W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Grzejnik konwektorowy czy olejowy – Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Który grzejnik lepiej grzeje: konwektorowy czy olejowy? Co je w ogóle różni i o czym koniecznie trzeba pamiętać, dokonując wyboru jednego z rodzajów przenośnego ogrzewania? O tym wszystkim przeczytasz w moim artykule. Dokładnie omówię najważniejsze zagadnienia, co ułatwi Ci decyzję!

Grzejnik konwektorowy czy olejowy - który lepszy?

Spis treści:

  Grzejnik konwektorowy a olejowy – Różnice

  Oba sprzęty wykorzystasz do ogrzania domu, ale są między nimi istotne różnice, które warto znać. Wtedy łatwiej zdecydujesz, który grzejnik, konwektorowy czy olejowy, lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

  Na początku poznaj różnice:

  • Urządzenie konwektorowe nagrzewa się szybciej niż olejowe. Tym samym nie czekasz za długo na przyjemne ciepło i nie marzniesz. To więc dobry wybór dla mało cierpliwych osób.
  • Grzejnik olejowy długo się nagrzewa, ale jednocześnie wolniej wychładza. Oznacza to, że nawet po wyłączeniu przez dłuższy czas czujesz ciepło, nawet do kilku godzin.
  • Sprzęty pracują w nieco inny sposób. Te konwektorowe zasysają od dołu chłodne powietrze, przepuszczają je przez grzałkę elektryczną i wypuszczają już ogrzane górą. Grzejniki olejowe są wypełnione olejem, który stopniowo się nagrzewa. Ciepło się kumuluje, a potem jest oddawane na zewnątrz.
  • Grzejnik konwektorowy, z racji sposobu działania, wymusza ruch powietrza w pomieszczeniu i wzbija kurz. Model olejowy tego nie robi, więc często poleca się go alergikom i osobom wrażliwym.
  • Urządzenia konwektorowe zwykle są nieco mniejsze i lżejsze, a tym samym łatwiejsze w przenoszeniu. Co prawda olejowe również oferują koła w podstawie, ale pod względem rozmiaru są większe.

  Ranking grzejników olejowych – zwycięzca

  HB OFR2901T

  Przewagi grzejników konwektorowych

  • Wysokiej jakości grzejnik konwektorowy to dobry wybór do miejsc, gdzie ciepło jest potrzebne praktycznie od razu. Pozwoli Ci na szybkie ogrzanie się po powrocie z pracy czy długiego spaceru. Po prostu włączasz urządzenie i po upływie kilku minut jest już ciepło.
  • Przestawienie sprzętu w inne miejsce, a nawet do drugiego pomieszczenia, nie sprawi Ci żadnego problemu. Wpływają na to nie tylko kółka w podstawie (bo grzejnik olejowy także je ma), ale i niewielki rozmiar.
  • Z powyższej zalety wynika od razu inna: grzejnik konwektorowy zabiera zwykle mniej miejsca. To dobry wybór do niewielkiego pomieszczenia.
  • Sprzęt konwektorowy często okazuje się bardzo dobrym wyborem zwłaszcza do takich pomieszczeń jak łazienka. Obniży poziom wilgotności (który przecież i tak jest wysoki), a dodatkowo od razu zapewni przyjemne ciepło i pozwoli np. na komfortową kąpiel.
  • Jeśli dużą wagę przywiązujesz do designu urządzeń, grzejnik konwektorowy przypadnie Ci do gustu. Przeważnie wygląda bardziej estetycznie w porównaniu do modelu olejowego. Wpływa na to fakt, że jest pozbawiony charakterystycznych żeberek.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Przewagi grzejników olejowych

  • Dobry grzejnik olejowy okazuje się bardziej efektywny w działaniu, zwłaszcza w pomieszczeniach o większym metrażu. Daje Ci możliwość osiągnięcia optymalnej temperatury nawet w wymagających warunkach, przykładowo w pokoju z nieszczelnymi oknami. To sprzęt do zadań specjalnych.
  • Nawet długo po wyłączeniu urządzenia olejowego nie poczujesz nieprzyjemnego chłodu. Nie martwisz się szybkim zmarznięciem i dyskomfortem. Podgrzany w grzejniku olej wolno oddaje ciepło, więc nie włączasz ponownie sprzętu za szybko. Tym samym nie zużywasz tak dużo energii elektrycznej.
  • Z racji sposobu działania olejowy grzejnik nie wysusza nadmiernie powietrza w pomieszczeniu i nie wzbija kurzu. Swobodnie oddychasz i nie musisz używać dodatkowego urządzenia neutralizującego krążące w powietrzu zanieczyszczenia. Nie martwisz się również o kondycję roślin doniczkowych.
  • Jeżeli planujesz stosować dodatkowe źródło ciepła regularnie i cenisz sobie spokój, grzejnik olejowy to dobry wybór. Pracuje ciszej od konwektorowego i nie przeszkadza domownikom.
  • Grzejnik jest dobrze przystosowany do długotrwałej pracy, nawet przez całą dobę. Uznaje się go za oszczędniejszego w użyciu, więc nie musisz się obawiać drastycznego wzrostu rachunków za prąd. Za to samo dostał plus w starciu farelka czy grzejnik olejowy.

  Grzejnik olejowy czy konwektorowy – Ostateczny werdykt

  Zarówno grzejnik konwektorowy, jak i olejowy oferuje takie udogodnienia jak termostat czy timer. W obu grupach bez trudu znajdziesz też sprzęty w bardzo przystępnych cenach, które nie zrujnują Twojego budżetu.

  Jeśli masz wątpliwości, które urządzenie wybrać, zastanów się, jak zamierzasz je wykorzystywać.

  Zdecyduj się na grzejnik konwektorowy, jeśli:

  • Nie chcesz długo czekać na ciepło i bardzo zależy Ci na szybkim działaniu.
  • Planujesz często ogrzewać łazienkę lub inne pomieszczenie o podwyższonym poziomie wilgotności.
  • Chcesz wygodnie i szybko przenosić grzejnik z miejsca na miejsce, bez trudu pokonując np. schody.
  • Wolisz mieć w domu estetycznie wyglądający sprzęt, a nie zwykły model z żeberkami.

  Wybierz grzejnik olejowy, jeżeli:

  • Wolne nagrzewanie Ci nie przeszkadza, bo wolisz długo odczuwać ciepło po wyłączeniu urządzenia.
  • Zależy Ci na cichej i mało uciążliwej pracy grzejnika.
  • Chcesz uniknąć niepotrzebnego wzbijania kurzu w powietrze ze względu np. na alergię.
  • Masz w planach ogrzewanie domu za pomocą dodatkowego źródła ciepła regularnie przez cały sezon, a nie tylko co pewien czas.
  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.9]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Hubert
  1 rok temu

  Bardzo kompetentny artykuł, wyważony i wartościowy