W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile wlać wody do dzbanka filtrującego? Jak go używać?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Aby dobrze wykorzystać swój dzbanek filtrujący, musisz wiedzieć, ile wlać do niego wody i w jaki sposób. Dokładnie opisałem to w poniższym poradniku. Nie zabrakło w nim także dodatkowych porad o tym, jak używać dzbanka filtrującego.

Ile wlać wody do dzbanka filtrującego? Jak go używać?

Spis treści:

    Ile wlać wody do dzbanka filtrującego?

    To w dużej mierze zależy od jego pojemności. Ogólna zasada mówi, aby wlewać tyle wody, ile zmieści się w dolnej komorze, już po przefiltrowaniu. Postaraj się napełnić górną część do pełna lub prawie pełna i zaczekaj, aż spłynie w dół.

    Wtedy zobaczysz, czy wody jest wystarczająco dużo (zwykle tak). Producenci często podają konkretne wartości w instrukcji bądź na opakowaniu dzbanka filtrującego.

    Jeśli masz model o pojemności 3,5 litra, pomieści mniej więcej 2 litry przefiltrowanej wody. Im mniejszy dzbanek, tym mniejsza będzie ta wartość. Na przykład 2,4-litrowy umożliwia Ci przefiltrowanie ok. 1,2 litra wody, a więc połowę jego całkowitej wielkości.

    Staraj się nie przesadzać podczas napełniania dzbanka. Gdy dolna komora się już napełni, część nadmiarowej wody pozostanie w tej górnej. Zostanie przefiltrowana dopiero w momencie, gdy będzie mogła swobodnie spłynąć w dół.

    Niemniej to będzie trudne. Musisz opróżnić dolną komorę, przelewając jej zawartość do szklanki. Przy okazji trafi do niej jakaś część wody nieprzefiltrowanej.

    Ranking dzbanków filtrujących – zwycięzca

    BRITA Marella XL

    Jak wlewać wodę do dzbanka filtrującego?

    Podstaw dzbanek pod kuchenną baterię i odkręć wodę. Pamiętaj, powinna być zimna. Ustaw strumień na średni poziom, nie za słaby i nie za mocny. Poczekaj, aż górna komora się napełni i odstaw dzbanek, aby woda przepłynęła przez filtr do dolnej części.

    Na pokrywie zauważysz duży otwór. Służy do wygodnego wlewania wody, więc nie musisz jej zdejmować. Najlepsze dzbanki filtrujące oferują dodatkowe udogodnienia, takie jak uchylna klapka. Tym samym nie musisz się martwić, że napełnianie go okaże się uciążliwe i mało wygodne.

    Zastanawiasz się, dlaczego nie należy wlewać ciepłej wody? Istnieje ryzyko, że znajdą się w niej trudne do przefiltrowania bakterie.

    Podczas napełniania dzbanka unikaj odkręcania bardzo mocnego strumienia, zwłaszcza na maksimum. Twój dzbanek nie przefiltruje tak szybko wody. W dodatku prawdopodobnie rozpryskasz ją na boki, a to marnotrawstwo. Dodajesz sobie też dodatkową czynność do zrobienia, czyli wytarcie zlewozmywaka, blatu i samego dzbanka.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Jak korzystać z dzbanka filtrującego – wskazówki

    Używanie dzbanka filtrującego wcale nie jest skomplikowane. Już na samym początku przekonasz się, że to proste.

    Aby mieć pewność, że robisz wszystko, jak należy, zapoznaj się z poniższym zbiorem wskazówek:

    1. Kiedy napełnisz górną komorę wodą z kranu, odstaw na chwilę dzbanek filtrujący. Daj wodzie czas, aby przepłynęła przez filtr. Kiedy spłynie do dolnej komory, jest gotowa do wypicia czy też wlania do czajnika bądź garnka.
    2. Wyrób sobie nawyk napełniania dzbanka od razu, kiedy go opróżnisz. Wówczas nie będziesz czekać na przefiltrowanie wody w momencie, gdy zachce Ci się pić. Pamiętaj przy tym, że taka oczyszczona woda może stać w dzbanku do 12 godzin.
    3. Pełny dzbanek filtrujący ustaw w zacienionym miejscu. Dobrze sprawdzi się też lodówka, wtedy przyjemnie chłodną wodę masz na wyciągnięcie ręki. Uważaj głównie na to, żeby dzbanek nie stał w pełnym słońcu, bo to sprzyja namnażaniu mikroorganizmów, a nawet rozwojowi glonów.
    4. Nowy filtr przed założeniem zwykle trzeba przez chwilę namoczyć w wodzie. Później musi przefiltrować dwie partie cieczy (nie nadają się one do picia). Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do podlania kwiatków lub wlania do misek zwierząt.
    5. Przefiltrowaną wodę wykorzystasz do picia, zagotowania na kawę czy herbatę, jak również do przyrządzania potraw. Z powodzeniem sprawdzi się też np. do mycia twarzy i włosów. Szybko zauważysz, że Twoja skóra wygląda lepiej (zwłaszcza gdy bardzo twarda woda jej nie służy).
    6. Nigdy nie pomijaj etapu moczenia nowego wkładu i wstępnego filtrowania. W ten sposób usuwasz drobinki zanieczyszczeń z węglowej części. Dodatkowo aktywujesz żywicę jonowymienną, dzięki czemu filtr działa dokładnie tak, jak powinien.
    7. Większość producentów radzi, aby wkład był przez cały czas zanurzony w wodzie. To gwarantuje prawidłowe działanie dzbanka filtrującego. Niemniej nic się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu o tym zapomnisz lub świadomie tego nie zrobisz. Dotyczy to np. dłuższej nieobecności w domu w związku z wakacyjnym wyjazdem.

    Oprócz tego dowiedz się, jak czyścić dzbanek filtrujący. Dzięki temu zagwarantuje Ci nieskazitelnie czystą wodę.

    Oceń publikację
    [Głosy: 8 Średnia: 4.3]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments