W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa czajnik bezprzewodowy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Mechanizm działania czajnika elektrycznego pokazuje, jak ludzkość po raz kolejny potrafiła ułatwić sobie życie. I to w jak sprytny sposób! W poniższym artykule dokładnie omówię wszystkie procesy, które pozwalają czajnikowi w szybkim tempie podgrzewać wodę.

opis działania bezprzewodowego czajnika elektrycznego

Spis treści:

  Czajnik elektryczny to bardzo prosty sprzęt. Spoczywa na swojej podstawce, a jego budowa przypomina dzbanek z pokrywką oraz dzióbkiem. Za podgrzewanie wody odpowiada element grzejny (grzałka/cewka). Jest filtr, który zatrzymuje drobne zanieczyszczenia. Zdecydowana większość czajników oferuje wskaźnik wody, aby nie wlać jej za dużo lub za mało.

  Skoro krótką charakterystykę czajnika mamy za sobą, to sprawdźmy wspólnie, w jaki sposób gotuje on wodę. Wróć – w jaki sposób podgrzewa wodę, bo w materiale: ranking czajników elektrycznych jest coraz więcej czajników z regulacją temperatury wody.

  Mechanizm działania elektrycznego czajnika bezprzewodowego

  Wlewasz wodę do czajnika, kładziesz go na podstawce, włączasz przycisk i co dzieje się dalej? Prąd przepływa do elementu grzejnego (tworzy obwód z podstawą). Rezystancja tego elementu zamienia energię elektryczną w ciepło, czyli grzałka najzwyczajniej w świecie zaczyna się nagrzewać. Ciepło podgrzewa wodę – aż do uzyskania wrzątku lub ustawionej temperatury.

  Ranking czajników elektrycznych – zwycięzca

  SMEG KLF04WHEU

  Dlaczego czajnik elektryczny tak szybko gotuje wodę?

  Mógłbym tu przytoczyć kilka zasad rodem z fizyki, podrzucać wzory, ale wszystko i tak sprowadza się do prostych wniosków:

  • Po pierwsze woda w czajniku jest zamknięta, co uniemożliwia ucieczkę ciepła. Przy okazji we wnętrzu urządzenia rośnie ciśnienie, co również pomaga szybciej zagotować wodę.
  • Po drugie czajniki elektryczne mają wysoką moc, np. rzędu 2400 W. W ich przypadku można mówić o dużym prądzie. Efekt jest taki, że wykorzystują tyle energii, aby bez trudu zagotować ponad litr wody w ciągu kilku minut (np. 2 – 3).

  Może się wydawać, że odbywa się to kosztem znacznego wpływu na rachunki. Nic bardziej mylnego – w artykule o tym, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, wykazałem, że właśnie krótki czas pracy jest tu bardzo korzystny. Jedno zagotowanie wody to dosłownie groszowe sprawy.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  W jaki sposób czajnik sam się wyłącza?

  A skąd czajnik elektryczny wie, kiedy woda ma już odpowiednią temperaturę i należy przestać ją podgrzewać?

  To zasługa bitmetalicznego termostatu. Co to oznacza? Taki element składa się z dwóch połączonych ze sobą metali. Jeden wolno się nagrzewa, a drugi szybko. Dochodzi więc do wykorzystania rozszerzalności metali pod wpływem ciepła.

  Taki termostat jest zakrzywiony w jednym kierunku. Gdy woda osiąga temperaturę wrzenia i para uderza w bitmetaliczny element, termostat wygina się w przeciwnym kierunku. Następnie popycha dźwignię, która odcina dopływ prądu. W efekcie czajnik bezpiecznie się wyłącza, a Ty możesz spokojnie zalać herbatę, kawę, zioła lub cokolwiek ciepłego, co lubisz pić!

  Inaczej działają termostaty w czajnikach z regulowaną temperaturą. Są w pełni elektroniczne, dzięki czemu monitorują temperaturę wody. Mogą się wyłączać przy wielu wartościach, a nawet ją utrzymywać poprzez wielokrotne włączanie i wyłączanie prądu.

  Jak widzisz, oba sposoby są bardzo bezpieczne i pewne. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś czajniki nie wykorzystywały żadnych termostatów i to użytkownik musiał czuwać nad całym procesem podgrzewania wody. Jeżeli o tym zapomniał, to mogło dojść do tragedii, np. pożaru. Na szczęście te czasy już minęły.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Podsumowanie

  Lepsze zrozumienie zasad związanych z fizyką pozwoliło ludzkości dokonać wielu rzeczy – od wynalezienia bezprzewodowych czajników do badań kosmosu.

  Czajniki elektryczne wykorzystują bardzo sprytne mechanizmy, dzięki którym szybko gotują wodę i są bezpieczne w użytkowaniu. Trudno się dziwić ich popularności, a i tak jestem pewien, że z czasem będą oferowały coraz więcej udogodnień. Przecież już teraz niektóre modele łączą się z telefonem przez Wi-Fi!

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments