W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile gramów ma łyżka? [Mała do herbaty i stołowa]

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Podczas kulinarnych zadań łyżka stołowa czy ta do herbaty to już właściwie pełnoprawna miara objętości bądź masy. Wiele osób zadaje więc pytanie, ile gramów ma łyżka mąki, soli, cukru czy kakao? Przybliżę Ci ten temat w moim artykule. Dzięki temu dużo łatwiej zrealizujesz przepisy kulinarne. Omówię różne składniki oraz kilka typów łyżek.

Ile gramów ma łyżka mała, stołowa li duża?

Spis treści:

  1 łyżeczka – Ile to gramów?

  Bardzo dobre pytanie. Musisz wiedzieć, że łyżeczka łyżeczce nierówna. Dotyczy to też łyżek. Przyjmuje się jednak, że jedna mała łyżeczka (do herbaty) to 5 gramów. Można to też przeliczyć na 5 mililitrów wody.

  Przeglądając przeliczniki kuchenne, pewnie natkniesz się też na nieco bardziej abstrakcyjne dane. Jedna łyżeczka odpowiada 8 szczyptom. To oznacza, że jedna szczypta to 1/8 łyżeczki.

  Rzecz jasna pewne znaczenie ma rodzaj łyżeczki. W sklepach znajdziesz przecież różne rodzaje, również czubatą czy kopiastą łyżeczkę. Powyższe wyliczenia dotyczą takich najbardziej standardowych, a więc dość płaskich, bez wymyślnego kształtu.

  Ile gramów ma łyżka stołowa?

  Jedna łyżka stołowa to ok. 15 gramów lub 15 mililitrów wody. Pamiętaj, że odpowiada ona trzem małym łyżeczkom.

  Jako ciekawostkę podam, że 5 łyżek stołowych odpowiada 1/4 kubka. 8 łyżek stołowych to tyle samo, co 1/2 szklanki (która ma standardową pojemność, a więc 250 ml), a 6 łyżek to 1/2 filiżanki.

  Na pierwszy rzut oka może to wydawać się nieco niedorzeczne. Mimo wszystko warto zapamiętać te wartości. Wtedy łatwo przeliczysz ilość składników w przepisie.

  Jedna łyżka cukru – ile to gramów?

  Może Cię to zaskoczy, ale dużo zależy tu od rodzaju cukru. To nie żart! Niektóre są nieco cięższe. Jeśli jest to cukier biały, jedna łyżka to 13 gramów, a łyżeczka 5 gramów.

  Jak to wygląda przy innych rodzajach cukru?

  Oto wskazówka:

  • Cukier trzcinowy – jedna łyżka to 14 gramów, a łyżeczka 5,5 grama.
  • Cukier puder – jedna łyżka to 10 gramów, a łyżeczka 4 gramy.
  • Cukier kokosowy – jedna łyżka to 20 gramów, a łyżeczka 6 gramów.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Ile gramów ma łyżeczka i łyżka stołowa – popularne składniki

  Poza cukrem za pomocą łyżki zapewne odmierzasz też wiele innych składników. Dlatego zebrałem informacje, które bez wątpienia przydadzą Ci się podczas gotowania czy pieczenia.

  Pamiętaj, że dotyczy to łyżki stołowej.

  • Sól (łyżka stołowa) – 19 gramów.
  • Kakao (łyżka stołowa) – 8 gramów.
  • Woda, mleko, bulion (łyżka stołowa) – 15 gramów.
  • Płatki owsiane (łyżka stołowa) – 7 gramów.
  • Margaryna, masło (łyżka stołowa) – 15 gramów.
  • Mąka pszenna (łyżka stołowa) – 10 gramów.
  • Mąka ziemniaczana (łyżka stołowa) – 12 gramów.
  • Śmietana (łyżka stołowa) – 14 gramów.

  Nieco inaczej wygląda to w przypadku łyżeczki.

  • Sól (łyżeczka) – 7 gramów.
  • Kakao (łyżeczka) – 8 gramów.
  • Woda, mleko, bulion (łyżeczka) – 5 gramów.
  • Płatki owsiane (łyżeczka) – 2 gramy.
  • Margaryna, masło (łyżeczka) – 5 gramów.
  • Mąka pszenna (łyżeczka) – 3 gramy.
  • Mąka ziemniaczana (łyżeczka) – 4 gramy.
  • Śmietana (łyżeczka) – 4 gramy

  Jak widzisz, ta sama objętość różnych składników często niesie za sobą odmienną wagę. Potwierdza to także mój inny artykuł, mianowicie o tym, ile waży woda, mleko, miód i olej.

  Wszystkie dane, które Ci podałem, stanowią dobre źródło wiedzy, lecz możesz zrobić coś jeszcze: po prostu zważyć porcję konkretnego produktu, który zawiera się w jednej łyżeczce bądź łyżce stołowej.

  Posłuży Ci do tego dobra waga kuchenna z rankingu. Znajdą się nawet te mniejsze, przystosowane do niewielkich porcji, głównie przypraw.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Ile gramów ma łyżeczka herbaty?

  Herbata to jeden z najczęściej odmierzanych produktów za pomocą łyżeczki (w końcu mówi się łyżeczka do herbaty). Jeśli to czarna, popularna herbata Yunnan, będzie to ok. 1,5 grama. Z kolei w przypadku zielonej herbaty nie poddawanej skręcaniu jedna łyżeczka to 2 gramy.

  Jeśli zagłębisz się w temat, okaże się, że gramatura zależy od herbacianego suszu i jego stopnia skręcenia. Mocno zwiniętych listków zmieści się na łyżeczce więcej, np. 2,5 grama (oolong) lub nawet 3,5 – 4 gramy (gunpowder).

  Bardzo specyficzna pod tym względem jest matcha. Pod względem konsystencji przypomina bardziej mąkę, dlatego na łyżeczce zmieścisz ok. 5 gramów charakterystycznego, zielonego proszku.

  Ile waży łyżeczka kawy?

  Tutaj najwięcej zależy od formy, którą ma kawa. Ta mielona waży 4 g na płaską łyżeczkę, a ziarnista dwa razy więcej, czyli 8 g w płaskiej łyżeczce.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments