W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak dbać o pralkę? Czy można przedłużyć jej żywotność?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Prawidłowe dbanie o pralkę potrafi znacznie wydłużyć jej żywotność. Wpływa także na skuteczność prania. Wobec tego koniecznie dowiedz się, co zrobić, aby zagwarantować urządzeniu bezawaryjność!

jak przedłużyć żytowność pralki i dobrze o nią zadbać

Spis treści:

  Pralka sama o siebie zadba!

  Nowoczesne pralki oferują liczne udogodnienia, które pozwalają użytkownikowi zapomnieć o większej dbałości o sprzęt. Prześledźmy je wspólnie.

  Automatyczne czyszczenie bębna pralki

  Na pierwszy plan wysuwa się automatyczny program do czyszczenia bębna, wraz z opcją przypomnień o konieczności uruchomienia go. Wysoka temperatura, pusty bęben – bakterie i inne zanieczyszczenia znikają po takim zabiegu.

  A co, jeżeli takiej funkcji brak?

  Ustaw standardowy program i maksymalną temperaturę. Swego rodzaju puste pranie. Niektórzy wlewają dodatkowo do szufladki na detergenty ocet, który zresztą uznaję za świetny odkamieniacz. Czyszczenie pralki octem jak najbardziej ma sens.

  Podobnie przebiega zresztą mycie pralki tabletką do zmywarki. Tak, wspomniany detergent dobrze się do tego nadaje.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Ważenie wsadu

  Większość pralek nie uruchomi się, jeżeli użytkownik włoży zbyt dużo ciuchów do bębna.

  Lepsze urządzenia, również z rankingu pralek otwieranych od góry, potrafią ważyć wsad i wyświetlać daną wartość na wyświetlaczu. Nie ma więc opcji, żeby ktoś w ten sposób sukcesywnie uszkadzał sprzęt i obniżał efektywność cyklu prania.

  Tak przy okazji – pamiętam stare pralki Polar, które szturmem pojawiały się w polskich domostwach, gdy byłem małych chłopcem. Moja mama wypakowywała ją po brzegi. Nikt w zasadzie tym się nie przejmował. Efekt? Pralka wszystko dopierała i śmigała ponad 10 lat. Czasy się jednak zmieniły. Pralki mają masę bajerów. Sporo zmian jest oczywiście na plus, ale ma to swoją cenę w postaci większej awaryjności.

  Czyszczenie szuflad

  Nie jest to akurat zbyt często spotykany bajer, ale jak najbardziej obecny na rynku. Chodzi o system czyszczenia szuflad z pozostałości detergentów.

  Co począć, gdy go brak? Wystarczy regularne mycie podajników na proszek czy płyn do prania. Inaczej przywitasz kilku nieproszonych lokatorów pralki w postaci drobnoustrojów czy pleśni oraz grzyba w pralce.

  Alternatywą dla systemu automatycznego czyszczenia przegródek jest powłoka antybakteryjna.

  przegródki z detergentami do prania

  Precyzyjne rozpuszczanie detergentów

  Jak myślisz, co się stanie, jeżeli podczas cyklu prania detergenty nie rozpuszczą się dokładnie? Masz rację. Z pewnością mogą zostać na odzieży, sprawiając wrażenie, że pralka brudzi ubrania. A pralce też zaszkodzą, gdyż opadną do układu odpływowego, co nie jest korzystne.

  Nic dziwnego, że producenci bardzo dbają o to, żeby ich pralki wyczuwały optymalny moment cyklu prania na wpuszczenie detergentów. Dodając do tego chociażby autodozowanie, nie ma szans, żeby z powodu nieodpowiedniej ilości detergentu coś złego stało się z ciuchami czy samą pralką. No i nie zastanawiasz się, ile płynu do prania należy wlać.

  Oczywiście warto także zastanowić się nad najlepszym detergentem. Pomoże Ci w tym chociażby ranking proszków do prania.

  Dobry zakup = łatwiejszy żywot dla Ciebie i pralki

  Jak widać, kluczowe znaczenie – również w tym aspekcie – ma optymalny wybór sprzętu. Warto więc poznać najlepsze pralki z danego segmentu cenowego. Nie ma co kupować na oślep ważnego sprzętu AGD, który ma służyć wiele lat.

  Z drugiej strony, te wszystkie wymienione bajery zahaczają głównie o konserwację, jak i wyręczają użytkownika z obowiązku przestrzegania kilku prostych zasad. Odmienną sprawą jest sama niezawodność, do której właśnie przechodzimy.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Pralki czasem i tak nie ocalisz

  Możesz dmuchać, chuchać na pralkę, przejeżdżać po niej ciągle szmatką, usuwać pojedyncze kłaczki z bębna, ale czasem to wszystko na nic.

  Śmiem twierdzić, że pralki nie psują się najczęściej z winy użytkownika, a przez to, że tak po prostu musiało się stać, i nie ma się na to dużego wpływu. Masa elektroniki, nierozbieralne zespoły piorące (w tym łożyska), dłuższa lista potencjalnych usterek – to często cena za kolejne bajery, które mają zachęcić klientów do zakupu.

  Niektórzy wysnuwają nawet swoje teorie spiskowe, według których producenci celowo obniżają żywotność pralek, żeby nakręcać ich sprzedaż lub serwisowanie. No cóż, coś w tym jest, dlatego polecam przedłużoną gwarancję na pralkę.

  Wracając do tematu, pewnych awarii i usterek czasem nie ominiesz. Często sporo zależy od danego egzemplarza.

  Czy można więc już na ten temat machnąć ręką i bez większych czułości użytkować pralkę? Nie do końca. Znam bowiem kilka zasad, które zmniejszają ryzyko niektórych awarii i problemów z urządzeniem do prania. Przejdźmy zatem do części, w której je dla Ciebie omówię.

  pralka wolnostojąca ukryta w kuchennej szafce

  Jak skutecznie zadbać o swoją pralkę? Garść praktycznych wskazówek

  Przy udogodnieniach pralek, dzięki którym same o siebie dbają, wspominałem o triku z pustym praniem, nawet z dodatkiem octu, lub o regularnym czyszczeniu szufladek. Warto więc poszerzyć nieco listę dobrych nawyków, które pomogą pralce dłużej posłużyć!

  Kilka oczywistości, czyli pierz z głową

  Nie będę tu wymieniał całej listy trywialnych zasad rozsądnego prania, ale wspomnę o tych, które wpływają w jakimś stopniu na bezpieczeństwo i żywotność urządzenia.

  Podejrzewam, że znasz te zasady, ale i tak wypada mi o nich wspomnieć, więc jedziemy:

  • Przed włożeniem ciuchów do bębna sprawdź wszystkie kieszenie. Być może coś wartościowego w nich znajdziesz, ale chodzi głównie o bezpieczeństwo tkanin, jak i urządzenia.
  • Uważaj na większe, metalowe elementy odzieży, czyli np. klamry, łańcuchy, druty itp. Jeżeli da się je odczepić, zrób to. Jeżeli nie, to zalecam pranie ręczne. Wyjściem mogą być jedynie jakieś woreczki/siatki na pranie, żeby odseparować taką odzież od reszty.
  • Dobieraj programy do rodzaju i ilości tkanin. Ciuchy będą świeże, czyste i pachnące, a Ty nie narazisz ich jakości. Przy okazji zadbasz o rachunki, zmniejszając w ten sposób zużycie wody przez pralkę, jak i zapotrzebowane na energię.
  • Sprawdź i oceń zabrudzenia. Tłuste lub łatwopalne plamy (jakieś smary, oleje, benzyna, środki chemiczne itp.) powinny zostać najpierw zredukowanie poprzez pranie ręczne. W skrajnych przypadkach w ogóle należy odpuścić pranie w pralce.
  • Od razu po zakończonym cyklu wyjmij odzież z bębna, a przy okazji przewietrz pralkę – wystarczy otworzyć jej drzwiczki lub pokrywę (zależnie od rodzaju konstrukcji) i zostawić, aż wyschnie. Uszczelkę i drzwiczki od razu delikatnie wytrzyj do sucha. Jeżeli na uszczelce zauważysz większą warstwę brudu czy pleśni, do czyszczenia pralki wykorzystaj ocet.

  Zobacz, co dalej możesz zrobić, żeby zadbać o praleczkę!

  Pralka lubi stabilność

  O pralkę dbasz już od samego początku. Chodzi o odpowiednie wypoziomowanie. Jak tego dokonać? Temat omówiłem przy okazji poradnika, jak prawidłowo podłączyć pralkę.

  Tak w skrócie, odpadają wszelkie dywaniki i miękkie wykładziny. Sprzęt musi spoczywać na równej i twardej powierzchni, a we wszystkim pomoże poziomica i regulowane nóżki urządzenia.

  Pranie w odstępach czasowych

  Nie wiem, czy wiesz, ale są kraje, w których ludzie używają pralek siorbiących nie tylko zimną wodę, ale i ciepłą. Polska do takowych raczej nie należy, więc liczyć musimy na grzałkę. To właśnie ona podgrzewa zimną wodę do wybranej temperatury.

  Po co o tym wspominam? Po zakończonym cyklu pewne elementy konstrukcyjne, a najbardziej wspomniana grzałka, są dość mocno nagrzane. Lepiej więc odczekać, jeżeli w koszu z brudami czeka jeszcze sporo ubrań. Ile konkretnie? Sugeruję 40 – 60 minut.

  Wirowanie bez przesady

  Nie jestem zwolennikiem używania wysokich prędkości wirowania. Nie robią wcale wielkiej różnicy w wilgotności ubrań. Mogą natomiast dość szybko zajechać łożyska. Osobiście nie przekraczam 1200 obrotów na minutę. Tobie też tak radzę.

  regulacja wirowania ustawiona na popularne 1200 obrotów

  Czyść filtry według zaleceń producenta

  Warto, a nawet trzeba, jeszcze przed pierwszym użyciem pralki zajrzeć do dołączonej instrukcji obsługi. Omawia ona zasady konserwacji, czyli głównie czyszczenie filtra pralki, szufladek, uszczelek, metalowych elementów, obudowy zewnętrznej, bębna itp.

  Wyczyszczenie filtra z kłaczków, przetarcie obudowy czy bębna wilgotną i miękką ściereczką, usunięcie resztek detergentu – większość porad z podręcznika użytkowania sprowadza się do prościutkich czynności.

  Ocet był, czas na sodę, czyli walka z twardą wodą

  Zarówno ocet, jak i soda oczyszczona to naturalne odkamieniacze o szerokim zastosowaniu. Użyjesz ich przy czyszczeniu bębna, jak i podczas samego prania.

  Skutecznie usuną bakterię, ale też zmiękczą wodę, co jest niezwykle istotne. Urządzenia elektroniczne nie cierpią twardej wody, ponieważ obniża ich wydajność i skraca żywot. W tym artykule opisałem, jak czyścić pralkę sodą. To łatwy proces, z którym z pewnością sobie poradzisz.

  Oczywiście w sklepach dostaniesz specjalistyczne preparaty, często za „niezłą” kasę, ale ja jakoś wolę bawić się domowymi sposobami niż przepłacać. Natura dała nam taką możliwość, więc warto skorzystać.

  Dodatkowy filtr zmiękczający wodę

  Jak jeszcze walczyć z twardą wodą? Chociażby specjalnym filtrem magnetycznym, który rozbija wapienne cząstki kamienia. Montowany jest między zaworem wody a wężem zasilającym. Kosztuje kilkadziesiąt złotych. Działa też w parze ze zmywarką.

  Jak dbać o pralkę – Podsumowanie

  Śmiertelne dla pralki awarie i usterki nie są zazwyczaj winą jej posiadacza, a raczej konsekwencją większej awaryjności samego urządzenia. Zarówno tańsze, jak i droższe pralki oferują jednak mnóstwo udogodnień, które wyręczają nas z wielu zadań w kwestii konserwacji sprzętu do prania.

  Z drugiej strony, i tak warto przestrzegać pewnych zasad, jak i poznać kilka trików. Z moim poradnikiem wiesz już wszystko na ten temat.

  Twoja lśniąca i sprawna pralka doceni tę wiedzę i z pewnością nie będziesz miał jej na sumieniu.

  Dowiedz się też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments