W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile kaw z 1 kg kawy ziarnistej? Ile gramów na 100 ml?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wydajność kawy ziarnistej ciekawi wiele osób. Nic dziwnego, markowe mieszanki swoje kosztują. Warto więc wiedzieć, ile kaw różnego typu zrobisz z 1 kg kawy ziarnistej. Poniżej zawarłem wszelkie informacje na ten temat.

Ile kaw z 1 kg kawy ziarnistej?

Spis treści:

  Ile kaw z 1 kg kawy ziarnistej?

  Przeciętnie z 1 kg kawy ziarnistej wychodzi 125 filiżanek. To wynik, który uzyskasz przy założeniu, że na zaparzenie jednej filiżanki wykorzystasz 8 gramów. To taka uśredniona wartość, standardowo jedna porcja mieści się między 7 a 9 gramów.

  Pamiętaj, że sporo zależy choćby od mocy napoju, jaki lubisz. Jeżeli pijesz bardziej energetyczną kawę, z 1 kg ziaren przyrządzisz jej mniej. Wynika to z faktu, że robisz napar z większej porcji.

  Przyjmijmy, że Twoja mocna kawa powstaje z 11 gramów ziaren. To oznacza, że z opakowania o wielkości 1 kg uzyskasz już niecałe 91 filiżanek.

  Mimo wszystko to i tak bardzo dobry wynik. Już nie musisz się zastanawiać, na ile kaw starcza 1 kg kawy ziarnistej.


  Nie masz jeszcze dobrej maszyny do robienia kawy w domu? Sprawdź moje klasyfikacje:


  Ile gramów kawy na 100 ml?

  Przyjmuje się, że na 100 ml wody przypada 7 gramów kawy. To standard, ale nie jest powiedziane, że trzeba się go ściśle trzymać. Dużo zależy tu od preferencji smakowych i samej metody parzenia kawy. Dla french pressów będzie to np. 6 gramów kawy na 100 ml wody. Podobnie wygląda to w przypadku dripów.

  Musisz wiedzieć, że istnieją proporcje, według których ma powstać tzw. kawa idealna. W latach 50. XX wieku profesor Ernest Earl Lockhart opracował tzw. złoty standard filiżanki. Zrobił to na podstawie przeprowadzonych ankiet.

  Z jego analizy wynikało, że na 1 litr wody przypada 55 gramów kawy, a więc 100 ml to 5,5 grama. Jednocześnie dopuszcza się 10-procentowe odchylenie w jedną lub drugą stronę bez ryzyka dużej zmiany jakości gotowego napoju.

  Oczywiście nie musisz się ściśle trzymać takich wartości. Najważniejsze jest to, żeby gotowa kawa Ci smakowała. Nie bój się więc eksperymentowania z proporcjami.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Wydajność kawy ziarnistej

  Wydajność ziarnistej kawy w dużej mierze zależy od tego, jaki napój pijesz. Do zrobienia espresso wykorzystasz przeciętnie 7 – 9 gramów. Jeśli ma być podwójne, ok. 14 gramów zmielonych ziaren (choć niektórzy wykorzystują nawet 18 – 20). Tym samym 1-kilogramowe opakowanie kawy wystarcza na mniej filiżanek.

  Co z innymi rodzajami kawy?

  Zauważ, że większość z nich bazuje na espresso, a resztę uzupełniasz np. mlekiem i pianką. Tym samym w ich przypadku najczęściej również zużywasz ok. 7 gramów zmielonych ziaren. Tak jest przy latte, cappuccino czy latte macchiato.

  Ile ziaren na jedną kawę?

  Na 8 gramów kawy przypada mniej więcej 70 ziaren. Takie są wyliczenia Upscale Coffee, dystrybutora ekspresów marki Jura. Musisz jednocześnie pamiętać, że sporo zależy też od stopnia zmielenia.

  Przykładowo do ekspresu ciśnieniowego ziarna mielisz na drobno. Jeśli używasz french pressu, kawa powinna wyglądać jak gruboziarnisty piasek. Z kolei dla kawiarki zaleca się średni stopień zmielenia. Ziarna powinny przypominać drobny piasek.

  Weź też pod uwagę, że ta liczba jest podana dla standardowych 8 gramów. Jeśli parzysz swoją kawę z większej porcji, zużyjesz więcej ziaren.


  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Podsumowanie

  1 kg kawy ziarnistej wystarczy na 90 – 125 filiżanek, w zależności od wybranej mocy naparu. Na 100 ml wody przypada zwykle 6 – 9 gramów kawy. Na 8 gramów kawy przypada zazwyczaj ok. 70 ziaren kawy ziarnistego typu.

  Przeczytaj też: Ile kalorii ma kawa?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments