W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Fotel gamingowy czy biurowy (ergonomiczny)?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Korzystałem już z wielu foteli gamingowych i ergonomicznych, ciągle chcąc znaleźć model wręcz idealny. Dzięki temu dobrze poznałem zalety i wady obu rodzajów. Jeżeli nie możesz się zdecydować, koniecznie przeczytaj mój poradnik. Ułatwi Ci rozsądny wybór fotela do komputera.

Fotel gamingowy czy biurowy? Który lepszy?

Spis treści:

  Fotel gamingowy a biurowy – Różnice

  To, co różni oba fotele, jest kluczem do ustalenia ich przewag, więc przejdźmy do konkretów.

  Budowa

  Fotele dla graczy to inaczej fotele kubełkowe. Są masywne, mocno zabudowane, imitujące siedziska ze sportowych samochodów.

  Ich płaskie lub bardzo subtelnie wyprofilowane oparcia mają zazwyczaj niewielkie skrzydełka i otwory wentylacyjne. Co ciekawe, oba te elementy są właściwie zbędne, nie niosą za sobą korzyści (a skrzydła oparcia mogą za to krępować ruchy). Wspominałem o tym także, omawiając, co to znaczy fotel gamingowy.

  Budowa to jedna z największych różnic, gdyż fotele biurowe są na ogół mniejsze i lżejsze. Niektóre mają swego rodzaju modułowe oparcie, z oddzieloną częścią pod odcinek lędźwiowy (aby lepiej wspierać tę część ciała).

  Ergohuman Plus LE01 jakość licowej skóry naturalnej 2

  Fotele gamingowe prawie nigdy nie oferują takiej konstrukcji. Ich producenci dołączają za to w zestawach poduszki pod część lędźwiową (a także na zagłówek).

  Materiał wykonania

  O ile w obu przypadkach rama może być stalowa, a kółka powlekane podobnym materiałem, tak różni się zwykle obicie siedziska oraz oparcia.

  Zdecydowana większość foteli gamingowych ma eko-skórę, a dużo rzadziej tkaninę, nie wspominając o siatce bądź skórze naturalnej. Tym bardziej widać to, gdy zastanawiasz się, jaki fotel gamingowy dla dziecka wybrać. Mniejsze wersje nie są pod tym względem zróżnicowane, stawiają na eko-skórę.

  A w ergonomicznych fotelach biurowych bywa dokładnie odwrotnie. Co więcej, wielu producentów łączy siatkę ze skórą naturalną.

  Stylistyka

  Ta różnica niejako wychodzi z 2 poprzednich, lecz nie tylko.

  Większość foteli gamingowych ma krzykliwy design. Barwna, rzucająca się w oczy kolorystyka, motywy z gier, a nawet oświetlenie RGB to już w zasadzie norma.

  Fotele biurowe siłą rzeczy są bardziej stonowane, wręcz minimalistyczne. Dzięki temu pasują nie tylko do pokoju młodego gracza, ale i do gabinetu prezesa.

  Możliwości regulacji

  Zwykle są podobne, bo oba rodzaje zapewniają na ogół szeroką regulację wysokości, nachylenia czy podłokietników.

  Właśnie ten ostatni element stanowi jednak czasem różnicę.

  Rozglądając się za fotelem biurowym, koniecznie zwróć uwagę na to, czy ma regulowane podłokietniki. Niektóre całkiem popularne modele (np. Markus z IKEA) nie oferują tego.

  Każdy dobry fotel gamingowy zapewni Ci zmianę pozycji podłokietników i to w wielu płaszczyznach. To u nich standard.

  Ranking foteli gamingowych – zwycięzca

  SPC Gear SR600F

  Przewagi foteli gamingowych

  • Fotele kubełkowe dla graczy wyróżniają się znaczną szerokością. Jeżeli jesteś masywną osobą, to łatwiej będzie Ci wybrać model, na którym po prostu się zmieścisz. Pamiętaj jednak o skrzydełkach na oparciu. Jeżeli są za bardzo wygięte do środka, to spowodują dyskomfort.
  • Nieznaczną przewagę stanowi także całkowity zakres wysokości. Niejednokrotnie wypada to lepiej w przypadku foteli dla graczy. Jeśli Twój wzrost jest imponujący, to znów istnieje większa szansa, że zyskasz szerszy wybór modeli, szukając krzesła gamingowego.
  • To oczywiście mocno subiektywne, ale fotele kubełkowe są atrakcyjniejsze wizualnie. Zdecydowanie bardziej przyciągają wzrok. Czy ma to jednak znaczenie w fotelu do komputera? To już pytanie do Ciebie.

  Przewagi foteli biurowych/ergonomicznych

  • Ergonomiczne fotele biurowe projektuje się pod użytek przez wiele godzin każdego dnia. Efekt? Dużo lepiej dostosowują się do sylwetki. Ich oparcia są profilowe, aby podążać za naturalną krzywizną kręgosłupa. Kupując taki fotel, masz większą pewność, że dbasz o prawidłową pozycję, a więc finalnie o swoje zdrowie.
  • W ogólnym rozrachunku fotele biurowe są trwalsze. Producenci nie kładą na nich tak pokaźnej ilości skóry ekologicznej. Ba, często w ogóle jej nie ma na rzecz siatki, tkaniny, skóry naturalnej bądź połączenia kilku z nich. To dużo lepsze rozwiązanie.
  • Pianka, która wypełnia oparcia foteli biurowych, jest zazwyczaj lepszej jakości; tzn. ma korzystniejszą gęstość. Dzięki temu taki model lepiej podpiera plecy.
  • Niektóre fotele biurowe mają długie gwarancje, na 5, a nawet 10 lat! Raczej nie licz na to w przypadku foteli gamingowych, zwłaszcza tych wykonanych z eko-skóry.
  • Fotele ergonomiczne z siatką są wybawieniem w upalne dni. Znakomicie przepuszczają powietrze.
  • Jak już wcześniej wspominałem, stylistyka foteli biurowych jest uniwersalna. Nie zapominaj w końcu, że mówimy o meblu, a w tym przypadku pasuje on praktycznie do każdego pomieszczenia/wystroju. Nie można tego powiedzieć np. o fotelu gamingowym z rogami na zagłówku (tak, są takie), podświetleniem czy jaskrawymi kolorami.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Fotel gamingowy a biurowy – Aspekt cen

  Dobrze wiem, jak bardzo na decyzję zakupową wpływa posiadany budżet.

  O dziwo, zakres cen foteli gamingowych i biurowych wypada całkiem podobnie.

  Jeżeli celujesz w jakiś topowy model, to przygotuj nawet powyżej 2500 zł. W tej cenie znajdziesz fotel gamingowy ze skóry naturalnej (produkuje takowe np. noblechairs, choć czasem są trudno dostępne w Polsce), jak i wysokiej klasy krzesło biurowe na długie lata (również ze skóry naturalnej).

  Masz mniej kasy na ten zakup? Średnia półka w obu przypadkach to 1000 – 1500 zł.

  Największe różnice dotyczą jeszcze niższych cen. I tutaj plus notują modele biurowe.

  Mając np. 400 – 700 zł, łatwiej będzie Ci znaleźć solidny fotel biurowy. Te gamingowe są w tych cenach dość słabe. Mają eko-skórę, rzadko tkaninę. Śmiem twierdzić, że nie posłużą Ci tyle co tańszy model ergonomiczny.

  Furtką dla budżetowych modeli dla graczy są ich wymiary. Niedrogie fotele biurowe są bowiem często dość małe, nie zawsze nadają się dla bardzo masywnych czy bardzo wysokich osób.

  Fotel gamingowy czy biurowy – Ostateczny werdykt

  W mojej ocenie fotel biurowy jest lepszy od gamingowego. Dlaczego? Ponieważ wspiera prawidłową pozycję ciała. Niweluje ból kręgosłupa czy barków, lepiej dostosowuje się do sylwetki. W dodatku na ogół dłużej Ci posłuży, to zakup na lata.

  I nie piszę tego, bo tak mi się wydaje. Ja to wiem po swoim przypadku.

  Wiele lat korzystałem z foteli gamingowych (również tych kosztowniejszych). Wydawały się wygodne, solidnie wykonane, ale siedząc wiele godzin przed PC, zawsze odczuwałem dyskomfort. Bolały mnie plecy, barki, a nawet łokcie.

  Kupiłem fotel ergonomiczny wyższej jakości i nie pożałowałem wyboru. Nic mnie nie boli, nie przejmuję się zdzierającą się eko-skórą i innymi awariami.

  Model, o którym wspominam, to testowany na portalu Ergohuman Plus LE01. Z ręką na sercu polecam Ci tego typu fotele komputerowe.

  Nie skreślam jednak całkowicie foteli gamingowych. Czasem są wystarczające, np. gdy nie siedzisz przed komputerem połowy dnia, a raczej do 2 – 3 godzin.

  Do tego doceniam ich szerokie opcje regulacji oraz przestrzeń użytkową, która pomieści praktycznie każdego użytkownika. Wspominałem o tym w poradniku czy warto kupić fotel gamingowy.

  Mając mniejszy bądź średni budżet, skieruj swoją uwagę na fotele biurowe, ale porównaj także z kilkoma gamingowymi. Dysponując kilkoma tysiącami złotych, koniecznie jednak idź w stronę rasowego fotela ergonomicznego.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments