ekspres. Pielęgnacji wymaga wiele części, więc warto wiedzieć, jak wyczyścić ekspres do kawy.

  Ranking ekspresów do kawy – zwycięzca

  Jura E8 (EB)

  Spalony silnik młynka

  To popularna usterka. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ekspres DeLonghi, Philips, Siemens czy inny nie mieli kawy, sprawdź tę opcję na początku.

  Silnik młynka ulega awarii na skutek przeciążenia. Zdarza się również, że przyczyna to np. nasypanie zbyt dużej ilości ziaren.

  • Rozwiązanie: Nie pozostaje Ci nic innego jak wymiana silnika młynka. To skomplikowane zadanie. Z tego względu powierz je fachowcowi mającemu wiedzę. Da Ci to pewność, że usterka zostanie usunięta prawidłowo, a młynek będzie pracować bez zarzutu.

  Masz dość problemów ze swoich ekspresem? Może czas na nowy?


  Zablokowane ziarno

  Jeżeli Twój ekspres Jura, Nivona bądź innej znanej marki nie mieli kawy, sprawdź, czy winowajcą nie jest zablokowane w młynku ziarno. Wbrew pozorom to często występująca usterka. Niby błahostka, ale potrafi narobić sporo kłopotów.

  • Rozwiązanie: Jeżeli masz łatwy dostęp do młynka, zdemontuj go. Ostrożnie wyjmij poszczególne elementy i oczyść je, najlepiej za pomocą szczotki i łagodnego alkoholu. Następnie zamontuj części młynka na swoim miejscu. Gdy nie masz swobodnego dostępu do młynka, wezwij serwisanta. Będzie wiedział, jak postępować w przypadku takiej awarii, aby skutecznie ją usunąć.
  • Dodatkowa porada: Chcąc zapobiegać tego typu sytuacjom, co pewien czas stosuj specjalny granulat czyszczący do młynka. Wsypuj drobinki i zmiel je, dzięki temu przeczyścisz ten element ekspresu. Wykorzystuj też małą szczotkę (taką przypominającą wycior), żeby usuwać pył po zmielonej kawie.

  Oblepione żarna

  Do tej usterki dochodzi na skutek używania słabej jakości kawy. Pamiętaj, że nie każda nadaje się do stosowania w ekspresie. Mowa tu zwłaszcza o takiej aromatyzowanej i karmelizowanej. Używając jej, popełnisz błąd w użytkowaniu ekspresu, który w końcu przestanie mielić ziarna.

  W tym przypadku musisz oczyścić żarna z resztek niewłaściwej mieszanki do parzenia.

  • Rozwiązanie: Wsyp do młynka specjalny granulat czyszczący i zmiel go. W razie potrzeby wykorzystaj zamiast niego suchy, nieugotowany ryż. Opróżnij młynek i wsyp trochę ziaren kawy, zmiel je. Pamiętaj też, aby dodatkowo oczyścić żarna przy użyciu miękkiej szczoteczki i drewnianych wykałaczek. To da Ci pewność, że są już czyste.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Starte żarna

  Używasz swojego sprzętu od bardzo długiego czasu? Prawdopodobnie ekspres nie mieli kawy, bo żarna zdążyły się już zetrzeć.

  Wiedz, że do takiej sytuacji może dojść zarówno w przypadku młynka ceramicznego, jak i stalowego.

  • Rozwiązanie: Wymień żarna. Jeśli chcesz, zrób to samodzielnie. Zdemontuj młynek, a następnie odkręć śrubę i zdejmij tarczę. Ostrożnie wyjmij starte żarna i w ich miejsce załóż nowe (pamiętaj, aby dobrze je dopasować do swojego modelu ekspresu). Nowy element musisz włożyć i obracać do momentu, aż zablokuje się we właściwym położeniu. Złóż młynek w całość, umieść go na swoim miejscu i przykręć śrubę, która go przytrzymuje.

  Złe ustawienie młynka

  Przyznasz, że nie jest to duża usterka. Właściwie nie da się nazwać tego usterką. Jeżeli młynek w ekspresie nie mieli kawy, nie panikuj. Sprawdź, czy masz dobrze ustawioną grubość mielenia.

  • Rozwiązanie: Gdy okaże się to konieczne, zmień ustawienie młynka. Najczęściej zrobisz to za pomocą pokrętła umieszczonego w pojemniku na ziarna lub z boku bądź z tyłu ekspresu. Czasami musisz dodatkowo sięgnąć po klucz wielofunkcyjny. Ustaw pod kranikiem ekspresu kubek bądź filiżankę. Wciśnij przycisk służący do parzenia dużej kawy. Kiedy proces mielenia ziaren się rozpocznie, wciśnij pokrętło do zmiany ustawień i obróć je w lewo lub prawo. Zaparz 2 – 3 napoje i sprawdź, jak działa urządzenie.
  • Dodatkowa porada: Nie zapominaj, że zmiany ustawień dokonujesz jedynie w momencie mielenia kawy. Aby uniknąć uszkodzenia młynka, producenci zalecają zwykle obracanie pokrętłem tylko o jeden ząbek naraz. W przypadku wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi swojego sprzętu.

  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Podsumowanie

  Dlaczego ekspres nie mieli kawy? Najczęściej przez brudny lub zablokowany młynek, spalony silnik młynka, oblepione lub starte żarna, jak i nieprawidłowe ustawienie grubości mielenia w stosunku do stosowanej kawy.

  Jak widzisz, wiele przyczyn leży w nieprawidłowym użytkowaniu sprzętu. Dlatego też tak ważne jest chociażby zapoznanie się z instrukcją obsługi. Nawet najbardziej zautomatyzowane ekspresy nie mogą być używane byle jak. W każdym razie już wiesz, co robić, gdy ekspres nie mieli kawy.

  Poznaj inne poradniki o problemach z ekspresem:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments