Ile prądu zużywa mikrofalówka?

sprawdzamy, ile prądu zużywa mikrofalówka

Spis treści:

  Pobór prądu mikrofalówki obrósł w kilka mitów. Wiele osób uważa, że ten sprzęt jest bardzo prądożerny. Gdzie leży jednak prawda? Na pewno w obliczeniach, które zaraz Ci zaserwuję.

  Jak obliczyć zużycie prądu przez mikrofalówkę (i koszt energii)?

  Nie jest to takie łatwe z 2 powodów:

  • Mikrofalówki pracują przeważnie krótko. No bo ile może trwać odgrzanie obiadu czy jakiejś przekąski?
  • Zazwyczaj potrzebują mniej niż 1000 W, aby sprawnie podgrzewać żywność.

  Aby każdy czytelnik tego artykułu mógł w łatwy sposób oszacować sobie własny koszt użytkowania mikrofalówki, wystarczy wyliczyć, ile prądu ten sprzęt pobiera w ciągu 1 minuty.

  Jak tego dokonać? Wystarczy przeliczyć waty na kilowaty, sekundy na godziny i pomnożyć przez siebie obie wartości. Na końcu zużycie energii elektrycznej pomnożyć przez stawkę za kilowatogodzinę. Dalej brzmi tajemniczo? To zapraszam do następnego punktu!

  Pobór prądu kuchenki mikrofalowej

  Najlepsze kuchenki mikrofalowe mają zazwyczaj moc na poziomie 800 lub 900 W. Obliczę dla Ciebie oba te przypadki.

  Ile prądu zużywa mikrofalówka 800 W?

  • 800 W to inaczej 0,8 kW.
  • Minuta ma 60 sekund, więc przeliczmy ją na godziny. 60 : 3600 (bo tyle sekund ma godzina) to 0,0166 h.
  • Wyliczmy zużycie prądu wyrażane w kilowatogodzinach (mnożąc kilowaty przez godziny). 0,8 kW pomnożone przez 0,0166 h wynosi 0,013 kWh.
  • Jak to się przekłada na pieniądze? Tutaj trzeba wiedzieć, ile płaci się za jedną kilowatogodzinę. Ja szacuję ten koszt na 60 groszy. 0,013 kWh pomnożone przez 0,60 zł wynosi 0,0078 zł.

  Mikrofalówka o mocy 800 W każdej minuty zużywa 0,013 kWh, co nie kosztuję Cię nawet grosza. Za 3-minutowe podgrzewanie zapłacisz z kolei 2 grosze (dokładnie 0,0234 zł). Pełna godzina pracy takiej mikrofalówki kosztowałaby 47 groszy.

  Ile prądu zużywa mikrofalówka 900 W?

  Z poprzednich wyliczeń sporo już wiemy, więc przejdźmy od razu do punktu z zużyciem prądu w kilowatogodzinach.

  • 0,9 kW pomnożone przez 0,0166 h wynosi 0,015 kWh. I tyle prądu pobiera każdej minuty kuchenka mikrofalowa o mocy 900 W.
  • 0,015 kWh pomnożone przez 0,60 zł wynosi 0,009 zł, więc też zabrakło trochę do grosza za minutę pracy tego urządzenia.

  Mikrofalówka o mocy 900 W każdej minuty zużywa 0,015 kWh. Za 3-minutowe podgrzewanie zapłacisz w zaokrągleniu 3 grosze (dokładnie 0,027 zł). Pełna godzina pracy takiej mikrofalówki kosztowałaby 54 grosze.

  Przeczytaj też:

  Miesięczny koszt używania mikrofalówki

  Teraz już wiesz, jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu mikrofali i koszt pochłoniętej przez nią energii.

  Jeżeli chodzi o miesięczny koszt użytkowania tego sprzętu, oszacujmy pewien przypadek.

  Załóżmy, że codziennie 2 osoby podgrzewają dla siebie obiad za pomocą mikrofalówki 900 W. Trwa to 3 minuty na cykl, więc każdego dnia sprzęt pracuje przez 6 minut. Miesięcznie wychodzi 180 minut, czyli równe 3 godziny.

  W takim przykładzie mikrofalówka zużyje miesięcznie 4,86 zł. No cóż, nie jest to według mnie wysoki koszt. Sam nie używam tego sprzętu dłużej niż przez 5 minut dziennie (a moja mikrofala ma 800 W mocy).

  Do tego dochodzi tryb spoczynku. Wiele osób nie wyłącza mikrofalówki z prądu, gdy nie jest w danym momencie potrzebna. Często skutkuje to bowiem zresetowaniem ustawień lub wyświetlanej godziny.

  Zakładając, że w takim trybie sprzęt zużywa 5 W na godzinę, dziennie pobierze 120 W, a miesięcznie 3600 W. Kosztuje to dodatkowe 2,16 zł na miesiąc.

  Co wpływa na zużycie prądu przez mikrofalówkę?

  • Moc – słabsza mikrofalówka zużyje na minutę mniej prądu. Sęk w tym, że zanim równomiernie podgrzeje Ci żywność, minie więcej czasu. Zawsze lepiej więc korzystać z mocniejszego urządzenia, bo jest to finalnie bardziej opłacalne.
  • Czas podgrzewania – najważniejszy czynnik. Większość osób ustawia czas na wyczucie, chcąc jedynie podgrzać sobie obiad lub jakąś przekąskę. Niektórzy korzystają jednak z programów gotowania lub rozmrażania, a one trwają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut (choć zazwyczaj nie na pełnej mocy kuchenki mikrofalowej).
  • Funkcja grilla – to, że mikrofalówka podgrzewa jedzenie np. na 900 W, nie oznacza, że nie ma większego potencjału. Moc przyłączeniowa zawsze jest większa. Przydaje się przy korzystaniu z funkcji grilla, bo on wymaga wyższej mocy (zależnie od modelu, choć często jest to okolica 1200-1500 W).
  • Stan spoczynku/gotowości – czyli to, o czym wcześniej wspominałem. Mikrofalówka cały czas podłączona do prądu będzie go pożerać, choć w niewielkiej ilości. Chyba że wyświetla jakieś wyszukane rzeczy na swoim wyświetlaczu. Zazwyczaj jest to jednak cyfrowy zegar. Jak wyszło z obliczeń, kosztuje to kilka złotych miesięcznie więcej.

  Podsumowanie

  Siłą mikrofalówek jest to, że u większości z nas pracują krótko, ale skutecznie. Nie znam zbyt wielu osób, które korzystają z nich przy rozmrażaniu lub gotowaniu czegoś.

  Teoretycznie nie są szalenie energooszczędne, ale przy braku korzystania z grilla czy wyszukanych funkcji gotowania i tak pobierają stosunkowo niewiele energii.

  Do tego wniosku doszedłem zresztą w poradniku o tym, czy warto kupić mikrofalówkę. Zajrzyj tam, jeżeli wciąż się wahasz.

  [Głosów: 8   Average: 4.5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments