Farelka, czyli inaczej termowentylator, należy do urządzeń o wysokiej mocy. Bardzo popularną wartością jest 2000 W. Budzi to obawy o zużycie prądu. Ile więc energii pobiera farelka i jak to się przekłada na rachunki? Postanowiłem to sprawdzić!

Farelka, czyli inaczej termowentylator, należy do urządzeń o wysokiej mocy. Bardzo popularną wartością jest 2000 W. Budzi to obawy o zużycie prądu. Ile więc energii pobiera farelka i jak to się przekłada na rachunki? Postanowiłem to sprawdzić!
Spis treści:
2000 W mocy to już nie przelewki. Aby skutecznie dogrzać niewielkie pomieszczenie, farelka potrzebuje solidnej dawki energii. A jeżeli uruchamiasz ją dość często… to warto sprawdzić, ile prądu dokładnie zużywa.
W poniższym artykule pokażę Ci, jak samemu obliczyć zużycie energii przez farelkę. Następnie podam dokładne wyliczenia dotyczące modeli 2000 W. To bardzo często spotykana moc w przypadku termowentylatorów, co zresztą udowadnia mój ranking farelek.
Zobaczmy wspólnie, ile te niepozorne urządzenia ciągną tego prądu!
Ceny prądu, chociażby w zależności od dostawcy, czasem się zmieniają. Zawsze warto więc wiedzieć, jak samemu obliczyć zużycie prądu przez dany sprzęt.
Potrzebujesz jedynie 3 parametrów: mocy, czasu pracy farelki i ceny za jedną kilowatogodzinę (kWh).
Przeliczasz waty na kilowaty (1 kW = 1000 W), a następnie mnożysz je przez czas pracy farelki liczony w godzinach. Uzyskasz w ten sposób zużycie energii w kilowatogodzinach. Na końcu wystarczy pomnożyć je przez cenę (ja przyjmuję, że 1 kWh kosztuje 0,60 zł) i wszystko już wiesz.
Dla ułatwienia podsyłam dwa przykłady.
Przykład 1: Farelka ma moc 2000 W i pracuje przez godzinę.
Przykład 2: Farelka ma moc 2000 W i pracuje przez 3 godziny i 49 minut.
Z wcześniejszych obliczeń wiesz już wszystko. Farelka o mocy 2000 W zużywa w ciągu godziny 2 kWh energii elektrycznej. Zakładając, że 1 kWh to koszt 0,60 zł, każda godzina ogrzewania pomieszczenia farelką kosztuje Cię 1,20 zł. Czy to dużo? Zależy od częstotliwości użytkowania, choć ta nie powinna być nadmierna.
Pamiętaj bowiem, że termowentylatory nie nadają się do pracy ciągłej. Nie radzę zostawiać włączonej farelki na całą noc. Przekazywałem tę wskazówkę zarówno w poradniku o tym, jak bezpiecznie używać farelki, jak i przy pojedynku farelka czy grzejnik olejowy.
Musisz jeszcze wiedzieć o jednej rzeczy, zresztą w każdym artykule tego typu zawieram tę część.
Producenci zawsze podają w specyfikacjach moc maksymalną. Sęk w tym, że farelka może ją osiągać skokowo, czyli raz na jakiś czas, pracując przez większość cyklu na mocy niższej o kilkaset watów.
Ma to i dobrą, i złą stronę. Dobra jest taka, że realne zużycie energii będzie jeszcze trochę niższe, niż wynika z obliczeń. Druga strona medalu, że efektywność kierunkowego ogrzewania również będzie niższa.
Pamiętaj jednak, że moc to nie wszystko. W poradniku zakupowym o tym, jak wybrać farelkę, szczegółowo opisałem wiele innych parametrów i cech tych urządzeń.
No cóż, farelki trochę tego prądu ciągną, choć i tak wychodzi to taniej, niż niektórzy sugerują. Zakładając, że takie urządzenie nie będzie pracować przez pół dnia (do czego i tak się nie nadaje), to Twoje rachunki za prąd nie pójdą znacząco do góry.
Wypada się zastanowić, czy warto kupić farelkę, bo czasem lepszym rozwiązaniem są inne urządzenia od ogrzewania. A jeżeli już ją masz, to przynajmniej wiesz, ile prądu zużywa i jak to się przekłada na pieniądze. Według mojego schematu, jak i obliczeń z łatwością oszacujesz tygodniowy czy miesięczny koszt używania tego sprzętu.
Przeczytaj też: Czym się różni termowentylator od nagrzewnicy? Co będzie lepsze?
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.
akurat kupiłem farelkę o mocy 2kW na siłownie i nie mogłem chyba lepiej trafić 😀
Cześć. Farelki zwykle mają 2000 W mocy maksymalnej. Pamiętaj jednak, że nie nadają się za bardzo do pracy ciągłej.
Witam. A jsk jest z piecem na prąd? Msm 21 kw On pracuje na starcie 14kw potem schodzi 10 kw 7kw i najmniej 3,kw. Mam czujnik pogodwy zewnętrzny. Czy lepiej jest żeby chodził cały czas i zużywał,3, 7 niż startował co chwilę z pełną mocą 14 kw?
Cześć. Teoretycznie zużyje więcej prądu podczas startu na podkręconej mocy, ale pytanie, jakie korzyści to niesie – wtedy po prostu szybciej uzyska żądaną temperaturę, więc coś za coś.
Dziękuję. Czyli najlepiej żeby chodził i dogrzewał niż startował i ciągnął 14kw
witam
przeliczylem sobie moje 4 grzejniki elektryczne o mocy 2000 w kazdy
wynika z moich obliczen ze na miesiac przy wlaczanych grzejnikach bede placil za 560 kwh ale z tego co mi wskazuje licznik to miesieczny odczyt to ponad 2000 kwh
chyba cos nie tak
moze to wina licznika ?
Dziekuje za wyjasnienie, niestety w szkole nikt tego nie wyjasnil w tak jasny sposob!
Cześć! Dzięki za miłe słowa 🙂
Dzieki za artykuł troche mi to wiecej obiasnilo 🙂 i wychodzi na to ze 17zl na dobe za ogrzewanie bede płacil 🙁
Cześć! Farelki w ogóle nie nadają się do pracy stałej :/ Nie chodzi nawet o zużycie prądu, a o ich trwałość i bezpieczeństwo. Może pomyśl nad grzejnikiem olejowym? Mam ich zestawienie na stronie.