W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa piekarnik? Pobór prądu piekarnika

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Czy piekarnik zużywa dużo energii elektrycznej? Ile prądu pobiera np. przez godzinę pracy? Jeżeli sporo pichcisz i obawiasz się o wzrost rachunków za prąd, sprawdź dokładnie zużycie energii przez piekarnik elektryczny!

Ile prądu zużywa piekarnik? Pobór prądu piekarnika

Spis treści:

  Ile watów ma piekarnik?

  Aby określić, ile prądu zużywa piekarnik, najpierw musisz poznać jego moc, czyli to, ile watów potrzebuje do pracy. W tym celu zapoznaj się z tablicą znamionową. To spora kolorowa naklejka, która umieszczana jest w różnych miejscach na urządzeniu (w zależności od producenta).

  Oprócz tego, ile watów zużywa piekarnik, na tabliczce znajdziesz także informacje o mocy całkowitej oraz wartości charakterystycznej dla grzałek.

  Pamiętaj, że to, ile prądu elektrycznego pobiera piekarnik, zależy przede wszystkim od ustawionego trybu pracy. Potrzebne informacje zawarte są w zakresie zużycia energii na jeden cykl. Wszystkie dane znajdziesz na naklejonej na piekarniku etykiecie. Producent niekiedy umieszcza je również w specyfikacji technicznej.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Co wpływa na zużycie prądu piekarnika elektrycznego?

  Aby ocenić, czy piekarnik elektryczny pobiera dużo prądu i oszacować wartość, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

  Poznaj je:

  • Moc piekarnika – każdy z dostępnych sprzętów pobiera różną ilość energii elektrycznej. Moc zawsze podawana jest w watach i znajduje się na etykiecie producenta. 
  • Czas pracy urządzenia – jak wiesz, piekarnik nie pracuje 24 godziny na dobę w przeciwieństwie np. do zamrażarki lub lodówki. Jeśli chcesz uzyskać wynik dotyczący kosztu eksploatacji sprzętu, konieczne najpierw jest określenie czasu, w jakim wykonuje swoją pracę.
  • Taryfa prądu – w Polsce nie ma jednej taryfy, która dostępna jest dla wszystkich. Do najbardziej znanych należy G11, jej cena za 1 kWh jest stała. Kiedy jesteś użytkownikiem innej taryfy, podczas obliczeń musisz wziąć pod uwagę cenę 1 kWh w określonym czasie poboru energii.
  • Cena 1 kWh – łatwo to sprawdzisz podczas przeglądania rachunku za prąd.
  • Temperatura oraz tryb pracy – piekarnik pracuje wyłącznie w czasie grzania. Pamiętaj, że temperatura w środku komory spada podczas pieczenia oraz w momencie uchylania drzwi piekarnika. Wiąże się to z ponownym wznowieniem pracy przez grzałki. Są też urządzenia, które już wyjściowo mają nieco niższą temperaturę pracy od standardowych wartości; mowa np. o najlepszych piekarnikach parowych.
  • Wielofunkcyjność – to trochę rozwinięcie poprzedniego punktu. Chodzi o to, że znajdą się sprzęty, które nie tylko pieką. Mowa głównie o sprzęcie, który zawiera ranking piekarników z mikrofalą. A wykorzystywanie mikrofal, szczególnie przy dłuższej obróbce, może znacząco zmienić zużycie energii.
  • Klasa energetyczna – jak praktycznie każdy sprzęt AGD, piekarniki również mają swoje klasy energetyczne. Sęk w tym, że różnice między nimi są nieznaczne, a najczęściej pojawiają się 2 klasy: A+ i A. Niemniej wypadało mi o tym wspomnieć, choć ogólnie biorąc, są dużo ważniejsze parametry i cechy wpływające na to, jaki piekarnik do zabudowy kupić i na co zwrócić uwagę.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak obliczyć, ile prądu zużywa piekarnik?

  Chcesz sprawdzić, ile prądu zużywa piekarnik przez godzinę? Wystarczy, że podstawisz pod poniższy wzór wszystkie dane.

  • Moc całkowita piekarnika (kW) * cena za kWh energii = cena za 1 godzinę pracy urządzenia.

  Teraz sprawdźmy, jak wygląda zużycie prądu przez piekarnik w ciągu dnia oraz przez cały rok.

  Aby to obliczyć, użyj wszystkich wspomnianych wyżej wartości. Następnie pomnóż moc piekarnika oraz czas, w jakim on pracuje. Otrzymany wynik podziel przez 1000. Uzyskasz wówczas wartość wyrażoną w kWh, którą dodatkowo trzeba pomnożyć przez cenę 1 kWh. Pamiętaj, że dane te znajdziesz na fakturze za prąd elektryczny.

  Wiem, że może się to wydawać na początku skomplikowane, więc posłużmy się kilkoma przykładami.

  Przykładowe obliczenia

  Weźmy przykładowe wartości, aby uzyskać dzienny oraz roczny koszt zużycia energii piekarnika.

  Przyjmijmy, że urządzenie rozgrzewasz do temperatury 200 stopni Celsjusza i korzystasz z niego codziennie. Moc całkowita piekarnika to 2000 W. Z kolei wszystkie grzałki pracują przez 41 minut.

  • 2000 W to 2 kW – pomnóż to przez czas użytkowania piekarnika.
  • 41 min to 0,68 h.
  • 2 kWh * 0,68 h = 1,36 kWh

  Dzienne zużycie energii elektrycznej przez piekarnik wynosi 1,36 kWh.

  Jaki jest wówczas koszt energii elektrycznej?

  Przyjmę, że cena prądu to 0,7 zł/kWh.

  Dlaczego? Ponieważ wartość prądu jest różna w zależności od dostawcy i waha się od 0,6 zł/kWh do 0,8 zł/kWh. Dlatego też wziąłem wartość pośrednią.

  • 1,36 kWh * 0,7 zł/kWh = 0,95 zł

  Koszt dzienny zużycia piekarnika wynosi 0,95 zł.

  Sprawdźmy teraz, jak wygląda roczne zużycie energii piekarnika elektrycznego oraz jego koszt w ciągu 12 miesięcy.

  • 0,95 zł * 365 dni = 346,75 zł

  Roczny koszt poboru energii wynosi 346,75 złotych.

  • 1,36 kWh * 365 dni = 496,4 kWh

  Roczne zużycie prądu piekarnika wynosi 496,4 kWh.

  Jak zaoszczędzić podczas korzystania z piekarnika?

  Na oszczędność prądu podczas użytkowania sprzętu nie wpływa tylko jego wysoka klasa efektywności. Równie ważna, a być może i najważniejsza, jest jego właściwa eksploatacja.

  Kiedy korzystasz z piekarnika w nieodpowiedni sposób, nie ma znaczenia to, ile ma wat lub jak bardzo jest oszczędny. Nawet najlepszy piekarnik do zabudowy nie będzie wtedy pracował ekonomicznie.

  Aby zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, stosuj się do pewnych kwestii dotyczących rozsądnego używania sprzętu.

  Zobacz najważniejsze z nich:

  • Nigdy nie nastawiaj piekarnika za wcześnie – sprawdź w instrukcji, ile czasu potrzebuje urządzenie, aby osiągnąć daną temperaturę.
  • Wybieraj odpowiedni do potrawy program pieczenia – za wysoka temperatura sprawi, że danie nie tylko przyrządzisz w niewłaściwy sposób, ale jednocześnie zwiększysz rachunki za prąd. Pamiętaj, że im większa moc, tym wyższe zużycie energii.
  • Używaj termoobiegu – do większości swoich dań wybieraj opcję termoobiegu piekarnika. Równomierne ciepło wewnątrz komory sprawi, że Twój obiad upiecze się znacznie szybciej.
  • Przyrządzaj kilka potraw naraz – jeżeli masz piekarnik wyposażony w dwa poziomy, staraj się jak najczęściej korzystać z tego rozwiązania. Upieczenie kilku potraw jednocześnie zmniejszy pobór energii elektrycznej, a tym samym późniejsze rachunki za prąd.
  • Nie uchylaj drzwi po zakończeniu pieczenia – zostawiając otwarte urządzenie w celu jego szybszego wystudzenia, popełniasz błąd, ponieważ w środku pali się światło (chyba że możesz je wyłączyć). Także w trakcie pieczenia obserwuj swoją potrawę jedynie przez szybę. Inaczej zmusisz sprzęt do zwiększonego poboru energii.
  • Wyłącz urządzenie chwilę przed zakończeniem pieczenia – w gorącym piekarniku potrawa i tak się upiecze, a sprzęt mimo to nie będzie zużywał już prądu.

  Podsumowanie

  Ile prądu zużywa piekarnik? To trudne do ustalenia; zależy od wielu czynników (np. mocy, czasu pracy, trybu pieczenia i temperatury). Jak wykazały moje obliczenia, nawet pichcąc codziennie przez ponad pół godziny, piekarnik raczej nie zużyje więcej niż 500 kWh na rok (czyli 350 zł).

  Pamiętaj jednocześnie o poradach, jak zmniejszyć pobór energii przez piekarnik. Zawsze możesz lepiej go używać, aby skuteczniej piec i nie marnować przy tym energii elektrycznej.

  Przeczytaj też: Ile nagrzewa się piekarnik?

  Oceń publikację
  [Głosy: 16 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek
  1 rok temu

  Miarą mocy jest Wat, nie kilowatogodzina. 2000 Watów to 2 kW, nie 2 kWh.