W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa alkomat? Czym jest i do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zastosowanie alkomatu to raczej prosta sprawa. Ma bowiem podać wiarygodny wynik dotyczący zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak jednak ten sprzęt to osiąga? Jak działa i czym właściwie jest? Na te oraz inne pytania odpowie Ci poniższa publikacja.

Jak działa alkomat? Czym jest i do czego służy?

Spis treści:

  Co to jest alkomat?

  Alkomat to urządzenie służące do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Umożliwia określenie zawartości etanolu we krwi w trakcie wykonywania badania. Wynik pomiaru wyrażany jest najczęściej w promilach, chociaż zdarza się, że jednostkami odczytu są także %BAC, g/l oraz mg/l.

  Alkomaty to popularne sprzęty wykorzystywane w wielu sektorach. Stosuje się je głównie w policji do sprawdzania trzeźwości wśród kierowców, ale nie tylko. Z tego rodzaju urządzeń korzystają również pracownicy Straży Granicznej oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

  Popularność alkomatów rozrosła się na tyle, że swoje zastosowanie odnajdują także w firmach ochroniarskich, budowlanych i organach sprawujących kontrolę nad instalacjami przemysłowymi. Ma to na celu sprawdzenie trzeźwości i zdolności pracowników do wykonywania swoich obowiązków.

  Dużym zainteresowaniem cieszą się również alkomaty osobiste do samodzielnej kontroli i szybkiego przeprowadzania badania po spożyciu alkoholu.

  Ranking alkomatów – zwycięzca

  Promiler iBlow 10

  Do czego służy alkomat?

  Alkomat służy przede wszystkim do sprawdzania ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Takie urządzenie bardzo łatwo i szybko oceni Twoją trzeźwość. Dzięki temu dowiesz się, czy możesz bezpiecznie poprowadzić samochód lub inny pojazd.

  Alkomat bez wątpienia docenią miłośnicy zakrapianych imprez i nocnych wypadów. Korzystając z takiego sprzętu, dbasz o swoje bezpieczeństwo na drodze oraz pozostałych uczestników ruchu.

  Urządzenie przyda Ci się, kiedy nie masz pewności, czy od wypicia ostatniego drinka upłynęło wystarczająco czasu, aby bez obaw wsiąść za kierownicę. Po przeprowadzeniu badania alkomat oceni Twoją trzeźwości i poda ilość promili w wydychanym powietrzu.

  Podczas drogowej kontroli przez policję urządzenie dokonuje szybkiego sprawdzenia, czy osoba kierująca pojazdem jest pod wpływem alkoholu, czy też nie. W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku zdarza się, że policjanci przeprowadzają dokładniejsze pomiary za pomocą alkomatu dowodowego. W ten sposób łatwo zweryfikują dokładną liczbę promili.

  Alkomat to idealny wybór, jeśli zdarza Ci się od czasu do czasu mocno zaszaleć, a jednocześnie chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sprzęt umożliwia przeprowadzenie kontroli trzeźwości wśród większej liczby osób i to w krótkim czasie. Z tego względu sprawdzi się nie tylko do użytku osobistego, ale też profesjonalnego.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak działa alkomat?

  Mechanizm działania sprzętu nie należy do skomplikowanych. Podczas badania wdmuchujesz powietrze przez ustnik, aż usłyszysz charakterystyczny dźwięk informujący o zakończeniu pomiaru. I to w zasadzie tyle. Niemalże od razu dowiesz się, czy w organizmie krążą jeszcze resztki alkoholu, czy liczba promili wynosi zero.

  Niemniej zanim to nastąpi, powietrze musi przedostać się do komórki pomiarowej. W zależności od rodzaju alkomatu znajduje się w niej specjalny sensor wytwarzający prąd lub zmieniający rezystancję półprzewodnika pod wpływem alkoholu.

  Dlatego też przed wyborem warto wiedzieć, co jest lepsze do osobistego użytku: alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? Na pewnym etapie działania dochodzi bowiem do ważnej różnicy, która wpływa na dokładność pomiarów.

  W tym miejscu za sprawą płyty głównej, elektroniki oraz funkcjonalności czujnika na wyświetlaczu pojawi się informacja o stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu. O uzyskanym wyniku dowiesz się za pomocą migających diod i charakterystycznego sygnału dźwiękowego.

  Pomiar nie trwa za długo, wszystko odbywa się zazwyczaj w ciągu kilkudziesięciu sekund. Nie czekasz w nieskończoność, żeby sprawdzić swoją trzeźwość.

  To bardzo ważne, szczególnie w nagłych sytuacjach, kiedy z jakichś względów musisz odbyć podróż samochodem, ale nie masz pewności, czy z Twojego organizmu całkowicie wyparowały już promile.

  Czy alkomaty są wiarygodne?

  Wiele zależy od konkretnego modelu i rodzaju alkomatu. Niektóre przekłamują trochę wynik, ponieważ są mało odporne na pewne substancje, jak np. te zawarte w gumie do żucia lub papierosach.

  Z tego względu lepiej nie decyduj się na podejrzane alkomaty o niewiadomym pochodzeniu i wybieraj wyłącznie sprzęty sprawdzonych marek. Najlepsze alkomaty do prywatnego użytku wykonywane są z udziałem najnowocześniejszych technologii. Nad ich produkcją czuwają profesjonaliści, dlatego ryzyko przekłamań jest wręcz znikome.

  Nie zapominaj, że miarodajny wynik zależy także od kilku innych czynników. Liczy się przede wszystkim umiejętne przeprowadzenie badania. Jeśli nie masz za dużego doświadczenia w obsłudze tego rodzaju sprzętu, zaraz po zakupie zapoznaj się z instrukcją obsługi. To podstawa, dzięki której dokonasz prawidłowego pomiaru.

  Wiarygodność zależy również od częstotliwości przeprowadzania kalibracji alkomatu. Bez względu na rodzaj urządzenia pamiętaj, aby robić to regularnie. Więcej na ten temat podaje zawsze producent.

  Od jakiegoś czasu popularność zyskują tzw. alkotesty online. Nie są mimo wszystko rzetelnym źródłem informacji i często wprowadzają w błąd. Takie kalkulatory działają na zasadzie algorytmu matematycznego i zamiast uwzględniać indywidualne czynniki, to jedynie uogólniają podane parametry.

  Taki wynik potraktuj bardziej jako ciekawostkę niż wiarygodny pomiar. Nie narazisz wówczas na niebezpieczeństwo siebie ani swoich bliskich.

  Czy warto kupić alkomat?

  Jak najbardziej! To przydatny sprzęt szczególnie dla imprezowiczów. Docenisz go również przy większych uroczystościach rodzinnych czy weekendowym wypadzie z przyjaciółmi. Alkomatem prędko i łatwo sprawdzisz swój stan nietrzeźwości.

  Zanim zdecydujesz się na konkretny model, wcześniej przeanalizuj dostępne opcje i wybierz najkorzystniejszą dla siebie. Jeśli zależy Ci na miarodajnym wyniku, lepiej nie decyduj się na alkomaty z najniższej półki cenowej. Zaufaj sprawdzonym markom, a dokonasz inwestycji na lata.

  Pamiętaj, że wybór dobrego alkomatu to gwarancja Twojego bezpieczeństwa i innych kierowców na drodze.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments