W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

iRobot Roomba 976 | Test, Opinia | Czy warto?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  26

Test i subiektywna opinia o robocie sprzątającym iRobot Roomba 976 pomogą Ci podjąć decyzję, czy warto kupić ten sprzęt. Mówimy o odkurzaczu automatycznym klasy premium, więc tym bardziej wypada się dowiedzieć, co to cudeńko potrafi!

Test robota sprzątającego iRobot Roomba 976

Spis treści:

  iRobot Roomba 976 to aktualnie najnowszy robot odkurzający tego producenta. Miałem to szczęście, że udało mi się go szybko dostać do testów.

  W poniższym materiale dokładnie sprawdzę wszystkie jego cechy. Przetestuję Roombę 976 na zaśmieconych dywanach, dywanie pełnym kociej sierści oraz podłogach twardych. Nie omieszkam opisać algorytmu sprzątającego, skuteczności czujników, dedykowanej aplikacji i całej reszty istotnych cech.

  Po przeczytaniu tak obszernego testu upewnisz się, czy jest to robot dla Ciebie. Ja z kolei zadecyduję, czy znajdzie się w rankingu robotów sprzątających.

  Zobacz testy największych konkurentów tego robota:

  iRobot Roomba 976 – Z czym mamy do czynienia?

  Wspominałem już, że to robot sprzątający najwyższej klasy, ale właściwie dlaczego? Ano dlatego, że przejawia wiele cech znanych z jeszcze droższych modeli iRobot. Producent obiecuje wydajne odkurzanie na różnych powierzchniach i zaawansowany algorytm sprzątający.

  Poniżej krótki opis głównych mechanizmów i funkcjonalności:

  • iRobot chwali się 3-stopniowym systemem sprzątania AeroForce z 2 gumowymi szczotkami głównymi, szczotką boczną do sprzątania przy krawędziach, a także wydajnym silnikiem. Są to jednak ogólniki, bo brakuje informacji o dokładnym ciśnieniu roboczym (upraszczając: wartości, która determinuje siłę ssącą). Mimo wszystko mechanizm składający się z 2 gumowych i dość pokaźnych szczotek zwiastuje spory potencjał. Szczotka boczna jest natomiast jedna.
  • Producent obiecuje znakomite zbieranie sierści zwierząt. Ciekawe, co na to sierść kota perskiego, która spoczywa na jednym z moich dywanów? Przekonamy się.
  • Nawigacja iAdapt 2.0 z wizualizacją przestrzeni zwiastuje wyznaczanie optymalnych tras. Robot powinien sobie poradzić w gęsto umeblowanych pomieszczeniach – niczego nie pomijając. Nie omieszkam tego sprawdzić!
  • Oprócz skanowania pomieszczenia wbudowaną kamerką (która skanuje punkty orientacyjne pomieszczenia – co ważne nie nagrywa wideo) Roomba 976 oferuje tryb sprzątania miejscowego (SPOT). Przełącza się wtedy na intensywne sprzątanie miejscowe.
  • Zastosowany wydajny filtr AeroForce przechwytuje 99% alergenów, pyłków i cząstek o wielkości do 10 mikronów.
  • Pojemnik na brud ma 0,6 l pojemności. To bardzo dobra wartość. A to nie koniec pozytywów. Roomba 976 ma wskaźnik zapełnienia pojemnika. Kończy pracę, gdy jest on maksymalnie wypakowany zebranymi zabrudzeniami (swoją drogą – w aplikacji można to odznaczyć; wtedy dokończy cykl, nie zważając na stan zapełnienia).
  • Jest lubiana przeze mnie technologia Dirt Direct. Robot wykrywa większe skupiska brudu i bardziej skupia się na takim obszarze. Dzięki temu nie zapomni o żadnym kłębku kurzu. Dodatkowo ma odpowiednią kontrolkę (ikonka lupki), która informuje użytkownika o tym, że robot natrafił na bardziej zabrudzony obszar.
  • iRobot Roomba 976 wznawia swoją pracę po ładowaniu w stacji dokującej. Wraca w miejsce, w którym skończył odkurzanie. Producent sprytnie nazywa to nieograniczonym czasem pracy. No cóż, teoretycznie tak jest, choć brakuje informacji o czasie pracy po pełnym ładowania (a samo ładowanie trwa 3 godziny, dobry wynik jak na odkurzacz bezprzewodowy).
  • Sporo funkcji oferuje aplikacja mobilna iRobot HOME. Harmonogram odkurzania, raporty po zakończonej pracy (z czasem pracy, mapką wysprzątanego obszaru), zdalna kontrola – dużo przydatnych opcji.
  • Co do gabarytów: średnica wynosi 35 cm, a wysokość 9,1 cm. Ten drugi parametr mógłby być nieco korzystniejszy, ale Roomba 976 i tak wjedzie pod większość mebli.

  Tak na pierwszy rzut oka… niczego tu właściwie nie brakuje. Przed testem miałem więc duże oczekiwania co do mechanizmu sprzątającego, nawigowania po pomieszczeniach i ogólnej funkcjonalności. Trudno, żeby było inaczej – iRobot Roomba 976 swoje kosztuje.

  Po omówieniu wyposażenia sprawdzimy wspólnie, czy producent spełnia te wszystkie obietnice.

  iRobot Roomba 976 – Wyposażenie i budowa

  Już po wyjęciu pudełka z kartonu pierwszy pozytyw – pudełko jest świetnie wykonane i sporych rozmiarów. Niby szczegół, a jednak pokazuje, że produkt jest klasowy.

  Uwierz mi, niektóre roboty, z którymi miałem styczność, były spakowane w byle co. A właściwie ciasno upchane z innymi elementami w pudełku lichej jakości. Tutaj wszystko zostało ładnie poukładane w trwałym opakowaniu. To mniejsze ryzyko uszkodzeń w trakcie transportu.

  Przechodząc do wyposażenia… robot, stacja dokująca, kabel stacji dokującej, instrukcja obsługi (również w naszym języku), karta gwarancyjna. To właściwie tyle.

  iRobot Roomba 976 wyposażenie z zestawu

  Zwróć uwagę, że stacja dokująca jest malutka. Dzięki temu łatwo ją ulokować. Mechanizm umieszczania robota na niej jest dobrze przemyślany, nie sprawia to trudności.

  Widok z góry pokazuje kilka przycisków: na środku CLEAN (start sprzątania), po lewej DOCK (powrót robota do stacji w trakcie sprzątania), a po prawej SPOT (tryb sprzątania miejscowego). Pod nimi znajduje się subtelne wgłębienie z kamerką od nawigowania, którą producent ukrył za przeźroczystym tworzywem.

  Gdy robot sprząta, na panelu mogą ukazywać się różne kontrolki (zależnie od sytuacji). Łącznie jest ich 5. Od lewej: Wi-Fi, rozwiązywanie problemów, kontrolka akumulatora, zapełnienia zbiornika oraz Dirt Direct.

  Cały ten panel został estetycznie wykonany. Nie zaburza ogólnego designu, który bardzo przypadł mi do gustu. To zresztą niuans, bo ważniejsze jest to, że całość sprawia wrażenie niesamowicie solidnej konstrukcji. Roomba 976 waży 3,9 kg. Od razu czuć, że jest to starannie wykonane urządzenie, które powinno być trwałe.

  Spójrzmy teraz, co znajduje się od spodu, bo kryją się tam ciekawe elementy.

  iRobot Roomba 976 widok od spodu

  Co zwróciło moją uwagę? Przede wszystkim świetnie amortyzowane kółka o sporej średnicy. Właśnie one tłumaczą wysokość na poziomie 9,1 cm. Z drugiej strony poradzą sobie z wjeżdżaniem na dywany różnego typu i pokonywaniem progów. Przynajmniej w teorii, bo pokaże to dopiero mój test Roomby 976.

  Na samym środku znalazł się mechanizm z 2 gumowymi szczotkami. Pod nimi bardzo pojemny zbiornik. Na samej górze obrotowe koło przednie, po lewej od niego wymiatająca szczotka boczna, a po prawej czujnik powierzchni. Wokół znajduje się aż 6 czujników wysokości.

  Okazuje się, że prawie wszystko można stosunkowo łatwo zdemontować. Szczotkę boczną odkręcisz śrubokrętem lub monetą. Główne szczotki zabezpiecza pokrywa na zatrzaski, więc wyjmiesz je bez narzędzi. Mechanizm odłączania pojemnika równie prosty w obsłudze. Ręcznie możesz także zdjąć przednie koło obrotowe.

  Wyjąłem gumowe szczotki, aby przyjrzeć się im bliżej. Zostały poprawnie wykonane ze specjalnie profilowanej gumy i łatwo się je demontuje oraz montuje.

  iRobot Roomba 976 dwie gumowe szczotki po demontażu

  Uwagę skupiłem także na pojemniku na brud. Skrywa w sobie filtr, otwieraną pokrywę oraz czujniki zapełnienia, a raczej ich szczeliny.

  iRobot Roomba 976 pojemnik na śmieci

  Podsumowując tę część testu Roomby 976, całość jest świetnie wykonana, wzbogacona o praktyczne rozwiązania i pewne mechanizmy. Robot jest do tego ładny, przynajmniej jak na mój gust.

  Czy do czegoś się przyczepię? O gabarytach sprzętu już wspominałem.

  Nie ma też Wirtualnej ściany, która potrafi wiązką podczerwieni odgrodzić dany obszar od trasy robota. Da się ją jednak dokupić.

  Skoro już dobrze znasz wyposażenie oraz budowę tego odkurzacza automatycznego, to przejdźmy do części z praktycznymi testami odkurzania!

  iRobot Roomba 976 – Test odkurzania dywanu

  Na pierwszy ogień poszedł pokój, w którym znajduje się dywan pokaźnych rozmiarów. Jak to przed testem – był mocno zabrudzony.

  zaśmiecony dywan przed testem robota iRobot Roomba 976

  W okamgnieniu sparowałem odkurzacz ze smartfonem (wcześniej ściągając aplikację iRobot HOME) i uruchomiłem. Efekt? iRobot Roomba 976 odkurzał długo i dokładnie, nie mając kompletnie żadnych problemów z częstym wjeżdżaniem na dywan.

  iRobot Roomba 976 odkurza dywan w pokoju

  Po odkurzaniu dywan był w niemal idealnym stanie, co przekonało mnie, że siła ssąca (mimo że producent nie podaje jej wartości w specyfikacji) jest bardzo efektywna. Zupełnie nie czułem potrzeby ponownego uruchamiania robota w tym pokoju. iRobot Roomba 976 znakomicie odkurza dywany tego typu.

  Stan zapełnienia pojemnika również sporo w tej kwestii mówi.

  pojemnik pełny brudu po teście robota iRobot Roomba 976

  Dodatkowo nagrałem krótki filmik, który pokazuje, jak sprawnie Roomba 976 wjeżdża na dywany i jak się porusza. Dzięki temu ocenisz także poziom hałasu. Dla mnie było znośnie, poza tym w przypadku odkurzania dywanu Roomba 976 pracuje zdecydowanie ciszej.

   

  Pierwszy przejazd w moim domostwie udowodnił klasę robota sprzątającego w jego nadrzędnym zadaniu – skutecznym odkurzaniu.

  Jest za to czujnik delikatnego dojeżdżania, czujniki wysokości oraz specjalnie wykonany i amortyzowany przód. W efekcie Roomba 976 nie wjeżdża w przeszkody z wielkim impetem. Jest to bardziej subtelne dojeżdżanie do nich, co było zresztą widać na filmiku. Nie ma raczej szans na uszkodzenie jakiegoś mebla, aczkolwiek przewrócenie czegoś wysokiego i lekkiego jest jak najbardziej możliwe.

  Ciekawa rzecz dzieje się w momencie, gdy Roomba trafia na kable. Stara się z nich wydostać aż do skutku. Inne roboty często w ogóle nie kwalifikują okablowania jako przeszkody, wciągając je lub przerywając swoją pracę. Wyjątkiem są modele bez szczotek (a z wąską ssawką), ale one z kolei słabo odkurzają.

  Na koniec tej części testu wrócę do pozytywów, bo od razu wspomnę o jeszcze jednym. Otóż Roomba 976 w znakomity sposób wraca do swojej stacji ładującej. Mimo że jest bardzo mała i lekka, wcale nie musi być dosunięta do ściany (choć producent to zaleca), aby robot na nią wjechał.

  iRobot Roomba 976 – Test odkurzania sierści kota

  Przed Roombą 976 postawiłem jeszcze trudniejsze zadanie. Wybrałem się z robotem sprzątającym do pomieszczenia, po którym na co dzień chadza sobie kot perski. A jeżeli kot perski, to masa sierści.

  dywan, na którym pełno sierści kota przed testem iRobot Roomba 976

  dywan z sierścią kota przed testem iRobot Roomba 976

  iRobot Roomba 976 stosunkowo długo jeździł po pomieszczeniu i starał się wysprzątać każdy zakamarek. Jak mu poszło z sierścią? Jak na odkurzacz automatyczny… świetnie!

  Jedynie krawędzie dywanu, które właściwie najmocniej trzymają wlepione kłębki sierści, wymagały drobnych poprawek. Centralna część została bardzo skutecznie oczyszczona.

  iRobot Roomba 976 odkurza dywan z kociej sierści

  Podczas tego testu odkurzania rzuciło mi się jeszcze jedno w oczy. Uaktywniła się technologia Dirt Direct. Robot wykrywał większe skupiska śmieci (w tym przypadku były to np. kłębki niedaleko stołu oraz pod nim) i szybciutko usuwał z nich paprochy.

  Aplikacja to potwierdziła, ponieważ jest w niej wgląd w liczbę wykryć miejsc szczególnie zabrudzonych. Funkcja więc działa i to bardzo dobrze.

  iRobot Roomba 976 odkurza krawędzie dywanu

  Wysoka skuteczność sprzątania została potwierdzona jeszcze bardziej zapełnionym pojemnikiem (oczywiście opróżniłem go do zera przed testem odkurzania sierści). Z zebranej sierści pewnie dałoby się ulepić drugiego kota.

  iRobot Roomba 976 pojemnik pełny kociej sierści i brudu

  iRobot Roomba 976 – Test odkurzania podłóg twardych

  Jeżeli chodzi o podłogi twarde, iRobot Roomba 976 odkurzał u mnie głównie parkiety oraz kafelki. Opis skuteczności tego testu odkurzania to formalność. Robot sprzątający radził sobie z nimi perfekcyjnie.

  iRobot Roomba 976 dobrze odkurza drewniany parkiet

  Ale po raz kolejny coś dodatkowo rzuciło mi się w oczy. Tym razem chodzi o szczotkę boczną. Jak już wiesz, jest jedna. A w praktyce… dużo bardziej wolę taką jedną szczotkę niż 2 po obu bokach, a w dodatku większe.

  Dlaczego? Ponieważ w przypadku odkurzacza autonomicznego iRobot Roomba 976 ta szczotka działa w znakomity sposób.

  W wielu różnych robotach sprzątających szczotki boczne wymiatają śmieci do przodu lub gdzieś na boki, po prostu z dala od odkurzacza. A powinny przecież zagarniać je i kierować pod mechanizm sprzątający. I tutaj skuteczność działania jest świetna. Nawet wiele twardszych okruszków zostało łapanych przez włosie bocznej szczotki.

  iRobot Roomba 976 skutecznie odkurza kafelki w kuchni

  Jak producent ulepszył szczotkę boczną? Została ona ustawiona pod kątem 27 stopni, aby efektywnie wymiatać zabrudzenia wzdłuż krawędzi i w narożnikach, a następnie kierować je w stronę mechanizmu czyszczącego.

  Efekt jest taki, że również na bardziej otwartych przestrzeniach, nawet przy stosunkowo śliskiej posadzce Roomba 976 na wysokim procencie skuteczności zagarnia paprochy w odpowiednim kierunku.

  iRobot Roomba 976 – Opinia o algorytmie sprzątającym

  W tym punkcie testu robota sprzątającego iRobot Roomba 976 mowa o sposobie wyznaczania trasy i poruszaniu się po pomieszczeniu. Algorytm sprzątający jest niezmiernie ważną cechą, szczególnie w przypadku kosztownych modeli.

  Roomba 976 wspomagana jest nawigacją iAdapt 2.0 z wbudowaną kamerką. W czasie rzeczywistym wizualizuje przestrzeń. Z moich obserwacji wynika, że rzeczywiście bardzo dokładnie skanuje każde pomieszczenie. Przemierza wszystkie dostępne miejsca.

  Wydaje mi się też, że iRobot Roomba 976 jest uparty w stosunku do obszarów, które stanowiły pewien problem. Robot z chęcią wracał w okolice stołu, przy którym stało sporo krzeseł. Starał się dostać tam, gdzie wcześniej mu się nie udało. Tak jakby chciał zyskać pewność, że rzeczywiście nie ma opcji, aby wjechać w niewysprzątaną jeszcze strefę.

  Podstawowym sposobem poruszania się jest ruch liniowy, co jest naturalną sprawą. Roomba 976 pokonuje obszar kawałek po kawałeczku, ale jednocześnie jeździ dość szybko. Jest także niezwykle zwrotna – w newralgicznych miejscach szybko zmienia pozycję, aby wydostać się z ciasnych przestrzeni.

  Oto jedna z mapek, którą stworzył robot sprzątający:

  iRobot Roomba 976 mapka odkurzonego pokoju z aplikacji

  Robot był wszędzie tam, gdzie mógł dotrzeć. Zielony obszar oznacza wysprzątane miejsca. Biały obszar stanowią krzesła, pod które nie mógł wjechać ze względu na zbyt wąsko ustawione nóżki. Oczywiście mogłem je wszystkie wynieść, lecz chciałem się przekonać, jak będzie koło nich się poruszał. Odkurzył, gdzie się dało. Bez krzeseł pozostałyby jedynie cztery małe punkciki – nogi stołu.

  Podsumowując tę część, algorytm sprzątający jest świetny. Roomba 976 nie jest jeżdżącym byle jak głupkiem. Odkurza dokładnie dzięki świetnemu systemowi skanowania pomieszczeń, nie odpuszczając trudniej dostępnych stref. Ale znów trochę szkoda, że lubi wjeżdżać w umeblowanie. Lekko, bo lekko, ale jednak – wygląda na to, że to cena za skuteczne odkurzanie przy ścianach.

  Przejdźmy teraz do opinii o aplikacji mobilnej, ponieważ ma ona duży wpływ na sposób odkurzania.

  iRobot Roomba 976 – Opinia o aplikacji iRobot HOME

  Aby zdalnie rządzić Roombą 976, należy pobrać aplikację iRobot HOME, co też uczyniłem. Wstępna konfiguracja oraz parowanie robota ze smartfonem odbyły się szybko i bez jakichkolwiek problemów.

  A uwierz, że nie jest to wcale standard. Miałem do czynienia z wieloma odkurzaczami automatycznymi, które bardzo opornie (o ile w ogóle) łączyły się z dedykowanymi aplikacjami. Tutaj nie było żadnych problemów, konfigurator jest niezwykle intuicyjny, każdy sobie z nim poradzi.

  Sama aplikacja ma bardzo przejrzysty układ. Wystarczy dosłownie kilka minut, aby wiedzieć, co i gdzie jest. Nie trzeba się przebijać przez niejasno opisane menu, aby dotrzeć tam, gdzie się chce. Wszystko jest pod ręką. Apka jest po polsku (co też nie jest wcale standardem).

  W apce można nadać nazwę swojemu robotowi. Ja testowy model nazwałem Wymiatacz, bo już przed testem liczyłem, że okaże się świetnym urządzeniem.

  Zobacz, jak wygląda główne menu, funkcja harmonogramu i opcje dostępne w ustawieniach:

  aplikacja iRobot Home - sprzątanie, harmonogram, ustawienia

  W poprzednim punkcie testu wspominałem, że aplikacja ma duży wpływ na sprzątanie. O co mi chodziło? O kontrolę nad stylem odkurzania. Okazuje się, że to użytkownik decyduje, czy iRobot Roomba 976 sam ustala liczbę przejazdów (wtedy są co najmniej 2), czy ma to być pojedynczy przejazd, a może dokładnie 2 przejazdy.

  Tę opcję znajdziesz w: ustawienia -> preferencje dotyczące sprzątania -> przebiegi sprzątania. Bardzo fajna opcja, która daje wybór w ważnej kwestii.

  aplikacja iRobot Home - ustalanie przebiegów sprzątania

  W preferencjach dotyczących sprzątania znajdziesz przy okazji opcję czyszczenia przy krawędziach. Jest domyślnie włączona, ale jej wyłączenie wcale nie oznacza, że Roomba odpuści krawędzie. Różnica tkwi w sposobie kończenia cyklu odkurzania: przy włączonej opcji odkurzacz automatyczny zakończy cykl właśnie przejazdem wzdłuż krawędzi.

  Inne ciekawe funkcje aplikacji iRobot HOME, o których warto wiedzieć:

  • W historii sprzątania znajdziesz ostatnie 30 raportów. A w każdym z raportów mapkę przebytego obszaru z datą i godziną. W historii jest również liczba cykli sprzątania, ich całkowity czas oraz licznik wykrycia miejsc szczególnie zabrudzonych.
  • W menu pomoc znajdują się instrukcje dotyczące czyszczenia robota i kupowania do niego części zamiennych. Producent jasno podał informacje, co ile czyścić i wymieniać daną część. Jest to także ujęte w instrukcji obsługi, ale w apce od razu znalazł się link do oficjalnego sklepu z akcesoriami. W tej samej zakładce umieszczone zostały namiary na pomoc techniczną.
  • Już jakiś czas temu wspominałem w mojej recenzji, że Roomba 976 oferuje czujnik zapełnienia pojemnika. Przypominam o tym, gdyż w apce zadecydujesz, czy robot ma dokańczać cykl przy zapełnionym pojemniku.
  • Ten odkurzacz automatyczny wydaje komendy głosowe. Domyślnie robi to po angielsku, ale można zmienić mu język na któryś z kilku innych, głównych. I to nie wszystko! Istnieje lista opcjonalnych języków do wgrania, a na niej nasz rodzimy. Dzięki temu nauczysz robota mówić po polsku – jakkolwiek to brzmi – ściągając w aplikacji dodatkowy pakiet oprogramowania. Trwało to w moim przypadku kilka minut, ale się udało – Roomba 976 zaczęła wydawać komunikaty głosowe po polsku, kobiecym głosem. Tylko że ksywka, którą nadałem robotowi, przestała pasować. Teraz to bardziej Wymiataczka 😉
  • W informacjach na temat robota zmienisz mu nazwę, podejrzysz wersję oprogramowania, a nawet sprawdzisz… jego urodziny. Pierwsze z nich zapisują się z datą sparowania robota z aplikacją.

  Aplikacja wypadła w testach na szóstkę. Ma przyjazny interfejs, bez problemu łączy robota z siecią Wi-Fi i daje wiele przydatnych funkcji. Z taką apką brak pilota w zestawie nie stanowi większego problemu.

  Pozytywna opinia o iRobot HOME to nie tylko moje subiektywne zdanie.

  iRobot Roomba 976 – Ostateczny werdykt

  iRobot Roomba 976 to dość kosztowny sprzęt, ale za taką jakość i komfort warto zapłacić! Aby nie przedłużać ostatniej części testu, poniżej wymieniłem zalety, wady, jak i cechy neutralne Roomby 976.

  Plusy iRobot Roomba 976

  • Największym plusem jest to, co najważniejsze, czyli skuteczność odkurzania. Roomba 976 nadaje się na dywany – nawet gdy spoczywa na nich sporo zwierzęcej sierści. Zgadza się i wydajność silnika, i główny mechanizm czyszczący z 2 przeciwbieżnie obracającymi się szczotkami. Nie muszą mieć nawet włosia, aby dobrze penetrować dywany i wyłuskiwać z nich śmieci.
  • Boczna szczotka zamiatająca została tak sprytnie zaprojektowana, aby z dużą skutecznością zagarniać śmieci w kierunku mechanizmu czyszczącego. Nie wymiata ich w eter, jak to bywa z wieloma innymi robotami.
  • Iście fenomenalnie wypada mechanizm związany z kołami tego robota odkurzającego. Koła są duże i znakomicie amortyzowane. Podczas testu robot ani razu nie miał problemu z wjechaniem na dywan. Nie podwijał go, nie musiał też kilka razy próbować – za każdym razem wjeżdżał od razu, co zrobiło na mnie duże wrażenie.
  • Roomba 976 ma bardzo dobry system nawigacji i skanowania pomieszczeń. Brakuje jedynie efektywnego czujnika przeszkód (o czym będzie w minusach). Samo poruszanie się po pomieszczeniu jest rozsądne jak na odkurzacz automatyczny. Jeżeli sprzęt da radę gdzieś wjechać, to masz pewność, że to zrobi.
  • Dirt Direct, czyli wykrywanie miejsc zabrudzonych nie jest pustą obietnicą, a dobrze działającą technologią. Podczas testu Roomba 976 prawidłowo wykrywała takie obszary.
  • W aplikacji iRobot HOME można się zakochać! Nie miałem żadnego problemu z parowaniem robota z apką. Czytelny interfejs, wszystko w naszym języku, a do dyspozycji multum ciekawych funkcji – w tym aspekcie same pozytywy, a kto wie, co nowego przyniosą przyszłe aktualizacje oprogramowania.
  • Ogromne wrażenie zrobiła na mnie stacja dokująca. Dosyć, że jest malutka, to jeszcze nie musi wcale stać przy ścianie, aby robot bez problemu na nią wjeżdżał. Nie spodziewałem się tego, gdy wyjąłem stację ładującą z pudełka.
  • W mojej ocenie poziom głośności stanowi plus. Mimo wysokiej wydajności Roomba 976 nie jest głośna. Hałas jest bardzo fajnie stłumiony. Co ciekawe, poziom jeszcze bardziej się obniża, gdy robot odkurza dywany i wykładziny. Wiele osób oceni go jako super cichy odkurzacz.
  • Pojemnik na zabrudzenia jest bardzo pojemny. Do tego łatwo go zdemontować, opróżnić czy wyjąć filtr.
  • Jak przystało na robota sprzątającego klasy premium, stosunek czasu pracy do czasu ładowania jest niezwykle korzystny. Roomba 976 odkurza długo po naładowaniu, co idealnie zgrywa się ze stylem sprzątania, bo domyślnie jest ono gruntowne i dokładne.
  • Osobiście nie przywiązuję większej wagi do wyglądu takiego sprzętu. Widziałem jednak sporo opinii o różnych modelach, które zawierały wzmiankę o designie. A tak się składa, że iRobot Roomba 976 wygląda niezwykle elegancko. Od razu widać, że to prestiżowy robot sprzątający.

  Minusy iRobot Roomba 976

  • Roomba 976 nie robi sobie dużo z przeszkód na swojej trasie. Producent obiecuje sprawne poruszanie się w gęsto umeblowanych pomieszczeniach – dobrze, algorytm zapewnia efektywne odkurzanie różnych zakamarków, ale meble i inne obiekty nie są do końca omijane. Druga sprawa, że robot wyhamowuje przed przeszkodami. Nie powinien nikomu obić szafy czy nóg krzesła bądź stołu. Może jednak strącić lub przesunąć coś lekkiego.
  • Długo zastanawiałem się, czy zaliczyć wyposażenie na minus. Zdecydowałem, że tak, bo brakuje kilku elementów w zestawie. Nie ma przede wszystkim Wirtualnej ściany, która pomogłaby odgrodzić obszar z czymś delikatniejszym. Można jedynie dokupić to akcesorium. Nie ma pilota, choć aplikacja jest tak dobra, że nie musisz odczuć jego braku. Na końcu – nie ma nawet małego czyścika. Dzięki niemu czyszczenie owiniętych włosami szczotek byłoby wygodne i higienicznie, a tak – trzeba kombinować. Na szczęście szczotki nie mają tendencji do nadmiernego pokrywania się kłębami włosów.

  Neutralne cechy iRobot Roomba 976

  • Robot jest stosunkowo duży. Ma 35 cm średnicy i 9,1 cm wysokości. Nie należy raczej do niskoprofilowych odkurzaczy samojezdnych. Biorąc pod uwagę skuteczność mechanizmu odkurzania i spore kółka, nie mogłem tego zaliczyć jako minus. To po prostu konsekwencja niektórych rozwiązań konstrukcyjnych. Wolę mieć wyższego robota, który dokładnie odkurza, niż niższego, który ma trudności z wciąganiem śmieci. Cóż wtedy z tego, że wjedzie pod łóżko?
  • iRobot Roomba 976 nie ma dodatkowej funkcji mopowania podłóg. To efekt strategii firmy, która oferuje osobną kategorię, a konkretniej roboty mopujące (Braava). Nie zniechęcaj się jednak z tego powodu do kupna Roomby 976. Mycie podłogi jest zazwyczaj mało efektywne w przypadku odkurzaczy automatycznych 2w1. Osobiście wolę mieć solidnie odkurzający sprzęt, niż robiący 2 rzeczy na pół gwizdka.

  Mocno wierzę, że już wiesz, czy iRobot Roomba 976 to odkurzacz automatyczny dla Ciebie. Mnie bardzo się spodobał i dobrze wypadł w teście.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania, skorzystaj z sekcji komentarzy – szybko pomogę!

  Materiał reklamowy dla marki iRobot, ponieważ otrzymałem zapłatę za wykonanie testu. Moja opinia o produkcie pozostaje niezależna, subiektywna i bez ingerencji osób trzecich.

  Ocena iRobot Roomba 976:

  Ocena 4,5 prorankingi

  Odznaczenia dla iRobot Roomba 976:

  prorankingi polecają - odznaczenie

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  26 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  lipka
  2 lat temu

  oglądam sobie stare modele roomba i fajnie bo już wtedy widzę były dwie szczotki główne

  Olek
  2 lat temu

  extra, że test na dywanie, większość recenzji to jest na czystej podłodze, ja mam wykładzinę i zwierzęta i roomba doskonale to ogania

  Sławek
  2 lat temu

  Hej a chciałem zapytać o tóżnicę między modelami 976 i 975

  Marek
  3 lat temu

  Po kilkugodzinnym przeglądaniu stron i filmów na YT mam do wyboru iRobot Roomba s5 i 976 i nie mogę się zdecydować który model wybrać. Na początku byłem skłonny wybrać Vacuum Mop Pro , ale odstraszyły mnie opinie o współdziałaniu z aplikacją Xiaomi Home, ilość komentarzy o wadliwym działaniu aplikacji z robotem i dlatego zdecydowałem się na iRobota. Tylko dalej nie wiem czy warto dopłacać do 976 w porównaniu z s5 400 -500 zł ?

  Dariusz
  3 lat temu

  Mam pytanie. W jaki sposób można ściągnąć polski język, tak aby mówił w ten sposób? W aplikacji nie znalazłem takiej możliwości.

  Dariusz
  3 lat temu
  Reply to  Dariusz

  Irobot i7

  Marta
  3 lat temu

  Super, dziękuję Ci bardzo za tę recenzję i pozdrawiam.

  Adam
  3 lat temu

  w sumie mam inną roombę ale tak czy siak warto, bo to znaczne ułatwienie tak na co dzień.

  Rafał
  4 lat temu

  Czym on się właściwie różni od 966? Z tego co udało mi się znaleźć to jest chyba gorzej wyposażony od starszego brata, nie ma wirtualnej ściany, ale czy jest różnica w oprogramowaniu, czy warto kupić nowszy czy sprawdzony starszy model?

  Kuba
  4 lat temu
  Reply to  Rafał

  Też nigdzie nie mogę znaleźć różnicy między tymi modelami. Dziwne.

  Dawid
  4 lat temu

  szanuje ten test, są różne warunki dywany itd. u mnie przyznam sprawdza się doskonale, wygrywa z człowiekiem częstotliwością

  Kaskowa
  4 lat temu

  u mnie w rodzinie same roomby bo już sprawdzone były, to powiem że moja jeździ bardzo często i nie mam zastrzeżeń