W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak i gdzie najlepiej ustawić soundbar?

Łukasz Proszek
Komentarze:  31

Pod telewizorem, nad nim, zawieszony na ścianie, a może gdzieś z boku? Gdzie i jak postawić soundbar w pokoju lub salonie, aby zapewnić jak najlepsze efekty dźwiękowe? Właśnie ten temat postanowiłem poruszyć w kolejnym poradniku dotyczącym tych podłużnych belek audio.

gdzie najlepiej postawić soundbar

Spis treści:

    Po co kombinować z ulokowaniem soundbara?

    Jeżeli wiesz, co to jest soundbar i jak działa, to zapewne zdajesz sobie sprawę, że odbija dźwięk od ścian i sufitu, aby Cię nim „otaczać”.

    Warto więc jak najbardziej ułatwić mu to zadanie poprzez przemyślane ustawienie go w swoim pokoju lub salonie.

    Ale to nie wszystko.

    Złotym środkiem jest kompromis między użytecznością a estetyką wnętrza danego pomieszczenia. Dlatego warto poznać kilka zasad, aby później wcielić je w życie.

    Instrukcje obsługi soundbarów często są pod tym względem mocno wybrakowane. Rzadko pojawiają się w nich przydatne rady odnośnie ulokowania sprzętu, o rysunkach poglądowych nie wspominając. A u mnie to wszystko znajdziesz!

    Ranking soundbarów – zwycięzca

    Samsung HW-Q990C

    Geometria pomieszczenia a dźwięk soundbara

    Pomieszczenie z soundbarem nie powinno mieć prześwitów do sąsiadujących pokoi, co jest absolutną podstawą.

    Dźwięk musi się odbijać od ścian, więc najlepiej, gdy na bok od multimedialnego centrum nie ma mebli przy ścianach.

    Optymalnie, gdy kształt pomieszczenia to kwadrat, prostokąt, ewentualnie trapez, a telewizor i soundbar są ustawione w równej odległości od ścian bocznych, a dokładniej ścian na bok od Twojego stanowiska. Wszelka asymetria negatywnie wpływa na dźwięk i wrażenia z jego odbioru.

    No cóż, nie jest więc tak łatwo zapewnić idealne warunki dla soundbara – puste ściany na bok od miejsca odsłuchu, równe odległości urządzeń RTV do nich i brak prześwitów do innych pomieszczeń.

    Nie twierdzę, rzecz jasna, że w innych warunkach soundbar zupełnie się nie sprawdzi. Oddali się jednak od kinowych wrażeń i nie wykorzysta swojego potencjału. Efekty wirtualnego dźwięku przestrzennego nie zrobią wtedy efektu wow.

    salon gotowy na soundbar, ale gdzie go ulokować?

    Zasady optymalnego ustawienia soundbara

    • W pierwszej kolejności zwróć uwagę na elementy wystroju, np. jakieś meble czy ozdoby, które stoją na na linii soundbar – ściany po bokach. Nie powinno być obiektów, które uniemożliwią prawidłowe odbijanie dźwięku od ścian. Jeżeli jest inaczej, to zmień ich położenie.
    • Najkorzystniejszą opcją jest montaż telewizora i listwy dźwiękowej na ścianie. Im wyżej znajduje się soundbar, tym większe szanse, że zagwarantuje lepsze wrażenia. Oczywiście, biorąc pod uwagę geometrię pomieszczenia, o której już była mowa.
    • Nie ma tu dużego znaczenia, czy listwa jest pod czy nad telewizorem. Ja wolę, gdy jest pod nim, ale ze względu na estetykę. Najważniejsze, aby soundbar był wyśrodkowany względem TV (jego lewej i prawej krawędzi) i znajdował się pod lub nad nim w niewielkiej odległości. Im bliżej, tym lepiej.
    • Znów dążysz więc do ominięcia asymetryczności. Soundbar nie powinien stać pod jakimś dziwnym kątem czy uciekać od jednej z krawędzi TV.
    • Jeżeli dasz radę wsunąć listwę pomiędzy nóżki telewizora, to uczyń to. Nie są to częste przypadki, ale czasem można zakupić zestaw od jednego producenta, który umożliwia taki zabieg.
    • A szafki RTV? Dobry sposób, aby estetycznie i ergonomicznie umiejscowić soundbar oraz telewizor. Ważne, aby listwa audio nie była za bardzo schowana na swojej półce. Musi być maksymalnie wysunięta do przodu, aby generowany dźwięk docierał i odbijał się od ścian.
    • Czy soundbar może być troszkę przed telewizorem? Tak, o ile nie zasłania czujników podczerwieni, które umożliwiają sterowanie pilotem.
    • Nie ma natomiast żadnego sensu ustawienie soundbara na bok od telewizora czy bezpośrednio na podłodze. Pierwsze rozwiązanie jest mało estetyczne i zapewne mocno zaburzy proces odbijania dźwięku od ścian. Drugie jeszcze gorzej wpłynie na jakość dźwięku i też będzie się paskudnie prezentować.
    • Ciągle jest mowa o pomieszczeniu i urządzeniach audio/wideo, ale… co z Tobą? Odległość od sprzętu powinna determinować głównie przekątna telewizora. Dobrze zająć miejsce w centralnej części pomieszczenia, oczywiście naprzeciwko TV i listwy głośnikowej.
    • Jeżeli obawiasz się, że będziesz siedział zbyt blisko lub zbyt daleko urządzenia, to sprawdź przed zakupem, czy ma ustawienie typu Distance. Pozwala dostosować odtwarzany dźwięk do odległości między miejscem odsłuchu a listwą audio.
    • Weź pod uwagę okablowanie. Problem zbyt wielu kabli raczej nie dotyczy belek audio, ale i tak zadbaj, aby przewody nie były narażone na uszkodzenia.
    • Przy okazji zminimalizuj ryzyko przypadkowego upadku listwy. Soundbar powinien stabilnie spoczywać na stoliku, szafce czy ścianie.

    Teraz już wiesz, gdzie ustawić soundbar, aby jak najlepiej zagrał. To jednak nie koniec tego poradnika, gdyż mam Ci jeszcze coś do przekazania.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Czy obecność technologii Dolby Atmos coś zmienia?

    W kwestii ulokowania listwy raczej nie. Gwoli wyjaśnienia – Dolby Atmos powoduje, że w listwie umieszczone są dodatkowe głośniki, nazywane górnymi. Kierują one dźwięk w stronę sufitu, aby jeszcze bardziej potęgować wrażenia.

    Wiadomo więc, aby nie utrudniać im zadania. Taka sama zasada jak przy soundbarach 2.1, które kierują dźwięk na lewo i prawo. Po drodze nie może być żadnych przeszkód. I to właściwie tyle, jeżeli chodzi o dodatkowe kanały wysokości.

    Połączenie montażowe soundbara z telewizorem

    Czy istnieją akcesoria, które pozwolą na swego rodzaju scalenie telewizora z listwą dźwiękową? Tak. Chodzi o specjalne uchwyty, które łączą telewizor z soundbarem.

    Nie są wcale kosmicznie drogie, a funkcjonalne. Dzięki nim listwa zamontowana będzie tuż przy telewizorze i to zarówno nad lub pod nim, zależnie od Twojej decyzji.

    Wygląda to przy okazji estetycznie, o ile soundbar pasuje wizualnie do telewizora.

    Zauważam jeszcze jedną korzyść. O ile pozycję telewizora szybko zmienisz, np. umieszczając go pod pewnym kątem w stosunku do kanapy czy fotela, tak z listwą audio może nie pójść tak gładko. A przy takim uchwycie nie ma żadnego problemu. Ustawiając telewizor pod danym kątem, to samo automatycznie dotyczyć będzie soundbara.

    soundbar denon heos home cinema hs2

    Gdzie postawić subwoofer od soundbara?

    Najlepiej przetestuj kilka miejsc, np. gdzieś w rogu pokoju lub salonu, i ustal, która miejscówka jest najkorzystniejsza. Pamiętaj bowiem, że wpływ na jakość basów ma nawet materiał, z którego wykonana jest podłoga.

    Ze swojego doświadczenia podpowiem, że w niektórych salonach optymalny dla subwoofera będzie narożnik.

    Warunek jest taki, aby nie był zbyt daleko od miejsca odsłuchu, żeby w ogóle działał i łączył się z jednostką centralną, czyli listwą (warto też wiedzieć, jak prawidłowo podłączyć soundbar do telewizora i subwoofera). Musi też znajdować się w rogu ściany, przy której spoczywa TV i belka dźwiękowa, czyli przed Tobą, a nie gdzieś z tyłu w kącie.

    Biorąc pod uwagę zasięg działania bezprzewodowego subwoofera, staraj się zacząć próby od dalszej odległości, np. 5 – 6 metrów od listwy i telewizora.

    A co do samych prób dźwiękowych, to zawsze pamiętaj, aby puścić różne rodzaje muzyki, a także jakiś film. Wtedy będzie to miarodajne.

    Gdzie postawić dodatkowe głośniki surround?

    Znajdą się soundbary, których zestaw oferuje coś ekstra, a konkretniej głośniki satelitarne surround. Takie małe i niepozorne, ale znacząco wpływające na przestrzenność dźwięku. Ranking soundbarów przedstawia zresztą sprzęt tego typu.

    Gdzie ulokować dodatkowe kolumienki? Zacznijmy od tego, że są oznaczone L i R, więc jeden głośnik ma być po lewej, a drugi po prawej stronie.

    Nie bez powodu nazywa się je też głośnikami tylnymi, gdyż muszą być za Tobą. Ważne, aby znajdowały się od Ciebie w równej odległości, no i symetrycznie względem siebie.

    Tak jak w przypadku subwoofera, przetestuj ich lokalizację, a właściwie odległość od Twojego stanowiska odsłuchu, bo nie ma tu aż tak dużej swobody.

    Ustawienie soundbara – Moja propozycja

    Marny ze mnie Picasso, ale narysowałem układ, który wydaje mi się optymalny. Wszystko według wcześniej przekazanych Ci rad. Ten błękitny trapez to oczywiście telewizor 😉

    Pozycja samej listwy mocno poglądowa, bo najlepiej gdy jest pod lub nad telewizorem, a niekoniecznie przed nim. Chodziło bardziej o zobrazowanie wyśrodkowania względem TV i pokazanie, że nie można stawiać listwy gdzieś z boku czy w rogu.

    Rysunek obejmuje też wypasioną opcję z głośnikami surround. Zarówno je, jak i subwoofer trzeba jedynie ustawić tak, aby grały do środka, czyli w Twoim kierunku. Jeżeli któregoś z tych elementów nie ma, to umiejscowienie reszty i tak się nie zmienia.

    optymalne ulokowanie soundbara i jego subwoofera

    Zdaję sobie sprawę, że to bardzo uproszczony schemat, ale wyobraź sobie, że kanapa ustawiona jest bliżej narożnika i zwrócona do środka. Wtedy podstawowe zasady się nie zmieniają. Ustawiasz soundbar naprzeciw i w równej odległości od ścian po bokach.

    Wszelkie niuanse – czyli np. dokładna odległość kanapy lub sofy od soundbara czy miejsce dla subwoofera – testujesz według swoich preferencji. Proste, prawda? Dużo mniej zachodu niż w przypadku kina domowego czy rozbudowanych zestawów Hi-Fi, więc nie ma co narzekać.

    Podsumowanie

    Wiesz już, jak i gdzie powinno ustawić się soundbar, aby grał jak najlepiej. Pamiętaj jednak, że na pierwszym planie jesteś Ty. Nie bój się więc sprawdzać różnych lokalizacji, choć głównie w przypadku subwoofera. To w jego przypadku pierwsze skrzypce grają Twoje preferencje.

    Sprawa z listwą audio jest właściwie prosta. Pod lub nad telewizorem, nie za daleko niego oraz miejsca odsłuchu. A dodatkowo z uwzględnieniem geometrii pomieszczenia, aby dźwięk bez przeszkód odbijał się od ścian i z obu stron miał do nich ten sam dystans. Tak właśnie ustaw swój soundbar!

    Przeczytaj też: Soundbase a soundbar – czym się różnią?

    Oceń publikację
    [Głosy: 15 Średnia: 4.2]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    31 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jacek
    1 rok temu

    Czy można powiesić soundbar bezpośrednio nad tv tak że nie byłoby wogole przerwy między krawędzią górna tv a listwą?

    Waldek
    2 lat temu

    Witam,mam zamiar zakupic Samsung HW-Q950A do TV Samsung GQ65Q90TGT, Tv jest usytulowany na szfce ok 40-50cm wysokosci i pod skosnym dachem, od gornej czesci TV mam jakies 15cm do dachu, na przeciwko TV stoi kanapa narozna w takiej pozycji,ze ogladam TV z pozycji prawej strony TV,nie centralnie, bezposrednio za kanapa jest sciana. W tej chwili korzystam z glosnikow Teufel, tylnie glosniki sa tak zawieszone,ze prawy glosnik jest jakies 15cm od sciany po prawej stronie. Miedzy kanapa a TV jest jakies 120-130cm miejsca gdzie moge postawic subwoofer. Czy w takim przypadku oplaca sie kupowac ten zestaw ?? Jak ustawic subwoofer,czy tylem do sciany,czy bokiem i w jakiej odleglosci od sciany? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

    Piotr
    2 lat temu

    Bardzo fajny artykuł, myślę o soundbar ale u mnie układ pokoju odbiega od ideału.
    Po prawej brak ściany tylko otwarta jadalnia i kuchnia raczej duża
    Po lewej od tv na połowie ściany okno balkonowe i zasłony a później ściana bliżej kanapy.
    Zasłony też raczej pochłaniają dźwięk niż go odbijają, szyby też raczej słabo. Plus jedna szafka.
    Iść w soundbar Czy lepiej zainwestować w zestaw stereo? Bo zestawy z amp też swoją cenę mają.

    Adrian
    3 lat temu

    Witam mam pokój w kształcie literki L gdzie w mniejszej części jest sypialnia a w wiekszej salon. Całe pomieszczenie około 30m. Telewizor 65 calowy zamontowany na wieszaku obracanym w miejscu do oglądania z salonu i z sypialni. Pomyślałem żeby soundbar również zamontować do wieszaka tzn telewizora. Czy jest Pan w stanie polecić jakiś Soundbar? I czy głośniki tylnie mają w tym przypadku dużą rolę?

    Krzysztof
    3 lat temu

    Witam , a czy warto kupić soundbar, jeśli z jednej strony będzie ścianka zewnętrzna kominka. Jeśli popatrzymy na Pana poglądowy rysunek , to z prawej strony na końcu Polki jest już w moim przypadku ścianka, wiec odległość z jednej strony będzie ok 0,5 m a z drugiej 2,0 . Czy brak symetrii będzie aż tak odczuwalny. Zastanawiam się nad zakupem Bose 700 lub Samsung Q90

    Damian
    3 lat temu

    Witam, jaki soundbar jeśli ma to sens do salonu w meblościance gdzie będzie z każdej strony otoczony szafkami ? Kino domowe odpada bo nie mam miejsca.

    Damian
    3 lat temu

    Malutko jak na salon, 11m2

    Marek
    3 lat temu

    Mam pytanie odnośnie ustawienia subwoofer-a z zestawu Samsung Harman Kardon HW-Q70R, tak jak ma to miejsce na przedstawionym przez Pana układzie . Czy jego głośnik powinien być skierowany w stronę ściany, czy w stronę telewizora?

    Oskar
    4 lat temu

    Witam
    a czy może Pan zaproponować jakiś dobry soundbar który można zamontować do sufitu przed ekranem projekcyjnym ?

    Karbulot
    4 lat temu

    Mam pytanie. Mój soundbar wisi 2 cm od telewizora. Zbyt późno zajrzałem do instrukcji, według której zaleca się min 5 cm. Czy muszę go obniżyć? Z czego wynika ta odległość? Czy 2 cm nie uszkodzą telewizora?

    Dawid
    4 lat temu

    Witam mam pytanie czy ustawienie soundbara na szafce RTV o wysokości 40 cm będzie dobrym wyborem, czy będzie za nisko i lepiej zamocować na ścianie?

    Dawid
    4 lat temu

    Akurat pokój mam dość spory 30m2 😉
    Mam TV powieszony na ścianie jakies 80 cm od podlogi. Szafkę RTV miałem już z kolekcji mebli i nie chciałem jej zmieniać. Planuje kupić soundbar Sony HT ST5000 i w jego instrukukcji jest pokazane mocowanie na ścianie za pomocą śrub i w przypadku gdy głębokość zamontowanego TV wynosi tak jak w moim przypadku ponad 10 cm od ściany to należy umieścić soundbar 20 cm od odległości TV i gdybym tak zrobił to soundbar znajdowałby się niewiele wyżej niż w przypadku postawienia go na szafce RTV 😉
    Dlatego chciałbym się Pana doradzić, czy w tym przypadku warto mocowac go na ścianie za pomocą śrub, czy może mógłbym np. zamontować pod tv wisząca półkę i na niej umieścić soundbar?

    Fallko
    4 lat temu

    Witaj
    Może jakiś ranking telewizorów? Wiem że temat jest głęboki, lecz z chęcią bym poczytał I zasięgnął porady do końca stycznia 😁
    Zrób coś po 3-4 modele z 32,40,43,49,55 cali, myślę że to najbardziej popularne wielkością modele.

    Jarek
    4 lat temu

    Czy subwoofer można ukryć za zasłoną w rogu pokoju?

    Dariusz
    4 lat temu

    witam. mam taki dylemat odnośnie umiejscowienia soundbara, a mianowicie pisał Pan że listwa nie powinna leżeć za posadzce, a ja mam u siebie wykonane podniesienie ok 20cm od posadzki i zastanawiam się nad położeniem tam głośnika. pytanie teraz czy nie będzie za nisko. nadmienię że jestem na etapie wykańczania domu więc muszę się określić z wywierceniem otworów pod okablowanie przed zakupem sprzętu.