W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak czyścić dzbanek filtrujący? Jak często go myć?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Dzbanek filtrujący, mimo że sam oczyszcza wodę, wymaga regularnej konserwacji. Polega ona na czyszczeniu i wymianie wkładu. Przeczytaj poradnik, żeby dokładnie wiedzieć, jak i jak często czyścić swój dzbanek filtrujący!

Jak czyścić dzbanek filtrujący? Jak często go myć?

Spis treści:

    Jak czyścić dzbanek filtrujący – instrukcja

    O wyczyszczeniu dzbanka musisz pamiętać zwłaszcza podczas wymiany filtra. Niemniej umycie go ot tak, od czasu do czasu, również nie zaszkodzi.

    Aby wszystko wykonać prawidłowo, stosuj się do poniższej instrukcji:

    1. Rozłóż swój dzbanek filtrujący na mniejsze części. To konieczne, aby dokładnie wyczyścić każdy element.
    2. Przetrzyj pokrywę wilgotną szmatką. Jeśli wyposażono ją we wskaźnik LED, zachowaj ostrożność. Uważaj, aby nie zalać go wodą.
    3. Pozostałe elementy budowy dzbanka umyj starannie gąbką z dodatkiem płynu do naczyń. Wypłucz je pod bieżącym strumieniem wody, najlepiej ciepłej. Alternatywne wyjście to umieszczenie rozłożonego na części dzbanka w zmywarce.
    4. Umyte części osusz i zamontuj na swoim miejscu.
    5. Jeżeli mycie łączysz z wymianą filtra, najpierw umieść nowy wkład na kilkanaście minut w miseczce z wodą.
    6. Następnie zamontuj filtr w przeznaczonym do tego miejscu. Przefiltruj 2 – 3 razy wodę (zależnie od zaleceń producenta) i wylej ją lub podlej kwiaty. Nie nadaje się do picia dla ludzi, ale producenci zwykle podpowiadają, że jest bezpieczna dla zwierząt.
    7. Twój dzbanek filtrujący wykonano ze szkła? Jeśli chcesz, aby pięknie się błyszczał, przetrzyj go na koniec ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem octu.

    Ranking dzbanków filtrujących – zwycięzca

    BRITA Marella XL

    Jak często myć dzbanek filtrujący?

    Prawdziwe minimum to raz na miesiąc, przy wymianie filtra. Niemniej raczej zależy Ci na tym, aby pić wodę z czystego dzbanka filtrującego, prawda? Dlatego warto czyścić go nieco częściej, co dwa tygodnie. Pamiętaj, że ma kontakt z wodą pitną.

    Im rzadziej myjesz swój dzbanek filtrujący, tym większe ryzyko namnażania się mikroorganizmów. Mowa tu o bakteriach, ale też np. glonach (zwłaszcza gdy często stawiasz go na słońcu). Dotyczy to każdego modelu, nawet najlepszego dzbanka filtrującego z rankingu.

    Zauważ, że rozłożenie dzbanka na części i ich wyczyszczenie to kwestia kilku, maksymalnie kilkunastu minut. To niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że gwarantujesz tym sobie bezpieczeństwo stosowania dzbanka filtrującego.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Jak odkamienić dzbanek filtrujący?

    Widzisz kamienny osad na poszczególnych elementach dzbanka filtrującego? Pozbędziesz się go za pomocą łagodnego detergentu odkamieniającego. Dobrze sprawdzi się też woda wymieszana z kwaskiem cytrynowym. Zostaw elementy dzbanka w takim roztworze na kilka godzin, a później umyj płynem do naczyń.

    Jeżeli nie masz w domu kwasku cytrynowego, zastąp go octem. To równie skuteczna mieszanka. Za jej pomocą usuniesz charakterystyczny, biały osad z pokrywy lub innych elementów budowy dzbanka.

    Pamiętaj, aby do usunięcia kamienia nie stosować bardzo mocnych preparatów. Dotyczy to w szczególności dzbanków wykonanych z tworzywa sztucznego. Kontakt z takimi detergentami skończy się uszkodzeniem plastiku.

    Przy odrobinie szczęścia dzbanek pozostanie cały, ale stanie się bardziej porowaty. To z kolei spowoduje, że ponownie pojawi się na nim osad i to znacznie szybciej. Z uwagi na nierówną powierzchnię trudniej będzie Ci go usunąć.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Na ile wystarcza wkład do dzbanka filtrującego?

    Standardowo na 30 dni od momentu wyjęcia z opakowania i zamontowania w dzbanku filtrującym. Taką informację podaje większość producentów. Niektórzy wyrażają też ją w formie litrów wody. Klasyczny wkład wykazuje zdolność do przefiltrowania ok. 100 – 150 litrów, zanim straci swoją skuteczność.

    Przy regularnym korzystaniu z dzbanka filtrującego przekłada się to właśnie na 4 tygodnie. Jednocześnie miej na uwadze, że jego bardzo intensywne lub niewłaściwe używanie przyczynia się do skrócenia efektywności działania filtra.

    Co to znaczy?

    Szybsza wymiana okazuje się konieczna, gdy każdego dnia pijesz bardzo dużo przefiltrowanej wody. Nieodpowiednie stosowanie dzbanka filtrującego to np. próby oczyszczenia w nim płynów innych niż woda z kranu, np. soków. Tak, to brzmi trochę niedorzecznie, ale trudno przewidzieć kreatywność niektórych osób. 

    Oprócz tego warto wiedzieć, jak używać dzbanka filtrującego i ile wody do niego wlewać.

    Jeśli będziesz dbać o swój dzbanek filtrujący i wykorzystywać go zgodnie z zaleceniami producenta, wymiana wkładu co ok. 4 tygodnie będzie wystarczająca.

    Jak wyczyścić dzbanek filtrujący w zmywarce?

    Przede wszystkim rozłóż go na części. Jeśli to dzbanek wykonany z plastiku, nie nastawiaj zbyt wysokiej temperatury. Optymalna wartość to 50 stopni Celsjusza. Szklany model bez problemu umyjesz też w nieco wyższej temperaturze.

    Do zmywarki nie wkładaj tych elementów dzbanka filtrującego, które mają gumowe uszczelki. To samo dotyczy metalowych części. Lepiej umyć je ręcznie, a następnie starannie osuszyć.

    Ostrożność zachowaj też w przypadku pokrywy ze wskaźnikiem LED. Kontakt z wodą doprowadzi do jego awarii. Dlatego tu również musisz ograniczyć się do mycia ręcznego. Co innego zwykła pokrywa z mechanicznym suwakiem. W jej przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić ją w zmywarce.

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments