W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Gdzie wlać płyn do prania?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

W którą przegrodę pralki wlać płyn do prania, aby nie uszkodzić sprzętu i dobrze doprać odzież? W poniższym poradniku dokładnie to wyjaśniam. Dzięki temu prawidłowo wlejesz płynny środek piorący.

Gdzie wlewać płyn do prania? Poradnik

Spis treści:

  Co oznaczają symbole na przegródkach szuflady pralki?

  W każdej pralce automatycznej znajdziesz szufladkę z podziałem na komory. Ich ilość uzależniona jest od konkretnego modelu. Zazwyczaj są to dwie lub trzy przegródki, do których dodajesz proszek bądź płyn do prania, odplamiacz oraz płyn do płukania.

  W zależności od tego, czy urządzenie otwierane jest od przodu, czy od góry, umiejscowienie komór może być poziome lub pionowe.

  Każda przegroda ma takie samo oznaczenie, dotyczy to pralek Amica, Electrolux, LG i każdej innej marki. To cenna wskazówka, gdzie wlać płyn do pralki lub inny detergent.

  Są trzy oznaczenia:

  1. Znak I – detergent do prania wstępnego.
  2. Znak II – środek do prania zasadniczego.
  3. Symbol kwiatka – płyn do płukania.

  Poniżej zdjęcie szufladki pralki Beko, na którym dokładnie widać powyższy podział.

  Oznaczenia szuflad na detergenty na przykładzie pralki BEKOŹródło: Beko

  Gdzie należy wlewać płyn do płukania?

  Aby dowiedzieć się, gdzie się wlewa płyn do pralki, musisz przyjrzeć się szufladce.

  Najczęściej jest to środkowa przegródka, na której widnieje znaczek kwiatka, czego przykładem jest chociażby pralka Beko lub Amica.

  Oznaczenia szuflad na detergenty na przykładzie pralki AmicaŹródło: Amica

  W pralkach Samsung płyn do płukania również wlewasz do drugiej komory.

  Źródło: Samsung

  Gdzie wlać płyn do płukania w innych urządzeniach? W pralkach Whirlpool oraz Electrolux szuflada na detergenty często jest podzielona trochę inaczej. W nich przegródkę na płyn zmiękczający nierzadko znajdziesz po prawej stronie.

  Oznaczenia szuflad na detergenty na przykładzie pralki WhirlpoolŹródło: Whirlpool

  Mając takie urządzenie, lepiej się więc nie zapędzić, bo złe miejsce wlania skutkuje np. tym, że pralka nie pobierze płynu do płukania.

  Oznaczenia szuflad na detergenty na przykładzie pralki ElectroluxŹródło: Electrolux

  Dla uzupełnienia wiedzy o tym detergencie, dowiedz się też, kiedy wlewać płyn do płukania.

  W którą przegrodę wlać płyn do prania?

  Jeśli zastanawiasz się, gdzie wlewać żel do prania lub płyn, musisz wiedzieć, że masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich i jednocześnie standardowa to umieszczenie detergentu w szufladzie, w odpowiedniej przegródce.

  Jeśli nastawiasz pranie zasadnicze, płyn lub żel wlewasz do komory z symbolem II. W przypadku prania wstępnego umieszczasz detergent w przegródce z symbolem I.

  Drugim sposobem jest umieszczenie płynu lub żelu bezpośrednio w bębnie. Odmierz odpowiednią ilość detergentu, przelewając do specjalnego dozownika, a następnie ustaw go na dnie.

  Dowiedz się też: Gdzie wsypać proszek do pralki?

  Gdzie wlać odplamiacz do pralki?

  W pralkach Indesit i kilku innych marek miejsce na odplamiacz jest wyraźnie zaznaczone. Detergent dodajesz do górnej przegródki znajdującej się po prawej stronie szuflady.

  Wiedz, że nie wszystkie urządzenia oferują taką komorę.

  Gdzie wlać odplamiacz do pralki, jeśli w szufladzie masz jedynie trzy podstawowe przegródki na detergenty?

  Najwłaściwszym i polecanym przez producentów miejscem dla takich środków jest przegródka na proszek do prania. Dodajesz go jednocześnie z odplamiaczem, po czym uruchamiasz pralkę na właściwym programie.

  Niekiedy producenci umożliwiają również umieszczenie odplamiacza bezpośrednie w bębnie pralki. Postępuj wtedy tak samo, jak w przypadku żelu lub płynu do prania. Odpowiednią ilość odplamiacza wlej do dozownika i połóż go bezpośrednio na dnie bębna.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Gdzie umieścić detergenty w pralce ładowanej od góry?

  Wiesz już, że nie we wszystkich urządzeniach szuflada na detergenty jest zbudowana w taki sam sposób. Swoimi prawami rządzi się niejedna najlepsza pralka ładowana od góry.

  Gdzie wlać do niej płyn do prania, aby wyjąć czyste i pachnące ubrania?

  W tradycyjnych pralkach otwieranych od przodu masz do czynienia z wysuwaną szufladą na detergenty. W urządzeniach ładowanych od góry zbiornik znajduje się w kompletnie innym miejscu.

  Producenci umieszczają dozownik wewnątrz pralki. Żeby było ciekawiej, może znajdować się na drzwiach od wewnętrznej strony lub na ściance, tuż nad bębnem.

  Opis w postaci znaczków każdej komory jest taki sam jak w przypadku pralek ładowanych od przodu. Dlatego płyn do płukania wlejesz do komory z kwiatkiem.

  Oznaczenia związane z wlewaniem detergentów do pralki ładowanej od góryŹródło: Electrolux

  Dlaczego miejsce dodawania detergentu jest ważne?

  Podczas prania pralka w odpowiednim czasie dozuje każdy z detergentów. Pobrana początkowo przez elektrozawór woda przedostaje się do szufladki i tam miesza się z proszkiem lub płynem do prania.

  Później całość wędruje do bębna, gdzie detergent oddziałuje bezpośrednio na ubrania. Odpowiada więc za czystość oraz bezpieczeństwo tkanin. Nawet najlepsza pralka automatyczna nie będzie działać dobrze, jeżeli pomieszasz przegródki.

  Kolejny etap to płukanie. Woda ponownie trafia do szufladki i tworzy mieszankę z płynem do płukania, która zmiękcza i odświeża tkaniny.

  Wiele osób ma wątpliwości, czy płyn do prania można wlać do bębna. Jeśli przelejesz go do dozownika, który włożysz razem z ubraniami, wszystko będzie w porządku.

  Lepiej nie aplikuj go bezpośrednio na materiały, zwłaszcza te delikatne. Unikniesz powstania nieestetycznych odbarwień i zniszczenia ubrań.

  Na koniec pamiętaj o tym, że bardzo ważna jest ilość detergentu. Nie może go być ani za mało, ani za dużo. Niestety, czasem zalecenia producentów środków piorących nie są wcale optymalne. Dowiedz się zatem, ile wlać płynu do prania, aby nie zaszkodzić swojej odzieży, a dobrze ją doprać.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments