W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Fotel gamingowy – Co to jest? Czym się wyróżnia?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Szukając fotela do komputera, wiele osób swoją uwagę kieruje na modele typowo gamingowe. Co to jednak dokładnie oznacza, że fotel jest tego typu? Jakie cechy konstrukcyjne za tym idą? Przeczytaj mój poradnik, a prędko się tego dowiesz!

Fotel gamingowy - Co to jest? Czym się wyróżnia?

Spis treści:

  Co to znaczy, że fotel jest gamingowy?

  Fotel gamingowy, czyli dla gracza, to formalnie fotel kubełkowy. Swoją budową przypomina więc fotele stosowane w sportowych samochodach. Ma niewielkie skrzydła na oparciu i masywną konstrukcję, a często też otwory w górnej części oparcia.

  Fotel gamingowy składa się z ramy (np. stalowej), podstawy z obrotowymi kołami, siedziska, oparcia oraz podłokietników. Producenci zwykle dodają w zestawie 2 poduszki (na zagłówek i pod odcinek lędźwiowy).

  Aby jeszcze bliżej poznać ten typ foteli komputerowych, przejdźmy do kolejnych punktów.

  Ranking foteli gamingowych – zwycięzca

  SPC Gear SR600F

  Jakie są główne cechy foteli gamingowych (kubełkowych)?

  Zróżnicowany materiał wykonania

  Fotele gamingowe wykonuje się z różnych materiałów. Najbardziej powszechna jest skóra ekologiczna, ale często lepsze rozwiązanie stanowi materiałowe wykończenie. Gdy przepuszcza powietrze, nie powoduje dyskomfortu w lecie, a ma większą trwałość niż eko-skóra.

  Oprócz tego producenci czasem wypuszczają serie wykonane ze skóry naturalnej (w tym licowej skóry naturalnej Nappa). To jednak bardzo kosztowne fotele, ich ceny przekraczają nawet 2500 zł.

  Rzadziej na tym rynku pojawiają się fotele mające siatkę na oparciu. Jeżeli chodzi o dodatkowe wstawki, w ofercie niektórych marek znajdziesz modele oferujące elementy imitujące karbon.

  Szerokie opcje regulacji

  O tym, czy warto kupić fotel gamingowy, często decydują opcje regulacji poszczególnych elementów budowy.

  To największa zaleta tego rodzaju krzeseł do komputera.

  Wyregulujesz wysokość oraz nachylenie oparcia czy ustawienie podłokietników, dzięki czemu stosunkowo łatwo ustawić fotel pod swoją sylwetkę.

  Standardem na tym rynku jest mechanizm TILT. Umożliwi Ci swobodne bujanie się w fotelu z regulacją oporu.

  Fotele gamingowe są rzecz jasna także obrotowe. Ranking foteli gamingowych dla dzieci pokazuje przy okazji, że dostępne są mniejsze wersje dla młodszych graczy.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Masywna konstrukcja

  Fotele kubełkowe są z reguły dość duże. Mają szerokie siedzisko, sporą wysokość maksymalną i szeroko rozstawione podłokietniki.

  Z drugiej strony posiadają także skrzydła na oparciu, które są… zbędne.

  To zaciągnięcie z przemysłu motoryzacyjnego. W bardzo szybkich samochodach takie skrzydła trzymają kierowcę w stabilnej pozycji, gdy z dużą prędkością wchodzi w zakręty. W fotelu nie przydają się praktycznie do niczego.

  Co więcej, czasem są tak wygięte do środka, że ograniczają ruchy.

  Płaskie oparcie

  Niestety, ale patrząc ogólnie na fotele gamingowe, nie promują one zbyt dobrze zdrowej pozycji przed komputerem.

  Jak już wiesz, czasem przeszkadzają w tym skrzydła na oparciu, ale większym problemem jest całe oparcie.

  Bywa zbyt płaskie, nie podąża za naturalną krzywizną kręgosłupa. Pianka wypełniająca je co prawda potrafi dostosować się do sylwetki, ale i tak za mało wspiera odcinek lędźwiowy. Tak samo dodatkowa poduszka pod to miejsce. To nie są optymalne rozwiązania, nie mają pod tym względem szans w pojedynku fotel gamingowy czy biurowy-ergonomiczny.

  Z drugiej strony pojawiają się czasem na rynku modele z regulacją odcinka lędźwiowego (co także stanowi zaciągnięcie z motoryzacji). Są jednak bardzo drogie i trudno je spotkać.

  Wymyślne dodatki

  Jak myślisz, dlaczego fotele gamingowe są tak popularne? Ponieważ klienci często kupują je wzrokiem.

  Fotele dla graczy są atrakcyjne wizualnie. Rzeczywiście bardzo przypominają w tym siedziska sportowych aut. Do tego producenci stosują w nich motywy graficzne z popularnych gier czy krzykliwą kolorystykę.

  Pamiętaj jednak, że to wabiki, aby kupić dany model. Jeszcze dalej idzie podświetlenie RGB. Efektowne, ale czy jest ono najważniejsze w fotelu? Raczej nie.

  Szeroki zakres cen… w teorii

  Teoretycznie kupisz fotel gamingowy już za kilka stów, a te najdroższe potrafią kosztować kilka tysięcy.

  W praktyce, zwłaszcza gdy dużo przesiadujesz przed komputerem, nie znajdziesz porządnego fotela tego typu za mniej niż 600 – 700 zł.

  Budżetowe fotele dla graczy mają słabej jakości skórę ekologiczną (szybko się zdziera), siłowniki gorszej klasy (ryzyko awarii regulowania wysokości) czy za twardą bądź za miękką piankę wypełniającą.

  Konkluzja

  Fotele gamingowe, czyli kubełkowe zazwyczaj atrakcyjnie wyglądają, wydają się wygodne, odpowiednio duże i szeroko regulowane. Z drugiej strony stosuje się w nich zwykle mało trwałą skórę ekologiczną, a oparcie nie podąża zbyt dobrze za krzywizną kręgosłupa.

  Im więcej przesiadujesz przed PC, tym lepszy musi więc być Twój fotel gamingowy. Pamiętaj, aby nie nabierać się na przyciągającą oko stylistykę czy światełka, bo nie o to chodzi w porządnym fotelu do komputera.

  Niemniej da się na tym rynku znaleźć solidne modele, które nie wywołują dyskomfortu po kilku dobrych godzinach grania. Musisz się jednak przygotować na pokaźny wydatek, a także dobrze poszukać (w czym pomoże Ci ranking foteli gamingowych).

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments