Ile człowiek wytrzyma bez snu?
Ciekawi Cię to, ile można wytrzymać bez snu? Z jakiegoś powodu czeka Cię kilka nieprzespanych nocy i obawiasz się skutków? W poniższym artykule dokładnie omówię to, co może się stać w przypadku braku snu.

Ciekawi Cię to, ile można wytrzymać bez snu? Z jakiegoś powodu czeka Cię kilka nieprzespanych nocy i obawiasz się skutków? W poniższym artykule dokładnie omówię to, co może się stać w przypadku braku snu.
Spis treści:
Już na początku powiem, że nie wiadomo do końca, ile człowiek jest w stanie wytrzymać bez snu.
Bo co rozumiesz przez to, że dany delikwent nie wytrzymuje takiego stanu? Pojawiają się u niego jakieś skutki uboczne? Nie może pokonać senności i zasypia mimo woli? A może w ogóle umiera, bo teoretycznie jest to możliwe przez brak snu? Spokojnie, wszystko to omówię!
Dużo więcej można z kolei powiedzieć o tym, co się stanie po niespaniu w ciągu 24, 36 i większej liczby godzin. Również na tym się skupię w moim artykule.
Aby móc miarodajnie ocenić wpływ braku snu na nasz organizm i zdrowie, trzeba najpierw wiedzieć, co on nam w ogóle daje.
Synonimem snu spokojnie może być regeneracja. Regenerują się tkanki i komórki. Zyskuje na tym centralny układ nerwowy. Ogólnie biorąc, usuwasz w ten sposób zmęczenie i odzyskujesz sprawność psychofizyczną. Niejednokrotnie poprawisz samopoczucie, eliminując stres i natłok informacji po przeżytym dniu.
Sen jest niezmiernie ważny dla młodych ludzi, ponieważ w trakcie niego rosną. Dlaczego? Właśnie wtedy wydzielany jest hormon (somatotropina) mający wpływ na wzrost.
Sęk w tym, że trzeba wiedzieć, ile godzin powinno się spać. Częste niedosypianie rodzi podobne problemy co całkowity brak snu.
Podsumowując tę część, sen jest bez wątpienia niezbędny do życia. Teraz sprawdźmy, z czym wiąże się jego brak!
Wytrzymanie pełnej doby bez snu nie jest wielkim wyzwaniem, a do tego większości z nas się zdarzyło. Okazuje się jednak, że już dzień bez snu może mieć poważne konsekwencje. A jakie?
Uogólniając, następuje spadek zarówno sprawności fizycznej, jak i intelektualnej.
Co więcej, brak snu przez dobę w wielu badaniach był porównywany z obecnością alkoholu we krwi. Jak widać po skutkach braku snu przez 24 godziny, jest dużo powiązań.
Półtorej dnia bez snu? Kiedyś mi się zdarzyło.
W każdym razie wszystkie wcześniej wymienione konsekwencje narastają.
Pojawiają się również nowe objawy:
Nie śpiąc przez 36 godzin, nie ma nawet mowy o prowadzeniu samochodu czy wykonywaniu bardziej odpowiedzialnych czynności. Właściwie ta rada odnosi się już do poprzedniego punktu.
Przeczytaj później: Jak pozbyć się koszmarów? Dlaczego nas prześladują?
Nic dobrego. Człowiek zaczyna zachowywać się jak robot, któremu brakuje energii. Sprawność psychofizyczna szoruje po dnie. Mówiąc kolokwialnie – jedziesz na oparach.
Na tym poziomie organizm zaczyna ignorować Twoją wolę i stara się wykorzystać jakikolwiek spoczynek na krótkotrwały sen. Często dochodzi więc do mikrodrzemek.
Problem w tym, że mikrodrzemki nie pozwolą Ci zregenerować sił witalnych. Co ciekawe, z większości wcale nie zdajesz sobie sprawy, zresztą coraz trudniej odróżnić Ci jawę od snu.
No i pojawia się jeszcze jeden problem… Dłuższa bezsenność negatywnie wpływa na Twój układ odpornościowy. Komórki zwalczające wirusy i bakterie zaczynają tracić swoją pełną sprawność.
Po aż 3 dniach bez snu może dojść do pewnego paradoksu. Człowiek jest niesamowicie senny i zmęczony, ledwo co kontaktuje, ale istnieją duże szanse, że nie da rady samodzielnie zasnąć. Potrzebny będzie lekarz i prawdopodobnie jakieś środki. Mikrodrzemki natomiast nadal nie odpuszczają.
Jeżeli chodzi o sprawność psychofizyczną, to po takim czasie bez snu trudność sprawiają nawet najprostsze czynności. Śmiem twierdzić, że człowiek praktycznie przestaje racjonalnie myśleć. Działa na swego rodzaju autopilocie, ale o bardzo słabej efektywności.
Pojawiają się też pewne skrajne efekty długotrwałej bezsenności, które trudno wytrzymać:
Powiedziałbym, że nic… i nie minę się dużo z prawdą. Nie ma przecież substytutu snu.
Istnieją jednak pewne czynniki, w przypadku których istnieje prawdopodobieństwo złagodzenia negatywnych skutków braku snu. Przynajmniej niektórych.
Pamiętaj przy tym, że i to nie musi pomóc… w zależności od tego, ile nie śpisz, ile masz lat i jakie zdrowie.
Nie licz, że po 3 dniach bez snu napychanie się twarożkiem i maniakalne picie wody pomogą. To działa do pewnego stopnia, głównie do 24 godzin bez snu. Powyżej tej granicy sytuacja staje się coraz bardziej hardkorowa i tylko dłuższy odpoczynek z wszystkimi fazami snu zmieni ją na lepsze.
Nie da się tego ustalić. Jest jednak pewien, że tak powiem… nieoficjalny przypadek zgonu przez brak snu.
Otóż pewien Chińczyk stwierdził, że będzie nieprzerwanie oglądał mecze piłkarskie. Efekt? Zmarł po 11 dniach. Ale dlaczego nie można do końca stwierdzić, że powodem jego śmierci była długotrwała bezsenność? Według doniesień, podczas oglądania piłkarskich zmagań palił papierosy i pił alkohol.
To właśnie te używki mogły być głównym powodem tragedii. A nawet jeśli nie, to i tak znacząco się do tego przyczyniły.
Jak widzisz, eksperyment nie jest tu możliwy, bo musiałby się zakończyć śmiercią jakiegoś człowieka. I to w warunkach laboratoryjnych, pod okiem naukowców.
Ale spójrzmy na to z drugiej strony – jaki jest rekord bez snu?
Istnieje kilka wersji:
Trudno jednoznacznie ustalić, kto nie spał najdłużej w naszych dziejach. Wszystkie powyższe wyniki robią wrażenie i pokazują, że granice mogą leżeć daleko… ale bardzo niebezpiecznie jest się do nich zbliżać!
Rejestry dotyczące rekordów bez spania zostały usunięte. Nie robi się już od dawna takich eksperymentów i prób na ludziach, gdyż jest to bardzo ryzykowne dla zdrowia badanych. Nikt nie powinien tego próbować, więc i wszelkie bicie rekordów nie wchodzi w grę.
Masz problemy z zasypianiem? Koniecznie przeczytaj: Jak szybko zasnąć?
Ile człowiek wytrzyma bez snu? To zależy od tego, jak rozumiesz to pytanie. Druga sprawa, że często jest to zależne od wieku, ogólnego stanu zdrowia czy uwarunkowania genetycznego.
Z mojego artykułu da się jednak wysnuć pewne wnioski:
Źródła:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.