W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile waży pralka?

Łukasz Proszek
Komentarze:  10

Ile waży pralka automatyczna, co wpływa na jej wagę i jakie ma to w ogóle znaczenie? Właśnie na te pytania odpowiem Ci w poniższym artykule. Będzie konkretnie i rzetelnie. Omówiłem zarówno modele ładowane od przodu, jak i od góry.

jaka jest nominalna waga pralki

Spis treści:

  Większość osób, które zastanawiają się nad tym, ile waży pralka, myśli o jej transporcie, np. przy przeprowadzce lub w ogóle zakupie. Bo wniesienie dużego sprzętu AGD czasem dodatkowo kosztuje.

  Waga pralki automatycznej jest jednak dużo ważniejsza, niż może się wydawać. Nawet z tak prostego parametru da się bowiem wywnioskować kilka istotnych rzeczy. Przejdźmy do konkretów!

  Ile ważą dzisiejsze pralki automatyczne?

  Żeby to ustalić, zajrzałem zarówno do porównywarek i baz produktowych, jak i przeanalizowałem modele, które zawiera mój ranking pralek.

  Stwierdziłem, że najlepiej odpowiedzieć na to pytanie prostą tabelką.

  Poniżej znajdziesz więc różne ładowności na podstawie obu rodzajów pralek automatycznych: z frontowym i górnym załadunkiem. Średnią wyciągnąłem w oparciu o sprawdzenie wagi ok. 20 pralek każdego wariantu, więc wyniki są jak najbardziej miarodajne. Brałem pod uwagę różnych producentów. W tabelce podałem też skrajne wartości najniższej i najwyższej wagi, z którymi się spotkałem w każdym wariancie.

  Ile ważą pralki ładowane od przodu?

  Ile ważą pralki ładowane od przodu - tabela

  Pralki automatyczne ładowane od przodu ważą średnio 65 kg. Jak widzisz po tabelce, lepiej jednak analizować takie wartości w oparciu o konkretną ładowność. Dlaczego? Bo rozstrzał między wartością minimalną a maksymalną danego wariantu jest spory. Uogólniając, pralka tego typu powinna ważyć od 50 do 85 kg.

  Teoretycznie są pralki o ładowności 7 kg cięższe od tych z ładownością na poziomie 10 kg. Panuje więc duże zróżnicowanie w kwestii wagi pralki z frontowym załadunkiem.

  A natknąłem się na jeszcze bardziej skrajne przypadki. Ekstremalnie ciężkie są przeważnie pralki Miele. Ich ciężar naprawdę zadziwia (często przekracza 90 kg) i wynika ze specyficznych rozwiązań (np. bardzo ciężkie żeliwne przeciwwagi stabilizujące zbiornik, do tego wykonane z szarego żeliwa). Nie zazdroszczę osobom, które muszą je przenosić. Z drugiej strony idzie za tym po prostu wysoka jakość. Ale o ocenie znaczenia wagi pralki będzie jeszcze mowa.

  Mam też kilka innych spostrzeżeń dotyczących poszczególnych producentów. Do górnych granic przy każdej ładowności często dochodzą pralki Bosch i Siemens. Zadziwiająco lekkie bywają natomiast pralki koreańskich producentów, czyli LG oraz Samsunga, choć ten drugi ma również serie cięższych pralek, szczególnie wśród wyższych ładowności.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Ile ważą pralki ładowane od góry?

  Ile ważą pralki ładowane od góry - tabela

  Pralki automatyczne ładowane od góry ważą średnio 56,5 kg, choć dwie najczęściej spotykane wartości to 53 oraz 57 kg. Nie ma tu wielkich zaskoczeń, a ciężar urządzenia idzie nieznacznie w górę wraz ze wzrostem ładowności. Ogólnie biorąc, różnice są niewielkie.

  To efekt w zasadzie dwóch progów ładowności. Owszem, spotkasz się czasem z pralkami z górnym wsadem, które mogą zmieścić mniej lub więcej prania, ale są bardzo rzadkie.

  A waga pralki względem producenta? Tu również spotkałem skrajny przypadek od firmy Miele, choć nie brałem go pod uwagę przy wyliczeniach, bo zawyżyłby wynik. Wyobraź sobie, że ich pralka ładowana od góry waży ponad 90 kg!

  Co do reszty, jest już spokojnie. Najlepsze pralki ładowane od góry od Electroluxa oraz AEG są zazwyczaj cięższe niż np. te od Whirlpoola czy Candy.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Co wpływa na wagę pralki?

  Ten akapit zacznę od informacji, że każda pralka mogłaby być dużo lżejsza. A dlaczego nie jest? Ponieważ producenci celowo wykorzystują w nich przeciwwagi żeliwne, betonowe, ewentualnie stalowe, czyli swego rodzaju obciążniki. W jakim celu? Właśnie aby zwiększyć ciężar i tym samym… stabilność.

  Wyobraź sobie, co by się działo z pralką ważącą np. 25 kg, gdyby wirowała z prędkości 1400 obr./min. Powiem Ci: tańczyłaby po całym pomieszczeniu. Nawet przy idealnym wypoziomowaniu, które jest obowiązkowe przy montażu pralki, ciągle zmieniałaby swoją pozycję.

  Wniosek jest taki, że na wagę pralki najbardziej wpływa przeciwwaga obniżająca jej środek ciężkości. Te dodatkowe elementy znajdują się zazwyczaj powyżej i poniżej zbiornika.

  A co jeszcze ma znaczenie?

  • Wymiary – zazwyczaj mają spory wpływ na wagę pralki, ale nie zawsze. Naturalną sprawą jest to, że dwa modele o takich samych wymiarach mogą mieć inną wagę. Jest tak z większością czynników, które teraz dla Ciebie wymieniam, niemniej bywa i tak, że odgrywają kluczowe znaczenie. Płytsze modele, które zawiera ranking pralek slim, najczęściej są lżejsze od pełnogabarytowych modeli. W każdym razie warto znać wymiary pralek w stosunku do ich rodzaju.
  • Ładowność – jak również pojemność bębna, bo ta może być różna przy tej samej ładowności. Czynnik ściśle związany z gabarytami urządzenia do prania. Analiza z wcześniejszego punktu pokazała Ci, że średnia waga pralek automatycznych wzrasta wraz z ładownością, choć zdarzają się odstępstwa od tego. Szczególnie w przypadku modeli ładowanych od przodu.
  • Maksymalna prędkość wirowania – jak już wiesz, waga pralki ma ścisły związek z jej stabilnością, co jest zresztą logiczne. A im wyższa prędkość wirowania, tym stabilność jest bardziej naruszana i sprzęt może nadmiernie wibrować, zmieniając swoje położenie. Jeżeli rozglądasz się za pralką z wysoką prędkością w fazie wirowania, to zadbaj, aby była odpowiednio ciężka. Z reguły producenci to przewidują i nie produkują zbyt lekkich modeli z bardzo szybkim wirowaniem.
  • Producent i autorskie rozwiązania – i to chyba najbardziej wpływa na wagę pralek. Poszczególni producenci inaczej podchodzą do konstruowania swoich urządzeń. Różni się więc ich konstrukcja, a co za tym idzie, poszczególne elementy. Pomijając przeciwwagę czy obudowę, sporo potrafi ważyć silnik, bęben oraz zbiornik. A do tego jest masa mniejszych elementów, np. amortyzatory, sprężyny, pompy, programator i kilka innych komponentów. Różnice tkwią przede wszystkim w materiale użytym do wykonania ich. Jedna pralka ma w sobie sporo plastiku i tworzywa, a inna stali szlachetnej. Czy zatem im cięższa pralka, tym jest ona trwalsza? Odpowiedzmy sobie na to w kolejnym akapicie!

  Czy bardzo ciężka pralka to lepsza pralka?

  I tak, i nie. To, jak wybrać dla siebie pralkę, zależy od wielu różnych czynników. Ogólnie biorąc, mało kto patrzy przed zakupem na wagę urządzenia. Jednak czasem może ona wiele powiedzieć…

  Moja rada jest taka, aby sprawdzać ciężar sprzętu, oczywiście netto, a nie z opakowaniem. W jakim celu? Podejrzanie lekkie pralki budzą obawy, że zostały słabo wykonane, że producent poszedł po taniości, stosując tani plastik i tworzywo tam, gdzie mogłaby być stal. Do tego sama blacha – gdy jest bardzo cienka, pralka staje się mniej trwała i może nie zapewnić długiego okresu eksploatacji.

  Ale nie jest to na 100 procent pewne. Przy mojej analizie wyszło, że wśród pralek ładowanych od przodu lekkie – w porównaniu do innych modeli – są często urządzenia LG i Samsunga. A czy są tandetne czy mało trwałe? Śmiem twierdzić, że nie. Modele tych firm znalazły się nawet na liście pralek z wymiennymi łożyskami. Nie mają więc klejonych zbiorników.

  Za ich niższą wagę odpowiadają zapewne autorskie rozwiązania. Być może lżejsze silniki, bardziej kompaktowa elektronika wewnątrz, a może coś innego lub nagromadzenie kilku różnych cech?

  No i nie bierz wszystkiego tak dosłownie. Bardzo ciężka pralka może mieć po prostu cholernie ciężki odważnik, a kluczowe komponenty wykonane z tworzywa. Producenci mają szerokie pole manewru w manipulowaniu wagą urządzenia. Jeżeli tego się samemu nie rozkręci, to rozkład ciężaru i jakość wykonania poszczególnych części pozostaną tajemnicą.

  Jest jeszcze coś, a mianowicie ryzyko przemieszania się urządzenia, szczególnie przy wirowaniu na wysokich obrotach. Zbyt lekka pralka jest na to bardziej narażona. Może zmienić swoją pozycję, a przy okazji bardziej hałasować (gdy jej nóżki odbijają się od posadzki). Ale to tylko jedna z możliwych przyczyn, bo wszystkie opisałem w artykule o tym, dlaczego pralka skacze przy wirowaniu. Polecam lekturę, bo taka wiedza jest przydatna.

  W każdym razie, gdy jakaś pralka wpadnie Ci w oko, ale jej waga wyda Ci się niska, to porównaj ją ze średnimi wartościami, które wyliczyłem. Następnie poszperaj w internecie, a nawet zapytaj samego producenta, z jakich materiałów wykonał poszczególne elementy. No i nie zapomnij także zajrzeć do artykułu o budowie pralek. Dokładnie omówiłem w nim znaczenie kluczowych cech konstrukcyjnych. Wtedy rozsądnie ocenisz jakość konstrukcji sprzętu do prania.

  Dlaczego pralki ładowane od góry są lżejsze?

  Ponieważ są zupełnie inaczej skonstruowane. Pomijając aspekt gabarytów i innego kształtu, kluczowe jest działanie bębna. W „topach” jest on montowany pionowo i inaczej łożyskowany. Wymusza to większe zapotrzebowanie na wodę w celu równomiernego namaczania pranych ubrań.

  Takie konstrukcje nie muszą być wyjściowo bardzo ciężkie, aby podczas prania, szczególnie wirowania, stabilnie spoczywały w łazience czy domowej pralni. Ich bębny w większym stopniu napełniają się wodą, więc sprzęt podczas pracy staje się cięższy.

  No tak, bo odpowiedź na pytanie, ile waży pralka, może być różna. Do tej pory analizowałem to zagadnienie w logiczny sposób, biorąc pod uwagę ciężar netto w spoczynku. Ale gdy pralka rozpoczyna swoją pracę, jej bęben napełnia się wodą, przez co urządzenie staje się dużo cięższe. Nie wspominając o brudnych ciuchach, które woda z detergentem pierze.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, ile ważą średnio różne warianty i rodzaje pralek, ale przede wszystkim, jakie ma to znaczenie.

  Jeżeli zajrzałeś tu głównie pod kątem transportu czy przenoszenia pralki, to pamiętaj przy tym o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Zachowaj więc śruby montażowe, które unieruchamiają bęben. Koniecznie trzeba je ponownie zamontować, gdy urządzenie do prania ma przebyć większą odległość.

  No cóż, przy wnoszeniu takiego ciężaru raczej nie obejdzie się bez czyjejś pomocy. Zaopatrz się więc w jakiś podarunek dla pomocnej duszy. A jeżeli właśnie zamawiasz pralkę, to nie żałuj dodatkowej opłaty za wniesienie jej, bo te urządzenie są po prostu ciężkie.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  10 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Rysiek
  3 lat temu

  Dziękuję serdecznie za ciekawy opis, szkoda tylko że wcześniej nie wpadłem na pomysł by przeczytać ten treściwy artykuł. Właśnie dzisiaj pojechałem po odbiór Miele, mi i kumplowi dosłownie ręcę opadły gdy mieliśmy to wnieść do wana z garażu sprzedającego, a już nie wspomnę o wniesieniu na 2 piętro po wąskich i stromych schodach, kumpel pochodzi z Kongo, chłop jak dąb ale dosłownie zbladł, ja zzieleniałem i gwiazki przed oczami. Znalazłem wagę w instrukcji 93kg.. w życiu za żadne skarby przy kolejnej przeprowadzce nie ruszę już tej pralki, choćbym miał ją zostawić za darmo a nawet i jeszcze dopłacić.

  Pablo
  3 lat temu

  Jestem pod wrazeniem artykulu. Szukalem zwyklego info n.t. wagi a trafilem na tak obszerne i wyczerpujące opracowanie. Dosyć niespotykane w dzisiejszym internecie. Dobra robota !

  Chris
  3 lat temu

  Zastanawia mnie ile wazy sam motor w pralce AEG, ładowanej od góry , o ładowności 7 kg i ile waza balasty stabilizujące? – Chce wysłać pralkę do Kanady.

  Chris
  3 lat temu

  Chce pralkę przetransportować samolotem do Kanady. (Takich pralek nie ma na amerykańskim rynku). Żaden producent nie chce odpowiedzieć na to pytanie. A waga jest ważna, bo albo zapłacę za przewóz 250 dolarów, albo 1300.- Jeszcze pozostaje kwestia wagi balastu , czy obciążników bębna. Nie widze specjalnie powodu , dla którego oprócz silnika miałbym ten cały złom ciągnąc przez ocean.

  Chris
  3 lat temu

  Zastanawia mnie ile wazy.

  Grzegorz
  4 lat temu

  Witam,
  Chcę kupić zestaw pralka + suszarka. Myślę o AEG jako producencie pozycjonowanym wyżej niż Electrolux. Pralki AEG są cięższe od konkurencji i tu pytanie: czy są lepiej wykonane i warto wybrać pralkę /suszarkę AEG?