W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa suszarka do ubrań?

Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Zużycie prądu to ważne zagadnienie w przypadku dużego AGD. Tym razem omówię to, ile prądu zużywa suszarka do ubrań. Jeżeli ciekawi Cię ten temat, to koniecznie przeczytaj cały artykuł.

Ile prądu zużywa bębnowa suszarka do ubrań?

Spis treści:

  Koszt używania suszarki do prania opiera się głównie na zużyciu energii elektrycznej. Urządzenia te przeszły sporą rewolucję i aktualnie są praktycznie wyłącznie typu kondensacyjnego. A do tego z pompą ciepła, która dba o efektywne suszenie w niższych temperaturach, a przy okazji o jak najlepszą energooszczędność.

  Poniżej zawarłem kompleksową analizę tego, ile prądu potrzebuje suszarka do ubrań, aby szybko i sprawnie je wysuszyć oraz wygładzić.

  Ile prądu zużywa suszarka do prania?

  Cykl suszenia za pomocą elektrycznej suszarki bębnowej zużywa średnio 1,6 kWh, co kosztuje ok. 1,23 zł. Jeżeli chodzi o skrajne wartości, najmniej prądożerne urządzenia potrafią zejść poniżej 1,3 kWh (1 zł), a najbardziej prądożerne przekroczyć 2 kWh (1,54 zł).

  Wyniki opieram na kompleksowej analizie wielu różnych modeli z tego rynku. Pomógł mi zresztą mój ranking suszarek do prania, który regularnie aktualizuję.

  Producenci tego sprzętu mają obowiązek podawania takich danych na kartach produktów. Wyszczególniają tam również roczne zużycie energii. Musisz jednak pamiętać, że opiera się na 160 cyklach w standardowym programie (czyli Bawełna 60°C) przy pełnym i częściowym załadunku (wliczając również tryb stand-by).

  Korzystniej jest więc zdobyć informację o zużyciu na cykl, przeliczyć to na złotówki (ja założyłem, że 1 kWh kosztuje 77 groszy) i ewentualnie pomnożyć przez szacunkową liczbę cykli w roku. Wtedy łatwo to sobie obliczysz, sprawdzając, ile Twoja wymarzona suszarka będzie Cię kosztować pod względem zużycia energii.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Bosch WTX87EH0PL

  Co wpływa na zużycie energii przez suszarkę do prania?

  • Pompa ciepła – jak wspominałem na początku tego artykułu, pompa ciepła optymalizuje zużycie prądu. Jak to robi? Przez recykling energii. Nie wypuszcza powietrza, które dopiero co wniknęło we włókna ubrań, a ponownie je wykorzystuje w kolejnym obiegu. Taki system działania nie wymaga tak intensywnego podgrzewania powietrza, przez co sprzęt nie zużywa za dużo prądu. Rozważając, co lepsze: suszarka z pompą czy bez, lepiej postawić na obecność tego elementu.
  • Silnik – ważna część każdej suszarki. Nie ma tu może układów ze szczotkami, ale energię potrafi dodatkowo zaoszczędzić silnik inwerterowy w suszarce. Stanowi lepszą opcję niż silnik indukcyjny.
  • Klasa energetyczna – logiczna sprawa, bo im lepsza klasa energooszczędności, tym mniejszy wpływ na wysokość rachunków będzie miało używanie bębnowej suszarki do prania. Na szczęście nawet tańsze modele mają zazwyczaj A++. A te kosztowniejsze czasem dodają do A+++ kolejne procenty korzyści, np. A+++(-10%).
  • Program – program standardowy, czyli stanowiący podstawę do wyliczeń od producentów, z pewnością nie należy do najmniej prądożernych. I jest to dobra informacja, bo wiele innych opcji nie będzie ciągnęło tyle prądu (choć z drugiej strony większość z nich nie obsługuje maksymalnego załadunku suszarki). Z wybranym programem ściśle wiąże się temperatura suszenia, która również ma znaczenie.
  • Załadunek – wpływa zarówno na to, ile trwa suszenie prania w suszarce, jak i to, ile energii sprzęt do tego potrzebuje. Nie chodzi wyłącznie o same kilogramy, a o stan odzieży. Im bardziej wilgotne są tkaniny, tym dłużej będą przebywały w bębnie. Nie polecam więc wrzucania do bębna nieodwirowanych ubrań.
  • Funkcje dodatkowe – czyli wszelkie udogodnienia, które możesz aktywować przy cyklu suszenia. Chodzi np. o efektywne wygładzanie, aby nie musieć później prasować swoich ubrań. Znajdą się też opcje skracające cykl, ale kosztem większego zużycia energii. Wiele suszarek daje także możliwość ustawienia stopnia wysuszenia, choć większości zależy na jak najdokładniejszym wysuszeniu swojego odzienia.
  • Stan suszarki – chodzi głównie o czystość filtrów, np. filtra kłaczków. Gdy jest nadmiernie zabrudzony, sprzęt pracuje mniej wydajnie, czyli dłużej i z większym zużyciem energii. Suszarka powinna być również prawidłowo wypoziomowana i spoczywać na twardej oraz równej powierzchni.

  Jak widzisz, wpływ na zużycie prądu przez suszarkę ma kilka rzeczy. Ale pamiętaj, że klasa energetyczna i dokładne zapotrzebowanie na prąd to tylko jedna z wielu istotnych cech suszarek.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przeczytaj później: Ile waży suszarka do prania?

  Podsumowanie

  Automatyczne suszarki do prania nie są w mojej ocenie bardzo prądożernym sprzętem. Nie może być innego werdyktu, skoro zazwyczaj jeden dość wymagający cykl kosztuje jakieś 1,23 zł.

  Dodam przy okazji, że użytkownicy suszarek nie zawsze korzystają z podstawowego programu przy wypakowanym po brzegi bębnie. Jeżeli w grę wchodzi szybkie odświeżenie kilku koszul czy samo wygładzenie tkaniny, to koszt takiego cyklu będzie praktycznie nieznaczący.

  Energooszczędność jest więc solidnym plusem tych urządzeń.

  Oceń publikację
  [Głosy: 71 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mirek
  2 lat temu

  Witam czy zużycie mocy ma wpływ na żywotność suszarki np 385 ma 235 kW a 378 ma 175 kW Elektrolux czy o ciut większym poboże nie mają większej rezerwy inaczej nie są z papieru pozdr mirek