W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile wody zużywa zmywarka? Czy pobiera mniej niż mycie ręczne?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy pobór wody przez zmywarkę zwiastuje wzrost rachunków? A może jest dużo oszczędniejsze niż mycie ręczne? W tym poradniku rozstrzygnę to, ile wody zużywają zmywarki kompaktowe, 45 cm i 60 cm. Porównam to także z poborem wody w trakcie mycia ręcznego.

Ile wody zużywa zmywarka? Czy pobiera mniej niż mycie ręczne?

Spis treści:

  Aby zdecydować, czy bardziej opłacalne jest zmywanie ręczne, czy wykorzystanie zmywarki, warto najpierw sprawdzić zużycie wody w różnych sprzętach. W tym celu podzieliłem je na dwie kategorie, w zależności od ich rozmiaru.

  Zużycie wody przez zmywarkę 45 cm

  Zmywarki o szerokości do 45 cm to dobre rozwiązania do małych pomieszczeń i dla osób mieszkających samotnie. W porównaniu do standardowych modeli mniejszy jest nie tylko ich rozmiar, ale także pobór wody czy energii. W tej części przyjrzę się, jak to wygląda w praktyce.

  Ile litrów wody zużywa zmywarka 45 cm i w jaki sposób się to liczy? Parametr ten jest zwykle podany przez producenta na etykiecie, w specyfikacji bądź karcie produktu.

  Wskazany w ten sposób pobór wody dotyczy zazwyczaj jednego cyklu zmywania. Istotną kwestią jest, do jakiego programu odnosi się ta wartość. Niektórzy producenci podają zużycie przy standardowym zmywaniu, a inni przy trybie Eco – a wtedy różnica jest bardzo widoczna. Dane z etykiet dotyczy właśnie cyklu Eco.

  Ile wody zużywa zmywarka o szerokości 45 cm podczas jednego cyklu pracy? Wartość tę można uśrednić, a wtedy wychodzi ok. 9 l. Jedne modele pobierają mniej wody, na przykład niektóre zmywarki Bosch, a inne więcej (jak niektóre modele zmywarek Samsung).

  Zakres poboru wody przez zmywarkę 45 cm to zwykle między 8,5 l a 9,5 l w ciągu jednego cyklu. Zdarzają się także modele o znacznie mniejszym zużyciu, nawet 7 l.

  Zobacz polecane modele tego typu:

  Zużycie wody przez zmywarkę 60 cm

  Ile wody zużywa zmywarka o nieco większych gabarytach? Różnice nie są olbrzymie, w perspektywie rocznej dają większe wydatki, ale nie są to ogromne sumy.

  Duża, standardowa zmywarka 60 cm przeznaczona dla całej rodziny pobiera średnio od ok. 9,5 l (na przykład sprzęty Siemens) na cykl do 11 l (przykładem są niektóre zmywarki AEG). Czasem zdarzają się także modele oszczędniejsze, choć niektóre mogą pobierać nawet 13 l. Średnio jednak wartość ta utrzymuje się na poziomie 10 l.

  Jak widzisz, wciąż nie są to duże wartości. Nie generują znacznych kosztów eksploatacji sprzętu. Nawet jeśli Twoja zmywarka pobiera 13 l wody w ekonomicznym cyklu, wciąż jest lepszym rozwiązaniem niż ręczne mycie naczyń. Dlaczego? O tym w następnym punkcie tego poradnika.

  Zobacz polecane modele tego typu:

  Zużycie wody przez zmywarkę a podczas zmywania ręcznego 

  Jeśli chcesz się przekonać, czy na pewno zmywarka jest ekonomicznym rozwiązaniem, niezbędne będą odpowiednie obliczenia. Zacznę od przeanalizowania pracy zmywarki.

  Wiadomo już, ile zmywarka pobiera wody. Niezależnie od jej rozmiaru mogę bezpiecznie założyć, że jest to średnio 9 – 10 l na cykl. W tym czasie możliwe jest umycie kilkunastu kompletów naczyń, w przypadku dużych sprzętów np. 12 (choć niektóre mieszczą nawet 14 – 15 kompletów).

  Podczas jednego cyklu zmywarka jest w pełni załadowana (zazwyczaj). Dla porównania uznam więc, że taką samą ilość naczyń chcę umyć ręcznie. 12 kompletów talerzy i sztućców nie brzmi zachęcająco, ale czego się nie robi, aby raz na zawsze dowiedzieć się, czy zmywarka oszczędza wodę.

  Aby umyć ręcznie taką samą ilość naczyń jak w zmywarce, potrzeba dużo wody. Trudno jednoznacznie określić, ile płynu jest niezbędne, ale średnio można przyjąć, że ok. 20 l ciepłej wody do zmywania i ok. 20 l zimnej do płukania, czyli razem jakieś 40 l.

  Koszt wody różni się w zależności od miasta, ale przyjmę wartości z większych miejscowości, czyli ok. 12 zł za 1 m3. Oznacza to, że za jeden cykl zmywarki zapłacisz ok. 12 gr (0,01 m3 x 12 zł). Za umycie ręczne tej samej ilości naczyń zapłacisz już ok. 48 gr (0,04 m3 x 12 zł). Niezależnie od ceny wody w danym mieście różnica wciąż będzie znacząca.

  Przy takich kosztach w skali rocznej wygląda to mniej więcej tak:

  • Zmywarka – w ciągu miesiąca, zakładając, że zmywa raz dziennie, za pobór wody trzeba zapłacić średnio 3,6 zł (30 x 12 gr). W skali roku jest to więc koszt 43,2 zł (12 x 3,6 zł).
  • Mycie ręczne – zmywając codziennie taką samą ilość jak w zmywarce, zapłacisz za miesiąc 14,4 zł (30 x 48 gr). Za rok jest więc już 172,8 zł (12 x 14,4 zł).

  Obliczenia te dotyczą jedynie poboru wody, ale trzeba do tego dodać również inne koszty, na przykład podgrzania płynu. A przede wszystkim tego, ile prądu zużywa zmywarka. Można jednak śmiało założyć, że nie będą to duże wartości. Nowoczesne sprzęty są energooszczędne.

  W tym artykule skupiam się jednak przede wszystkim na kosztach poboru wody. Do ogólnych kosztów można też doliczyć detergenty.

  Wspomnę również, że istotne jest nie tylko to, ile zmywarka pobiera wody, ale też jak często.

  Pełne załadowanie komory zwykle zajmuje 1 – 2 dni. Zmywarka pracuje więc średnio raz dziennie. Ręcznie naczynia myjesz kilka razy w ciągu dnia, w zależności od potrzeb. Oczywiście nie zmywasz za każdym razem pełnych 13 kompletów naczyń, zużywając 40 litrów, ale wciąż myjesz dużo. Zmywarka wydaje się więc oszczędniejszych rozwiązaniem.

  Zmywarki bardzo często są wyposażane w dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej mają zmniejszyć ich pobór wody. Popularną opcją jest czujnik zabrudzenia i zapełnienie komory. Dostosowuje ilość płynu do aktualnych potrzeb. Możliwość zmywania z połową załadunku czy oszczędniejsze podgrzewanie wody to także częste funkcje.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Sposób na oszczędniejsze mycie ręczne

  Aby mój poradnik był miarodajny i obiektywny, wspomnę o pewnej technice manualnego mycia brudnych naczyń.

  Polega na wlewaniu wody do 2 miednic: na brudne naczynia i na płukanie ich.

  To duża oszczędność w porównaniu do mycia pod ciągle lecącą wodą.

  Ale czy bardziej ekonomiczna od zmywarki? Nie. Dlaczego? Przez pojemność automatycznych urządzeń.

  Wyobraź sobie mycie w miednicach ponad 10 kompletów naczyń. Nie umyjesz wszystkich w tej samej wodzie. W końcu stanie się zbyt brudna (zależnie od ilości i rodzaju zabrudzeń). W efekcie czeka Cię zapewne kilka zmian wody. Z pewnością jej całkowity pobór przekroczy 10 – 11 l.

  Niemniej to i tak ekonomiczny sposób, jeśli jednak nie zdecydujesz się na zmywarkę.

  A co z poborem wody przez kompaktowe zmywarki?

  Na rynku spotkasz także małe zmywarki kompaktowe. Dostępne są zarówno w wersji do zabudowy, jak i wolnostojącej (tych drugich jest więcej). Stanowią niszę, choć wciąż niektórzy ich poszukują.

  Mieszczą zazwyczaj 6 kompletów (niektóre nawet 8). Mini zmywarki pobierają średnio od 6,5 do 8 l. Wychodzi więc na to, że niektóre zużywają zaledwie litr wody na jeden komplet naczyń! Świetny rezultat, szczególnie na tle ręcznego mycia.

  Podsumowanie

  Zarówno zmywarki 45 cm, jak i 60 cm pobierają średnio 9 – 10 l wody podczas jednego cyklu zmywania. To zdecydowanie mniej niż w przypadku mycia ręcznego. Ono zużywa kilkadziesiąt litrów, czasem nawet ponad 30 – 40 l. Szczególnie, jeśli zestawimy ilość naczyń, które mieszczą w sobie zmywarki.

  Oceń publikację
  [Głosy: 10 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments