W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile kosztuje alkomat? Ceny alkomatów

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ceny alkomatów, tak samo jak ich specyfika i możliwości, są całkiem zróżnicowane. Aby się w tym wszystkim połapać, warto wiedzieć, ile kosztuje alkomat i co wpływa na jego cenę. Poniżej natkniesz się na dogłębną analizę tego tematu. Pomoże Ci to w ostatecznym wyborze.

Ile kosztuje alkomat? Ceny alkomatów

Spis treści:

  Ile kosztuje alkomat?

  Ceny alkomatów zaczynają się już od 100 zł (wiele urządzeń kupisz nawet do stówki). Za najdroższe modele zapłacisz 1500 zł albo i więcej. Tak wysoki koszt zakupu dotyczy przede wszystkim profesjonalnych urządzeń. Te najpopularniejsze najczęściej dostaniesz za ok. 300 zł.

  Potwierdza to zresztą ranking najlepszych alkomatów. Wiele z nich oscyluje między 200 a 400 zł.

  Ceny alkomatów wiążą się bezpośrednio z zastosowanymi technologiami oraz czujnikami. Dzięki lepszym rozwiązaniom dokonasz precyzyjnego pomiaru i uzyskasz miarodajny wynik badania.

  Najrozsądniej byłoby się przyjrzeć poniższym przedziałom cenowym dostępnych alkomatów. Po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami łatwiej podejmiesz decyzję i wybierzesz najlepsze dla siebie urządzenie.

  Ranking alkomatów – zwycięzca

  Promiler iBlow 10

  Najtańsze alkotesty poniżej 100 zł

  Najprostszy z rodzajów alkomatów. Cieszą się sporym uznaniem na rynku, szczególnie że często ratują imprezowiczów. To jedne z popularniejszych opcji do sprawdzania alkoholu w wydychanym powietrzu i bez wątpienia najłatwiej dostępne.

  Kupisz je w aptece, na stacji benzynowej albo w sklepie monopolowym. Jeden alkotest to koszt ok. 5 zł. Kwota niewielka, a może uratować Twoje zdrowie lub nawet życie.

  To jednorazowe wskaźniki, dlatego od razu po użyciu wyrzucasz je do kosza. Co prawda nie pokazują dokładnej ilości promili, ale informują o obecności etanolu w organizmie. Pomimo że najtańsze alkotesty są mało precyzyjne, to mimo wszystko w awaryjnej sytuacji warto po nie sięgnąć.

  Polecam je szczególnie osobom, które raz na jakiś czas spożywają alkohol i nie mają pewności, jak zareagują na jednego czy dwa wypite drinki. Wskaźniki nie sprawiają kłopotów w użyciu, dlatego jeśli nie masz innego wyjścia, skorzystaj z takiej opcji.

  Jeżeli chodzi o elektroniczne alkomaty do 100 zł, to praktycznie ich nie ma. Jeżeli już się pojawiają, to zazwyczaj nie oferują miarodajnych wyników oraz szybko się psują.

  Alkomaty za 100 zł

  Wiesz już, ile kosztuje alkomat w aptece, dlatego teraz pora przejść do omówienia bardziej typowych urządzeń do pomiaru alkoholu w organizmie. Kupisz je od ok. 100 – 130 zł.

  Za taką cenę dostaniesz proste w obsłudze alkomaty półprzewodnikowe. Nieźle sprawdzą się do domowego użytku i mierzenia alkoholu przez amatorów.

  Najtańsze sprzęty działają za pomocą sensorów półprzewodnikowych. Wynik otrzymasz za sprawą utleniania się alkoholu na powierzchni elektrod. Aby pomiar był miarodajny, wydychane powietrze nie może być niczym „zanieczyszczone”. Z tego względu urządzenia z niższej półki cenowej nie zapewnią Ci precyzyjnych wyników.

  Takie modele wymagają również częstych kalibracji, które trzeba przeprowadzać co 100 pomiarów. Jak się zapewne domyślasz, generuje to dodatkowe koszty. I choć na zakup alkomatu nie wydasz za dużo, to jego eksploatacja może być już nieco kosztowniejsza.

  Mimo wszystko najtańsze urządzenia z sensorem półprzewodnikowym to dobra opcja dla osób, które nie przyjmują na stałe żadnych leków (jak np. diabetycy) oraz stroniących od palenia papierosów.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Alkomaty do 300 zł

  Za ok. 300 zł dostaniesz już solidny i całkiem profesjonalny alkomat. Co ważne, będzie to zapewne lepszy typ urządzenia, co potwierdza pojedynek alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy.

  Jego czujnik określa wynik na podstawie utleniania się alkoholu na powierzchni elektrody przez związki chemiczne. W przypadku droższych modeli do działania wykorzystuje się prąd, którego napięcie zależy od ilości etanolu w wydychanym powietrzu.

  Taka technika pomiaru bardzo dobrze sprawdza się w przypadku nowoczesnych alkomatów do samodzielnego sprawdzania trzeźwości. Zastosowanie bardziej czułych podzespołów zapewnia uzyskanie precyzyjniejszego wyniku. Między innymi z tego względu koszt zakupu musi być zdecydowanie wyższy niż we wcześniejszych przypadkach.

  Uważam, że w tej cenie znajdziesz całkiem sporo sensownych alkomatów do osobistego użytku. Nie zawodzą sfałszowanym wynikiem. Oprócz tego nie wymagają za częstych kalibracji. Wystarczy, jak przeprowadzisz je co ok. 500 pomiarów, czyli mniej więcej co jakieś 12 miesięcy.

  Za 300 zł dostaniesz już profesjonalny alkomat z czujnikiem elektrochemicznym. Jest bardziej wytrzymały niż alkomaty półprzewodnikowe. Użyjesz go zdecydowanie częściej niż tylko do okazjonalnego badania alkoholu po imprezie.

  Możesz mieć pewność, że uzyskany wynik będzie miarodajny, a urządzenie nigdy nie zawiedzie Cię podczas wykonywania pomiarów. Alkomaty ze średniej półki cenowej należą do najpopularniejszych, ale i mocno czułych sprzętów. Z tego rodzaju sensorów korzystają czasem nawet służby mundurowe, co świadczy o dobrej jakości tego typu urządzeń.

  Alkomaty do 500 zł

  Najdroższe urządzenia to przede wszystkim bardziej zaawansowane technologie i nowoczesne funkcje. Wiele alkomatów z tej grupy cenowej współpracuje z wewnętrznymi drukarkami. Profesjonalne wykonanie zapewnia wysoką czułość pomiarów i odporność na inne substancje, jak np. nikotyna.

  Alkomaty za 500 zł lub więcej gwarantują również powtarzalność wyników i przeprowadzenie dużej liczby badań w krótkim czasie. Nawet po kilku latach eksploatacji urządzenie nie zawiedzie Cię i nie skłamie, przedstawiając sfałszowany poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

  Alkomaty za taką cenę, podobnie jak wyżej przedstawione modele, działają przy użyciu czujników elektrochemicznych. Wysoka czułość sprawia, że urządzenia mogą być stosowane przez właścicieli firm do codziennego sprawdzania trzeźwości swoich pracowników.

  Im wyższa cena, tym bardziej nowoczesne wykonanie. Drogie alkomaty wyróżnia także stylowy design. Często urządzenia w ogóle nie przypominają tradycyjnych sprzętów do mierzenia ilości alkoholu w organizmie.

  Alkomaty powyżej 1500 zł

  Za taką kwotę kupisz alkomaty przeznaczone do profesjonalnego użytku. Znajdują się w nich nowoczesne czujniki platynowe oraz technologie, których na próżno Ci szukać w tańszych modelach.

  Alkomaty z górnej półki cenowej oferują także zaawansowane możliwości konfiguracji. Swoje działanie opierają na kilku trybach pracy. Dyskusji nie podlega gwarancja precyzyjnych pomiarów, w takich urządzeniach to podstawa. Podobnie jak współpraca z drukarką wewnętrzną czy bezprzewodowa łączność Bluetooth.

  Alkomaty powyżej 1500 zł wykonuje się na życzenie klienta. Z tego względu w niektórych przypadkach wraz z zestawem otrzymuje się świadectwo wzorcowania. To dokument potwierdzający, że urządzenie spełnia wszystkie niezbędne wymagania.

  Jak da się zauważyć, ceny alkomatów z atestem nie należą do niskich, ale to zupełnie normalne. Z takich urządzeń raczej mało kto korzysta w domu, to w pełni profesjonalne modele przeznaczone do pracy w policji lub dużych przedsiębiorstwach.

  Ile kosztuje alkomat spektrometryczny?

  Na tak profesjonalny sprzęt trzeba przeznaczyć kilkanaście tysięcy złotych. Alkomaty spektrometryczne to stacjonarne urządzenia, dlatego nie nadają się do osobistego użytku. Spotkasz je najczęściej w sądzie, szpitalu lub na komisariacie policji.

  Urządzenia, działając za pomocą podczerwieni, dokonują pomiarów w sposób bardzo precyzyjny i profesjonalny. Używa się ich, by potwierdzić badanie tradycyjnym alkomatem, lub w sytuacji, kiedy do wyjaśnienia niezbędny jest miarodajny wynik.

  Tak drogi sprzęt nie wymaga kalibracji. Niemniej ze względu na trochę kosmiczną cenę nie jest tak łatwo dostępny jak tańsze alkomaty do domowego użytku.

  Co wpływa na cenę alkomatu?

  W większości urządzeń o cenie zakupu w dużej mierze decyduje marka i jej popularność. W przypadku alkomatów nie do końca się to sprawdza. O wiele ważniejszą kwestią jest rodzaj zastosowanych sensorów oraz technologii. Ogromne znaczenie ma również dokładność pomiarów.

  Jak udało Ci się zauważyć, najtańsze sprzęty to zazwyczaj te najprostsze (albo jednorazowe z apteki, albo półprzewodnikowe). Mimo że zapewniają banalną obsługę, to pozostawiają sporo do życzenia w kwestii miarodajności.

  Co jeszcze decyduje o ostatecznej cenie alkomatu?

  Na pewno wykonanie i użyte do tego celu tworzywa. Im lepsza jakość, tym więcej zapłacisz za urządzenie do kontrolowania trzeźwości. Alkomaty z najniższej półki cenowej przy intensywnym użytkowaniu często okazują się nietrafioną inwestycją. Problem stanowi szybkie zużycie się sensora oraz częsta kalibracja.

  Inwestując w tego rodzaju urządzenie, warto wydać trochę więcej, aby zyskać alkomat na lata. Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej zainwestować w coś solidniejszego i z dokładnością pomiaru, niż żałować, że kupiło się sprzęt słabej jakości.

  Nie namawiam Cię do wyboru alkomatu z atestem, na który trzeba wydać sporą sumę. Zdaję sobie sprawę, że do domowego użytku taka inwestycja jest za bardzo kosztowna. Niemniej zamiast najtańszych modeli rozważ te ze średniej półki, chociażby do 300 zł.

  Pozwoli Ci to na przeprowadzanie precyzyjnych pomiarów przez wiele lat. Takie urządzenia nie wymagają też zbyt częstych kalibracji i nie ulegają za szybko awarii.

  Chodzi więc o wiele ważnych cech. Poznaj wszystkie dotyczące tych urządzeń, dowiadując się, na co zwrócić uwagę, kupując alkomat.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments