W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak dobrać orbitrek do wzrostu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  4

Długość kroku na orbitreku a wzrost użytkownika, czyli dość trudne zagadnienie. Sęk w tym, że to jednocześnie istotny aspekt, aby trenowało Ci się wygodnie i bezpiecznie. Postanowiłem więc dokładnie omówić to, jak dobrać orbitrek do wzrostu. Dzięki temu poradnikowi rozwiążesz tę zagadkę.

Jak dobrać orbitrek do wzrostu - jaka długość kroku

Spis treści:

  Osoby, które są przez zakupem orbitreka, pytają, jak dobrać go do swojego wzrostu. Ci, którzy już mają ten sprzęt, a oferuje on regulację, pytają, jaką długość kroku ustawić. I są to pytania niezmiernie ważne.

  Niestety, już teraz powiem, że bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź czy jakiś schemat/metrykę. Nie da się tego tak łatwo wyliczyć, choć znam kilka bardzo pomocnych rad, które Ci przekażę. Po tej krótkiej lekturze bez problemu wybierzesz idealny sprzęt, który pokazuje ranking orbitreków do domu – bo zawarłem w nim modele z różną długością kroku.

  Wzrost a długość kroku orbitreka – co należy wiedzieć?

  Zacznijmy od tego, że pytanie o to, jaka długość kroku orbitreka do danego wzrostu jest najlepsza, nie jest optymalne. Dlaczego bowiem dobierać długość kroku trenażera eliptycznego wyłącznie do wzrostu, pomijając inne ważne sprawy?

  Chodzi o to, że nie zawsze wysokie osoby stawiają długie susy, a te niskie małe kroczki. Bywa z tym różnie, więc wszelkie schematy nie sprawdzą się u każdego. Tym bardziej że liczy się także długość nóg, a ona może być różna w przypadku 2 osób o takim samym wzroście, prawda?

  Stwierdzenie, że im dłuższy krok, tym lepiej, nie jest wcale prawdą. To jest bardzo indywidualna sprawa, a czasem bezpieczniej stawiać ciut za krótkie kroki niż za długie (bo w drugim przypadku istnieje ryzyko kontuzji, o czym jeszcze wspomnę).

  Stwierdzenie, że im dłuższy krok, tym lepszy orbitrek, również nie jest zawsze prawdą. Nie jest tak, że długi krok jest największym wyznacznikiem klasy sprzętu. To często konsekwencja masywniejszej konstrukcji.

  Oczywiście patrząc na moją klasyfikację, którą podlinkowałem na początku, od razu zauważysz, że wartość tego parametru idzie zwykle w góry wraz z ceną, ale to także efekt innych cech sprzętu.

  Ranking orbitreków do domu – zwycięzca

  Horizon Fitness Andes 3

  Jaka powinna być długość kroku w stosunku do wzrostu?

  Z poprzedniej części artykułu już wiesz, że schematy, metryki czy ogólne wytyczne są zbyt sztywne, aby każdemu idealnie podpowiedzieć dobór długości kroku orbitreka.

  Powiem więcej – te, które znalazłem w internecie, są przekłamane i zawyżone. Mam nawet pewną teorię, dlaczego tak jest. Otóż takie schematy pochodzą zazwyczaj od sklepów. A wspominałem, że wzrost długości kroku wiąże się często z wyższą ceną. Sklepom opłaca się zawyżać te wartości, aby ludzie kupowali droższe orbitreki.

  Znajdzie się jednak sporo opinii, że na tym samym trenażerze ćwiczy i niska, i wysoka osoba, a obie nie narzekają na komfort treningu. Sam uważam się za wysoką osobę (186 cm), a zarówno na bieżni, jak i orbitreku stawiam stosunkowo niewielkie kroki.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Przejdźmy jednak do mojej propozycji:

  • Osobom niskim, czyli do 165 cm z dużą dozą prawdopodobieństwa wystarczy orbitrek oferujący nawet 30 cm długości kroku. Dla wielu najbardziej komfortową wartością będzie 35 – 37 cm. Nie radzę natomiast przekraczać 40 – 42 cm.
  • Osoby o wzroście wynoszącym 165 – 180 cm mają bardzo dobrą sytuację. Tutaj tolerancja względem długości kroku orbitreka jest spora i bardzo dobrze się wpisuje w rynek tych urządzeń. 35 – 45 cm wydaje mi się wystarczającym zakresem, aby komfortowo trenować na orbitreku. Jeszcze dłuższy krok także się sprawdzi.
  • Osobom wysokim, czyli powyżej 180 cm sklepowi sprzedawcy często mówią, żeby nie schodzić poniżej 50 cm. Według mnie to bzdura, bo i 40 – 45 cm często wystarcza. Czasem może i mniej, choć nie radzę jednak schodzić w takim przypadku poniżej 40 cm. Górnej granicy nie podaję, bo orbitreki powyżej 50 cm kosztują zazwyczaj fortunę i nie ma ich wcale wiele.

  Teraz masz już wiedzę na temat doboru długości kroku orbitreka do wzrostu, a także podany przeze mnie schemat.

  To jednak nie wszystko! W kolejnej części tego poradnika podam najlepsze sposoby, aby uzyskać jak największa pewność trafnego wyboru tego parametru.

  Przeczytaj też: Co to jest orbitrek? Jak działa?

  Jak zyskać dodatkową pewność, że długość kroku pasuje do wzrostu?

  • Pierwszym (i najlepszym) sposobem jest pójście do sklepu z takim sprzętem i przymierzenie kilku modeli z różnymi wartościami. Kilkuminutowy testowy trening dużo Ci powie.
  • Jeżeli w grę wchodzi tylko zakup online, a masz spory budżet, to kup markowy sprzęt z długim krokiem, ale też jego regulacją. Gdy okaże się za długi, wyregulujesz wartość do niższej. Problem z głowy, a w dodatku na jednym sprzęcie komfortowo będą trenowały osoby o różnym wzroście. Siłownie i kluby fitness właśnie w takie modele muszą celować, a i do domowego użytku jest to dobre połączenie.

  Odradzam natomiast mierzenie długości swojego kroku i wyciąganie z tego jakichś daleko idących wniosków. Zauważ, że orbitrek nie symuluje przecież codziennego chodu – on imituje ruchy narciarza biegowego.

  W związku z tym, o ile Twoje ręce nie są za bardzo wysunięte do przodu, często warto trzymać się górnej granicy długości kroku. Po prostu czuć, że podczas eliptycznego ruchu nogi są dostatecznie wyciągnięte do przodu. Dzięki temu szybciej schudniesz i wyrzeźbisz ciało, ponieważ zaangażujesz więcej partii mięśni, w tym te brzucha.

  Z czym wiąże się zły dobór długości kroku orbitreka?

  To zależy, czy chodzi o osobę bardzo wysoką, czy o bardzo niską, bo właśnie te 2 grupy mogą najbardziej to odczuć.

  • Osoby bardzo wysokie będą odczuwały dyskomfort podczas treningu, gdy wybiorą za małą długość kroku. Niewielki krok stanie się męczący i szybko zniechęci do wracania na orbitrek.
  • Osoby niskie, które wybiorą za dużą długość kroku, będą miały jeszcze gorzej. Dosyć, że trening nie będzie wygodny, to zwiększy się ryzyko kontuzji. Dlaczego? Przez odbieganie od prawidłowej pozycji na takim trenażerze. Chodzi konkretnie o zbyt daleko wyciągnięte ręce. To prosta droga do urazów kręgosłupa.

  Przeczytaj też:

  Podsumowanie

  Orbitrek ma gwarantować komfortowy, bezpieczny i ogólnorozwojowy trening. Aby tak się stało, bez wątpienia musisz dobrze dopasować oferowaną przez niego długość kroku. To kluczowy czynnik, bo wiąże się od razu z odległością od rączek urządzenia, a więc i trzymaniem prawidłowej pozycji.

  Autorzy wielu poradników na ten temat lub samych metryk często jednak panikują. Lubią zawyżać wyniki, aby ludzie wybierali droższe modele. Według mnie tolerancja długości kroku trenażera w stosunku do wzrostu nie jest wcale taka wąska.

  Druga sprawa, że często jest to bardzo indywidualna i subiektywna sprawa. Jak już wiesz, znaczenie ma nie tylko sam wzrost, ale też długość nóg, styl poruszania się i ogólna tolerancja wobec zakresu długości kroku na orbitreku.

  Z tym poradnikiem jesteś jednak dużo bliżej rozsądnej decyzji zakupowej. I nieważne, ile masz wzrostu. Może to być 160, 170 czy nawet 200 cm – zgodnie z moimi radami dobierzesz parametry orbitreka.

  Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:

  Oceń publikację
  [Głosy: 9 Średnia: 3.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  4 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Barbara
  3 lat temu

  A dla osoby 155cm jak wygląda kwestia rozstawu między stopami?

  Piotr
  3 lat temu

  Witam. Przy wzroście 156cm długość kroku 36cm rozstaw miedzy stopami 19cm (model el520 domyos) czy to rozsądny wybór dla kobiety..? Była przymiarka w sklepie, wydawał sie ok.