W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile proszku do prania – Ile go wsypać do pralki?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Ile proszku na jedno pranie wystarczy, aby doprać ubranie? Ile proszku wsypywać, aby nie zostawił na odzieży brzydkich plam? Wszystko szybko Ci wyjaśnię w poniższym artykule!

Ile proszku do prania - Ile go wsypać do pralki?

Spis treści:

  Ile powinno się wsypywać proszku do pralki?

  To, ile proszku do prania wsypać na jedno pranie, określa producent. Informacje te bez problemu znajdziesz na etykiecie opakowania.

  Każdy producent zazwyczaj umieszcza specjalną tabelkę dotyczącą stopnia twardości wody oraz poziomu zabrudzenia ubrań.

  Wszystkie dane i wytyczne określa prawo, ale czy zawsze producenci mają rację?

  Zalecenia producentów proszków do prania a rzeczywistość…

  Z niektórych opakowań wynika, że zalecana ilość proszku do prania na 4,5 kg brudnych ubrań wynosi aż 100 gramów. Producenci sugerują, że detergent stosowany w mniejszej ilości nie poradzi sobie odpowiednio z zabrudzoną odzieżą.

  Czy rzeczywiście?

  Nie do końca, bo zgodnie z normami AISE ilość ta jest nieco zawyżona. Z ustaleń międzynarodowego stowarzyszenia wynika, że na 4,5 kg brudnej odzieży wystarczy już 75 gramów proszku do prania.

  Skąd taka różnica?

  To jedna z metod marketingu producentów środków piorących. Im szybciej zużyjesz jedno opakowanie, tym prędzej musisz kupić kolejne.

  Od czego zależy ilość proszku do prania?

  Skoro już wiesz, ile proszku na jedno pranie powinno dodać się do pralki, to teraz wspomnę, od czego zależy ta ilość.

  Poznaj wszystkie zależności:

  • Poziom zabrudzenia odzieży – w przypadku trudnych do usunięcia plam i bardzo zabrudzonej odzieży ilość dozowanego proszku może być nieco większa.
  • Stopień twardości wody – skuteczność prania ubrań jest nieco mniejsza w twardej wodzie. Im jest ona twardsza, tym więcej detergentu musisz dodać do prania.
  • Ilość wsadu – to, ile wsypać proszku do prania, zależy od ilości odzieży w bębnie. Aby proszek odpowiednio się rozpuścił i nie zostawił żadnych śladów, nie wkładaj na raz za dużej ilości ubrań.
  • Budowa urządzenia – modele ładowane od przodu zużywają mniej wody niż pralki ładowane od góry. Skoro tak, niezbędna ilość detergentu do prania też jest mniejsza.
  • Technologia prania – od tego także zależy, ile dać proszku do prania. Nowoczesne pralki oferują różne udogodnienia i funkcje, np. program Eco Bubble oraz pranie parowe. Zapewniają lepsze rozpuszczanie detergentu i jego głębsze przenikanie do zabrudzeń. Jeśli ustawisz jedną z tych opcji, możesz nieco zmniejszyć ilość proszku do prania.
  • Temperatura – ustawienie za niskiej temperatury spowoduje, że proszek nie rozpuści się w wodzie lub pozostawi ślady na ubraniach. Stosowanie sypkiego detergentu wymaga raczej programów z wysoką temperaturą.
  • Jakość proszku – osobiście nie zauważam ogromnych różnic między proszkami Ariel, Persil, Vizir czy Bryza. Niemniej czasem można zauważyć nieco inną skuteczność dopierania odzienia, więc wypadało mi to uwzględnić na tej liście. Skuteczniejszego proszku wystarczy bowiem mniej. Aby taki znaleźć, sprawdź, jaki proszek do prania jest najlepszy.

  Czy dozowanie detergentu jest istotne?

  Odpowiednia ilość proszku do prania jest bardzo ważna, ponieważ wpływa nie tylko na prawidłowe czyszczenie ubrań, ale i działanie pralki.

  Jeśli dodasz go za mało, plamy nie znikną. Z kolei za duża ilość sprawi, że detergent nie rozpuści się dobrze w wodzie i pozostawi brzydkie ślady na odzieży. Jego nadmiar będzie się również gromadził w środku pralki.

  Przeczytaj też: Gdzie wsypać proszek do pralki?

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Czym grozi nadmiar proszku do prania?

  Wiesz już, że to, ile proszku do prania dodać, ma kluczowe znaczenie. Teraz pora na rozprawienie się z mitem, że im więcej, tym lepiej.

  Dawniej nasze babcie stosowały bardzo prostą, ale męczącą technikę prania odzieży. Uderzały w tkaniny i kilka razy je płukały, aby pozbyć się brudu. Dziś robią to za nas pralki automatyczne. I co może wydać Ci się śmieszne, zasada prania jest podobna do sposobu sprzed wielu lat, jednak w pralce zabrudzona odzież ociera się o ściany bębna.

  Kiedy zastosujesz zbyt dużą ilość detergentu, ubrania nie będą uderzały o bęben, tylko zaczną się ślizgać, przez co się nie dopiorą. Poza tym zwiększona porcja proszku zmusza wręcz pralkę do kilkukrotnego poboru wody. Wszystko za sprawą gromadzącej się piany.

  W skrajnej sytuacji zaczniesz się zastanawiać, dlaczego pralka brudzi ubrania. Zauważysz wtedy białe plamy, czyli pozostałości po proszku.

  Jeśli regularnie używasz za dużej ilość proszku do prania, w pralce pojawią się grzyby i pleśń, może nawet dojść do jej uszkodzenia.

  Dodatkowo w łazience lub innym pomieszczeniu, w którym znajduje się sprzęt, wyczujesz nieprzyjemny zapach. Niekiedy może on nawet rozprzestrzenić się po całym mieszkaniu lub domu. To efekt szarej mazi, czyli szlamu w pralce, który trzeba usunąć.

  Stosowanie za dużej ilości detergentu jest także jednym z czynników prowadzących do alergii skórnych. Nieodpowiednio wypłukany proszek, a dokładniej jego składniki chemiczne, osadzają się w tkaninach. Przez to później przedostają się na naskórek i powodują uczulenie.

  Ponadto nieodpowiednie używanie proszku to jego marnowanie i przejaw braku troski o środowisko. Zwiększasz w ten sposób jego zanieczyszczenie.

  Przeczytaj też: Ile wlać płynu do prania?

  Nowoczesne dozowanie proszku do prania i innych detergentów

  Dla większej wygody oraz ochrony pralek producenci stworzyli innowacyjne rozwiązania ułatwiające pranie. Oferują urządzenia, które same dozują detergent.

  Nowoczesne pralki automatycznie dobierają odpowiednią ilość środka piorącego do poziomu zabrudzenia odzieży, jej koloru oraz ilości. Kiedy zapas proszku lub płynu się skończy, sprzęt sam poinformuje Cię o potrzebie dołożenia kolejnej porcji detergentu.

  Oferują to niektóre pralki Siemens, Samsung, Electrolux oraz Bosch i Amica.

  Poniżej możesz zobaczyć, jak taki system wygląda w urządzeniach marki Bosch.

  Podsumowanie

  Ile proszku do prania wsypywać? Producenci proszków sugerują 100 gramów na 4,5 kg brudnej odzieży. Normy AISE mówią jednak o 75 gramach na 4,5 kg zabrudzonych ubrań. Osobiście trzymam się właśnie tej drugiej wartości.

  Pamiętaj o czynnikach, które zwiększają ilość potrzebnego detergentu. Mowa o zbyt twardej wodzie czy za niskiej temperaturze prania. Z drugiej strony lepsze urządzenia same dozują środki piorące, a przez równomierne rozprowadzanie ich potrafią oszczędzać proszek do prania.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  maciek
  1 rok temu

  ludzieeeeeeeeeeeee! ja jestem może głąb ale pytanie jest proste….100gram to ile to ml

  Dupiec
  1 rok temu
  Reply to  maciek

  Pewnie gdzieś podobnie 95-111 ml. Zależy od gęstości.