W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa farelka 2000 W?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  10

Farelka, czyli inaczej termowentylator, należy do urządzeń o wysokiej mocy. Bardzo popularną wartością jest 2000 W. Budzi to obawy o zużycie prądu. Ile więc energii pobiera farelka i jak to się przekłada na rachunki? Postanowiłem to sprawdzić!

ile prądu zużywa farelka i jaki jest tego koszt

Spis treści:

  2000 W mocy to już nie przelewki. Aby skutecznie dogrzać niewielkie pomieszczenie, farelka potrzebuje solidnej dawki energii. A jeżeli uruchamiasz ją dość często… to warto sprawdzić, ile prądu dokładnie zużywa.

  W poniższym artykule pokażę Ci, jak samemu obliczyć zużycie energii przez farelkę. Następnie podam dokładne wyliczenia dotyczące modeli 2000 W. To bardzo często spotykana moc w przypadku termowentylatorów, co zresztą udowadnia mój ranking farelek.

  Zobaczmy wspólnie, ile te niepozorne urządzenia ciągną tego prądu!

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak obliczyć zużycie prądu przez farelkę?

  Ceny prądu, chociażby w zależności od dostawcy, czasem się zmieniają. Zawsze warto więc wiedzieć, jak samemu obliczyć zużycie prądu przez dany sprzęt.

  Potrzebujesz jedynie 3 parametrów: mocy, czasu pracy farelki i ceny za jedną kilowatogodzinę (kWh).

  Przeliczasz waty na kilowaty (1 kW = 1000 W), a następnie mnożysz je przez czas pracy farelki liczony w godzinach. Uzyskasz w ten sposób zużycie energii w kilowatogodzinach. Na końcu wystarczy pomnożyć je przez cenę (ja przyjmuję, że 1 kWh kosztuje 0,77 zł) i wszystko już wiesz.

  Dla ułatwienia podsyłam dwa przykłady.

  Przykład 1: Farelka ma moc 2000 W i pracuje przez godzinę.

  • 2000 W to inaczej 2 kW, więc farelka zużyje w ciągu jednej godziny 2 kWh prądu.
  • 2 kWh pomnożone przez 0,77 zł daje 1,54 zł.

  Przykład 2: Farelka ma moc 2000 W i pracuje przez 3 godziny i 49 minut.

  • 2 kW się nie zmieniają, ale pojawia się zagwozdka z czasem. Godzina ma 60, a nie 100 minut, więc nie możesz po prostu pomnożyć mocy przez 3,49.
  • Co należy więc zrobić? Podany w przykładzie czas pracy to dokładnie 229 minut. Wystarczy przez niego podzielić 60 minut. 229 : 60 = 3,81 h.
  • Teraz łatwo już pomnożyć moc (2 kW) przez czas pracy (3,81 h). Z tego działania wychodzi 7,62 kWh, co jest dokładnym zużyciem energii.
  • 7,62 kWh pomnożone przez 0,60 zł wynosi 5,87 zł.

  Ranking termowentylatorów – zwycięzca

  Stadler Form Paul

  Pobór prądu przez farelkę o mocy 2000 W

  Z wcześniejszych obliczeń wiesz już wszystko. Farelka o mocy 2000 W zużywa w ciągu godziny 2 kWh energii elektrycznej. Zakładając, że 1 kWh to koszt 0,77 zł, każda godzina ogrzewania pomieszczenia farelką 2000 W kosztuje Cię 1,54 zł. Czy to dużo? Zależy od częstotliwości użytkowania, choć ta nie powinna być nadmierna.

  Pamiętaj bowiem, że termowentylatory nie nadają się do pracy ciągłej. Nie radzę zostawiać włączonej farelki na całą noc. Przekazywałem tę wskazówkę zarówno w poradniku o tym, jak bezpiecznie używać farelki, jak i przy pojedynku farelka czy grzejnik olejowy.

  Deklarowana moc farelki a rzeczywistość

  Musisz jeszcze wiedzieć o jednej rzeczy, zresztą w każdym artykule tego typu zawieram tę część.

  Producenci zawsze podają w specyfikacjach moc maksymalną. Sęk w tym, że farelka może ją osiągać skokowo, czyli raz na jakiś czas, pracując przez większość cyklu na mocy niższej o kilkaset watów.

  Ma to i dobrą, i złą stronę. Dobra jest taka, że realne zużycie energii będzie jeszcze trochę niższe, niż wynika z obliczeń. Druga strona medalu, że efektywność kierunkowego ogrzewania również będzie niższa.

  Pamiętaj jednak, że moc to nie wszystko. W poradniku zakupowym o tym, jak wybrać farelkę, szczegółowo opisałem wiele innych parametrów i cech tych urządzeń.

  Podsumowanie

  No cóż, farelki trochę tego prądu ciągną, choć i tak wychodzi to taniej, niż niektórzy sugerują. Zakładając, że takie urządzenie nie będzie pracować przez pół dnia (do czego i tak się nie nadaje), to Twoje rachunki za prąd nie pójdą znacząco do góry.

  Wypada się zastanowić, czy warto kupić farelkę, bo czasem lepszym rozwiązaniem są inne urządzenia od ogrzewania. A jeżeli już ją masz, to przynajmniej wiesz, ile prądu zużywa i jak to się przekłada na pieniądze. Według mojego schematu, jak i obliczeń z łatwością oszacujesz tygodniowy czy miesięczny koszt używania tego sprzętu.

  Przeczytaj też: Czym się różni termowentylator od nagrzewnicy? Co będzie lepsze?

  Oceń publikację
  [Głosy: 37 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  10 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Wiktor
  2 lat temu

  akurat kupiłem farelkę o mocy 2kW na siłownie i nie mogłem chyba lepiej trafić 😀

  Radosław
  2 lat temu

  Witam. A jsk jest z piecem na prąd? Msm 21 kw On pracuje na starcie 14kw potem schodzi 10 kw 7kw i najmniej 3,kw. Mam czujnik pogodwy zewnętrzny. Czy lepiej jest żeby chodził cały czas i zużywał,3, 7 niż startował co chwilę z pełną mocą 14 kw?

  Radosław
  2 lat temu

  Dziękuję. Czyli najlepiej żeby chodził i dogrzewał niż startował i ciągnął 14kw

  kris
  2 lat temu

  witam
  przeliczylem sobie moje 4 grzejniki elektryczne o mocy 2000 w kazdy
  wynika z moich obliczen ze na miesiac przy wlaczanych grzejnikach bede placil za 560 kwh ale z tego co mi wskazuje licznik to miesieczny odczyt to ponad 2000 kwh
  chyba cos nie tak
  moze to wina licznika ?

  JAcek
  3 lat temu

  Dziekuje za wyjasnienie, niestety w szkole nikt tego nie wyjasnil w tak jasny sposob!

  MJK
  3 lat temu

  Dzieki za artykuł troche mi to wiecej obiasnilo 🙂 i wychodzi na to ze 17zl na dobe za ogrzewanie bede płacil 🙁