W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa lodówka? Zużycie energii lodówki

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Czy lodówka pobiera dużo prądu? Jak obliczyć dzienne, miesięczne czy roczne zużycie energii przez ten sprzęt? Czytając poniższy poradnik, szybko się tego dowiesz!

Ile prądu zużywa lodówka? Zużycie energii lodówki

Spis treści:

  Co decyduje o zużyciu prądu przez lodówkę?

  Dokładne określenie, ile prądu zużywa lodówka, jest trudne, o ile nie niemożliwe. Powodem jest wiele różnych czynników, które wpływają na pobór prądu. Mogę też śmiało powiedzieć, że zapewnienia producenta w tej kwestii często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

  Dlaczego tak trudno jasno wskazać, jakie jest zużycie prądu w przypadku lodówki i co na to wpływa?

  Poznaj kilka najważniejszych czynników:

  • Klasa energetyczna – każda lodówka ma swoją określoną klasę energetyczną, która obecnie mieści się w przedziale od A (najbardziej energooszczędna) do G (najmniej energooszczędna). Znajdziesz ją na naklejce umieszczonej zwykle na froncie sprzętu.
  • Wielkość i moc lodówki – mała lodówka dla jednej osoby z oczywistych przyczyn będzie zużywać mniej prądu niż wersja Multidoor użytkowana przez całą rodzinę. Do większych i zatem bardziej prądożernych typów należą także lodówki French Door i side by side.
  • Ustawiona temperatura – użytkownik sam ustawia temperaturę w chłodziarce i zamrażarce. Im jest niższa, tym bardziej lodówka musi się napracować, a co za tym idzie, pobrać więcej energii z gniazdka.
  • Sposób użytkowaniakażde otwarcie drzwi lodówki powoduje, że do środka napływa ciepłe powietrze, co zmienia temperaturę, a termostat uruchamia sprężarkę, która od nowa chłodzi komorę. Co to oznacza? Oczywiście większy pobór prądu. Każdorazowe zaglądanie do wnętrza sprzętu zwiększa zużycie energii, dlatego naprawdę nie musisz sprawdzać co kilka minut, czy może tym razem będzie tam coś lepszego do jedzenia.
  • Rodzaj lodówki – wiąże się z wielkością, ale i stosunkiem zużycia prądu do pojemności. Przy takiej samej pojemności model do zabudowy zużyje zazwyczaj nieco więcej energii niż ten wolnostojący. To często efekt oddawania ciepła w innym miejscu. Potwierdza to także przypadek lodówek do obudowy. Nie oddają ciepła bokami jak klasyczne modele wolnostojące, a trudno w nich póki co o najwyższe klasy energooszczędności.

  Wszystkie te czynniki wpływają na pobór prądu i wystarczy zmiana na przykład na termostacie czy w sposobie użytkowania lodówki, żeby to zużycie energii się zmieniło. Ciężko więc jasno wskazać, ile kosztuje Cię lodówka, ale pokażę Ci, jak spróbować obliczyć to samodzielnie.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Jak obliczyć zużycie prądu przez lodówkę?

  Aby obliczyć, ile prądu pobiera lodówka, możesz zrobić jedną z trzech rzeczy. Najmniej sensu ma opieranie się wyłącznie na klasie energetycznej sprzętu. Dlaczego? Ponieważ każda klasa energetyczna określa jakiś zakres. Czyli w ogóle nie jest precyzyjna. 

  Lepszym sposobem jest więc przyjęcie podanej przez producenta wartości rocznego zużycia energii (podawanej w kilowatogodzinach, skrót kWh).

  Jeszcze trafniejszym sposobem będzie jednak dokonanie takiego pomiaru samodzielnie.

  Zakładając, że ufasz producentowi lodówki i przyjmujesz podaną przez niego wartość, wystarczy, że pomnożysz ją przez cenę prądu. Chłodziarko-zamrażarki to sprzęty, które są podłączone do źródła zasilania przez 24 godziny i co jakiś czas uruchamia się w nich sprężarka. Dlatego nie trzeba dokonywać obliczeń częstotliwości użytkowania czy czegoś podobnego.

  Jeśli jednak nie ufasz producentowi (co często jest słusznym posunięciem), wystarczy, że dokonasz samodzielnego pomiaru. Możesz sprawdzać pobór prądu przez jeden dzień lub dla uzyskania wiarygodniejszych pomiarów przez tydzień. W przypadku kilkudniowego testu wyciągnij średnią wartość.

  Przyjmując, że uzyskana przez Ciebie wartość to mniej więcej dzienny pobór prądu, pomnóż ten wynik przez 365. Całość mnożysz jeszcze przez cenę prądu i uzyskujesz roczny koszt energii elektrycznej pobieranej przez lodówkę.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Średnie zużycie energii lodówek

  Wyjaśniłem już, dlaczego trudno określić średnią wartość zużycia energii, nawet mając na uwadze konkretny model lodówki.

  Dla dokładnego zobrazowania, jak obliczyć to samodzielnie, przyjmę jednak średnie zużycie przeciętnej lodówki jednodrzwiowej i Multidoor, pokazując Ci, jak to przeliczyć.

  Przykład 1

  Producenci najlepszych wolnostojących lodówek jednodrzwiowych średnio deklarują, że ich sprzęt pobiera mniej niż 250 kWh rocznie. Na potrzeby tego przykładu uwierzę, że się nie mylą, i przyjmę, że przykładowa lodówka zużywa 220 kWh.

  • Średnia cena prądu to 0,77 zł brutto. Zatem 220 kWh x 0,70 zł = 169,4 zł na rok.

  Podobny wynik dotyczy większości dobrych lodówek do zabudowy.

  Przykład 2

  Lodówki Multidoor są większe i zużywają więcej energii elektrycznej niż modele klasyczne. Przyjmę więc, że średnio taki kilkudrzwiowy sprzęt pobiera 430 kWh.

  • 430 kWh x 0,77 zł = 331,1 zł na rok.

  Różnica w obu przykładach jest znaczna.

  To pokazuje, że wielkość lodówki ma znaczenie. Pamiętaj też, że nawet jeśli obliczysz pobór samodzielnie, dowiesz się, ile prądu zużywa lodówka na dobę i wyliczysz na tej podstawie koszt użytkowania sprzętu, będzie to tylko wartość przybliżona.

  W jednym tygodniu lodówka zużyje więcej prądu, a gdy cała rodzina pojedzie na wakacje, pobór się zmniejszy.

  Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę?

  Jest kilka sposobów na zmniejszenie zużycia energii przez lodówkę i wiele z nich łatwo od razu wprowadzisz w życie. Nie będą to jakieś wielkie zmiany, choć w niektórych przypadkach oszczędność może przekraczać nawet 70 zł rocznie.

  Zobacz, co możesz zrobić, aby płacić mniej za energię pobieraną przez lodówkę:

  • Aby ograniczyć zużycie energii, przede wszystkim dbaj o utrzymanie stałej temperatury. Oznacza to mniej otwierania lodówki i szybsze zamykanie jej, kiedy już chcesz coś z niej wyjąć. Zastanów się wcześniej, co potrzebujesz, szybko po to sięgnij i zamknij drzwi sprzętu.
  • Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu produktów w lodówce. Źle rozmieszczone artykuły utrudniają przepływ zimnego powietrza, więc sprężarka zużywa więcej energii, żeby ochłodzić komorę.
  • Nie wkładaj do chłodziarki ciepłych potraw, które nie zdążyły ostygnąć. W ten sposób podnosisz tylko temperaturę w lodówce.
  • Jeśli chodzi o temperaturę – w przypadku, gdy nie przechowujesz szczególnie delikatnych i łatwo psujących się produktów, staraj się ustawiać jak najwyższą wartość na termostacie. Im cieplejsze wnętrze, tym mniej energii sprężarka zużywa na jego schłodzenie.
  • Nie zapominaj o regularnym rozmrażaniu lodówki. Takie prace mają duży wpływ na ogólne zużycie energii.
  • Ponadto za każdym razem dobrze domykaj drzwi i kontroluj stan uszczelek. Jeśli chłód będzie uciekał z lodówki, zużyje ona więcej prądu na utrzymanie stałej temperatury.

  Podsumowanie

  Ile prądu zużywa lodówka? Te wolnostojące o standardowej szerokości (60 cm) zwykle nie przekraczają 220 kWh na rok. Kosztuje to rocznie ok. 169 zł. Z drugiej strony, bardzo szerokie modele mogą ciągnąć energię wartą nawet powyżej 300 zł na rok.

  Dlatego też zawsze dobrze wiedzieć, jaką lodówkę kupić. Dobierając właściwą pojemność i klasę energetyczną, nie zwiększysz swoich rachunków bez potrzeby.

  Pamiętaj również o moich poradach, dzięki którym dodatkowo zaoszczędzisz na poborze energii przez chłodziarko-zamrażarkę.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 10 Średnia: 4.6]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  krzysztof
  2 lat temu

  430 kWh x 0,70 zł=301 zl