W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa jajowar? Do czego służy i jak go używać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jajowar to niszowe, ale dla niektórych osób jakże przydatne urządzenie małego AGD do kuchni. Przeczytaj poniższy artykuł, aby prędko się dowiedzieć, jak działa jajowar, do czego służy i jak go używać. Dzięki temu ustalisz, czy warto sobie sprawić to urządzenie.

Jak działa jajowar? Do czego służy i jak go używać?

Spis treści:

  Do czego służy jajowar?

  Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt wykorzystasz do gotowania jaj. Nie obawiasz się przy tym, że rozbiją się lub popękają skorupki. Jajowar sprawi również, że samo obieranie jajek będzie znacznie przyjemniejsze.

  Tego typu urządzenie ułatwi Ci gotowanie. Przyda się podczas przyrządzania kolacji czy innego posiłku. Sprzęt sprawdzi się też np. przed świętami, gdy postanowisz ugotować jaja do sałatki.

  Za sprawą jajowaru nie musisz ciągle stać przy kuchence i kontrolować czasu. Nie musisz nawet przebywać w kuchni, aby we właściwy sposób przyrządzić potrawę. O gotowych jajkach poinformuje Cię sygnał dźwiękowy. Mogą być ugotowane na miękko bądź na twardo, to Ty o tym decydujesz.

  Ranking jajowarów – zwycięzca

  SilverCrest SED 400 A1

  Jak działa jajowar?

  Jajowar to sprzęt elektryczny, a więc musisz podłączyć go do prądu. Jego działanie opiera się na podgrzewaniu wody, która zaczyna w końcu parować. W ten sposób jajka zyskują coraz wyższą temperaturę i stają się dobre do jedzenia.

  Standardowo takie sprzęty zbudowane są z trzech podstawowych elementów. To podstawka z płytą grzewczą (tutaj wlewasz wodę), tacka oraz pokrywka. Do zestawu dołączony jest również kubeczek. Przyda Ci się nie tylko do napełniania podstawki właściwą ilością wody.

  Wewnątrz niego zauważysz specjalną igłę. Za jej pomocą nakłuwasz jajka, aby ich skorupki nie popękały w trakcie gotowania.

  Zapewne domyślasz się, że płyta grzewcza odpowiada za podgrzewanie wody. Wytwarzana para wodna nie zostaje w środku jajowaru. Ucieka na zewnątrz dzięki otworowi w pokrywce.

  Sprzęt wyłącza się automatycznie po zagotowaniu jajek. Skąd wie, kiedy następuje ten moment? Gdy wykorzysta całą wlaną przez Ciebie wodę.

  W przypadku jajek na miękko czas gotowania to plus minus 5 minut, na półmiękko 10 minut, z kolei na twardo 15 minut. Dużo w tej kwestii zależy też od mocy urządzenia. Dla mniejszych jajowarów optymalna wartość to 300 W, a dla większych (mieszczących 8 jaj) 400 W. Najlepsze modele o różnej pojemności spotkasz, przeglądając ranking jajowarów z opiniami.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak używać jajowaru?

  Masz wymarzony jajowar i zastanawiasz się, jak go obsłużyć? To nie jest takie trudne, jak może się początkowo wydawać. Sprawdź poniższą instrukcję krok po kroku.

  1. Za pomocą dołączonego do sprzętu kubeczka odmierz potrzebną ilość wody. Pamiętaj, że tu dużo zależy od tego, jak chcesz ugotować jajka.
  2. Wlej wodę na płytę grzewczą w podstawie.
  3. Ponownie sięgnij po kubeczek i przy użyciu umieszczonej w nim igły przekłuj czubek każdego jajka.
  4. Umieść jaja w podstawie i zamknij szczelnie pokrywę.
  5. Uruchom urządzenie za pomocą przełącznika lub guzika (zależnie od modelu).
  6. Poczekaj, aż woda całkowicie się wygotuje. O tym, że jaja są gotowe, poinformuje Cię sygnał dźwiękowy.
  7. Gdy sprzęt się wyłączy, zdejmij pokrywę. Zrób to ostrożnie, aby nie poparzyć się parą.
  8. Tackę z ugotowanymi jajkami delikatnie wyjmij z podstawy i polej zimnym strumieniem wody.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Czy warto kupić jajowar?

  Przyda Ci się, jeżeli lubisz jajka i często je jesz. Z tym sprzętem zaoszczędzisz nie tylko sporo czasu, ale i nerwów. Z łatwością przyrządzisz danie, takie jakie chcesz i nie irytujesz się np. popękanymi skorupkami.

  Jajowar wykorzystasz na co dzień, ale nie tylko. Jak już wspominałem, to duża pomoc choćby podczas przygotowywania sałatek na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Znacząco ułatwi Ci również przyrządzenie jaj na imprezę lub inną uroczystość.

  Dla niektórych jajowar to tylko zbędny gadżet. Usłyszysz to głównie od osób, które jajka jedzą bardzo rzadko. Tego typu sprzęt ma mimo wszystko wielu zwolenników.

  Wynika to z faktu, że wykorzystasz go w domu, a także poza nim. Jajowar to niewielkie urządzenie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać je ze sobą na wakacyjny wyjazd. Za jego pomocą bez problemu przygotujesz jajeczne śniadanie lub kolację.

  Zauważ, że niektóre jajowary są bardziej funkcjonalnie, niż Ci się wydaje. Na rynku znajdziesz sprzęty przystosowane nie tylko do gotowania jajek w skorupkach, ale i omletów. To oznacza, że wykorzystasz je na różne sposoby i urozmaicisz codzienne posiłki.

  Popatrz na to też z innej strony. Jajowar ułatwia utrzymanie porządku w kuchni. Nie masz kolejnego garnka do zmywania. Ponadto nie odpalasz kuchenki i nie ryzykujesz, że się zabrudzi (np. gdy z naczynia zacznie chlapać woda).

  Nie zapominaj, że jajowary to niewielkie urządzenia. Ich przechowywanie nie sprawia problemu. To dobry sprzęt nawet do małej kuchni.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments