W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa zmywarka? Pobór energii przez zmywarkę

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy zużycie prądu przez zmywarkę może przekreślić sens zakupu tego sprzętu? Ile energii elektrycznej zużywa zmywarka 45 cm, a ile ta 60 cm? W moim poradniku dokładnie odpowiem na te oraz inne pytania!

Ile prądu zużywa zmywarka? Pobór energii przez zmywarkę

Spis treści:

  Jak określić pobór energii przez zmywarkę?

  Wszędzie można znaleźć opinie, że zmywarka jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zmywanie ręczne. Warto jednak wiedzieć, że na cały koszt eksploatacji składa się nie tylko pobór wody przez zmywarkę, ale też zużycie energii. Przekonaj się, czy zmywarka rzeczywiście jest opłacalną inwestycją!

  Aby dowiedzieć się, ile prądu zużywa zmywarka, musisz znać jej moc. Tę wartość mnożysz przez czas pracy sprzętu i otrzymujesz odpowiedni parametr wyrażony w kWh. Następnie wystarczy, że pomnożysz go przez cenę energii elektrycznej u swojego dostawcy prądu i uzyskujesz jednorazowy koszt eksploatacji zmywarki.

  Oczywiście jest także dużo prostszy sposób.

  Bardzo często producent podaje już gotowy parametr, czyli pobór prądu na 1 lub 100 cykli. Wystarczy więc, że tę wartość pomnożysz przez cenę prądu. Pobór energii na 100 cykli znajdziesz zresztą na etykiecie energetycznej, a one są łatwo dostępne w internecie.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Pobór energii w zmywarkach 60 cm

  Zmywarki o szerokości 60 cm to sprzęty o większej pojemności i nierzadko mocy. Dlatego mają inny pobór energii niż mniejsze modele, nie wspominając o mini zmywarkach.

  Większość zmywarek o szerokości 60 cm pobiera energię elektryczną na poziomie 0,8 kWh podczas jednego cyklu. Wartość ta może jednak wynosić 0,74 kWh, a nawet 0,86 kWh.

  Na potrzeby wyliczenia średniego zużycia energii przez zmywarkę przyjmę, że pobiera ona 0,8 kWh. Średnia cena prądu w Polsce to ok. 0,77 zł za 1 kWh. 

  Wykorzystując zmywarkę raz dziennie, zużywa się wskazane 0,8 kWh, za które trzeba zapłacić ok. 61 gr. Zakładając, że zmywarka działa raz dziennie, ale codziennie, miesiąc eksploatacji będzie kosztował ok. 18,3 zł. 

  Oto przykładowe obliczenia:

  • 30 dni x 0,61 gr = 18,3 zł
  • 12 miesięcy x 18,3 zł = 219,6 zł. Za rok takiego zmywania trzeba zapłacić ok. 219,6 zł.
  • Zakładając, że zmywa się tylko co drugi dzień, koszty te zmniejszają się o połowę. Za miesiąc wychodzi 9,15 zł, a za rok 109,8 zł.

  Zobacz polecane modele tego typu:

  Pobór energii w zmywarkach 45 cm

  W przypadku mniejszych modeli zmienia się nie tylko ich pojemność, ale także zużycie wody i energii. Ile prądu pobiera zmywarka 45 cm? Sprawdź poniżej!

  Średni pobór energii w zmywarkach 45 cm to ok. 0,65 kWh. W niektórych modelach może to być 0,59 kWh (na przykład Siemens czy Bosch) lub nawet 0,74 kWh (przykładem mogą być niektóre modele Samsung).

  Jeśli cena energii to ok. 0,77 zł, za jeden cykl trzeba zapłacić 50 gr (0,77 zł x 0,65 kWh). W ciągu miesiąca pobór energii będzie Cię kosztował ok. 15 zł.

  Oto przykładowe obliczenia:

  • 30 dni x 50 gr = 15 zł
  • 12 miesięcy x 15 zł = 180 zł. Roczny koszt eksploatacji zmywarki 45 cm wynosi ok. 180 zł.
  • Zmywając co dwa dni, można zaoszczędzić w ciągu miesiąca, obniżając koszt do 7,5 zł, a w ciągu roku do 90 zł.

  Zobacz polecane modele tego typu:

  Pobór energii na różnych programach zmywania

  Podawane przez producentów zużycie energii elektrycznej dotyczy jednego konkretnego programu (czyli Eco, przynajmniej patrząc na etykietę energetyczną). W większości zmywarek masz jednak do dyspozycji kilka różnych programów. W zależności od trybu zmywania koszt prądu będzie się zmieniał.

  Jak to obliczyć?

  Wystarczy wykorzystać opisany przeze mnie na początku sposób. Sprawdź, jaka jest moc zmywarki (a szczególnie na danym programie, co powinno być opisane w instrukcji). Następnie pomnóż tę wartość przez czas pracy w określonym trybie. Uzyskaną wartość pomnóż przez koszt prądu.

  Niektórzy producenci są na tyle łaskawi, że od razu podają w instrukcjach tabelki z zużyciem prądu na konkretnych programach.

  Programy mogą się różnić w zależności od tego, czy jest to model Electrolux, AEG czy Whirlpool. Zużycie prądu można jednak łatwo obliczyć samodzielnie, co pokazałem powyżej.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak zmniejszyć pobór energii przez zmywarkę?

  Wydaje się, że najprostszym sposobem na oszczędność prądu jest wykorzystanie programu Eco. Jednak nie zawsze jest on korzystny pod względem poboru energii elektrycznej.

  Ekonomiczne programy często skupiają się na mniejszym zużyciu wody i mogą trwać dłużej niż standardowe tryby. W efekcie koszt eksploatacji pozostaje taki sam lub bardzo podobny.

  Jak więc realnie zmniejszyć pobór prądu przez zmywarkę?

  • Dbaj o to, aby uruchamiać ją tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana. Zmywanie, gdy połowa komory jest pusta, przyczynia się do większych kosztów za użytkowanie sprzętu (chyba że włączysz wtedy mycie połowy załadunku, wiele modeli oferuje tę funkcję).
  • Regularnie czyść i naprawiaj swoją zmywarkę. Wszelkie awarie i uszkodzenia, a także zapchane i zabrudzone elementy mogą wpływać na zwiększony pobór energii.
  • Jeśli Twoja zmywarka ma specjalne funkcje i tryby oszczędzające energię, staraj się z nich korzystać. Na pewno tego nie pożałujesz, gdy zobaczysz mniejszy rachunek za prąd.
  • Z drugiej strony, są także pewne opcje, które zwiększają zużycie prądu. To np. skracanie czasu cyklu zmywania na żądanie. Nie przesadzaj z nimi, jeśli dbasz o wysokość rachunków za media.
  • Rozsądnie dobieraj programy zmywania. Te intensywniejsze wymagają zwykle większej dawki energii. Jeżeli zmywasz lekko zabrudzone naczynia, nie są Ci potrzebne.

  Podsumowanie

  Pobór prądu zależy od wielkości zmywarki, lecz w obu przypadkach (modele 45 cm i 60 cm) nie powinien przekraczać 0,8 – 0,9 kWh na cykl. To rodzi miesięczny koszt, który nie przekracza nawet 21 zł. Używanie zmywarki nie niesie więc drastycznego wzrostu opłat za energię elektryczną.

  Rzecz jasna dużo zależy od częstotliwości zmywania, jak i energooszczędności sprzętu. Niemniej moje wyliczenia oparłem na codziennym zmywaniu i średniej energooszczędności. Jak się okazało, koszt eksploatacji nie wypadł źle. Kolejny powód na TAK dla zakupu sprzętu zmywającego.

  Oceń publikację
  [Głosy: 16 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments