W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa mikrofalówka?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  4

Pobór prądu mikrofalówki obrósł w kilka mitów. Wiele osób uważa, że ten sprzęt jest bardzo prądożerny. Gdzie leży jednak prawda? Na pewno w obliczeniach, które zaraz Ci zaserwuję.

sprawdzamy, ile prądu zużywa mikrofalówka

Spis treści:

  Jak obliczyć zużycie prądu przez mikrofalówkę (i koszt energii)?

  Nie jest to takie łatwe z 2 powodów:

  • Mikrofalówki pracują przeważnie krótko. No bo ile może trwać odgrzanie obiadu czy jakiejś przekąski?
  • Moc mikrofal nie jest równa pobieranej mocy. Sprawność wynosi zazwyczaj 50 procent. W specyfikacji wyczytasz więc, że moc podgrzewania osiąga np. 800 W, ale realnie pobranych zostanie 1600 W.

  Aby w łatwy sposób oszacować własny koszt użytkowania mikrofalówki, wystarczy wyliczyć, ile prądu ten sprzęt pobiera w ciągu 1 minuty.

  Jak tego dokonać? Weź po uwagę pobór prądu, a nie moc mikrofal, przelicz waty na kilowaty, sekundy na godziny i pomnóż przez siebie obie wartości. Na końcu zużycie energii elektrycznej pomnóż przez stawkę za kilowatogodzinę.

  Dalej brzmi tajemniczo? To zapraszam do następnego punktu!

  Ranking mikrofalówek wolnostojących – zwycięzca

  LG MH6535GIS

  Pobór prądu kuchenki mikrofalowej

  Najlepsze kuchenki mikrofalowe mają zazwyczaj moc mikrofal na poziomie 800 lub 900 W, a więc przy 50 procentach skuteczności finalnie pobierają 1600 lub 1800 W. Obliczę dla Ciebie oba te przypadki.

  Ile prądu zużywa mikrofalówka o mocy mikrofal 800 W (czyli pobierająca 1600 W)?

  • Patrzysz na pobieraną moc, a więc 1600 W. To inaczej 1,6 kW.
  • Minuta ma 60 sekund, więc przeliczmy ją na godziny. 60 : 3600 (bo tyle sekund ma godzina) to 0,0166 h.
  • Wyliczmy zużycie prądu wyrażane w kilowatogodzinach (mnożąc kilowaty przez godziny). 1,6 kW pomnożone przez 0,0166 h wynosi 0,0265 kWh.
  • Jak to się przekłada na pieniądze? Tutaj trzeba wiedzieć, ile płaci się za jedną kilowatogodzinę. Ja szacuję ten koszt na 77 groszy. 0,0265 kWh pomnożone przez 0,77 zł wynosi 0,02 zł.

  Mikrofalówka o mocy mikrofal 800 W każdej minuty zużywa 0,0265 kWh, co kosztuje Cię 0,02 zł. Za 3-minutowe podgrzewanie zapłacisz z kolei niecałe 6 groszy. Pełna godzina pracy takiej mikrofalówki kosztowałaby 1,2 zł.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Ile prądu zużywa mikrofalówka o mocy mikrofal 900 W (czyli pobierająca 1800 W)?

  Z poprzednich wyliczeń sporo już wiemy, więc przejdźmy od razu do punktu z zużyciem prądu w kilowatogodzinach.

  • 1,8 kW pomnożone przez 0,0166 h wynosi 0,03 kWh. I tyle prądu pobiera każdej minuty kuchenka mikrofalowa o mocy mikrofal 900 W.
  • 0,03 kWh pomnożone przez 0,77 zł wynosi 0,023 zł.

  Mikrofalówka o mocy mikrofal 900 W każdej minuty zużywa 0,03 kWh, co kosztuje Cię 0,023 zł. Za 3-minutowe podgrzewanie zapłacisz w zaokrągleniu 7 groszy. Pełna godzina pracy takiej mikrofalówki kosztowałaby 1,38 zł.

  Przeczytaj też:

  Miesięczny koszt używania mikrofalówki

  Teraz już wiesz, jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu mikrofali i koszt pochłoniętej przez nią energii.

  Jeżeli chodzi o miesięczny koszt użytkowania tego sprzętu, oszacujmy pewien przypadek.

  Załóżmy, że codziennie 2 osoby podgrzewają dla siebie obiad za pomocą mikrofalówki 900 W. Trwa to 3 minuty na cykl, więc każdego dnia sprzęt pracuje przez 6 minut. Miesięcznie wychodzi 180 minut, czyli równe 3 godziny.

  W takim przykładzie mikrofalówka zużyje miesięcznie 5,4 kW, a więc finalnie 4,16 zł. No cóż, nie jest to według mnie wysoki koszt. Sam nie używam tego sprzętu dłużej niż przez 5 minut dziennie (a moja mikrofala ma 800 W mocy mikrofal).

  Do tego dochodzi tryb spoczynku. Wiele osób nie wyłącza mikrofalówki z prądu, gdy nie jest w danym momencie potrzebna. Często skutkuje to bowiem zresetowaniem ustawień lub wyświetlanej godziny.

  Zakładając, że w takim trybie sprzęt zużywa 5 W na godzinę, dziennie pobierze 120 W, a miesięcznie 3600 W. Kosztuje to dodatkowe 2,77 zł na miesiąc.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Co wpływa na zużycie prądu przez mikrofalówkę?

  • Moc – słabsza mikrofalówka zużyje na minutę mniej prądu. Sęk w tym, że zanim równomiernie podgrzeje Ci żywność, minie więcej czasu. Zawsze lepiej więc korzystać z mocniejszego urządzenia, bo jest to bardziej opłacalne.
  • Czas podgrzewania – najważniejszy czynnik. Większość osób ustawia czas na wyczucie, chcąc jedynie podgrzać sobie obiad lub jakąś przekąskę. Niektórzy korzystają jednak z programów gotowania lub rozmrażania, a one trwają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut (choć zazwyczaj nie na pełnej mocy kuchenki mikrofalowej).
  • Stan spoczynku/gotowości – czyli to, o czym wcześniej wspominałem. Mikrofalówka cały czas podłączona do prądu będzie go pożerać, choć w niewielkiej ilości. Chyba że wyświetla jakieś wyszukane rzeczy na swoim wyświetlaczu. Zazwyczaj jest to jednak cyfrowy zegar. Jak wyszło z obliczeń, kosztuje to kilka złotych miesięcznie więcej.

  Znaczenia nie ma z kolei rodzaj sprzętu, więc wszelkie obliczenia i reszta informacji dotyczą też sprzętu, który zawiera ranking mikrofalówek do zabudowy.

  Podsumowanie

  Siłą mikrofalówek jest to, że u większości z nas pracują krótko, ale skutecznie. Nie znam zbyt wielu osób, które korzystają z nich przy rozmrażaniu lub gotowaniu czegoś.

  Teoretycznie nie są szalenie energooszczędne, ale przy braku korzystania z wyszukanych funkcji gotowania i tak pobierają stosunkowo niewiele energii.

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  4 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krzysztof
  3 lat temu

  Pominął Pan w swoich kalkulacjach sprawność wytwarzania mikrofal, sprawność jest niska i wynosi około 60% co wpłynie na wynik kosztu prądu.

  Jaqb
  3 lat temu

  Nie, jeżeli sprawność jest powiedzmy 50% (a tak jest w większości mikrofal) to aby wytworzyć 800W potrzebujemy dostarczyć 1600W i takie jest właśnie moc podczas korzystania z mikrofali która wytwarza fale o mocy 800W. Czyli w kwestii wyliczeń jest gorzej bo rachunki są większe.