W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Falownica czy Lokówka? Co i dla kogo lepsze?

author avatar
Matylda Stachurska
Komentarze:  0

Zarówno falownicą, jak i lokówką możesz stworzyć na swojej głowie spektakularny efekt. Mimo to oba stylizatory różnią się istotnymi cechami. A z owych cech wynikają odmienne zalety. Poznaj wszystkie z nich, aby zdecydować, co będzie dla Ciebie lepsze: falownica czy lokówka?

Falownica czy Lokówka? Co i dla kogo lepsze?

Spis treści:

  Czym się różni lokówka od falownicy?

  Za pomocą falownicy stworzysz ładne, naturalnie wyglądające fale. Z kolei lokówkę wykorzystasz do zrobienia różnego rodzaju loków. Mogą być sprężyste i mocne, jak również delikatne. Różnica polega więc na sposobie, w jaki sprzęty stylizują włosy.

  Zarówno lokówki, jak i falownicy użyjesz do wykonania eleganckiej fryzury. Celem obu urządzeń jest zakręcenie pasm. W zależności od efektu, który chcesz uzyskać i Twoich preferencji, polecę Ci inny sprzęt.

  Właściwości lokówki

  Dobra lokówka do włosów to jedno z najpopularniejszych urządzeń do stylizacji. Dzięki niej stworzysz różnorodne fryzury, które nadadzą Ci zupełnie nowego wyglądu. Zaczynając od drobnych, cienkich loków, kończąc na dużych falach. Wszystko to uzyskasz lokówką.

  Pamiętaj, że sporo zależy od rodzaju włosów, typu i średnicy lokówki oraz od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

  Na rynku znajdziesz między innymi:

  1. Lokówkę tradycyjną – to urządzenie z wałkiem, wyposażone w boczny klips, który przytrzymuje pasma włosów. Dzięki niemu łatwiej zapanujesz nad urządzeniem i nie oparzysz się. Grubość loków zależy od średnicy sprzętu.
  2. Lokówkę stożkową – jak sama nazwa wskazuje, jest w kształcie stożka. Od nasady loki powstają grubsze, a cieńsze na końcach. Urządzenie nie oferuje klipsa, co bywa problematyczne dla osób początkujących. Mimo to zdecydowanie swobodniej się nim operuje.
  3. Lokówkę automatyczną – czyli najbardziej nowoczesną. Jak sugeruje nazwa, lokówka sama nawija włosy na wałek. Podczas pracy z tym urządzeniem masz znikome szanse na oparzenie, a loki na całej długości pasm są takie same.
  4. Suszarko-lokówkę – daje możliwość suszenia, a przy tym tworzy grube loki z włosów. Dzięki niej zaoszczędzisz więcej miejsca oraz czasu. Kształt loków w tym urządzeniu jest ograniczony, uzyskasz nim tylko grube fale. Takie urządzenia przedstawia ranking suszarko-lokówek.

  Pamiętaj, że lokówki różnią się też zastosowaną powłoką. Może być:

  • Ceramiczna/turmalinowa – polecana przez użytkowniczki oraz fryzjerów. Nie niszczy włosów, wpływa na ich wygładzenie.
  • Teflonowa – materiał ten szybko się niszczy. Taki sprzęt przeznaczony jest dla osób, które planują sporadycznie stylizować pasma. Wymaga ostrożności w użytkowaniu, potrafi przypalać włosy.
  • Złota/tytanowa – dobrze przewodzi ciepło, równomiernie nagrzewa kosmyki. Jest najbardziej odporna na intensywne użytkowanie. To powoduje, że urządzenie z taką powłoką jest droższe od swoich konkurentów.
  • Chromowana/metalowa – lokówki wykonane z tego materiału są najtańsze. Niestety materiał wydziela dodatnie jony, przez co łuska włosa się otwiera, a tym samym staje się bardziej podatna na zniszczenie.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Właściwości falownicy

  Falownica to jedno z prostszych w obsłudze urządzeń. Pozwoli Ci w zaskakująco szybkim tempie stworzyć wymarzone fale. W porównaniu do lokówki istnieje tu mniejsze ryzyko poparzenia dłoni czy skóry głowy.

  Dzięki temu urządzeniu łatwo stworzysz efektowną fryzurę. Wystarczy, że umieścisz włosy między grzałkami i zamkniesz nasadkę.

  Wyróżnia się dwa rodzaje falownic:

  1. Grube – wyposażone w grube wałki, dzięki którym uzyskasz delikatne fale o naturalnym wyglądzie.
  2. Cienkie – wyposażone w cienkie wałki, z których stworzysz drobne fale, podniesione u nasady.

  Bazując na materiale, z którego są wykonane falownice, znajdziesz modele:

  • Ceramiczne – są odporne na uszkodzenia. Dzięki gładkim wałkom włosy nie niszczą się podczas stylizacji. Falownice tego typu równomiernie rozprowadzają ciepło, więc pasma nie ulegają zniszczeniu.
  • Tytanowe – długo utrzymują temperaturę. Ze względu na wykorzystany materiał są odporne na zarysowania.
  • Teflonowe – w porównaniu do swoich konkurentów nierównomiernie rozprowadzają ciepło. Są wykonane z materiału, który często ulega zarysowaniom. Coraz rzadziej używane ze względu na niską jakość.
  • Lustrzane – wykonane z gładkiego materiału, który pozytywnie wpływa na wygląd włosów. Niestety takie falownice są podatne na uszkodzenia.
  • Diamentowe – równomiernie rozprowadzają temperaturę. Produkowane są z materiału, który jest odporny na wszelkie zarysowania.
  • Turmalinowe – wpływają pozytywnie na kondycję i wygląd fryzury. Zamykają łuski włosów, dzięki czemu są pełne blasku i gładkie. Nie elektryzują się ani nie wysuszają.

  Ranking lokówek – zwycięzca

  Philips BHB887/00

  Przewagi lokówki

  1. Dla każdej długości włosów – nie ma znaczenia, jak długie są kosmyki na Twojej głowie. Za pomocą lokówki stworzysz efektowną fryzurę nawet w przypadku krótkich włosów. Rzecz jasna lepiej wtedy baczniej dopasować typ tego urządzenia.
  2. Loki o różnej grubości – wszystko zależy od średnicy Twojej lokówki. Wystarczy, że zastanowisz się, na czym Ci zależy, a następnie kupisz właściwe urządzenie. Dostępne na rynku sprzęty są różnorodne, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
  3. Trwała fryzura – jak podkreślają doświadczone użytkowniczki, fryzura zrobiona przy użyciu lokówki bardzo długo się utrzymuje. Oczywiście loki najlepiej dodatkowo utrwal za pomocą np. lakieru, ale nie musisz się martwić, że pasma szybko się rozprostują.

  Przewagi falownicy

  1. Nie sprawia kłopotu osobom początkującym – nawet jeśli nie masz doświadczenia w stylizowaniu fryzury, na pewno sobie poradzisz. Falownica to łatwy w obsłudze sprzęt, który szybko opanujesz.
  2. Małe ryzyko oparzenia – w porównaniu do lokówki ryzyko poparzenia skóry głowy bądź dłoni jest znacznie mniejsze. Falownica zapewnia Ci bezpieczeństwo użytkowania, nawet jeśli stylizujesz włosy w pośpiechu.
  3. Naturalnie wyglądające fale – włosy wystylizowane lokówką nie zawsze wyglądają w pełni naturalnie. Za sprawą falownicy zmienisz wygląd prostych pasm w subtelny sposób. Uzyskane dzięki niej efekty sprawdzają się nawet na co dzień, np. do szkoły czy pracy.

  Lokówka czy falownica – ostateczny werdykt

  Jeśli zależy Ci na czasie, łatwiejsza w obsłudze będzie falownica. Dzięki niej szybko uzyskasz ładny, delikatny efekt. Gdy zależy Ci na czymś bardziej konkretnym, odpowiednim wyborem będzie lokówka. Dzięki niej zyskasz dużo możliwości stylizacji, stworzysz loki o różnej objętości.

  Pamiętaj, że w sklepach znajdziesz wiele odmiennych urządzeń. Otrzymane rezultaty zależą więc m.in. od tego, na jaki sprzęt się zdecydujesz. Dla przykładu kupując lokówkę stożkową, loki od nasady są grubsze, a przy końcach cieńsze. 

  Falownica nie pozwoli Ci uzyskać takich efektów. Decydując się na nią, wybierasz tylko wielkość wałków i materiał, z którego jest wykonana. Fale na całej długości będą takie same.

  Jak widzisz, sporo zależy więc od tego, w jakiej fryzurze czujesz się najlepiej.

  Sprawdź też inne pojedynki stylizatorów:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments