W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa kostkarka do lodu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Równe, estetyczne i łatwo dostępne kostki lodu? Żaden problem, o ile masz kostkarkę do lodu. Jak jednak działa ten sprzęt (zarówno w wersji wolnostojącej, jak i w lodówce) oraz z czego się składa? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł!

Jak działa kostkarka do lodu? [Wolnostojąca i w lodówce]

Spis treści:

  Jak działa wolnostojąca kostkarka do lodu?

  Lód, który dodajesz do napojów, powstaje za pomocą czynnika chłodniczego. Mechanizm działania kostkarki nie jest skomplikowany, łatwo da się go wytłumaczyć. Pamiętaj, że masz do czynienia z urządzeniem elektrycznym, dlatego do wykonania poprawnej pracy niezbędne jest podłączenie do prądu.

  Ale to nie wszystko!

  Zanim kostkarka rozpocznie produkcję lodu, konieczne jest napełnienie zbiornika wodą. Dopiero po tym uruchamiasz sprzęt i rozpoczyna się cały proces.

  Wtedy wlana do środka ciecz automatycznie trafi już do pojemnika. I w tym momencie swoje zadanie spełnia czynnik chłodniczy, który zwyczajnie zamraża wodę, używając do tego termostatu. Po pewnym czasie w foremkach zaczynają tworzyć się kostki lodu.

  Żeby łatwiej trafiły do pojemnika, muszą być nieco podgrzane. Dzieje się to np. za pomocą łopatki, którą napędza niewielki silnik. Później już lód swobodnie wędruje do większego zbiornika, gdzie ma zapewnioną odpowiednią temperaturę.

  Zwykle kostki będą wytwarzane do momentu, aż w urządzeniu zabraknie na to miejsca, ale drzwiczki bez problemu pozostaną zamknięte. W innym przypadku nastąpi konieczność opróżnienia lodu i dopiero ponownie dojdzie do rozpoczęcia kolejnej produkcji.

  Ciekawostką jest, że w ciągu doby to niepozorne urządzenie potrafi przygotować nawet do kilkunastu kilogramów kostek, które wykorzystasz do różnych celów.

  Powyższy mechanizm działania jest zawsze zbliżony, niezależnie od modelu sprzętu. Często najlepsze kostkarki oferują również wybór kształtu oraz rozmiaru kostek, a nawet opcję kruszenia lodu. Daje to jeszcze większe pole do popisu, jeśli chodzi o zastosowanie tego rodzaju urządzenia.

  Ranking domowych kostkarek do lodu – zwycięzca

  TCL ICE R9

  Budowa kostkarki wolnostojącej

  Każda kostkarka składa się z korpusu wraz z pokrywą uchylną oraz pojemnika na wodę. Niezbędny jest również koszyk lub szufladka, do której trafiają kostki lodu.

  Obsługę urządzenia umożliwia zazwyczaj panel sterowania. Dzięki niemu szybko i sprawnie uruchomisz kostkarkę lub zmienisz ustawienia na te bardziej preferowane.

  Sprzęt wyróżnia się niewielkimi wymiarami, dlatego nie sprawia kłopotu z umieszczeniem w kuchni. Bez problemu ulokujesz go w kuchni, np. w szafce lub na blacie.

  W zależności od modelu kostkarka wolnostojąca produkuje lód za pomocą automatycznego pobierania wody z sieci lub cieczy, którą wcześniej wlewasz do specjalnego zbiornika. Kostki tworzą się do pewnego momentu. Decyduje o tym czujnik poziomu lodu, w który wyposaża się tego rodzaju urządzenia.

  Niekiedy producenci do zestawu dołączają specjalną łopatkę. Służy do higienicznego wyjmowania lodu ze zbiornika. Nie jest to oczywiście najważniejszy element kostkarki, ale na pewno bardzo praktyczny.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak działa kostkarka do lodu w lodówce?

  Mechanizm działania jest niemalże identyczny do tego w sprzętach wolnostojących. Kostkarka zamontowana w lodówce wytwarza lód natychmiast, najczęściej przebiega to w kilku cyklach. Na pierwszym miejscu konieczny jest oczywiście pobór wody.

  Zależnie od modelu albo wlewasz ciecz do wbudowanego zbiornika, albo lodówka sama pobiera wodę z sieci wodociągowej.

  W kolejnym etapie woda trafia do specjalnych foremek, gdzie za pomocą czynnika chłodniczego zostaje zamrożona. Po tym do zadania przystępuje element grzewczy, dzięki któremu lód swobodnie oderwie się od tacki.

  Na końcu kostki wędrują do znajdującego się wewnątrz zamrażarki pojemnika. Tobie pozostaje jedynie podstawić pod dozownik szklankę i delektować się schłodzonym napojem.

  Zauważ, że oprócz kostkarki znajdziesz także dystrybutor wody, a nierzadko i opcję kruszenia lodu.

  Pamiętaj jednak, że wbudowane kostkarki automatyczne występują głównie w szerszych i droższych chłodziarko-zamrażarkach. Są to: lodówki side by side, lodówki french door oraz lodówki multidoor.

  Najlepsze z nich z tym dodatkiem przedstawia mój ranking lodówek z kostkarką automatyczną.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Do czego przyda się lód z kostkarki?

  Kostek lodu najczęściej zapewne używasz jako dodatek do różnego rodzaju napojów. Nie muszę Cię przekonywać, że przydają się szczególnie latem, kiedy potrzebujesz przyjemnego ochłodzenia. Nadają się także do jogurtu, koktajli owocowych lub smoothie.

  Wiedz, że lód dodasz nie tylko bezpośrednio do wody lub soku, ale też do większego naczynia, w którym umieścisz np. szampana lub inny trunek. To dobry sposób, kiedy nie lubisz lub zwyczajnie nie wypada rozcieńczać napoju za pomocą kostek lodu.

  Pamiętaj również, że tego rodzaju dodatek ma nieco szersze zastosowanie niż Ci się wydaje. Duża zasługa w tym jego kształtu oraz wielkości. Za pomocą kostek ładnie udekorujesz lub wyeksponujesz niektóre potrawy, jak np. owoce morza albo ryby.

  Lód w takiej formie wykorzystasz również zupełnie w innych celach. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku stłuczeń lub oparzeń. Wystarczy, że zawiniesz kilka kawałków w czysty materiał i przyłożysz na skórę, a od razu poczujesz ogromną ulgę.

  Zapewne nieraz zdarzyło Ci się natknąć na trudną do usunięcia gumę do żucia. W jej pozbyciu się też pomoże lód! Przyłóż go w odpowiednim miejscu, a po pewnym czasie Twój problem zniknie. 

  Warto również zastosować go w przypadku wgnieceń. Za przykład może posłużyć chociażby odcisk po fotelu lub krześle stojącym przez dłuższy czas na wykładzinie. Jeśli borykasz się z czymś takim, umieść kilka kostek lodu w zdeformowanym miejscu i poczekaj, aż się rozpuszczą. Myślę, że tym sposobem uratujesz swój dywan.

  Jak widzisz, to, czy warto kupić kostkarkę do lodu, spoczywa także na szerszym zastosowaniu lodowych sześcianów.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments