Czy oczyszczacz powietrza powinien chodzić cały czas? A może jednak czasem należy go wyłączyć? To ważna kwestia. W dużym stopniu wpływa na to, czy dobrze wykorzystasz ten sprzęt. Dowiedz się zatem, czy całodobowa praca oczyszczacza ma sens!

Czy oczyszczacz powietrza powinien chodzić cały czas? A może jednak czasem należy go wyłączyć? To ważna kwestia. W dużym stopniu wpływa na to, czy dobrze wykorzystasz ten sprzęt. Dowiedz się zatem, czy całodobowa praca oczyszczacza ma sens!
Spis treści:
Tak, oczyszczacz może chodzić cały czas (szczególnie, gdy dbasz o niego). Jest to wręcz zalecane. Pamiętaj przy tym o regularnej wymianie filtrów i czyszczeniu urządzenia. Oczyszczacz pracujący przez całą dobę pozwoli Ci oddychać świeżym powietrzem bez zanieczyszczeń.
Nie musisz wyłączać sprzętu, jeśli wychodzisz z domu. Niech pracuje pod Twoją nieobecność, gdy jesteś na zakupach, w pracy bądź na spotkaniu towarzyskim. Gdy wrócisz, będziesz mieć pewność, że powietrze jest czyste.
Dlaczego tak? Pyłki, kurz, smog czy inne zanieczyszczenia nie wiedzą, kiedy jesteś w domu, a kiedy nie. Krążą po domu przez cały czas. W momencie, gdy wyłączasz oczyszczacz na dłużej, namnażają się, więc powietrze przestaje być czyste.
Oczywiście najlepiej będzie, jeśli zwrócisz uwagę na włączony tryb pracy. Nie ma potrzeby, aby urządzenie nastawiać na najwyższe obroty na 24 godziny. Korzystaj raczej ze standardowych programów ze średnią intensywnością.
Pamiętaj, nieobecność domowników nie powoduje, że musisz wyłączać urządzenie. Obawiasz się nieprzewidzianych zdarzeń? W takim razie poszukaj oczyszczacza z czujnikami sprawdzającymi jakość powietrza w domu.
Zwykle najlepsze oczyszczacze powietrza automatycznie się wyłączają, kiedy wykryją, że zneutralizowały zanieczyszczenia. O nic się nie martwisz, a jednocześnie masz pewność, że po powrocie nie zaskoczy Cię powietrze pełne alergenów czy cząsteczek kurzu.
Wiedz, że oczyszczacz z czujnikiem ponownie włączy się automatycznie, kiedy pojawi się taka potrzeba.
Pomyślisz, że główną zaletą jest czyste powietrze. Tak, to prawda. Niemniej z całodobowej pracy urządzenia płynie więcej korzyści.
Poznaj je:
Tak, nikt Ci tego nie zabroni. Zwróć jedynie uwagę, aby urządzenie nie stało przesadnie blisko łóżka. Wiele sprzętów oferuje tryb nocny. Nie powinny Ci więc przeszkadzać dźwięki wydawane przez oczyszczacz.
Uważaj przy tym z wietrzeniem sypialni przed snem. Wieczorami, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest bardzo duże. Jeśli wpuścisz je do sypialni, oczyszczacz prawdopodobnie przełączy się na intensywniejsze obroty. Wszystko po to, żeby zneutralizować szkodliwe cząsteczki.
Tym samym urządzenie zacznie pracować głośniej. Tu pojawia się ryzyko, że hałas zakłóci spokojny sen.
Nie zapominaj też o sprawdzaniu stanu oczyszczacza. Chodzi o jego czystość oraz filtry. Przy właściwej konserwacji sprzętu nie masz żadnych powodów do obaw. Spanie przy pracującym oczyszczaczu nie wpłynie na Ciebie negatywnie, a wręcz przeciwnie.
Producenci stosują udogodnienia, które mają Cię zachęcić do korzystania z oczyszczacza przez całą dobę. Podstawowy przykład to wspomniany już tryb nocny. Wycisza głośność pracy do możliwie najniższego poziomu. Dzięki temu sprzęt Cię nie wybudza i wypoczywasz.
Kolejna taka funkcja to tryb automatyczny. Twój oczyszczacz został w niego wyposażony? W takim razie nie musisz się głowić, jaki program ustawić. Urządzenie zdecyduje o intensywności oczyszczania za Ciebie.
Będzie pracowało szybciej, kiedy za pomocą czujników wykryje wzmożone zanieczyszczenie. Później spowolni obroty, aby niepotrzebnie nie zużywało za dużo energii.
Zwróć też uwagę na wskaźnik wymiany filtrów. To bardzo praktyczna funkcja. Podaje Ci informacje na temat stanu filtrów. Pamiętaj, że czystość oczyszczacza to podstawa. Jeśli go zaniedbasz, równie dobrze możesz go nie włączać, gdyż nie zapewni efektywnej pracy. Dlatego warto wiedzieć, jak korzystać z oczyszczacza powietrza.
Całość uzupełnia jonizacja. Oczyszczacz generuje jony ujemne eliminujące te dodatnie. Co to daje? W skrócie wspomaga neutralizowanie krążących w powietrzu zanieczyszczeń. Funkcja jonizacji ułatwia stworzenie przyjaznego mikroklimatu w domu. Czujesz się więc dobrze i nie narzekasz na samopoczucie.
Oczyszczacz powietrza może, a nawet powinien pracować cały dzień, również gdy śpisz. Właśnie wtedy najlepiej zlikwiduje zanieczyszczenia z powietrza. Przy całodobowej pracy przyda się tryb cichy oraz automatyczny. Ten drugi samodzielnie reguluje prędkość pracy, a Ty niczym się nie przejmujesz.
W zasadzie to, jak działa oczyszczacz powietrza, w dużej mierze opiera się na czasie jego pracy. Zwykle im dłużej jest włączony, tym lepiej, bo zagwarantuje Ci czyste powietrze.
Zobacz też zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.