W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile kosztuje tablet? Ceny tabletów z opisem możliwości!

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ceny tabletów są bardzo zróżnicowane. Zakupisz zarówno bardzo tani, jak i luksusowy i kosztowny model. Jak prezentuje się cały zakres cen? Co wyróżnia tablety z danego segmentu? Przeczytaj poniższy artykuł, aby szybko się tego dowiedzieć?

Ile kosztuje tablet? Ceny tabletów z opisem możliwości!

Spis treści:

  Zakres cen tabletów – ile kosztują tablety?

  Ile kosztują tablety? Zakres cen jest szeroki. Najtańszy model kupisz już za ok. 200 zł. Wraz z ceną wzrasta jakość oferowanych urządzeń. I tak też za najlepszej jakości sprzęty zapłacisz nawet 6000 zł lub jeszcze więcej.

  Jak widzisz, rozpiętość cenowa tabletów nie należy do najmniejszych, co zresztą potwierdza mój ranking tabletów. Na modele ze średniego budżetu najczęściej trzeba wydać od ok. 1000 do 1500 zł. Wiele popularnych tabletów mieści się w przedziale 2000 – 3500 zł.

  Najdroższe zawsze okazują się urządzenia przeznaczone dla projektantów lub grafików. Dlaczego akurat dla osób wykonujących ten rodzaj pracy? W takich przypadkach niezbędne jest użycie bardzo czułych matryc, ale też idealnego wyświetlacza. Potrzebny ekran musi zapewnić dokładne odwzorowanie kolorów i mocny kontrast.

  Nie bez znaczenia jest także przekątna decydująca o wielkości wyświetlanego obrazu. Pamiętaj, że tylko takie kwestie zapewnią największy komfort podczas użytkowania sprzętu, ale także w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.

  Ranking tabletów – zwycięzca

  Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 14,6″ 12/512 GB 5G

  Od czego zależy cena tabletu?

  Ceny tabletów zależą od konkretnego modelu, marki i ogólnych możliwości urządzenia. To, ile zapłacisz za dany sprzęt, wynika z wielu czynników.

  Poznaj wszystkie z nich:

  • Przekątna ekranu – im większa, tym zazwyczaj lepszy komfort użytkowania tabletu. Rozmiar przekątnej najczęściej spotykanych na rynku tabletów wynosi od 7 do nieco ponad 12 cali. Niektóre modele danych producentów dostępne są właśnie w kilku wersjach przekątnej. Wyraźnie wtedy widać, o ile wzrasta cena większych egzemplarzy.
  • Procesorw dużej mierze decyduje o wydajności urządzenia (czyli ogólnie tego, jak szybko i płynnie działa, jak radzi sobie z grami mobilnymi itp.). W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywają rdzenie, ich liczba oraz taktowanie, jak i sam model procesora. Im bardziej zaawansowany technologicznie, tym cena staje się wyższa.
  • Pamięć RAMwspomaga procesor, również w dużym stopniu wpływa na wydajność. Urządzenia najczęściej oferują między 2 a 6 GB pamięci RAM. Również w tym przypadku widać różnicę cenową między podanymi wartościami.
  • Pamięć ROM – czyli pamięć wbudowana zarezerwowana na aplikacje, zdjęcia, filmiki czy dokumenty. Istnieje dość wyraźna różnica cenowa między tym samym tabletem mający 64 a np. 256 GB.
  • System operacyjny – do dyspozycji masz trzy opcje: Android, iOS oraz Windows. Najpopularniejszy to obecnie Android znajdujący się w tabletach większości producentów. Jak system wpływa na cenę? No cóż, często powiązany jest z marką, a więc i innymi cechami. Mowa tu zwłaszcza o iOS (tablety Apple) oraz Windows (tablety Microsoft). Ich średnia cen jest większa niż tabletów pracujących na Androidzie.
  • Rodzaj matrycy (i jej rozdzielczość) decyduje o jakości wyświetlanego obrazu. Do dyspozycji masz m.in. Super Amoled przeznaczony do droższych modeli, który zapewnia doskonały kontrast oraz żywe kolory. Pozostałe opcje to IPS (dostępny niemalże dla wszystkich sprzętów pochodzących z różnych półek cenowych) i Retina, rodzaj matrycy stosowany przez Apple. Cechuje się znakomitą jakością obrazu, zadowalającym kontrastem oraz głęboką paletą barw.
  • Łączność bezprzewodowa – czyli chociażby wersja Wi-Fi czy Bluetooth bądź obecność NFC.
  • Żywotność bateriitakże ważna kwestia, od której zależy, ile kosztuje tablet. Najdroższe modele z górnych półek cenowych oferują działanie nawet do kilkunastu godzin bez konieczności ponownego ładowania. Tablety w średnim budżecie, za które zapłacisz ok. 1000 – 1500 zł, zapewniają pełne użytkowanie przez ok. 5 godzin.
  • Funkcje dodatkowe – im jest ich więcej, tym wyższy koszt zakupu. Chodzi m.in. o obsługę SIM (funkcja dzwonienia), lepsze aparaty do zdjęć i wideo, rozbudowany system audio czy wbudowany projektor.
  • Marża – to już cecha ściśle związana z marką i jej strategią. Ogólnie biorąc chodzi o to, ile dany producent chce zarobić na jednym sprzedanym egzemplarzu.

  Kiedy decydujesz się na zakup tabletu, w pierwszej kolejności rozważ, do czego wykorzystasz taki sprzęt. Przemyśl też, na jakich funkcjach najbardziej Ci zależy. Często okazuje się, że niektóre opcje są w ogóle niepotrzebne lub rzadko używane. Wiele z nich znacznie podnosi koszt zakupu, dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź poszczególne parametry tabletu.

  Przeczytaj też:

  Najtańsze tablety do 500 zł

  W takim budżecie dostaniesz najtańsze na rynku modele. Niestety, ale mało kiedy mogą pochwalić się nowoczesnymi funkcjami i udogodnieniami. Mają też pewne ograniczenia, dlatego taki sprzęt nie sprawdzi się dla wymagających osób. Oferuje zbyt niską wydajność.

  W najtańszych tabletach instaluje się starsze systemy, co nie jest wygodą w trakcie użytkowania. Niektórzy nawet uważają, że to nie do końca bezpieczne. Urządzenia z najniższej półki cenowej oferują wyświetlacze o dość niewielkiej przekątnej czy rozdzielczości, przez np. co oglądanie filmów nie do końca będzie komfortowe.

  Modele do 500 zł zawierają średniej jakości procesory oraz niewielką pamięć RAM. Jej pojemność zazwyczaj wynosi ok. 2 GB. Oczywiście nie oznacza to, że sprzęt nie będzie działał poprawnie lub szybko się zepsuje.

  Problem często stanowią zainstalowane w dużej ilości aplikacje lub nagromadzenie różnych plików, jak np. zdjęć, filmów czy nawet otwartych zakładek internetowych. Ich większa liczba sprawi, że sprzęt zacznie wolniej pracować, przez co musisz dłużej poczekać np. na załadowanie strony czy gry mobilnej.

  Wybierając najtańszy tablet, zwróć uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim sięgaj po urządzenia o pojemności przynajmniej 2 GB oraz przekątnej 7 lub 8 cali. Z kolei do oglądania filmów lepiej sprawdzą się modele w rozmiarze 10 cali.

  Co do rozdzielczości, to tutaj nie masz dużego pola do popisu. W tanich i małych tabletach najczęściej producenci oferują 1280 × 800 px. Zadbaj również o moduł Wi-Fi, co obecnie jest chyba najbardziej pożądaną funkcją.

  Rozważ także dodatkowe opcje, jak np. moduł GPS, nowszą wersję systemu czy dłuższy czas działania urządzenia na jednym naładowaniu. Wybieraj sprzęty z baterią 5000 mAh lub większą.

  Biorąc pod uwagę moje wskazówki, dostaniesz tablet nie tylko za niewielkie pieniądze, ale też zapewnisz sobie większą wygodę podczas jego użytkowania. Mimo to nie ma co liczyć na szersze możliwości.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Tablety do 1500 zł

  Nie do końca wiesz, w jakiej cenie są tablety ze średniej półki cenowej? Dobrej jakości sprzęt kupisz do ok. 1500 zł.

  Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, do czego potrzebujesz takiego sprzętu i jakich parametrów oczekujesz. Ten budżet pozwala Ci na wybór urządzenia o przekątnej 7 – 8 lub 10 cali.

  Mniejszy sprzęt lepiej sprawdzi się do zabrania w podróż, wygodniej też będzie Ci go schować do torby lub teczki. Kolejna zaleta to waga tabletu. Modele o przekątnej 8 cali ważą nieco mniej, uważa się, że wartość ta wynosi ok. 200 gramów.

  Ale pamiętaj, że to większy ekran będzie bardziej funkcjonalny, bo pomieści większą ilość ikonek i zapewni komfortowe czytanie tekstu. W tym przypadku również oglądanie filmów i zdjęć będzie znacznie przyjemniejsze.

  Tablety do 1500 zł wyróżniają się większą rozdzielczością. Możesz zatem liczyć na opcję Full HD, a niekiedy nawet na 4K. Najczęściej spotykana rozdzielczość to 2000 × 1200 px. Warto wspomnieć również o pewnych udogodnieniach, jak np. funkcja Multi-Touch zapewniająca doskonałą jakość obrazu oraz żywą paletę kolorów.

  Decydując się na urządzenie w takim budżecie cenowym, wybierz model o dużej pojemności. Zapewnisz sobie wówczas płynność działania i lepsze efekty. Producenci najczęściej oferują od 4 do 16 GB. Zawsze staraj się dopasować poszczególne parametry do swojego budżetu, ale też oczekiwań i komfortu użytkowania.

  W dobrej jakości urządzeniu nie może zabraknąć oczywiście opcji dodatkowych. Ich ilość oraz rodzaj zależą od konkretnego modelu i producenta. Najczęściej spotkasz się z funkcją Bluetooth, modułem GPS oraz Wi-Fi. Nierzadko też tablety ze średniej półki cenowej oferują transfer sieci oraz system NFC. Wbudowany aparat oraz kamera w takich modelach są już zawsze standardem.

  Koszt 1500 zł daje Ci już duże pole do popisu, dlatego tablet bardzo dobrze sprawdzi się do domowego użytku, ale nie tylko. Z powodzeniem zabierzesz go do pracy, samochodu, na wakacje czy do parku.

  Dzięki niemu obejrzysz filmy, posłuchasz ulubionej muzyki lub sfotografujesz ciekawe miejsca w trakcie wycieczki. Zadowalające parametry umożliwiają korzystanie z wielu aplikacji, dlatego taki sprzęt będzie również doskonałym pomysłem na prezent. Sprawdzi się zarówno jako tablet dla dziecka, jak i nastolatka oraz osoby dorosłej.

  Tablety do 2000 zł

  Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje dobry tablet, to możesz mieć pewność, że taki sprzęt dostaniesz już do 2000 zł (a tym bardziej do 2500 – 2700 zł). Co dzięki temu zyskasz? Przede wszystkim zadowalający rozmiar ekranu połączony z ciekawymi parametrami.

  Za urządzenie płacisz spore pieniądze, dlatego masz prawo liczyć na coś więcej. Przykładem jest przekątna ekranu wynosząca najczęściej 10 cali oraz niewielka, bo nieprzekraczająca 460 g waga tabletu. Takie urządzenie łatwo schowasz do torby i zabierzesz do pracy lub w daleką podróż.

  Zwróć uwagę na dużą pojemność baterii, która zazwyczaj ma 7040 mAh, jak również na zadowalającą rozdzielczość. Duży ekran wymaga profesjonalnej matrycy TFT. Spotkasz ją w większości modeli do 2000 zł. Do dyspozycji masz dotykowy wyświetlacz wyróżniający się funkcją Multi-Touch. Dzięki niej nie czekasz długo na odpowiedź urządzenia, a wszystkie ruchy są lepiej i szybciej odbierane.

  Dość wysoki koszt zakupu wymaga także bardzo dobrego, zwykle 8-rdzeniowego procesora. Tablet zapewni Ci wówczas możliwość instalowania wielu aplikacji i ciągłego korzystania z nich. A to wszystko bez uciążliwego zawieszania (tzw. lagów).

  Urządzenie do 2000 zł wyróżnia się również dużą pamięcią wewnętrzną i RAM. W przypadku tej drugiej do dyspozycji masz najczęściej 4 – 6 GB, co pozwoli na wygodne korzystanie z urządzenia.

  Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, to tutaj nie ma konieczności kupowania dodatkowej karty. Ilość wbudowanego, wolnego miejsca w zupełności powinna Ci wystarczyć. Do dyspozycji masz często 64 – 128 GB, co stanowi dobry wynik.

  Drogi tablet powinien być wyposażony w liczne funkcje i ustawienia dodatkowe. Standardem oczywiście jest moduł Wi-Fi, GPS oraz Bluetooth. Wiele też zależy od producenta, który niekiedy oferuje nawet 4G lub LTE.

  Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest system NFC służący do dokonywania bezgotówkowej płatności. W komplecie nierzadko znajdziesz rysik i słuchawki. Tablety do 2000 zł obsługują karty micro, czasem nawet SIM, a także złącze USB typu C. Często też oferują profesjonalne aparaty oraz kamery do nagrywania filmików w rozdzielczości Full HD i opcję wykrywania twarzy.

  Tablet sprawdzi się do domu, gdzie umożliwi Ci dostęp do rozrywki, ale wykorzystasz go również w pracy, tworząc w nim różne dokumenty. Doskonale nadaje się do zabrania w podróż i przeglądania Internetu.

  Najdroższe tablety

  To urządzenia dla wymagających użytkowników i osób potrzebujących profesjonalnego sprzętu do pracy. Zapłacisz za nie od 5000 zł wzwyż, a koszt jednego z najdroższych modeli wynosi nawet ok. 10 000 zł.

  Dla takich nowoczesnych tabletów tradycyjny Android to za mało, dlatego wyposaża się je w profesjonalny system Windows idealny dla pracowników wielu biur. Dzięki temu zyskujesz nie tylko szybkość działania i intuicyjną obsługę. Przede wszystkim masz dostęp i możliwość płynnego korzystania z wielu aplikacji np. dla grafików czy projektantów.

  W komplecie dostajesz również rysik idealny do rysowania i robienia szkiców oraz klawiaturę. Dzięki temu tablet z powodzeniem zastąpi Ci nawet laptop.

  Na uwagę bez wątpienia zasługują rewelacyjne parametry, jak np. pamięć wewnętrzna i RAM wynoszące odpowiednio 128 – 256 GB (SSD) i 8 GB. Najdroższe tablety umożliwiają komunikację przewodową za pomocą stacji dokującej lub USB-C.

  Nie wspominam oczywiście o takich funkcjach dodatkowych jak NFC, Bluetooth, aparat czy też GPS, bo w takich wersjach to już standard. Rozdzielczość ekranu wynosi 2160 × 1440 px, co gwarantuje rewelacyjną jakość wyświetlanego obrazu, a przy okazji żywe kolory i mocny kontrast dzięki lepszej matrycy.

  Wada takich tabletów to nie tylko bardzo wysoka cena, ale także ciężar. Niektóre modele ważą ok. 1,3 kg. Niemniej to zupełnie normalne, ponieważ to swego multimedialne centrum, a zarazem efektywne narzędzie pracy bądź nauki.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments