Jak działa czajnik bezprzewodowy?

opis działania bezprzewodowego czajnika elektrycznego

Spis treści:

  Mechanizm działania czajnika elektrycznego pokazuje, jak ludzkość po raz kolejny potrafiła ułatwić sobie życie. I to w jak sprytny sposób! W poniższym artykule dokładnie omówię wszystkie procesy, które pozwalają czajnikowi w szybkim tempie podgrzewać wodę.

  Czajnik elektryczny to bardzo prosty sprzęt. Spoczywa na swojej podstawce, a jego budowa przypomina dzbanek z pokrywką oraz dzióbkiem. Za podgrzewanie wody odpowiada element grzejny (grzałka/cewka). Jest filtr, który zatrzymuje drobne zanieczyszczenia. Zdecydowana większość czajników oferuje również wskaźnik wody, aby nie wlać jej za dużo lub za mało i w ogóle wiedzieć, kiedy zrobić dolewkę.

  Skoro krótką charakterystykę czajnika mamy za sobą, to sprawdźmy wspólnie, w jaki sposób gotuje on wodę. Wróć – w jaki sposób podgrzewa wodę, bo w rankingu czajników elektrycznych jest coraz więcej modeli z regulacją temperatury!

  Mechanizm działania elektrycznego czajnika bezprzewodowego

  Wlewasz wodę do czajnika, kładziesz go na podstawce, włączasz przycisk i co dzieje się dalej? Prąd przepływa do elementu grzejnego (tworzy obwód z podstawą). Rezystancja tego elementu zamienia energię elektryczną w ciepło, czyli grzałka najzwyczajniej w świecie zaczyna się nagrzewać. Ciepło podgrzewa wodę – aż do uzyskania wrzątku lub ustawionej temperatury.

  Dlaczego czajnik elektryczny tak szybko gotuje wodę?

  Mógłbym tu przytoczyć kilka zasad rodem z fizyki, podrzucać wzory, ale wszystko i tak sprowadza się do prostych wniosków:

  • Po pierwsze woda w czajniku jest zamknięta, co uniemożliwia ucieczkę ciepła. Przy okazji we wnętrzu urządzenia rośnie ciśnienie, co również pomaga szybciej zagotować wodę.
  • Po drugie czajniki elektryczne mają wysoką moc, np. rzędu 2400 W. W ich przypadku można mówić o dużym prądzie. Efekt jest taki, że wykorzystują tyle energii, aby bez trudu zagotować ponad litr wody w ciągu kilku minut (np. 2-3).

  Może się wydawać, że odbywa się to kosztem znacznego wpływu na rachunki. Nic bardziej mylnego – w artykule o tym, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, wykazałem, że właśnie krótki czas pracy jest tu bardzo korzystny. Jedno zagotowanie wody to dosłownie groszowe sprawy.

  W jaki sposób czajnik sam się wyłącza?

  A skąd czajnik elektryczny wie, kiedy woda ma już odpowiednią temperaturę i należy przestać ją podgrzewać?

  To zasługa bitmetalicznego termostatu. Co to oznacza? Taki element składa się z dwóch połączonych ze sobą metali. Jeden wolno się nagrzewa, a drugi szybko. Dochodzi więc do wykorzystania rozszerzalności metali pod wpływem ciepła.

  Taki termostat jest zakrzywiony w jednym kierunku. Gdy woda osiąga temperaturę wrzenia i para uderza w bitmetaliczny element, termostat wygina się w przeciwnym kierunku. Następnie popycha dźwignię, która odcina dopływ prądu. W efekcie czajnik bezpiecznie się wyłącza, a Ty możesz spokojnie zalać herbatę, kawę, zioła lub cokolwiek ciepłego, co lubisz pić!

  Inaczej działają termostaty w czajnikach z regulowaną temperaturą. Są w pełni elektroniczne, dzięki czemu monitorują temperaturę wody. Mogą się wyłączać przy wielu wartościach, a nawet ją utrzymywać poprzez wielokrotne włączanie i wyłączanie prądu.

  Jak widzisz, oba sposoby są bardzo bezpieczne i pewne. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś czajniki nie wykorzystywały żadnych termostatów i to użytkownik musiał czuwać nad całym procesem podgrzewania wody. Jeżeli o tym zapomniał, to mogło dojść do tragedii, np. pożaru. Na szczęście te czasy już minęły.

  Podsumowanie

  Lepsze zrozumienie zasad związanych z fizyką pozwoliło ludzkości dokonać wielu rzeczy – od wynalezienia bezprzewodowych czajników do badań kosmosu.

  Czajniki elektryczne wykorzystują bardzo sprytne mechanizmy, dzięki którym szybko gotują wodę i są bezpieczne w użytkowaniu. Trudno się dziwić ich popularności, a i tak jestem pewien, że z czasem będą oferowały coraz więcej udogodnień. Przecież już teraz niektóre modele łączą się z telefonem przez Wi-Fi!

  Przeczytaj też:

  [Głosów: 2   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments