W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Generator pary czy parownica? Co lepiej prasuje?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Parowe prasowacze cieszą się coraz większą popularnością. O klientów ostro walczą parownice do ubrań oraz generatory pary. Które z tych urządzeń lepiej odświeża i prasuje ubrania? Jakie są ich unikalne cechy i korzyści, które zyskasz po zakupie? Postanowiłem to dokładnie przeanalizować na bazie własnych doświadczeń!

Generator pary czy parownica do ubrań - co lepsze?

Spis treści:

  Generator pary czy parownica do ubrań – pojedynek o tyle ciekawy, że wiele osób traktuje te nazwy jako synonimy. W rzeczywistości są to zupełnie odmienne urządzenia.

  Nie owijając w bawełnę, już teraz Ci powiem, że generatory pary mają kilka miażdżących przewag. Szczególnie pod kątem wydajnego wygładzania uciążliwych zagnieceń na odzieży.

  Ale czy parownice nie mają z nimi absolutnie żadnych szans? Czy nie przekonują jakimiś unikalnymi korzyściami? Przekonaj się o tym, czytając mój poradnik!

  Generator pary a parownica – Podobieństwa i różnice

  Czym się różni generator pary od parownicy? A może jest tu więcej wspólnych cech? Właśnie to zagadnienie wypada poruszyć na samym początku.

  Dlaczego? Ponieważ z podobieństw, a przede wszystkim różnic wynikają kluczowe cechy w kontekście zdecydowania się na któreś z urządzeń.

  Podobieństwa

  Oba urządzenia finalnie generują parę wodną wytworzoną z wlanej do zbiornika wody.

  A para wodna ma ogromne zalety.

  Skutecznie odświeża i dezynfekuje odzienie, usuwając nieprzyjemne zapachy (np. dymu papierosowego, jedzenia, spalin itp.) oraz bakterie. Dobra opcja dla alergików, ale i każdego, komu zależy na estetycznie prezentującej się odzieży.

  Para nie niesie za sobą ryzyka przypalenia czy zlustrowania tkaniny. Nadaje się do delikatnych materiałów, np. wełny, wiskozy, kaszmiru, jedwabiu. Stanowi znakomitą alternatywę i dla tradycyjnego prasowania, i dla prania w pralce (o wietrzeniu nie wspominając).

  Jeansy, swetry, elegancka odzież, sukienki czy koszule wykonane z wrażliwych materiałów – zarówno parownica, jak i generator pary są odpowiednie dla tego typu części garderoby.

  Z innych podobieństw: oba rodzaje urządzeń pracują wyłącznie przewodowo, oferują funkcję uderzenia pary i nie wymagają regulacji temperatury (zazwyczaj).

  Parownice stojące również pod kątem niektórych elementów budowy przypominają stacje parowe. Mają bowiem… stację z pojemnym zbiornikiem. Sęk w tym, że w ich bazie dochodzi do zupełnie innego sposobu wytwarzania pary.

  Przejdźmy więc do różnic.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Różnice

  Analizę utrudnia fakt, że parownice do ubrań (zwane też steamerami) występują w 2 rodzajach. Pojawiają się modele ręczne i stojące, co dobrze widać po rankingu parownic do ubrań.

  Te ręczne dużo bardziej różnią się swoją konstrukcją od generatorów pary. Są jednoczęściowe i niewielkie.

  W każdym razie, stacje parowe mają wytwornice pary w kształcie niewielkiego żelazka. Głowice parowe steamerów bardziej przypominają baterię prysznicową.

  Ale nie to jest najważniejsze.

  Kluczowe są zastosowane mechanizmy dotyczące wytwarzania pary wodnej. Generatory pary mają porządne bojlery, które odpowiadają za generowanie pary pod wysokim ciśnieniem. A to znacząco zwiększa wydajność, a więc i gęstość strumienia pary oraz efektywność wygładzania ubrań.

  Parownice korzystają natomiast z dużo prostszych i mniej skutecznych elementów grzejnych (a konkretniej z mało wyróżniających się grzałek). Zalecenia co do doboru wydajności z poradnika jak wybrać parownicę do ubrań pokazują, że są to dość niskie wartości.

  Nie będę się tu wdawał w jakieś głębsze technikalia, bo byłaby to strata czasu. Przejdę za to do kluczowej części tego materiału, czyli unikalnych korzyści (i jednocześnie przewag nad drugim urządzeniem) generatorów pary oraz parownic. Dzięki temu wydanie ostatecznego werdyktu będzie proste.

  Ranking generatorów pary – zwycięzca

  Philips PerfectCare PSG9040/80

  Generator pary czy parownica – Analiza korzyści

  Po tej części zapewne bez problemu zdecydujesz, co jest dla Ciebie lepsze: stacja parowa czy parownica. Oczywiście nie omieszkam także tego podsumować i wskazać okoliczności, które sprzyjają zakupowi któregoś z urządzeń.

  Ale póki co sprawdź, cóż takiego ciekawego zapewniają te parowe prasowacze.

  Generator pary czy parownica do ubrań - Zalety - Infografika

  Przewagi generatora pary

  • Jak już wspominałem przy różnicach między tymi sprzętami, stacje parowe korzystają z bojlera. Wypuszczają parę pod wysokim ciśnieniem, tworząc jej więcej. Posłużę się liczbami: najlepsze generatory pary oferują natężenie wyraźnie przekraczające 100, a czasem nawet 150 g/min. A parownice? Te stojące rzadko przekraczają 50 g/min. Ręczne natomiast… rzadko kiedy osiągają 30 g/min. Efekt? Generatory pary są kilkukrotnie wydajniejsze. Bez problemu radzą sobie z uciążliwymi zagnieceniami i pomarszczeniami na grubszych oraz sztywniejszych tkaninach (np. odzieży wierzchniej). Parownice w większości służą bardziej do odświeżania niż prasowania. To ogromna przewaga stacji parowych.
  • A to wcale nie wszystko w kwestii wydajności! Wytwornice parowe steamerów mają stosunkowo niewielkie płytki parowe. Stacje mają z kolei coś na wzór żelazka. Ich stopa ma większą powierzchnię, co jeszcze bardziej przyspiesza prasowanie odzieży.
  • Skoro stopa generatorów przypomina tę znaną z żelazek, to łapie kolejną korzyść i przewagę nad parownicami. Oprócz solidnej powierzchni prasującej doceń sam kształt tego elementu. Zwęża się na końcu, dzięki czemu łatwiej i wygodniej wyprasujesz przestrzenie między guzikami bądź obok mankietów, kieszeni, szwów, zamków czy suwaków.

  generator pary, który bez problemu prasuje obszar między guzikami

  • Generatory pary mają swoje unikalne technologie. W tych lepszych nic właściwie nie musisz regulować w trakcie prasowania. Mając styczność z rasowymi stacjami parowymi, bez obaw zostawiałem stopę żelazka na płasko na desce, a nawet samym ubraniu. Nic złego się nie stało. Fajnym bajerem jest także czujnik ruchu – generator wypuszcza parę przez swoje dysze, gdy poruszasz żelazkiem. Wszystkie udogodnienia opisałem w poradniku na co zwrócić uwagę, wybierając generator pary.
  • W porównaniu do ręcznych parownic generatory mają dużo pojemniejsze zbiorniki na wodę. Docenisz to, pragnąć odświeżyć i wyprasować górę ciuchów. W przypadku mobilniejszego steamera dolewki będą częste, co może irytować.
  • Na pierwszy rzut oka stacje parowe są kosztowne, szczególnie na tle ręcznych steamerów. Ale czy stosunek ceny do wydajności i zastosowania jest gorszy? Wręcz przeciwnie! Płacisz więcej, ale otrzymujesz dużo więcej. Nabywasz sprzęt nie tylko do poprawek na szybko i subtelnego odświeżania, ale i gruntownego prasowania trudniejszych materiałów. A przy okazji: parownice stacjonarne/stojące też swoje kosztują. Czasem tyle co lepsze generatory, a nie są nawet w połowie tak wydajne.
  • Generatory pary nie mają żadnych problemów z prasowaniem w dowolnej płaszczyźnie, czyli też w pionie (co przydaje się przy odświeżaniu firanek, zasłon, jak i ubrań wiszących na wieszaku). Teoretycznie parownice także tu nie zawodzą, ale z tymi ręcznymi jest nieco gorzej – zdarzają się modele, które słabo sobie radzą z prasowaniem na płasko (z otworów parowych często kapie wtedy woda).
  • Nawiązując do wcześniejszego punktu, prasowanie staje się swobodniejsze (a więc i wygodniejsze). Stopa żelazka stacji parowej bez problemu porusza się w dowolnym kierunku, dając Ci wybór odnośnie techniki prasowania. Manewrowanie parownicą powinno być natomiast stosunkowo powolne i najczęściej z góry na dół ubrania (aby zmaksymalizować wydajność). To mniej korzystne.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Zobacz też inne pojedynki z udziałem parownicy do ubrań:

  Przewagi parownicy do ubrań

  • Parownice pracują z reguły ciszej od generatorów. Dlaczego? Ponieważ stacje parowe mają bojler, a to on jest tu dość głośny. Samo wypuszczanie pary z otworów parowych nie stanowi takiego problemu jak właśnie sposób jej wytwarzania w stacji generatora.
  • Podczas omawiania przewag generatorów pary zwróciłem uwagę na ich dużo lepszą wydajność. Ale parownice mają czasem pewne unikalne udogodnienia. Chodzi o różne końcówki, np. poduszkę zbierającą sierść i włosy, szczotkę, która ma podobne zastosowanie, jak i nasadkę do plis. Raz, że zwiększa to zastosowanie (usuniesz przy okazji różne kudły, kurz czy zmechacenia), a dwa, że nieco ułatwia wnikanie pary głębiej w strukturę włókien. Zawsze coś.

  kompaktowy steamer ręczny, którego wymiary są przewagę nad generatorem

  • Ręczne steamery są kompaktowe. Oprócz samej wytwornicy pary z przewodem zasilającym nie mają innych elementów. Efekt? Bardzo szybko przygotujesz taki sprzęt do pracy. Nie zajmie też dużo miejsca podczas transportu czy przechowywania (jak i samego użytkowania; nie ma stacji, więc nie musisz się zastanawiać, gdzie ją ulokować). Dobra opcja do poprawek na szybko.
  • Stojące parownice zapewniają z kolei dodatek w formie zintegrowanej deski do prasowania bądź wieszaka. Generatory wymagają lepszej deski, najlepiej z miejscem na stację, co stanowi dodatkowy wydatek. Steamery wypadają w tym nieco korzystniej.

  Zobacz też inne pojedynki z udziałem parownicy do ubrań:

  Generator pary czy parownica – Ostateczny werdykt

  Generator pary jest lepszą inwestycją. Głównie za sprawą dużo wyższej wydajności, a więc i szerszego zastosowania. Zagwarantuje Ci nie tylko bezpieczeństwo dla wielu rodzajów tkanin, ale i ich perfekcyjne oraz szybkie wygładzanie. Parownice w wielu przypadkach nie poradzą sobie z większą ilością uciążliwych zagnieceń i pofalowań materiału.

  Podsumowując cały artykuł, wymienię okoliczności, które sprzyjają zakupowi generatora bądź parownicy do ubrań.

  Kup generator pary, jeżeli:

  • Zależy Ci na jak największej wydajności. Szukasz uniwersalnego urządzenia do gruntownego prasowania parą oraz odświeżania swoich ubrań.
  • Prasujesz często, a zazwyczaj czeka na Ciebie góra ubrań do ogarnięcia.

  Kup parownicę do ubrań, jeżeli:

  • Masz już wydajniejszy sprzęt do prasowania grubszych i sztywniejszych materiałów (lub też w Twojej szafie znajdują się głównie cienkie i łatwe w prasowaniu ciuchy).
  • Pragniesz nabyć poręczny sprzęt do szybkich poprawek (np. danej odzieży tuż przed włożeniem i wyjściem z domu) oraz odświeżania długo wiszących w szafie ciuchów.

  W ramach uzupełnienia wiedzy spójrz jeszcze na 2 analizy plusów i minusów generatorów oraz parownic. W tym materiale o niczym ważnym nie zapomniałem, ale być może pragniesz jeszcze głębiej wejść w ten temat:

  Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie pojedynku generator pary vs parownica do ubrań, to skorzystaj z sekcji komentarzy. Z chęcią Ci pomogę, jak również poznam Twoje zdanie i doświadczenia związane z obiema kategoriami.

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments