W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Funkcja Booster w płycie indukcyjnej – Co to jest? Co daje?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wgłębiając się w temat indukcji, prędko okazuje się, że większość płyt oferuje funkcję Booster (czasem pod swoimi własnymi nazwami). Czym jest to udogodnienie i czemu służy? Jak z niego korzystać? Na te oraz inne pytania szybko i dokładnie odpowie Ci mój poradnik!

Funkcja Booster w płycie indukcyjnej – Co to jest? Co daje?

Spis treści:

  Funkcja Booster w płycie indukcyjnej – co to jest?

  Można powiedzieć, że funkcja Booster to taki przyspieszacz, dzięki któremu skracasz czas gotowania na indukcji. Włączasz ją, a wtedy moc pola grzejnego zwiększa się nawet o kilkadziesiąt procent.

  Co istotne, ciepło jest rozprowadzane w równomierny sposób. Nie martwisz się o przypalenie jedzenia czy samego garnka. Moc zwiększa się zwykle na kilka minut, a później wraca do wartości ustalonej podczas włączenia pola. Gotowanie na płycie indukcyjnej pozostaje więc intuicyjne.

  W funkcję Booster może być wyposażone tylko jedno lub kilka pól na indukcji. To zależy od wybranego przez Ciebie sprzętu. Obecnie praktycznie każda płyta daje dostęp do takich rozwiązań, szczególnie te, które pokazuje mój ranking indukcji.

  Jest to już tak powszechna funkcja, że stała się standardem nawet w przypadku małych kuchenek indukcyjnych dwupalnikowych do zabudowy.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Jak działa funkcja Booster w indukcji?

  Po włączeniu tej funkcji (zazwyczaj ikonką P, zależnie od modelu) pole grzejne zaczyna działać na maksymalnym poziomie mocy. Dzięki temu wytwarza się większa ilość energii, a tym samym Twoje danie jest gotowe szybciej.

  Jak już wspomniałem, Booster uruchamia się na kilka minut. Później moc wykorzystywanego przez Ciebie pola spada do poziomu ustawionego na początku, podczas uruchomienia.

  Przeważnie za sprawą funkcji Booster zwiększasz moc o kilkadziesiąt procent, a więc całkiem sporo. To duże ułatwienie, gdy zależy Ci na czasie. Takie rozwiązanie poleca się w szczególności osobom zabieganym i zapracowanym.

  Z drugiej strony, towarzyszy też temu specyficzny dźwięk. Wiele osób pyta wtedy, dlaczego płyta indukcyjna buczy. Odgłos nie oznacza jednak nic złego (o ile wywołuje go właśnie Booster).

  Kiedy warto włączyć funkcję Booster?

  Warto skorzystać z niej zawsze, gdy Ci się spieszy. Docenisz Booster np. po powrocie z pracy, gdy zechcesz szybko zjeść ciepły obiad. Podgrzejesz go w krótszym czasie, ale bez przypalenia.

  Funkcja Booster przydaje się podczas gotowania wody. Szybciej zaczyna wrzeć (nawet po 2 minutach w przypadku 1 l), co pozwoli Ci np. na ekspresowe przygotowanie makaronu bądź ryżu czy też bulionu na rosół lub inną zupę. To także duża pomoc podczas gotowania ziemniaków, zagotowywania wody na herbatę czy przyrządzania sosu.

  Włączasz Booster zawsze wtedy, gdy Ci się spieszy lub po prostu nie chcesz zbyt długo czekać. Przyrządzanie lub podgrzewanie posiłków trwa krócej, więc zyskujesz wolną chwilę dla siebie.

  Pamiętaj, że funkcja raczej się nie sprawdzi np. podczas smażenia jajek czy kotletów. Śmiało wykorzystuj ją za to do rozgrzewania patelni do smażenia bez tłuszczu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak włączyć funkcję Booster?

  Nie jest to zbyt skomplikowane.

  Wybierasz pole grzejne, którego będziesz używać, a następnie wciskasz symbol 'B’ lub często też 'P’ albo po prostu 'Boost’, zależnie od modelu. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, na wyświetlaczu na płycie zauważysz literę P.

  Czasami funkcja Booster jest dostępna wyłącznie dla jednego pola grzejnego. W przypadku bardziej nowoczesnych płyt korzystasz z niej w kilku miejscach. Pamiętaj przy tym o pewnych ograniczeniach.

  Zdarza się, że jeśli każda strefa może działać z funkcją Booster, moc sąsiedniego pola musisz ustawić na niski poziom, zwykle 5. W razie wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi swojego sprzętu.

  Booster standardowo wyłącza się automatycznie po upływie ok. 5 – 10 minut. Jeśli chcesz anulować funkcję wcześniej, dotknij na panelu sterowania okręgu odpowiadającego używanej strefie ogrzewania. Następnie wciśnij symbol 'B’. Wtedy moc pola grzejnego wróci do wartości ustawionej przed aktywacją wzmocnienia.

  Ile pól ma funkcję Booster?

  To w dużej mierze zależy od urządzenia. Te najprostsze oferują funkcję Booster tylko na jednym polu. Są też modele, które pozwalają na jej użycie na dwóch, trzech, a nawet czterech polach, w tym łączonych strefach.

  Jeżeli masz płytę z 2 strefami grzejnymi, zazwyczaj nie możesz korzystać z opcji Booster na obu jednocześnie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku sprzętów z 4 strefami grzejnymi. Wówczas producenci pozwalają na używanie funkcji na dwóch strefach w tym samym czasie.

  To i tak wystarczająco, zwłaszcza gdy masz szeroką płytę indukcyjną 80 cm, która oferuje większe pola.

  Funkcja Booster a zużycie energii

  Wiesz już, jak działa funkcja Booster w indukcji. Zapewne zastanawiasz się, czy wpływa na wzrost zużycia energii elektrycznej przez indukcję. Okazuje się, że niekoniecznie, więc nie masz powodów do obaw.

  Oczywiście włączona funkcja na moment podnosi moc pola grzejnego, co przyczynia się do zwiększonego poboru energii. Na szczęście nie spowoduje to otrzymania wyższego rachunku za prąd.

  A może być nawet przeciwnie! Gotowanie wody trwa dużo krócej, co przyczynia się do ekonomicznej pracy indukcji.

  Wiedz też, że większość wytworzonej energii zgromadzi się w naczyniu. Na indukcji nie dochodzi do jej marnowania, jak ma to miejsce np. na kuchence gazowej.

  Jakie indukcje mają funkcje Booster?

  W zasadzie… wszystkie. Trudno już znaleźć płytę indukcyjną bez funkcji Booster. Masowo stosują je w swoich modelach m.in. marki: Electrolux, AEG, Bosch, Siemens, Amica, BEKO, Samsung, Haier czy Kernau.

  To, co może je różnić, to skuteczność działania (czas potrzebny np. do zagotowania 1 l wody) oraz dostępność w stosunku do ilości pól. Nie są to jednak ogromne rozbieżności.

  Czy warto zainwestować w indukcję z funkcją Booster?

  To bardzo dobry wybór, bo nie przewidzisz, kiedy taka funkcja w indukcji Ci się przyda. Booster często znacząco ułatwia gotowanie w kryzysowych sytuacjach, np. gdy domownicy są bardzo głodni. Przyspiesza bowiem gotowanie.

  Takie udogodnienie przydaje się też podczas spotkań ze znajomymi czy wizyty niezapowiedzianych gości, kiedy postanowisz przygotować coś na szybko do jedzenia.

  Jeżeli nie należysz do bardzo cierpliwych osób i cenisz sobie nowoczesne rozwiązania, na pewno nie będziesz żałować zakupu płyty indukcyjnej z funkcją Booster! Zwłaszcza że ta funkcja to i tak już standard. Wcale nie zwiększa ceny indukcji.

  Pamiętaj też, że tego typu sprzęt ma bardzo dużo istotnych cech czy udogodnień. Przeczytaj więc poradnik zakupowy jak wybrać płytę indukcyjną, aby prędko stać się ekspertem!

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments