W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa suszarka do włosów?

author avatar
Polina Goch
Komentarze:  0

Suszarka to najpopularniejsze urządzenie do stylizacji włosów. W końcu kto z nas nie ma jej w swoim domu… Urządzenie to zalicza się do tzw. małego AGD, ale czy to oznacza, że pobór prądu przez suszarkę jest również mały?

Ile prądu zużywa suszarka do włosów? Poradnik

Spis treści:

  Suszarka do włosów należy do urządzeń o dużej mocy. Stylizatory przeznaczone do użytku domowego i profesjonalnego mogą mieć nawet 2400 W, a to już pokaźna wartość.

  Jeśli korzystasz z suszarki codziennie, a dodatkowo jej użytkownikami są jeszcze inni domownicy, warto sprawdzić, ile prądu pobiera suszarka do włosów.

  W poniższym artykule zdradzę Ci sposób, jak samodzielnie obliczyć pobór energii przez suszarkę. Poznasz także moje przykładowe wyliczenia odpowiadające modelom o mocy 1800 W, 2000 W, 2200 W i 2400 W. To moce, z którymi spotkasz się najczęściej, stając przed wyborem kupna solidnego stylizatora. Potwierdza to zresztą ranking suszarek do włosów.

  Jak obliczyć zużycie prądu przez suszarkę do włosów?

  To bardzo proste. Aby obliczyć, ile prądu zużyje Twoja suszarka podczas jednego zastosowania, potrzebujesz zaledwie trzech parametrów.

  Są nimi:

  • Moc.
  • Czas pracy suszarki.
  • Cena za jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej (kWh).

  Ten ostatni parametr znajdziesz na swojej fakturze za prąd.

  W pierwszej kolejności musisz przeliczyć waty na kilowaty, gdzie 1kW = 1000 W. Kolejno pomnóż je przez czas pracy suszarki liczony w godzinach. Następnie otrzymany wynik mnożysz przez cenę za 1 kWh. Gotowe! Wiesz już, ile prądu generuje Twoje urządzenie.

  Zróbmy to razem na przykładach.

  W swoich obliczeniach przyjęłam, że 1 kWh kosztuje 0,77 zł.

  Przykład 1: Suszarka ma moc 1800 W i pracuje przez 30 minut

  • 1800 W to 1,8 kW.
  • 1,8 kW pomnożone przez 0,5 h to 0,9 kWh.
  • 0,9 kWh pomnożone przez 0,77 zł to 0,69 zł.

  Koszt pracy suszarki o mocy 1800 W za 30 minut użytkowania to 0,69 zł.

  Przykład 2: Suszarka ma moc 2000 W i pracuje przez 10 minut

  • 2000 W to 2 kW.
  • 2 kW pomnożone przez 0,17 h to 0,34 kWh.
  • 0,34 kWh pomnożone przez 0,77 zł to 0,26 zł.

  Koszt pracy suszarki o mocy 2000 W za 10 minut użytkowania wyniesie Cię 0,26 zł.

  No dobrze, ale dwa poprzednie przykłady były dobre raczej dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, gdzie na stylizację włosów poświęca się niewiele czasu.

  Sprawdźmy więc, ile pieniędzy wydasz, jeśli w Twoim domu mieszkają jeszcze np. dzieci. Wasz wspólny czas użytkowania suszarki będzie zatem dłuższy. Tym razem posłużę się modelami o mocy 2200 W i 2400 W, jednak pamiętaj, że schemat obliczeń jest zawsze taki sam.

  Przykład 3: Suszarka ma moc 2200 W i pracuję przez 1 h

  • 2200 W to 2,2 kW.
  • 2,2 kW pomnożone przez 1 h to 2,2 kWh.
  • 2,2 kWh pomnożone przez 0,77 zł to 1,69 zł.

  To oznacza, że za 1 godzinę pracy suszarki o mocy 2200 W zapłacisz 1,69 zł.

  Przykład 4: Suszarka ma moc 2400 W i pracuje przez 1 h 38 minut

  W tym przykładzie pojawia się pewna zagwozdka związana z czasem pracy, dlatego przyjrzyj się mu uważnie.

  • 2400 W to 2,4 kW.
  • W związku z tym, że godzina ma 60 minut, a nie 100, nie możesz tak po prostu wykonać mnożenia przez 1,38 h.

  Co w takim wypadku? 1 h 38 min pracy do dokładnie 98 minut. Podziel zatem otrzymane minuty przez 60 minut.

  98 min : 60 min = 1,63 h

  A zatem 2,4 kW pomnożone przez 1,63 h to 3,91 kWh.

  • 3,91 kWh pomnożone przez 0,77 zł to 3,01 zł.

  Z powyższego działania wynika, że koszt pracy suszarki o mocy 2400 W za 1 h 38 min to 3,01 zł.

  Jeżeli chcesz ustalić, ile pieniędzy zapłacisz za zużycie prądu w skali miesiąca, pomnóż otrzymany wynik przez ilość dni, w które korzystałaś z suszarki w danym miesiącu.

  Ranking suszarek do włosów – zwycięzca

  Valera Swiss SP4DRC

  Jak zaoszczędzić zużycie prądu w suszarce do włosów?

  Najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą na zaoszczędzenie prądu w suszarce do włosów jest ograniczenie jej używania.

  Nie stylizuj ekstremalnie mokrych pasm. Poczekaj chwilę, aż podsuszą się samodzielnie, w naturalny sposób. Z suszarki skorzystaj dopiero wtedy, gdy będą już w znacznym stopniu pozbawione wilgoci. Wówczas praca Twojego urządzenia wyniesie kilka, a nie kilkanaście minut.

  Również sam model suszarki nie jest w tej kwestii obojętny. Polecam Ci zakup sprzętu energooszczędnego, który zminimalizuje zużycie prądu. Działanie suszarki do włosów spoczywa na wysokiej mocy, ale niektóre urządzenia lepiej nią zarządzają.

  Ponadto zainwestuj w model, który ma wbudowaną kilkustopniową regulację temperatury oraz strumienia powietrza. Dzięki temu masz większą kontrolę nad tym, ile prądu zużywasz.

  Pamiętaj przy tym, aby dbać o swój sprzęt. Przez nadmiar kurzu efektywność pracy zostanie zaburzona. Szybkość suszenia włosów spadnie, zmuszając Cię do używania wyższej intensywności nadmuchu. Dowiedz się więc, jak wyczyścić suszarkę do włosów.

  Podsumowanie

  Suszarka do włosów o mocy 1800 – 2400 W zużywa od 0,3 do 0,4 kWh energii elektrycznej. To oznacza, że za 10 minut pracy suszarki zapłacisz od 0,23 zł do 0,31 zł (przy założeniu, że 1 kWh = 0,77 zł). Z kolei koszt 30-minutowego suszenia to od 0,69 zł do 0,93 zł.

  Na szczęście suszarka do włosów jest urządzeniem, które nie pracuje ciągle, dlatego generuje znacznie mniej kosztów niż chociażby lodówka czy zamrażarka.

  Jak pewnie zauważyłaś, duże znaczenie w odniesieniu do zużycia prądu ma moc suszarki oraz jej codzienny czas pracy.

  Jeśli masz liczną rodzinę, zarówno Ty, jak i inni domownicy powinniście korzystać z niej z umiarem. Wtedy suszarka nie będzie na Waszej liście domowych pożeraczy prądu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments