W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak czyścić filtr odkurzacza bezworkowego?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Każdy odkurzacz bezworkowy ma filtr, a w zasadzie kilka różnych filtrów. Fakt jest taki, że owe filtry trzeba czyścić, aby sprzęt dobrze działał (i w ogóle działał). Jak się do tego zabrać i wyczyścić filtry odkurzacza bezworkowego? O tym w poniższym poradniku.

Jak czyścić filtr odkurzacza bezworkowego? Instrukcja i porady

Spis treści:

  Jak czyścić filtry odkurzacza bezworkowego?

  Czyszczenie filtra to jedna z ważniejszych czynności, dzięki której utrzymasz wydajność swojego sprzętu.

  Gdy filtr jest zatkany, uniemożliwia prawidłowe ssanie, dlatego nie uda Ci dokładnie posprzątać podłogi. Z tego względu tak ważne jest regularne czyszczenie filtra, zwłaszcza że nie wymaga to od Ciebie dużego wysiłku i pracy.

  Oto instrukcja:

  1. Z odkurzacza bezworkowego wymontuj wkład i usuń z niego ręcznie największe zanieczyszczenia.
  2. Stuknij dość energicznie, by pozbyć się ze środka całego kurzu.
  3. Wiele cząsteczek lubi gromadzić się w zakamarkach, dlatego tę czynność wykonaj kilka razy.
  4. Czysty i odświeżony wkład umieść ponownie w odkurzaczu i przystąp do dalszego sprzątania.

  Niektóre filtry pozwalają na mycie pod bieżącą wodą. W takim wypadku skorzystaj z tego, lecz nie zapomnij osuszyć filtr przed ponownym montażem w odkurzaczu.

  Czyszczenie filtra najlepiej przeprowadzać na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz bałaganu w mieszkaniu i nie narazisz się na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

  Powyższa instrukcja jest bardzo ogólna, dlatego sprawdzi się w przypadku praktycznie każdego dobrego odkurzacza bezworkowego.

  Jeśli chcesz ze szczegółami dowiedzieć się, jak wygląda dokładne czyszczenie tego elementu, zachęcam Cię do dalszego czytania.

  Ranking odkurzaczy pionowych – zwycięzca

  Dyson V15 Detect Absolute

  Jak czyścić filtr piankowy odkurzacza bezworkowego?

  Filtr piankowy jest nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim praktyczny w użyciu. Przy regularnym czyszczeniu nie wymaga częstej wymiany.

  Philips XC8147/01 rozmontowany filtr

  Philips AquaTrio 9000 3w1 XW9383/01 filtry i pojemnik na suche zabrudzenia

  1. Zdemontuj klapę odkurzacza bezworkowego, by zapewnić sobie dostęp do filtra.
  2. Wyjmij piankę z pojemnika i usuń z niej największe zabrudzenia.
  3. To wytrzymały rodzaj filtra, dlatego możesz spokojnie potrząsnąć nim kilka razy, by usunąć ze środka jak najwięcej cząsteczek kurzu.
  4. Gąbkę dokładnie wymyj pod bieżącą wodą. Jeśli decydujesz się na zastosowanie detergentu, pamiętaj, aby dokładnie go wypłukać.
  5. Z filtra odciśnij nadmiar wody.
  6. Piankę połóż w suchym miejscu i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Zaleca się, aby czas suszenia wydłużyć najlepiej do 24 godzin.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak czyścić filtr antyalergiczny w odkurzaczu bezworkowym?

  Filtr antyalergiczny poznasz po charakterystycznej harmonijce. Ze względu na budowę wyróżnia go duża wydajność oraz skuteczność.

  Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua TY9890 wyjęty filtr silnika

  Do produkcji filtra HEPA wykorzystuje się wysokiej jakości włókno węglowe. Pomimo wielu zalet wymaga regularnego czyszczenia. Nie we wszystkich przypadkach zaleca się mycie pod bieżącą wodą. By uniknąć uszkodzeń tego elementu, przed czyszczeniem dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta.

  1. Wymontuj filtr z odkurzacza i usuń z niego większe zabrudzenia.
  2. Pozbądź się nadmiaru kurzu, stukając np. o kosz na śmieci. Zalecam, aby tę czynność wykonywać na zewnątrz.
  3. Delikatnie wyczyść filtr miękką szczoteczką. Zrób to bardzo ostrożnie, tak żeby nie uszkodzić materiału.
  4. Jeśli producent nie zaleca mycia pod wodą, wkład umieść z powrotem w odkurzaczu bezworkowym. W innym przypadku przejdź do realizacji dalszych kroków.
  5. Po dokładnym otrzepaniu harmonijki z kurzu umyj ją w czystej wodzie.
  6. Nadmiar cieczy osusz ręcznikiem papierowym.
  7. Wyczyszczony, umyty filtr odstaw i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

  Czyszczenie filtra cyklonicznego w odkurzaczu bezworkowym

  Filtr cykloniczny pomaga oczyścić powietrze nawet z najmniejszych cząsteczek kurzu i pyłu. Ten rodzaj wkładu stosuje się w nowoczesnych odkurzaczach bezworkowych (przedstawia je np. ranking odkurzaczy pionowych). Wyróżnia je wysoka wydajność, skuteczność oraz zadowalające parametry.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra wyjęty filtr

  Jak wyczyścić filtr cykloniczny?

  1. Zabrudzony element wyjmij z urządzenia i rozłóż na części pierwsze. Nie zapominaj, że w zależności od modelu ten rodzaj filtra składa się z odpylacza, płytek i pianek.
  2. Z pojemnika usuń wszystkie zanieczyszczenia.
  3. Filtr dokładnie wymyj pod bieżącą wodą i dokładnie opłucz.
  4. Nigdy nie umieszczaj w odkurzaczu mokrego wkładu. Pozostaw go do całkowitego wyschnięcia.

  Dlaczego warto czyścić filtr odkurzacza bezworkowego?

  Kiedy odkurzacz słabo ciągnie, pora pomyśleć o wyczyszczeniu filtra. To samo powinno stać się wtedy, gdy odkurzacz śmierdzi.

  Mało powodów? Poznaj wszystkie:

  1. Brudny filtr zmniejsza wydajność odkurzania. Urządzenie nie wciągnie dokładnie wszystkich zanieczyszczeń z podłogi. Jeśli zbierze już te największe, to i tak użyje do tego niewielkiej siły. Zanieczyszczony filtr zmniejsza moc ssania odkurzacza bezworkowego, co w konsekwencji prowadzi nawet do uszkodzenia silnika.
  2. Nadmierna ilość kurzu na powierzchni filtra nie wpływa dobrze na Twoje zdrowie. Oddychasz wówczas zanieczyszczonym powietrzem, co bywa niebezpieczne w przypadku dzieci i alergików. Długo nieczyszczony filtr przyczynia się do powstawania pleśni oraz rozwoju grzybów.
  3. Zakurzony filtr to mniejszy komfort sprzątania. Przy odkurzaniu czujesz, jak w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach. Dodatkowo ze względu na niewielką moc ssania musisz kilka razy przejechać szczotką po zabrudzonej powierzchni.
  4. Brud powoduje szybsze zużycie się filtra. Zauważysz wówczas mniejszą chłonność tego elementu, ale nie tylko. Spadnie również poziom skuteczności, co ma szczególne znaczenie w filtrach antyalergicznych.

  Regularne czyszczenie filtra nie nadwyręży domowego budżetu. Czysty i sprawnie działający odkurzacz to efektywniejsze sprzątanie. Utrzymując sprzęt w należytym porządku, nie wydajesz co chwilę pieniędzy na zakup nowego filtra.

  Co ile czyścić filtr odkurzacza bezworkowego?

  To zależy, jak często odkurzasz. Mimo wszystko pamiętaj, że im rzadziej czyścisz filtr, tym gorzej dla Ciebie, Twojego zdrowia i samego sprzętu. Zalecam, by przy standardowym sprzątaniu (co dzień lub co dwa dni) czyszczenie przeprowadzać raz na tydzień.

  Wszystko zależy również od tego, z jakiego rodzaju wkładu korzystasz. Najlepiej zrobisz, jeśli zapoznasz się z zaleceniami producenta. Znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące eksploatacji filtra oraz częstotliwości jego czyszczenia.

  W przypadku modeli antyalergicznych wystarczy, jeśli wszystkie zabrudzenia usuniesz raz na miesiąc. Dla pozostałych rodzajów stosuj cotygodniowe lub codwutygodniowe czyszczenie.

  Kiedy wymienić filtr w odkurzaczu bezworkowym?

  Czyszczenie filtra to bardzo ważna kwestia zwiększająca efektywność sprzątania, ale też wydajność urządzenia. Pomimo tych zalet trzeba pamiętać o regularnej wymianie wkładu na nowy. Najlepiej robić to mniej więcej co 6 albo co 12 miesięcy.

  Oczywiście wiele zależy też od rodzaju filtra. Modele antyalergiczne zużywają się znacznie szybciej, dlatego wymagają częstszej wymiany.

  Zawsze sprawdzaj zalecenia producenta dla poszczególnych modeli. W niektórych przypadkach z jednego filtra możesz korzystać nawet więcej niż rok. Niemniej nie zalecam dłuższej eksploatacji niż 2 lata, szczególnie w przypadku filtrów antyalergicznych.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments