W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Filtr EPA czy HEPA w odkurzaczu?

Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Wydaje się, że jest mało typów filtrów wylotowych odkurzacza: EPA oraz HEPA. Sęk w tym, że mają one swoje klasy, które potrafią się znacznie różnić. Jak wybrać najlepszy rodzaj filtra? Co trzeba wiedzieć? Przeczytaj mój poradnik, a wszystkiego się dowiesz! To ważne zwłaszcza dla rodziców oraz alergików.

Filtr EPA czy HEPA w odkurzaczu? Wszystkie klasy filtrów!

Spis treści:

    Rodzaje filtrów powietrza w odkurzaczach

    W odkurzaczach znajdziesz dwa rodzaje filtrów: wlotowe oraz wylotowe. Klasyfikacja dotyczy bezpośrednio ich lokalizacji w urządzeniu.

    W skrócie:

    • Głównym zadaniem filtra wlotowego jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, które zwykle można dostrzec gołym okiem. Wyłapuje między innymi pyłki, kurz, nitki, włosy, okruchy, zwierzęcą sierść i doprowadza je do worka.
    • Filtr wylotowy dba, aby zasysane przez odkurzacz zanieczyszczenia nie powędrowały z powrotem do otoczenia. Czuwa więc nad jakością powietrza po odkurzaniu domostwa. To właśnie do tego rodzaju zaliczają się filtry EPA oraz HEPA.

    Pamiętaj przy tym, że również sam worek odkurzacza stanowi element systemu filtracji. Worki mogą być papierowe, tekstylne czy materiałowe.

    W odkurzaczach bezworkowych filtracja wygląda nieco inaczej i odbywa się za sprawą ich specjalnej konstrukcji. W tym przypadku wszystkie zanieczyszczenia trafiają nie do worka, a pojemnika, w którym dochodzi do selekcji pomiędzy zabrudzeniami a powietrzem (tworzą się cyklony, czyli ruch wirowy; to także charakterystyczne dla odkurzaczy pionowych).

    Pozostaje również kwestia odkurzaczy z filtrem wodnym. Posiadają one zbiornik z wodą, w której zatrzymywane są zanieczyszczenia. Co ciekawe, nawet tego typu sprzęty i tak wyposaża się przy okazji w bardziej klasyczne filtry, np. HEPA.

    Wszystkie filtry w odkurzaczach odgrywają kluczową kwestię. Wlotowy odpowiada za bezpieczeństwo silnika, dbając, aby nie przedostało się do niego żadne z zanieczyszczeń. Dzięki niemu urządzenie poprawnie wykonuje swoją pracę.

    Dzięki wylotowemu zyskujesz precyzyjne porządki oraz dobrej jakości powietrze, którym stale oddychasz. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, astmatyków i osób borykających się z wieloma alergiami.

    Bez względu na rodzaj odkurzacza najczęściej stosuje się filtry EPA oraz HEPA. Żeby bardziej przybliżyć Ci ich działanie i całą specyfikę, w dalszej części artykułu omówię dokładnie każdą opcję.

    Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

    Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

    Filtry HEPA

    HEPA to skrót z języka angielskiego od słów High-efficiency particulate air, co w polskim tłumaczeniu oznacza wysoko skuteczny cząsteczkowy filtr powietrza. Wynaleziono go w Stanach Zjednoczonych już w latach 40. ubiegłego wieku. Co ciekawe, początkowo miał zastosowanie militarne, ale dekadę po tym skomercjalizowano go.

    Do produkcji tego rodzaju filtrów wykorzystuje się szklane włókna, które układa się w warstwy. Następnie wykorzystując żywice syntetyczne, łączy się je ze sobą. Wbrew pozorom rozmiar elementu HEPA wcale nie należy do najmniejszych. Wszystko to zasługa specjalnego kształtu przypominającego harmonijkę, którą umieszcza się w plastikowej ramce.

    Filtry HEPA do swojej pracy potrzebują trzech specjalnych procesów. To wyłapywanie, zderzenie oraz dyfuzja. Odpowiadają za filtrację cząsteczek o różnym stopniu wielkości. Cechują się dużą dokładnością oraz precyzją, jeśli chodzi o wychwytywanie zanieczyszczeń. Materiał, z jakiego wykonuje się filtry HEPA, nie przepuszcza cząsteczek większych niż 0,3 µm.

    Wiedz, że ten rodzaj jest skuteczniejszy i dokładniejszy niż tradycyjne wkłady siateczkowe. Z tego względu odkurzacze wyposażone w filtry HEPA są szczególnie polecane dla alergików oraz osób chcących zapewnić sobie wysoką jakość wdychanego powietrza. Wiele osób uważa, że każdy odkurzacz powinien mieć filtr HEPA.

    Pamiętaj, że skuteczność takich elementów określają klasy filtrów HEPA (które także omówię w dalszej części tekstu).

    Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

    Filtry EPA

    Skrót tego rodzaju filtra oznacza niemal to samo co HEPA. Różnicę stanowi brak w nazwie litery H oznaczającej ‘wysoki’.

    Filtry EPA mają zbliżoną budowę do swoich rywali, czego nie można powiedzieć o samej klasie filtracji, która w tym przypadku jest zdecydowanie niższa.

    To, co musisz zapamiętać, to fakt, że po zmianie przepisów prawnych dotyczących norm klasyfikacji filtrów rodzaj HEPA produkowany przed 2010 rokiem uważany jest za EPA.


    Zobacz zestawienia sprzętów do odkurzania:


    Klasy filtrów HEPA oraz EPA

    Nazwa poszczególnych klas filtrów jest trochę skomplikowana. Wynika to ze zmian prawnych powstałych w 2010 roku, o czym wspomniałem już wyżej.

    Niższe klasy filtrów HEPA H10, HEPA H11 i HEPA H12 zastąpiono ich odpowiednikami: EPA E10, EPA E11 oraz EPA E12. Oznacza to tyle, że mniej skuteczne elementy utraciły przymiotnik ‘wysoki’, który dotyczył efektywności w trakcie filtrowania.

    Pozostałe filtry HEPA H12 i HEPA H13, czyli te o wysokiej klasie skuteczności, zachowały swoje pierwotne nazewnictwo.

    Dlatego obecna klasa filtrów przedstawia się następująco:

    1. EPA E10 (dawniej HEPA H10) – najniższa klasa filtrów, której skuteczność waha się w okolicach 85 procent. Wyłapują wszystkie cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości większej niż 0,4 µm. Filtry w tej klasie filtracji dobrze radzą sobie z dymem papierosowym, spalinami oraz sadzą. Wyłapują również wirusy osadzone na cząsteczkach nośnych.
    2. EPA E11 (dawniej HEPA H11) – skuteczność filtracji wynosi 95 procent. Pozostałe kwestie dotyczące tego rodzaju filtracji wyglądają podobnie jak w przypadku E10.
    3. EPA E12 (poprzednia nazwa H12) – ten rodzaj filtrów charakteryzuje bardzo wysoka skuteczność sięgająca aż 99,5 procent. Filtrację tę uważa się już za wystarczającą w urządzeniach przeznaczonych do codziennego sprzątania. 
    4. HEPA H13 – całkowita skuteczność wynosi 99,95 procent. Jeśli chodzi o kwestię filtracji miejscowej, to wartość ta stanowi 99,75 procent. Odkurzacze wyposażone w takie filtry doskonale sprawdzą się w przypadku alergików.
    5. HEPA H14 – takim oznaczeniem określa się najwyższą klasę filtracji stosowaną wyłącznie w niektórych urządzeniach. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości powietrza w domu, możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ filtracja jest tu zdecydowanie najlepsza.

    Oprócz powyższych pojawiają się również super filtry ULPA (Ultra-low particulate air). Osiągają jeszcze wyższą zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń. Nie znajdziesz ich jednak w odkurzaczach. Mają bowiem typowo przemysłowe zastosowanie.

    Filtr EPA czy HEPA – Różnice

    Różnice między filtrami HEPA oraz EPA dotyczą głównie efektywności działania. Najprościej mówiąc, to produkty z oznaczeniami z literą H w nazwie są skuteczniejsze niż filtry EPA. Różnią się również między sobą redukcją zanieczyszczeń. Łatwo to zauważysz po przeanalizowaniu ich specyfikacji.

    Kiedy zastanawiasz się, czy filtr HEPA, czy EPA będzie lepszym rozwiązaniem, wybierz opcję numer 1. Bardzo dobrze sprawdzi się, zwłaszcza jeśli w Twoim domu przebywają dzieci lub alergicy.

    Wszystko za sprawą lepszej filtracji oraz skuteczności w wychwytywaniu zanieczyszczeń. Odkurzacze wyposażone w HEPA oddają do otoczenia czystszy strumień powietrza, gwarantując przy tym lepsze oddychanie.

    Czyszczenie filtrów HEPA

    Poprawne działanie odkurzacza wynika przede wszystkim z kondycji zastosowanego filtra. W przypadku zaniedbanego, zniszczonego czy też brudnego elementu sprzęt nie poradzi sobie z dokładną filtracją powietrza. Będzie emitował do otoczenia szkodliwe cząsteczki, a tego nie chcesz, prawda?

    Wszystkie informacje dotyczące czyszczenia lub wymiany filtra producenci umieszczają w instrukcji obsługi. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami, zanim przystąpisz do działania.

    Często również specjalne oznaczenie, np. w postaci kranu lub wody, znajdziesz bezpośrednio na filtrze albo jego opakowaniu. Obserwuj, jak zachowuje się odkurzacz, i po pojawieniu się problemów, takich jak mała siła ssąca lub przegrzewanie się urządzenia, sprawdź, czy nie doszło do zapchania filtra.

    W celu wyczyszczenia najpierw musisz go wymontować i określić jego stan. Widoczne zabrudzenia umyj pod bieżącą wodą (gdy filtr jest zmywalny). Nie używaj do tego detergentów, których działanie skróciłoby żywotność elementu lub zmieniło jego właściwości.

    Wiele płynów oraz środków czystości negatywnie wpływa również na materiał wykonania filtra, powodując jego odkształcenia.

    Pamiętaj, żeby zadbać o całkowite wysuszenie wkładu, zanim ponownie umieścisz go na swoim miejscu. Inaczej dojdzie do awarii odkurzacza.

    Filtr HEPA zmywalny czy niezmywalny?

    Co do zasady aspekt zmywalności filtra nie wpływa na jego skuteczność. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest w mojej ocenie zmywalny filtr HEPA. Myjąc go pod bieżącą wodą, łatwiej utrzymasz go w czystości, wydłużając żywotność.

    A co właściwie decyduje, że jeden filtr HEPA można myć, a drugi nie?

    Chodzi o materiał wykonania. Zmywalne filtry produkuje się w większości z materiałów syntetycznych. Przykład stanowi chociażby poliester. Bez problemu wytrzymuje kontakt z wodą. Inaczej wygląda sytuacja z filtrami wykonanymi z celulozy. Ich myć już nie można.

    Czy filtry HEPA należy wymieniać?

    O konieczności wymiany filtrów decyduje producent oraz materiał ich wykonania. Wiele modeli wystarczy jedynie dokładnie wyczyścić. Zdarza się również, że niektóre nie nadają się do ponownego użytku i jedynym rozwiązaniem jest po prostu zakup nowego produktu.

    Częstym sygnałem świadczącym o takiej konieczności są wyraźne zmiany zachodzące w działaniu odkurzacza. Nierzadko urządzenie szybko się przegrzewa, głośniej pracuje lub zwyczajnie odkurzacz słabo ciągnie. Wtedy musisz wymienić filtr.

    Zrobisz to bez problemu, jeśli jego powłoki wykonano z celulozy. To specjalny papier o gładkiej strukturze i średniej grubości. Jedynie takie elementy podlegają wymianie, ponieważ nie nadają się do dalszej eksploatacji.

    Jeśli chodzi o kwestię częstości wymiany filtra, to dużo zależy od ilości zabrudzeń do wysprzątania oraz intensywności korzystania z odkurzacza.

    Sporo wskazówek na ten temat podaje producent w instrukcji obsługi. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda Ci się ich znaleźć, to wiedz, że wymiany filtra HEPA najczęściej dokonuje się raz na rok lub na dwa lata.

    Miej świadomość, że po określonym czasie filtr straci swoje właściwości i nie będzie tak skuteczny jak na początku.

    Być może się zdziwisz, ale o momencie wymiany filtra decyduje również sposób, w jaki przechowujesz odkurzacz.

    Jeśli umieszczasz go w garażu lub piwnicy, to wiedz, że ilość zanieczyszczeń jest tam zdecydowanie większa niż w innych pomieszczeniach w całym domu. Mało korzystne warunki to także sygnał dla Ciebie, że filtr zdecydowanie szybciej się zużyje.

    Filtr EPA czy HEPA? Ostateczny werdykt

    Filtry HEPA H13 i H14 to najlepsze dostępne teraz filtry dzięki najwyższej skuteczności filtracji. Te typu EPA to po prostu dawne HEPA o nieco niższej skuteczności. Nie oznacza to jednak, że są złe. Już najniżej sklasyfikowany EPA E10 usuwa do 85 procent zanieczyszczeń.

    O rodzaju filtra w odkurzaczu najbardziej powinny pomyśleć osoby cierpiące na alergię. Skuteczność filtracji jest także niezmiernie istotna, gdy masz w domu zwierzaki.

    Pamiętaj, żeby odwiedzić też poradnik zakupowy o tym, jaki odkurzacz kupić. Sposób filtracji to tylko jedna z ważnych cech tych urządzeń. Inną jest chociażby moc odkurzacza a moc ssania.

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    2 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    tgchan
    9 miesięcy temu

    Mega pomocne. Dziekuje za super artykul/