W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile waży zmywarka? Waga zmywarek 45 i 60 cm

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zmywarki, jak to sprzęt dużego AGD, trochę ważą. Ile dokładnie? O tym w poniższym artykule. Przeanalizowałem wagę dziesiątek zmywarek 45 i 60 cm, aby podać Ci aktualne i wiarygodne informacje na ten temat.

Ile waży zmywarka? Waga zmywarek 45 i 60 cm

Spis treści:

  Ile waży zmywarka 45 cm?

  Waga zmywarek o szerokości 45 cm wynosi:

  • Średnia waga – 41 kg.
  • Minimalna waga – 36,5 – 37 kg.
  • Maksymalna waga – 45 kg.

  Warto znać ciężar zmywarki, szczególnie kiedy po zakupie decydujesz się na jej samodzielne wniesienie do domu lub mieszkania. Taka wiedza przyda Ci się także, jeśli zlecasz transport firmie kurierskiej.

  Pamiętaj, że sporo zależy od konkretnego modelu zmywarki, dlatego powyższe wartości mogą być nieco przybliżone.

  Na rynku pojawiają się także sprzęty o nieco innej wadze. Te podane przeze mnie nie są więc jedyne, jakie spotkasz wśród różnych marek.

  Duża część urządzeń oferowanych obecnie przez producentów waży najczęściej ok. 41 kg. Dotyczy to oczywiście zmywarki o szerokości 45 cm. W sklepach znajdują się także i lżejsze modele, których ciężar waha się między 36,5 a 37 kg.

  Waga zmywarki w przypadku nieco potężniejszych sprzętów maksymalnie wynosi ok. 45 kg.

  Dotyczy to najlepszych zmywarek wolnostojących 45 cm. W większości przypadków są cięższe niż modele przeznaczonych do zabudowy. Wszystko przez zastosowanie podwójnej obudowy oraz znajdującej się w środku izolacji.

  Szacuje się, że polecane zmywarki do zabudowy 45 cm są lżejsze od tradycyjnych o ok. 1,5 kg.

  Ciężar urządzenia do zabudowy 45 cm wygląda następująco:

  • Średnia waga – 39,5 kg.
  • Minimalna waga – 35 – 35,5 kg.
  • Maksymalna waga – 43,5 kg.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Ile waży zmywarka 60 cm?

  Waga zmywarek o szerokości 60 cm wynosi:

  • Średnia waga – 45 kg.
  • Minimalna waga – 31 kg.
  • Maksymalna waga – 55 kg.

  Okazuje się, że maksymalna waga najlepszych zmywarek wolnostojących o szerokości 60 cm zazwyczaj nie przekracza 55 kg.

  Najmniejszy ciężar urządzenia w takim rozmiarze wynosi zaledwie 31 kg i dotyczy modeli marki Bosch. Mimo wszystko to waga wynosząca ok. 45 kg jest najczęściej spotykaną na rynku wśród zmywarek o tradycyjnej szerokości.

  Chcąc obliczyć ciężar dobrych zmywarek 60 cm przeznaczonych do zabudowy, ponownie musisz odjąć ok. 1,5 kg.

  Wiedz, że zdarzają się też sytuacje, kiedy waga urządzeń we wszystkich przypadkach jest zawyżona. Nie daj się wprowadzić w błąd, gdy wartość ta będzie podawana brutto. Często robią tak sami producenci lub elektromarkety, gdzie za ciężar urządzenia przyjmuje się wagę wraz z opakowaniem.

  Duże kartony nierzadko ważą kilka kilogramów, najczęściej między 3 a 4 kg. Odejmij wówczas masę tekturowego opakowania, a dowiesz się, ile waży sama zmywarka 60 cm lub 45 cm.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Co wpływa na wagę zmywarki?

  O ciężarze zmywarki decyduje wiele czynników. Oczywiście nie wszystkie są najważniejsze, ale mają istotne znaczenie.

  Jeden z nich to elementy umieszczone wewnątrz urządzenia, w tym pompa obiegowa i inne części umożliwiające zmywarkę pracę. Korpus urządzenia oraz wszystkie kosze i wiatraki najczęściej ważą od 7 do 10 kg. Najcięższa jest zawsze paleta, jej ciężar to ok. 8 – 12 kg. Jeśli do tego dołożysz jeszcze drzwi, to otrzymasz kolejne 3 lub nawet 4 kg.

  Po zliczeniu wszystkich wartości otrzymasz wynik 25 kg. Co w takim razie z 55 kg, czyli wagą, którą może mieć najcięższy na rynku sprzęt? Skąd biorą się pozostałe 30 kg? Otóż mieszczą się w samej zmywarce.

  Masa wszystkich części, jaką wyżej podałem, nie byłaby w stanie zapewnić stabilności urządzeniu. Producenci z tego względu decydują się na przeciwwagi. Kiedy korpus zmywarki do zabudowy lub wolnostojącej ma większą masę, wówczas i przeciwwaga jest cięższa.

  Wtedy dochodzi jeszcze wielkość całej komory, w której myją się naczynia. Jedynym rozwiązaniem jest pomniejszenie siły odśrodkowej i większa przeciwwaga. Dzięki temu nie wyjmiesz ze zmywarki potłuczonych szklanek oraz talerzy.

  Na wagę sprzętu czasami wpływa również turbosuszarka lub jej ewentualny brak. Nie bez znaczenia jest także obecność paneli dotykowych czy wymiennika ciepła.

  Jak się okazało, fundamentalne znaczenie mają siłą rzeczy wymiary zmywarki. To one w największym stopniu determinują różnicę w ciężarze pomiędzy modeli 45 a 60 cm.

  Na rynku znajdziesz także małe zmywarki kompaktowe, które są niższe od standardowych. Mają również wyraźnie mniejszą wagę, a duża część takiego sprzętu nadaje się do umieszczenia na kuchennym blacie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments